Jump to content

Darovnica i B2 Kapital


kikila

Preporučene objave

2009. uzimam kredit u Hypobanci na iznos 70 000 kn, s rokom otplate na 7 godina. On se uredno isplaćuje iz moje plaće, ali 2012.g. firma ulazi u probleme, plaće se ne isplaćuju i 2015.god. ide u stečaj, a ja na Zavod za nezaposlene. Rate kredita više ne uplaćujem redovito nego povremeno, nas četvoro sada živi samo od suprugove plaće. Ide ovrha na FINU, ali kako ja nemam nikakvih primanja tako nema ni uplate. Banka prodaje moj dug B2 Kapitalu, koji u tom trenutku iznosi 41 480.55 kn.

2017. g. se sva dugovanja preko FINe „otpisuju“ ako nema nikakve naplate unazad 3 mjeseca i dulje. Tako i moj račun više nije blokiran. Krajem te godine stječem uvjete za prijevremenu mirovinu i nakon 5 godina konačno imam redovna  primanja.

2018. g. nakon smrti roditelja suprug nasljeđuje njihov stan, koji je manji od našeg, te nas dvoje useljavamo u njega, a naš stan, koji je glasio na moje ime, darovnicom prepuštam kćeri i njenoj obitelji, jer je veći i njima potrebniji s obzirom da imaju dvoje djece.

Međutim krajem 2020. godine moja kćer i ja dobijamo poštom tužbu od B2 Kapitala radi pobijanja pravnih radnji dužnika. Pretražujući zatim ovu tematiku po internetu  jedino mogu zaključiti da B2Kapital ima namjeru zatražiti ovrhu na nekretnini, te im je zato potrebno da stan glasi na moje ime.

Ja imam redovna primanja (mirovinu) od prosinca 2017.godine i stalno sam bila u očekivanju njihove nove blokade računa, pa sam i otvorila zaštićeni račun.  Do sada B2 Kapital nije ponovo aktivirao ovrhu na FINI.

Molim vas za savjet što bih sad trebala napraviti. Ne želim da moja kći snosi ikakve posljedice, jer sam joj stan darovala s dobrom namjerom i nije mi jasno zbog čega bi takav ugovor bio stavljen van snage.

Puno hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , kikila je napisao:

Molim vas za savjet što bih sad trebala napraviti. Ne želim da moja kći snosi ikakve posljedice, jer sam joj stan darovala s dobrom namjerom i nije mi jasno zbog čega bi takav ugovor bio stavljen van snage.

Da li ste vi, u bilo kojem trenutku, pokušali ponovno otplatiti ili otplaćivati kredit? Imate li sada sredstava za otplatu?

Naime, s obzirom da znate za dugovanje koje imate prema vjerovniku i na koji su se kroz 15ak godina skupile i kamate, svako vaše raspolaganje u korist trećih osoba vjerovnik je ovlašten pobijati. Tako i u slučaju darovanja stana jer ste time umanjili šanse vjerovnika za naplatu ili ih čak eliminirali. 

Na ročištu ćete se moći izjasniti te ako izrazite spremnost da platite svoje dugovanje i vjerovnik se suglasi, možete na sudski zapisnik iskazati dogovoreno / zaključiti sudsku nagodbu.

Ukoliko ne namjeravate platiti, onda parnični postupak ide dalje te sud odlučuje da li će ugovor o darovanju staviti izvan snage - ako tako postupi, vjerovnik je ovlašten ovrhu provesti na toj nekretnini (upisom založnog prava na određeni iznos, odnosno u konačnici i javnom prodajom nekretnine).

S obzirom na protek vremena, vjerovnik vam nije dužan omogćiti obročnu otplatu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , kikila je napisao:

2017. g. se sva dugovanja preko FINe „otpisuju“ ako nema nikakve naplate unazad 3 mjeseca i dulje.

Ništa to nije otpisano.

prije 3 sati , lawbydesign je napisao:

vjerovnik je ovlašten ovrhu provesti na toj nekretnini (upisom založnog prava na određeni iznos, odnosno u konačnici i javnom prodajom nekretnine).

Preuranjeno je davati ovakav odgovor u pogledu provedbe ovrhe na nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , lawbydesign je napisao:

Da li ste vi, u bilo kojem trenutku, pokušali ponovno otplatiti ili otplaćivati kredit? Imate li sada sredstava za otplatu?

 

Da li me to pitate za slučaj da sam eventualnim uplatama smanjila dug ispod 40000 kn, jer se u tom slučaju ne može tražiti ovrha na nekretnini?. Nažalost, nisam. Čim sam ostvarila mirovinu očekivala sam da će se ovrha nastaviti preko FINE.

U ovom trenutku ne bih mogla dug odjednom isplatiti.

 

prije 17 sati , Borbena7 je napisao:

Ništa to nije otpisano.

Znam, zato sam stavila navodnike.

 

Kako je moguća ovrha na nekretnini kad njena vrijednost višestruko premašuje dugovanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , kikila je napisao:

Kako je moguća ovrha na nekretnini kad njena vrijednost višestruko premašuje dugovanje?

To ovrhovoditelja neće spriječiti u upisu založnog prava ako sud tako odluči. Nekretnina svakako premašuje, ali ako se vi izjasnite da nemate druge imovine za podmiriti dug, a ovrhovoditelj ne pristane na obročnu otplatu (što nije dužan), sud odlučuje u okvirima dokazanog. 

Ovisi oko čega ćete se s ovrhovoditeljem eventualno uspjeti dogovoriti. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 22. 11. 2023. u 10:52, kikila je napisao:

uplatama smanjila dug ispod 40000 kn, jer se u tom slučaju ne može tražiti ovrha na nekretnini?

Može se predložiti ovrha na nekretnini.

Dana 22. 11. 2023. u 10:52, kikila je napisao:

Kako je moguća ovrha na nekretnini kad njena vrijednost višestruko premašuje dugovanje?

Za Vaš slučaj ne vrijede ove odredbe zakona.

Dana 22. 11. 2023. u 14:04, lawbydesign je napisao:

To ovrhovoditelja neće spriječiti u upisu založnog prava ako sud tako odluči. Nekretnina svakako premašuje, ali ako se vi izjasnite da nemate druge imovine za podmiriti dug, a ovrhovoditelj ne pristane na obročnu otplatu (što nije dužan), sud odlučuje u okvirima dokazanog. 

Svašta ste ovdje napisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija