Jump to content

Naknada odvjetniku


Kresoc1

Preporučene objave

Molim za informaciju. Pred tri godine pokrenuo sam spor s poslodavcem na jednom općinskom sudu jer mi jedno vrijeme nije isplaćivao dodatak na plaću prema ugovoru o radu zbog posebnih uvjeta rada. Taj proces se odužio i bilo je toliko podnesaka i slanja dopisa da su odvjetnički troškovi mom odvjetniku već porasli na 60% iznosa kojeg bi dobio u slučaju da dobijem taj spor. S obzirom da mi to nema nikakvog smisla, zanima me dali je legalno da odvjetnik može zastupanjem uzeti toliko (ili čak preko 100%) od cifre za koju tužim poslodavca? Postoje tu nekakve pravne limitacije?

Ako odlučim odustati od tog spora, moram li osim mog odvjetnika i sudskih troškova nadoknaditi nekakve troškove tuženiku ili ne? U kojim se ciframa kreću sudski troškovi?

Hvala puno

uređeno: od Kresoc1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Kresoc1 je napisao:

S obzirom da mi to nema nikakvog smisla, zanima me dali je legalno da odvjetnik može zastupanjem uzeti toliko (ili čak preko 100%) od cifre za koju tužim poslodavca? Postoje tu nekakve pravne limitacije?

Ako u cijelosti uspijete u sporu, onda Vam je tuženik, odnosno poslodavac dužan naknaditi sve troškove, pa tako i troškove odvjetnika.

Odvjetniku pripada jednokratna nagrada za svaki prvostupanjski postupak bez obzira na broj radnji koje je poduzeo i to u visini od 200 bodova ( 3.000,00 kn/ 398,20 EUR, odnosno 3.750,00 kn sa PDV-om) sukladno Tbr. 7/2 Tarife.

prije 3 sati , Kresoc1 je napisao:

Ako odlučim odustati od tog spora, moram li osim mog odvjetnika i sudskih troškova nadoknaditi nekakve troškove tuženiku ili ne?

Da, sve ste dužni nadoknaditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako si u pravu i ako dobijes spor onda ce tvoj gazda morati platiti te zaostale place skupa sa zateznim kamatama i morat ce ti nadoknaditi pare koje si platio odvjetniku. Ako izgubis onda ti moras svom gazdi nadoknaditi troskove njegovog odvjetnika. 

Ako sud odredi da ti pripada primjerice pola para od onoga sto trazis onda trosak postupka pada pola na tebe pola na tvog gazdu. Ako si uspio dobiti 80% tuzenog iznosa onda znaci da si imao 20% neuspjeha. Tada ti placas 20% svih troskova postupka, a gazda placa 80%.

Znaci poanta je da prije pokretanja tuzbe dobro procijenis kolike su ti sanse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Borbena7 je napisao:

Ako u cijelosti uspijete u sporu, onda Vam je tuženik, odnosno poslodavac dužan naknaditi sve troškove, pa tako i troškove odvjetnika.

Odvjetniku pripada jednokratna nagrada za svaki prvostupanjski postupak bez obzira na broj radnji koje je poduzeo i to u visini od 200 bodova ( 3.000,00 kn/ 398,20 EUR, odnosno 3.750,00 kn sa PDV-om) sukladno Tbr. 7/2 Tarife.

Da, sve ste dužni nadoknaditi.

Hvala svima na odgovorima.

Jedno ne razumijem, ako mom odvjetniku pripada jednokratna naknada, iznos koji ste gore naveli, zašto onda on kod svakog podneska piše troškovnik na kraju dokumenta u kojem pribraja cifre troška prethodnog podneska? Znači da bude još 10 podnesaka, taj iznos koji sam dužan nadoknaditi mom odvjetniku ako izgubim nije veći od 3750 kn za prvostupanjski postupak?

Ako sam dobro razumio, ako izgubim spor onda plaćam 3750 kn mom odvjetniku + 3750 kn odvjetniku tuženika + sudske troškove? I to neovisno o tome koliko je podnesaka i koraka bilo u postupku? Kako se kreću cijene sudskih troškova, gdje to mogu pročitati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 05. 09. 2023. u 10:34, Kresoc1 je napisao:

Hvala svima na odgovorima.

Jedno ne razumijem, ako mom odvjetniku pripada jednokratna naknada, iznos koji ste gore naveli, zašto onda on kod svakog podneska piše troškovnik na kraju dokumenta u kojem pribraja cifre troška prethodnog podneska? Znači da bude još 10 podnesaka, taj iznos koji sam dužan nadoknaditi mom odvjetniku ako izgubim nije veći od 3750 kn za prvostupanjski postupak?

Ako sam dobro razumio, ako izgubim spor onda plaćam 3750 kn mom odvjetniku + 3750 kn odvjetniku tuženika + sudske troškove? I to neovisno o tome koliko je podnesaka i koraka bilo u postupku? Kako se kreću cijene sudskih troškova, gdje to mogu pročitati?

Ne nego svaki podnesak, svako rociste, odnosno svaku radnju placas prema odvjetnickoj tarifi. Ako izgubis onda placas i sve radnje suprotnog odvjetnika.

Mozes traziti od suda da se neki troskovi suprotnog odvjetnika ne priznaju ako je nesto radio nepotrebno. Isto tako neki od troskova koje je tvoj odvjetnik naplatio tebi mogu biti nepriznati (tipa da je pisao neki podnesak bez veze) pa ti druga strana ne treba platiti za taj podnesak ukoliko si ti dobio tuzbu. Znaci gubitnik placa za sve radnje koje sud proglasi smislenima, a ne mora placati besmislene radnje.

Svakako moze te kostati vise od iznosa kojeg trazis. Ako dobijes onda te nije briga jer ces dobitj svoje pare. Ako izgubis, onda ce biti kuku-lele.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odvjetniku za neisplatu plaće ne pripada jednokratna naknada!

Kada je moguće utvrditi vrijednost spora (dalje VPS)  - neisplata plaće je vps, npr. 6 mj Vam nije plaćao po 5 tis kn - vps je 30 tis kn. 

Na temelju tog vpsa, pogledajte t.7.1. tarife. U mom primjeru gdje je vps 30 tis kn, radnja je 200 eura. 

Odvjetnik ima pravo za svako ročište uzeti naknadu iz točke 7.1., te za 4 obrazložena podneska, dok za ostale podneske može uzeti maksimalno 100 eura. 

Dana 04. 09. 2023. u 19:06, DrAnte je napisao:

Ako si uspio dobiti 80% tuzenog iznosa onda znaci da si imao 20% neuspjeha. Tada ti placas 20% svih troskova postupka, a gazda placa 80%.

Cijeli ovaj komentar je točan, ali moram samo reći da se ovaj dio promijenio, sad bi u ovoj situaciji tužitelj dobio 60% naknade (izmjene ZPPa).

prije 15 sati , gala385 je napisao:

Da se upletem, znači jednokratnu nagradu plaćaš odvjetniku samo ako se tako dogovoriš s odvjetnikom ili to sud odredi?

Ne shvacam ovo iz tarife odvjetniku pripada jednokratna....kada? Najmanje?

Jednokratna naknada se plaća u taksativno navedenim slučajevima; 

- radi smetanja posjeda
- radi služnosti
- iz stambenih odnosa (otkazi, iseljenja, utvrđenja)
- radi razvoda ili poništenja braka, o postojanju ili nepostojanju braka
- za utvrđivanje ili osporavanje očinstva, te o tome s kime će živjeti maloljetna djeca
- iz radnih odnosa (poništenje otkaza, utvrđivanje prava na rad i sl.), osim u procjenjivim predmetima na koje se primjenjuje Tbr. 7. t. 1.
- za zakonsko uzdržavanje ili dokidanje obveze uzdržavanja

U svim drugim slučajevima se građansko plaća po radnji ili u postotku nakon dobivenog spora, to je jedino što se može dogovoriti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite ali više ništa ne razumijem. Maksimalni limit troškova (za cijeli postupak - ne pojedine korake) ne postoji? Je li tarifa po radnji strogo fiksna ili ovisi o iznosu oko kojeg se vodi spor?

Pitam jer me ne brine toliko cijena mog odvjetnika, nego cijena odvjetnika tuženika. Mogu li troškovi odvjetnika tuženika biti neproporcionalno visoki u odnosu na cijenu radnji mog odvjetnika ili se to sve ipak kreće u nekakvim okvirima (npr. svaka strana je napravila 4 podneska - svaka strana ima jednake (ili približno jednake) troškove)?

Može li mi netko odgovoriti na pitanje oko sudskih troškova, koliko oni iznose odnosno kako se računaju za ovakvu vrstu spora? Postupak je prvostupanjski na općinskom sudu, ako ima neke važnosti po tom pitanju.

Hvala

uređeno: od Kresoc1
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, ne postoji limit, može biti 30 rasprava i Vi onda platite svih 30 pristupa na raspravu svom odvjetniku, a kad dobijete presudu u svoju korist isti Vam budu nadoknađeni (ako ih Sud prizna i ako Vam je odvjetnik sve zaračunao sukladno Tarifi). Realno, sukladno načelu ekonomičnosti, Sudovi bi to sve trebali odraditi na pripremnom ročištu, odmah ga zaključiti i provesti glavnu raspravu, ali to nikad, baš nikad nije tako, ali ne brinite, ne održi se ni 30 ročišta, uglavnom je oko 3 -4 ročišta. 

Tarifa ovisi o vrijednosti spora, odnosno kako ste VI napisali ovisi o iznosu oko kojeg se vodi spor.  

prije 6 sati , Kresoc1 je napisao:

 

Pitam jer me ne brine toliko cijena mog odvjetnika, nego cijena odvjetnika tuženika. Mogu li troškovi odvjetnika tuženika biti neproporcionalno visoki u odnosu na cijenu radnji mog odvjetnika ili se to sve ipak kreće u nekakvim okvirima (npr. svaka strana je napravila 4 podneska - svaka strana ima jednake (ili približno jednake) troškove)?

Oprostite, možda mi i mozak malo ne radi nakon cijelog dana, ali ne shvaćam pitanje. 

Dakle, radnje Vašeg odvjetnika košta jednako koliko i radnje njegovog odvjetnika jer je VPS isti (kao što je gore negdje u komentarima objašnjeno).

VPS isto pogledajte u tarifi, znači koliko plaća i u kojem iznosu Vam nije isplatio poslodavac? To pomnožite i pogledajte tablicu u točki 7.1., pisat će Vam broj bodova. 

https://www.hok-cba.hr/tarifa/

Broj bodova pomnožite s 15,00 kn i toliko košta svaka radnja. 

Sad računajte pripremno ročište, 2-3 ročišta gdje se saslušavaju svjedoci i stranke, ročište nakon financijskog vještačenja (ne znam što Vam sve poslodavac osporava) - cca 5x200 eura(Vps od 10.000,00 kn do 100.000,00 kn) + sastav odgovora na tužbu i barem podneska na nalaz i mišljenje fin.vještaka = zasad je to cca 1400 eura. Plus PDV. 

 

Iako, ako to traje već par godina, ako sad odustanete svakako ćete snositi troškove njegovog odvjetnika, a imate šanse dobiti i da Vam vrati i sve troškove koje ste Vi platili. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Bonaparte je napisao:

Dakle, radnje Vašeg odvjetnika košta jednako koliko i radnje njegovog odvjetnika jer je VPS isti (kao što je gore negdje u komentarima objašnjeno).

Ali što garantira da će koštati jednako? Ne mislim na cijenu pojedinačne radnje nego na ukupni iznos. Recimo da je odvjetnik tuženika radio nekakve dodatne radnje, slao više podnesaka nego moj (ako se to smije?), tražio dodatna vještačenja koja koštaju, a koja moj odvjetnik nije tražio...? Ne utječe li to na cijenu?

I kako se računaju sudski troškovi?

Inače hvala na opširnom objašnjenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aha, isprike, sad shvaćam. 

Nema garancije i ne mora koštati jednako. To ugl ovisi o broju podnesaka, jer su ostale radnje uglavnom iste. 

I da, smije svaki odvjetnik slati podneske, iako su ih novim zppom dosta ograničili upravo zbog reguliranja troškova.

 

Sudski (parnični) troškovi se računaju onako kako je objašnjeno u prethodnom odgovoru, plus troškovi vještačenja, pristojbe i slično. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija