Jump to content

Drzavljanstvo - djete Hrvatskog drzavljana


stribor55

Preporučene objave

Moj sin ima 22 godine i ovde zivimo u Kanadi. On mi je nedavno rekao da hoce da zivi u Hrvatskoj. Planiramo da se preselimo u Hrvatsku za nekih 5 godina. Moj sin razumije Hrvatski ali ne prica. Kad sam kontaktirao ambasadu rekli su mi da sam prijavio njegovo rodenje kad je imao 18 godina postupak bi bio jako jednostavan ali sad posto je punoljetan je puno vise kompleksan. Mora ispuniti formular, zivotopis, rodni list itd.

Ja sam 70 godiste i zivio sam u Bosni i Herzegovini. Izasao sam is svog grada 92 i otisao ziviti u Hrvatsku gdje sam ostao to 98 kad sam otisao u Kanadu. Ja imam Hrvatsko drzavljanstvo koje sam dobio kad sam zivio u Hrvatskoj (domovnica, putovnica, osobna iskaznica) Ja se ne sjecam detalja oko vremena kad sam ja dobio domovnicu ali se sjecam da su me u uredu pitali da li moja mama ili tata imaju Domovnicu i posto je moj stari imao domovnicu ja sam je dobio isto.

Ja sam pokusao da tumacim zakon o drzavljanstvu na Narodnim Novinama ali bi volio kad bi neko podijelio savjet ovde. Izgleda meni da kad bi moj sin podjneo zahtjev za drzavljansto da ima sansi da ga odbiju. Citajuci taj zakon izgleda meni da moj drugi sin koji ima 17 godina moze jako lako dobiti drzavljastvo ako ja prijavim njegovo rodjenje u abasadi i prilozim njegov rodni list i moj bracni list. Isto tako citajuci taj zakon izgleda da moja zena moja isto dobiti drzavljanstvo zato sto sam ja drzavljanin tako da mozemo doci u situaciu da moja cjela obitelj ima drzavljastvo osim moga 22-godisnjeg sina.

Ima li netko savjet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, stribor55 je napisao:

Hvala na odgovoru. Za starijeg sina - kako kazete cl.5 st.2 da li govorima o istom clanku (vidi sliku)? Ja sam protumacio ovaj clanak da ne vazi za moga sina jel su prosle dve godine of stupanja na snagu ovog zakona (2019)? Mozete pojasniti malo molim vas.

 

 

image.thumb.png.a63aedcb2bee872e357da63ae4365753.png

Taj zakon je istekao vozio je do kraja 2021 pa su ga zbog korone produzili do kraja 2022  tako da mora da trazi po drugom clanu ali taj clan je bio najlaski za cistacnje drzavljanstva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , stribor55 je napisao:

koji je to drugi clan?

Pa ako ste po nacionalnosti hrvat neka ide po pripadnosti hrvatskom narodu ako se nekad izjasnjavao kao hrvat to mu je opcija

prije 1 sat , stribor55 je napisao:

Hvala na odgovoru. Za starijeg sina - kako kazete cl.5 st.2 da li govorima o istom clanku (vidi sliku)? Ja sam protumacio ovaj clanak da ne vazi za moga sina jel su prosle dve godine of stupanja na snagu ovog zakona (2019)? Mozete pojasniti malo molim vas.

 

 

image.thumb.png.a63aedcb2bee872e357da63ae4365753.png

Taj zakon je istekao vozio je do kraja 2021 pa su ga zbog korone produzili do kraja 2022  tako da mora da trazi po drugom clanu ali taj clan je bio najlaski za cistacnje drzavljanstva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , rasaxd je napisao:

Taj zakon je istekao vozio je do kraja 2021 pa su ga zbog korone produzili do kraja 2022  tako da mora da trazi po drugom clanu ali taj clan je bio najlaski za cistacnje drzavljanstva

Što ne bi baš bilo točno. Izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu (NN 138/2021) riječ dvije u članku 5 stavak 2 zamjenjuje se s riječju tri, a stupio je na snagu 01.siječnja 2022. pa zakonski teks glasi "ako u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev...".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, rasaxd je napisao:

Pa ako ste po nacionalnosti hrvat neka ide po pripadnosti hrvatskom narodu ako se nekad izjasnjavao kao hrvat to mu je opcija

Taj zakon je istekao vozio je do kraja 2021 pa su ga zbog korone produzili do kraja 2022  tako da mora da trazi po drugom clanu ali taj clan je bio najlaski za cistacnje drzavljanstva

Ja jesam Hrvat ali ne druzim se u nasim krugoviam ovde u Kanadi tako da mi je dijeca nisu odrastala isto u tom duhu. Njihovi skolski papiri (svjedodzbe itd) nemaju nacionalnost napisano nigdje i izjava nacionalnosti nije bila potrebna do sad. Ja sam proveo pola moga zivota ovde u Kanadi i uvjek sam mislio da moja domovnica je dovoljna da dokazem da sam Hrvat a samim tim i moja djeca. Izgleda da to nije dovoljno koliko ja razumjem. U ambasadi su pitali jeli su djeca igrala nogomet ili bila clan nekig hrvtskih klubova sa cim bi dokazali da odrastaju u Hrvatskom dugu and glede toga onda se moze reci da pripadaju Hrvatskom narodu.  Nazalost ja sam igrao kosarku i moja djeca isto tako da je ta opcija otpisana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Spitfire je napisao:

Što ne bi baš bilo točno. Izmjenama i dopunama Zakona o državljanstvu (NN 138/2021) riječ dvije u članku 5 stavak 2 zamjenjuje se s riječju tri, a stupio je na snagu 01.siječnja 2022. pa zakonski teks glasi "ako u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev...".

@Spitfire mozete li mi pomoci razumjeti ovaj zakon. Ja sam napravio PDF sa clankom 5 kako se mjenjao. Taj clanak kaze da jedan od roditelja mora biti drzavljan i da do 21 godine mora biti prjavljen,  a ako je preko 21 godinu (moj sin je zapravo 21 godinu i 6 mjeseci star) ima rok od 2 godine od ovog zakona se prijavi. 

Znaci ovo gore ne vazi za moga sina ali kako si rekao da se stavak promijenio u Sijecnju sta sad to znaci. Da li to znaci da moj sin ima pravo da se prijavi to Sijecnja 2025? Da li se te tri godine racunaju od dana kad se clanak promijenio sto staci od sijecnja 2022 ili 3 godine od dana prije zamjene sto znaci tri godine od 2019?

Hvala puno

 

Clanak 5.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trenutni zakonski tekst članka 5. stavak 2. glasi ovako

Citiraj

Podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo i osoba starija od 21. godine života, rođena u inozemstvu čiji je jedan roditelj u trenutku njezina rođenja hrvatski državljanin, ako u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovoga Zakona podnese zahtjev za upis u evidenciju hrvatskih državljana, a Ministarstvo unutarnjih poslova prethodno utvrdi da ne postoje zapreke iz članka 8. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

a na snazi je od 01.siječnja 2022.

I prema tome, da ja ne ponavljam,

prije 11 sati , sivko je napisao:

Za mlađeg sina u veleposlanstvu/konzulatu predati sve papire za upis u knjigu državljana a za stariji na istom mjestu neka da zahtjev za upis u knjigu državljana .Mlađi po čl.5 st.1 a stariji po st.2 istog člana.A žena po čl.11 Zakona.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Spitfire je napisao:

Trenutni zakonski tekst članka 5. stavak 2. glasi ovako

a na snazi je od 01.siječnja 2022.

I prema tome, da ja ne ponavljam,

 

@Spitfire to razumjem sto ste rekli ali sto ne razumjem je ako ja ovaj zakon na snazi od 01.sijecnja 2022 da li to znaci da te tri godine se racunaju od sjecnja 2022 sto znaci da ima vremena da se prijavi do 2025?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Pa taj 2 je baš za tebe.

@sivko To je dobro ako si u pravu ali me brinu dve stvari. Sta znaci "Iznimno" u kojem slucajevima bi ovo vazilo? Kad sam se ja odselio  Hrvatska nije bila clan bivse zajednice nego drzava sama sa sebe. Da li je to problem?

Kad oni u Ministarstvu gledaju na zahtjev da li oni gledaju na bilo koji clanak da zadovolje zahtjev nebitno koji je clan?

Hvala vam

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sivko je napisao:

Gledaju činjenice i dokumentaciju po članku zahtjeva.

Znam ali ne fiksiraju se na jedan clanak. Pogledaju situaciju i izdaju domovnicu po bilom kojem clanku ako ima uslova? Da zavrsim ovu temu vi mislte da moj stariji sin moze na osnovu cl.11?  Is tog clanka iseljenik je osoba koja se iselila prije 1991 ali onda kaze "iznimno......." gdje izlgeda godine nisu vazne. zasto kaze ovak clanak iznimno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Fiksiraju se na ono što si upisao (zakružio) na zahtjevu. https://mup.gov.hr/drzavljanstvo-325/325

Naravno da godine nisu važne jer se radi o svim iseljenicima a narod je odlazio i prije 200 godina pa njihovi nasljednici imaju pravo na državljanstvo.

Interesantno zato sto si mi u ambasadi samo uzeli dokumente i nisu me pitali koji clanak ce se koristiti. Kad sam bio tamo rekli su da sin moze samo dobiti na osnova pripadnik Hrvaskog naroda. Nisu ni spomenili clanak da moze dobiti zato sto sam ja iseljenik (cl.11).  Imas li savjet sta da radiim sad?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , sivko je napisao:

Ne odlučujem ja nego netko drugi.Onda traži po čl.16 iako je to trebalo zaokružiti pri predaji zahtjeva (možda su to i oni učinili).Nemam pojma što se i kako radi po veleposlanstvima.

Znam da ne odlucujes ali samo pokusavam da razumjem. Ja kad sam otisao o veleposlantsvo nisam bio familijaran sa zakonom tako da su oni samo uzeli dokumente i rekili da prema dokumentima izgleda da ce biti u redu dobiti Domovnicu za moga starijeg sina ali neznam po kojem zakonu. Hocu da ih zovnem telefonom i pitam prema kojem zakonu su poslali dokumente ali prije nego sto ih zovnem hocu da budem siguran prema kojem zakonu. Na pocetku ovoga posta neko je rekao da

  • Clanak 5 st.2 - koliko ja sam razumjeo zakon ovaj nije povoljan za sina jer on ima 21.5 godinu. 
  • Clanak 11 - "iznimno iseljenik je i pripadnik hrvatskog naroda koji se iselio s prostora....". Ja sam roden u Bosni i zbog rata se izbjegao u HR u 92 i zivjeo U HR to 98 kad sam odselio u Kanadu. Ja imam Domovnicu da li to znaci da sam ja pripadnik Hrvatskog naroda? Da li sa podpadam pod termin "iseljenik"?
  • Clanak 16 - Zasto mislis da je ovaj clanak odgovarajuci za mog sina. Ovaj zakon kaze da mora udovoljavati pretpostavkama 1-5. Moj sin nema odpust is hrvatskog drzavljanstva

Mozes li komentirati molim te da zakljucimo ovaj post. Znam da pitam puno pitanja ali pokusavam da razumjem sto mi ti govoris i citajuci ovaj zakon ali uvjek neka nova cinjenica se pojavi. Mozes li na privatne poruke komentirati?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

@sivko, @rasaxd sin je primio neki dan pismo iz ambasade gdje se poziva na nadopuni svoj zahtjev. "Pozivamo vas da date izjavu na zapisnik u kojoj cete na detaljan nacin obrazloziti na koji objektivan nacin ste tjekom svoga zivota izkazivali pripadnost hrvatskom narodu i promicali hrvatske interese i kulturu. o ovome istom je potrebno dostaviti i dokaze ukoliko ih posjedujete. za davanje izjave potrebno je pristupiti ambasadi sa zakazanim sastankom.

Moj zivot ovde u Kanadi nije bio jednostavan. Kad sam dosao ovde radio sam poslove kakvih nema i u najgorem filmu tako da moj fokus zivota je bio kako da popravim svoju egzistenciju i vremena nikad za kakav socijalni zivot.  Osim nekad ovdesti djecu kad su bila mala u Hrvarski park moja obitelj ovde nema nikakvog dodira za dijasporom. U Kanadi nema mogucnosti kad se djete upisuje u skolu ili na faks gdje se moze upisati nacionalnost tako da dokaz da se on osjeca Hrvatom odpada.  Ja nikad nisao igrao nogomet ali sam bio jako uspjesan igrajuci kosarku tako da se to prenjelo na moju djecu i oni osim kosarke nisu nikakav drugi sport ganjali tako da dokas da je pripadao nekom hrvatskom nogometnom klubu u kanadi odpada isto.  Osim moje svakodnevne price mojoj djeci o Hrvatskoj, nasem moru i nasim korijenima u Dalmaciji i nase zelje da se vratima za par godina, obicaja koje uprazjujemo za blagdane, moje domovnice i domovnice moje mame (djecine bake) neznam sta vise da doprinesmo ovome zahtjevu.

Imate neki savjet?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija