Jump to content

Predugovor za kaparu kuće


TestUser

Preporučene objave

Pozdrav, otvorio sam temu prije par dana i bliže sam kupovini kuće sad me zanimaju slijedeće stvari jer imam više informacija.

Dogovorio sam s prodavateljem uvjete oko kapare i sad me zanima idući korak kome trebam ići javnom bilježniku ili odvjetniku da mi složi predugovor za kupoprodaju nekretnine?

Ako trebam samo javnom bilježniku, zašto u ovom koraku nije nužan odvjetnik?

Prodavatelj mi je dao izvod iz katastra, posjedovni list i građevinsku dozvolu sve je 1/1.
Bi li ove stavke trebale biti navedene u predugovoru? Gdje mogu vidjeti primjerak ispunjenog predugovora gdje piše iznos kapare i obveze mene kao kupca i prodavatelja?

Zanima me moram li platiti porez na nekretninu, ako sam suvlasnik kuće (pola-pola, ja i mlađi brat) koju sam dobio na dar od države (kuća je stara 70 godina i na području posebne socijalne skrbi)?

Dodatno zanima me vezano za kaparu, je li se kapara obično daje u gotovini ili je transakcija uplatom na račun prodavatelja?

uređeno: od TestUser
Dodatno pitanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, TestUser je napisao:

Dogovorio sam s prodavateljem uvjete oko kapare i sad me zanima idući korak kome trebam ići javnom bilježniku ili odvjetniku da mi složi predugovor za kupoprodaju nekretnine?

Možete ga čak skinuti i ovdje i prilagoditi bez angažmana bilo koga od navedenih a bilježnik bi vam bio potreban ukoliko bi ste tražili predbilježbu vlasništva u ZK.

prije 20 minuta, TestUser je napisao:

Zanima me moram li platiti porez na nekretninu,

Naravno, 3 % od tržišne vrijednosti nekretnine.

 

prije 20 minuta, TestUser je napisao:

Dodatno zanima me vezano za kaparu, je li se kapara obično daje u gotovini ili je transakcija uplatom na račun prodavatelja?

Kako god se dogovorite, bitno je da je iznos naveden kao i to da je isplaćen prilikom potpisivanja predugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, TestUser je napisao:

Taj porez ne mogu nikako izbjeći, pričam za slučaj da ni nemam nekretninu na sebi?

U ovom slučaju ne.

prije 6 minuta, TestUser je napisao:

pretpostavljam da ako dajem gotovinu da javni bilježnik mora tu biti kao svjedok,

Može i ne mora. Prodavatelj svojim potpisom na predugovoru potvrđuje da je primio kaparu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, Spitfire je napisao:

U ovom slučaju ne.

Zar nije neko pravilo ako je novogradnja da se ne plaća porez na nekretnine?
 

prije 4 minuta, Spitfire je napisao:

Može i ne mora. Prodavatelj svojim potpisom na predugovoru potvrđuje da je primio kaparu.

Čak i ako papir nije pečatiran?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija