Jump to content

Inkluzivni dodatak


Luna33

Preporučene objave

Kronična migrena je ozbiljna i iscrpljujuća bolest koja može izazvati umjerenu do tešku invalidnost. Definira se kao glavobolja koja se javlja više od 15 dana svakog mjeseca. Neki ljudi pate od migrenskih glavobolja neprekidno cijeli dan, svakog dana u mjesecu

Probati podnijeti zahtjev pa štu bude, nema toškova, ne smeta nićemu. CZSR će Vam sve objasniti oko medicinske i druge dokumentacije. Sve ovisi o veještaku ZOSI.

Ako ćete podnjeti zahtjev, sretno Vam bilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ove fotografije prikazuju nalaz mog vještačenja za ID....po nalazu sam 80%  OSI i 3. stupanj tjelesnog-funkcionalnog....isto tako po nalazu bih trebao biti i 3. razina. No u   razgovoru s djelatnicom CZSR saznajem da ću biti odbijen za ID jer mi je Barthelov index prevelik (75). Napominjem, još nisam dobio rješenje- očekujem ga ovaj tjedan.... No pročitao sam sve postove o ID-u i savjete gosp. Cvrtile, no nigdje nisam naišao da je netko postavio slijedeće pitanje:

Ako je 3. stupanj  i 3. razina uvjetovan BI 35-60, a invalidna osoba ga ima 75, čitam odgovore, kažu,  to je onda ID 4. razine. No, Zakon o ID za 4. razinu piše da ona vrijedi za 2. stupanj BI 61-90 i 3. stupanj kroničnih bolesti.

Znači za razinu 4. Zakon nigdje ne propisuje 3. stupanj tjelesnog.

Zanima me, kako to da bi se u mom slučaju upravo primijenilo nešto što Zakon ne prepoznaje niti je propisao. Zar to nije kršenje Zakona. K tome, imam osjećaj da će me se kazniti zato što sam radio na sebi, razvoju muskulature, mišićne mase i sl. dovodeći sebe čak i do granica boli...jer saznajem da ako se i žalim na rješenje CZSR da ću eventualno dobiti 4. razinu....

Specifično mi je to...ponavljam, Zakon u 4. razini ne prepoznaje 3.stupanj, već 2. i s pravom pitam neće li mi se tada umanjiti postotak, kao i stupanj invalidnosti, samo da bih zadovoljio neke uvjete, a isto tako ako se to napravi...zar se onda Zakonom ne bi trebale mijenjati i LISTE T.O. 

K tome, prebacivanjem bez zakonske osnove, 3. stupanj tjelesnog-funkcionalnog, nas pojedince se uskračuje za niz drugih prava koje nosi tako visok postotak....

448533641_1000977864993353_3275764141075170442_n1.jpg

448494655_495698282889789_8255744329682793929_n2.jpg

448669671_856869019615930_6455140653560444116_n3.jpg

448516462_2601238090049080_8073348984589827270_n4.jpg

448802327_998299118337255_6961769377801035741_n5.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega mislim da OI sa III stupnjem funkcionalnog oštećenja (bivše pravo na doplatak za pomoć i njegu) mora imati pravo na jednu od razina potpore ID te ako Vas odbiju trebalo bi obavezno podnijeti žalbu drugostupanjskom tijelu (ministarstvo) koje Vas šalje u Središnji ured ZOSI na vještaćenje višim vještacima (bez Vašeg prisustva - samo dokumentacija)

Moje mišljenje je da je vještak u Vašem Nalazu i mišljenju nije pravilno izračunao postotak invaliditeta kao i razinu oštećenja

Pogledajte Uredbu o metodologiji vještačenja (NN 96/2023) Napomene uz LIstu I, iako mi nije jasno ćemu služi zadnja rečenica

Napomene uz Listu I

1. Način određivanja ukupnog postotka oštećenja organizma

Ako postoje dva ili više oštećenja predviđenih u ovoj Listi, ukupan se postotak oštećenja određuje povećanjem najvećeg postotka pojedinačnog oštećenja, i to:

– po 20 % za svako daljnje tjelesno oštećenje koje iznosi 50 ili više %

– po 10 % za svako daljnje tjelesno oštećenje koje iznosi 40 ili 30 %

osim ako Listom nije predviđen drugi način.

Postotak tjelesnog oštećenja parnih organa može se povećati za 10 %, ako Listom nije predviđen drugi način.

2. Utvrđivanje razine oštećenja organizma

 

– I ................. 30 %
– II ................ 40 – 60 %
– III ............... 70 – 80 %
– IV ............... 90 – 100 %

 

 

Razina ukupnog oštećenja organizma utvrđuje se prema najvećem utvrđenom % oštećenja organizma po jednom naslovu.  ??????

Umojem slučaju prije 5-6 godina razine oštečenja pojedinih organa su se zbrajale ovako: 3+1=3, 3+1+1=4 itd.

I na kraju mislim da se u zakonu mješaju bolesti i oštećenja usljed bolesti (vidite po oštećenjima, nigdje nema kronična bolest kao oštećenje - stavka 3 vrsta oštećenja, iako u jednom dijelu uredbe stoji da kronične bolesti se svrstavalju u tjelesna oštećenja:

Kronične bolesti pripadaju pod vrstu oštećenja – tjelesno oštećenje Prilog V Lista II

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Prije svega mislim da OI sa III stupnjem funkcionalnog oštećenja (bivše pravo na doplatak za pomoć i njegu) mora imati pravo na jednu od razina potpore ID te ako Vas odbiju trebalo bi obavezno podnijeti žalbu drugostupanjskom tijelu (ministarstvo) koje Vas šalje u Središnji ured ZOSI na vještaćenje višim vještacima (bez Vašeg prisustva - samo dokumentacija)

Moje mišljenje je da je vještak u Vašem Nalazu i mišljenju nije pravilno izračunao postotak invaliditeta kao i razinu oštećenja

Pogledajte Uredbu o metodologiji vještačenja (NN 96/2023) Napomene uz LIstu I, iako mi nije jasno ćemu služi zadnja rečenica

Napomene uz Listu I

1. Način određivanja ukupnog postotka oštećenja organizma

Ako postoje dva ili više oštećenja predviđenih u ovoj Listi, ukupan se postotak oštećenja određuje povećanjem najvećeg postotka pojedinačnog oštećenja, i to:

– po 20 % za svako daljnje tjelesno oštećenje koje iznosi 50 ili više %

– po 10 % za svako daljnje tjelesno oštećenje koje iznosi 40 ili 30 %

osim ako Listom nije predviđen drugi način.

Postotak tjelesnog oštećenja parnih organa može se povećati za 10 %, ako Listom nije predviđen drugi način.

2. Utvrđivanje razine oštećenja organizma

 

– I ................. 30 %
– II ................ 40 – 60 %
– III ............... 70 – 80 %
– IV ............... 90 – 100 %

 

 

Razina ukupnog oštećenja organizma utvrđuje se prema najvećem utvrđenom % oštećenja organizma po jednom naslovu.  ??????

Umojem slučaju prije 5-6 godina razine oštečenja pojedinih organa su se zbrajale ovako: 3+1=3, 3+1+1=4 itd.

I na kraju mislim da se u zakonu mješaju bolesti i oštećenja usljed bolesti (vidite po oštećenjima, nigdje nema kronična bolest kao oštećenje - stavka 3 vrsta oštećenja, iako u jednom dijelu uredbe stoji da kronične bolesti se svrstavalju u tjelesna oštećenja:

Kronične bolesti pripadaju pod vrstu oštećenja – tjelesno oštećenje Prilog V Lista II

 

Moram napomenuti da sam godinama pokušavao ostvariti ili osobnu invalidninu ili tuđu njegu i pomoć i nikako nisam uspijevao...a za ID sam novi korisnik....predao u 01. mjesecu 202. god...

uređeno: od MIJATA
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predali ste zahjev prije stupanja na snagu Zakona o ID (vidi se CZSS a sada je CZSR), pa je vještačenje rađeno po Zakonu o socijalnoj skrbi. Sada ovaj nalaz CZSR treba prevesti prema Zakonu o ID. Mislim da sa III stupnjem invalidnosti (funkcionalne sposobnosti) nebi trebali ostati bez prava na ID jer uvjet za dobivanje trečeg stupnja tjelesnog oštečenja po uredbi je između ostalog Barthelov index 36-60 (da je 75 kako bi dobili III stupanj)  Moguće da ćete dobiti rješenje po Zakonu o socijalnoj skrbi a onda prevedeno na zakon o ID. U nalazu vještaka nigdje nije spomenut Barthelov index (mene osobno nikad nitko nije pitao za Barthelov index). Na kraju krajeva kada i tko ga je pisao. 

Inaće zna se da ima puno pogrešnih vještanja pa i izrađenih rješenja. Još provjerite dali ste evidentirani u registru osoba s invaliditetom pri HZJZ, ako niste pošaljite im Nalaz i rješenje jer iz registra CZSR vuće podatke za izdavanje rješenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, cvrtila je napisao:

Predali ste zahjev prije stupanja na snagu Zakona o ID (vidi se CZSS a sada je CZSR), pa je vještačenje rađeno po Zakonu o socijalnoj skrbi. Sada ovaj nalaz CZSR treba prevesti prema Zakonu o ID. Mislim da sa III stupnjem invalidnosti (funkcionalne sposobnosti) nebi trebali ostati bez prava na ID jer uvjet za dobivanje trečeg stupnja tjelesnog oštečenja po uredbi je između ostalog Barthelov index 36-60 (da je 75 kako bi dobili III stupanj)  Moguće da ćete dobiti rješenje po Zakonu o socijalnoj skrbi a onda prevedeno na zakon o ID. U nalazu vještaka nigdje nije spomenut Barthelov index (mene osobno nikad nitko nije pitao za Barthelov index). Na kraju krajeva kada i tko ga je pisao. 

Inaće zna se da ima puno pogrešnih vještanja pa i izrađenih rješenja. Još provjerite dali ste evidentirani u registru osoba s invaliditetom pri HZJZ, ako niste pošaljite im Nalaz i rješenje jer iz registra CZSR vuće podatke za izdavanje rješenja

Ali moj Barthelov index je 75, zato djelatnica soc. kaže da nemam pravo na ID...a postavio sam gore pitanje...kako se može 3. stupanj tjelesno-funkcionalnog prevesti u 2. stupanj jer Zakon o ID-u ne poznaje to pravilo....Znači zadovoljan sam vještačenjem, no ne i Barthelovim indexom...no bez obzira što je on 75...a takav je vjerojatno što sam kao invalid radio na sebi da ojačam muskulaturu, mišićnu masu i koštanu...

Ako je 3. stupanj  i 3. razina uvjetovan BI 35-60, a invalidna osoba ga ima 75, čitam odgovore, kažu,  to je onda ID 4. razine. No, Zakon o ID za 4. razinu piše da ona vrijedi za 2. stupanj BI 61-90 i 3. stupanj kroničnih bolesti.

Znači za razinu 4. Zakon nigdje ne propisuje 3. stupanj tjelesnog.-ili funkcionalnog

Zanima me, kako to da bi se u mom slučaju upravo primijenilo nešto što Zakon ne prepoznaje niti je propisao. Zar to nije kršenje Zakona. K tome, imam osjećaj da će me se kazniti zato što sam radio na sebi, razvoju muskulature, mišićne mase i sl. dovodeći sebe čak i do granica boli...jer saznajem da ako se i žalim na rješenje CZSR da ću eventualno dobiti 4. razinu....

Specifično mi je to...ponavljam, Zakon u 4. razini ne prepoznaje 3.stupanj, već 2. i s pravom pitam neće li mi se tada umanjiti postotak, kao i stupanj invalidnosti, samo da bih zadovoljio neke uvjete, a isto tako ako se to napravi...zar se onda Zakonom ne bi trebale mijenjati i LISTE T.O. 

K tome, prebacivanjem bez zakonske osnove, 3. stupanj tjelesnog-funkcionalnog, nas pojedince se uskračuje za niz drugih prava koje nosi tako visok postotak....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odavno pišem da se u Zakonu o ID mješaju kruške i jabuke, odnosno vrste bolesti i vrste oštećenja

Dobro ste to primjetili, jasno je sada da je Zakon o ID u čl. 13. pogrešno sastavljen, kao da se autor Zakona o ID nije povodio Uredbom o metodologiji vještaćenja. 

Mislim da je ovo pogreška vještaka kod sastavljanja Nalaza i mišljenja, kao i pecipiranja socijalne djelatnice kojoj bi to trebalo biti neobićno i reagirati kod predlagatelja i zakonodavca, u najmanj ruku ZOSI, a i tražiti mišljenje pravobranitelja za osobe s invaliditetom.

Uvjeren sam da vi imate 100% invaliditeta, 4 razinu invalidnosti (funkcionalnosti) pojedinih organa. Ukupni stupanj funkcionalnih sposobnosti mora biti izražen u rimskim bojevima (I-IV) a ne prirodnim (na kraju nalaza)

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 47 minuta, cvrtila je napisao:

Odavno pišem da se u Zakonu o ID mješaju kruške i jabuke, odnosno vrste bolesti i vrste oštećenja

Dobro ste to primjetili, jasno je sada da je Zakon o ID u čl. 13. pogrešno sastavljen, kao da se autor Zakona o ID nije povodio Uredbom o metodologiji vještaćenja. 

Mislim da je ovo pogreška vještaka kod sastavljanja Nalaza i mišljenja, kao i pecipiranja socijalne djelatnice kojoj bi to trebalo biti neobićno i reagirati kod predlagatelja i zakonodavca, u najmanj ruku ZOSI, a i tražiti mišljenje pravobranitelja za osobe s invaliditetom.

Uvjeren sam da vi imate 100% invaliditeta, 4 razinu invalidnosti (funkcionalnosti) pojedinih organa. Ukupni stupanj funkcionalnih sposobnosti mora biti izražen u rimskim bojevima (I-IV) a ne prirodnim (na kraju nalaza)

 

Zahvaljujem, no na to ću se pozvati i kod žalbe, a to jesam li IV. stupanj (ne razina) i oni su naveli u onom dijelu...trajna pomoć i njega u punom opsegu IV. stupanja, a može i III. tu su se malo ogradili....no specifično mi je da nitko od djelatnika soc. službe nije regirao na taj propust u Zakonu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz nalaza je vidljivo da ste zahtjev predali (tražitelj-nadležno tijelo CZSS) prije 01.01.2024. što znaći da je prema čl. 40 Zakona o ID vršeno vještačenje prema Zakonu o socijalnoj skrbi čl. 50-60 koji su ukinuti s 01.01.2024. Utvrđena Vam je trajna potreba u punom opsegi III stupnja, a što po tom zakonu znaći da imate pravo na doplatak za pomoć i njegu (mjesećni iznos oko 80 EUR). S obzirom da se prava isplačuju s danom podnošenja zahtjeva, nemoguće Vas je odbiti jer Vam mora u svakom slučaju od podnošenja zahtjeva do prevođenja po Zakonu o ID (ma kao ispalo) biti isplačeni zaostaci po Zakonu o socijalnoj skrbi, te (ako prihvate) razlika od 01.01.2024 po Zakonu o ID.

Uvjeren sam da griješi socijalna djelatnica zajedno sa prvostupanjskim vještakom i da Vas nikako nemogu odbiti, ali i ako odbiju po žalbi čete sve vratiti. Isto tako nije mi jasno što znaći "za koje pravo: socijalna zaštita - općenito" po meni je moglo biti za osobnu invalidninu ili doplatak za pomoć i njegu, a sada  01.01.2024. potpora ID

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, cvrtila je napisao:

Iz nalaza je vidljivo da ste zahtjev predali (tražitelj-nadležno tijelo CZSS) prije 01.01.2024. što znaći da je prema čl. 40 Zakona o ID vršeno vještačenje prema Zakonu o socijalnoj skrbi čl. 50-60 koji su ukinuti s 01.01.2024. Utvrđena Vam je trajna potreba u punom opsegi III stupnja, a što po tom zakonu znaći da imate pravo na doplatak za pomoć i njegu (mjesećni iznos oko 80 EUR). S obzirom da se prava isplačuju s danom podnošenja zahtjeva, nemoguće Vas je odbiti jer Vam mora u svakom slučaju od podnošenja zahtjeva do prevođenja po Zakonu o ID (ma kao ispalo) biti isplačeni zaostaci po Zakonu o socijalnoj skrbi, te (ako prihvate) razlika od 01.01.2024 po Zakonu o ID.

Uvjeren sam da griješi socijalna djelatnica zajedno sa prvostupanjskim vještakom i da Vas nikako nemogu odbiti, ali i ako odbiju po žalbi čete sve vratiti. Isto tako nije mi jasno što znaći "za koje pravo: socijalna zaštita - općenito" po meni je moglo biti za osobnu invalidninu ili doplatak za pomoć i njegu, a sada  01.01.2024. potpora ID

ispravak....zahtjev za ID sam predao 16. 01. 2024....(nisam primijetio da mi tipkovnica nije otkucala brojeve) Znači, podnio sam Zahtjev za ID....a po ovom Nalazu čije sam fotografije postavio, svrstan sam u 80% tjelesno oštećenje - III. stupnja-tjelesno i II. stupnja -kronično....ZAKLJUČNO U OBRAZLOŽENJU III. stupnja tjelesno-funkcionalno. Prema tome, djelatnica Centra -Zavoda kaže, da bih imao pravo na 3. razinu potpore, (432eur + vaučer+besplatno zdr.) ali s obzirom da mi je Barthelov index prevelik (75) ne mogu dobiti ID. Naravno, uložiti ću žalbu. No sad dolazimo do onog bitnog što sam već pitao u jednom postu, (a čitam i kod drugih) Da ja sa takvim Barthelovim indexom mogu ostvariti IV. razinu potpore od 162 eura, no pitanje je po čemu i kako KADA ZA 4. razinu potpore piše pod stavkama f i g slijedeće:

f) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90

g) odrasle osobe s kroničnom bolesti III. stupnja

a u mom nalazu je III. stupanj tjelesnog i II. stupanj kroničnog no za njega je potreban Barthelov indeks ili kako piše u Zakonu o ID-u da III. razinu potpore ostvaruju cit.:j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60

Ako se razumijemo, prema Zavodu je problem Barthelov indeks koji stvara pomutnju, dok ja kažem da tu nema problema jer tijekom svog života, odnosno od djetinjstva radim na sebi te sam razvio i tjelesnu i koštanu muskulaturu dovodeći se često do bola, ali samo da bih koliko-toliko funkcionirao kao zdrava osoba. Znači, ako bi me Zavod svrstao u IV. razinu potpore, automatski bih bio KAŽNJEN, a Zakon prekršen jer Zakon ne poznaje- odnosno nije u korelaciji s mojim Nalazom vještačenja......bit ovog PITANJA JESTE, može li me bilo tko svrstati u nižu razinu (IV. ili V.) te mi time umanjiti prava po vrsti tjelesnog i funkcionalnog oštećenja (III. stupnja s 80% tjelesnog oštećenja), a k tome još prekršiti ZAKON. Smatram, ako to i naprave da bi se onda ZAKONSKI morale mijenjati i VRSTE I LISTE T.O te da dokle god se to ne učini, ne može mi se dodijeliti niža razina....Ne bih volio, ali sam spreman ići i do Ustavnog suda, čak i dalje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto i ovo sa "tražitelj - nadležno tijelo CZSS" je dokaz aljkavosti, neznanja. Više od 01.01.2024. ne postoji CZSS već CZSR, dakle Vi niste vještačeni po Zakonu o socijalnoj skrbi već Zakonu o ID. 

Potpuno ste u pravu, radi se o kontradiktornosti (proturijčnosti).  Nema druge već žalba po dobivenom rješenju. Vjerujem da će drugostupanjsko tijelo to ispraviti. Osim toga Vi bi prema prikazanom trebali imati 100% invaliditeta i šta koga briga za izgled Vašeg tijela.

Ako je Brthelov index u pitanju, pitam  se zašto Vas vještak odmah nije odbacio, već ispada da je socijalna djelatnica stručnija od lječnika vještaka. Rade stvarno kao najobičniji administratori, ne vide dalje od crnog na bjelom 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imala bih pitanje u vezi vjestacenja za inkluzivni dodatak...naime,po starom zakonu mi je odredjeno kontrolno vjestacenje za doplatak I njegu preko czzs-a,I sada jos cekam od 11/,2023 njihov nalaz.Odredjeno je kontrolno vjestacenje za godinu dana.U medjuvremenu sam otisla u invalidsku mirovinu zbog djel.gubitka radne sposobnosti.Na zadnjem vjestacenju mi je odredeno stupanj 3 psihicke bolesti,uz fizicke 2,ali ovaj je najveci.Imam status osobe s invaliditeom.

E sad ono sto  mene zanima jest dali bi oni meni na ovom kontrolnom vjestacenju mogli skinuti sa 3 na 2 ili ne...u pravilu me zanima kako rade...dali potvrde isti stupanj u principu  ili kako?Vazno mi je da mi ne skinu za 3 na 2 ....

Ps.nista se bitnije nije mjenjalo

Jos jedna okolnost me zabrinjava a to je jer su moj predmet iz jedne zupanije prebacili u drugu zbog obima posla...kao da se predmeti sto prije rijese jer I'm je guzva,pa me malo strah da ovaj novi ured ne bi skinuo sa 3 na 2

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stanje se može pogoršati ili poboljšati, ali u principu gotovo u pravilu ostaje isto. Ako ste u međuvremenu otišli u mirovinu, znaći da se stanje nije poboljšalo. Vjerojatno ste radi invalidske mirovine bili na vještačenju, te Vas možda neće ni zvati na kontrolno vještačenje. Jedino će možda tražiti izjavu na druge okolnosti. Osobno sam bio na kontrolnom vještačenju prije inkluzivnog dodatka i sve je ostalo isto.

Misli da Vas ne treba zabrinjavati druga županija s obzirom da svi rade po istoj Uredbi o metodologiji vještačenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Stanje se može pogoršati ili poboljšati, ali u principu gotovo u pravilu ostaje isto. Ako ste u međuvremenu otišli u mirovinu, znaći da se stanje nije poboljšalo. Vjerojatno ste radi invalidske mirovine bili na vještačenju, te Vas možda neće ni zvati na kontrolno vještačenje. Jedino će možda tražiti izjavu na druge okolnosti. Osobno sam bio na kontrolnom vještačenju prije inkluzivnog dodatka i sve je ostalo isto.

Misli da Vas ne treba zabrinjavati druga županija s obzirom da svi rade po istoj Uredbi o metodologiji vještačenja

Vi ste dar s neba,pomazete toliko ljudima sa vasim odgovorima.Hvala puno :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani! 

Molim Vas možete li mi reći kad bih mogao dobiti rješenje? Naime, dobio sam zaključak i u njemu piše " u svrhu ostvarivanja prava na inkluzivni dodatak( vještačenje prije 2015g. u postupku ostvarivanja prava na osobnu inavalidninu.) Tako su mi i rekli u CZSR da će prvo doći zaključak. A vas bih molio ako znate kad bih mogao očekivat rješenje? 

Hvala vam unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod Vas je pokrenut, po službenoj dužnosti, za preispitivanje ostvarenog prava jer ste vještaćeni prije 2015. g

Dobili ste zaključak o potrebi za vještačenjem jer ste vještačeni prije 2015 (svi koji su vještačeni prije 2015 moraju na novo, jer je tada osnovan ZOSI (centar za vještačenje). Sada čekate poziv za vještačenje. Kad obavite vještačenje, ZOSI šalje Nalaz i mišljenje CZSR koji izrađuje rješenje. Za sve osobe s invaliditetom to mora biti gotovo do 31.12.2024. Kada će tko dobiti rješenje teško je predvidjeti.

Eto, ja sam bio 6 puta na vještačenju, tek sam sada dobio izjavu koju moram potpisanu vratiti CZSR i onda najvjerojatnije ide rješenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Cvrtila. meni piše na zaključku  pod 4. Dostavlja se medicinska ii druga dokumentacija u svrhu davanja nalaza i mišljenja  o vrsti i težini-oštećenje funkcionalnih sposobnosti

5. Iznimno od točke 4. ovog zaključka viječe vještaka može obaviti neposredni pregled osobe koja se vještači ako se uvidom u medicinsku dokumentaciju i drugu dokumentaciju ne može u potpunosti odrediti činjenično stanje.

A u CZSR su mi rekli da najvjerojatnije ne bih trebao ići osobno na vještačenje.

Možda i radi toga jer sam psihički bolesnik i udaljen sam dosta od ZOSI-a. Samo nagađam. 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro ste primjetil. CZSR je uputio medicinsku dokumentaciju na vještaćenje u ZOSI. Ako će Vas moći vještačiti na osnovu dokumentacije neće Vas zvati, a ako neće morati će Vas zvati

Najvjerojatnije Vas neće zvati jer su u velikoj gužvi pa sve što mogu rješiti bez prisustva vještačene osobe, ne zovu. Malo mi je nedoumica jer ste vještačeni prije 2015. g. No, ako imate i ako ste predali noviju dokumentaciju neće Vas zvati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanima me, postoji li pravilnik o ispunjavanju Barthelovog indexa? Naime, danas istražujući, a često sam u grupama vidio kako se pojavljuju dva različita obrasca za popunjavanje Barhtelovog indeksa, odnossno postoji li Zakonom određen obrazac za popunjavanje B.I. kroz fotografije pogledajte što sam našao...Obrazac C-2 po kojemu teško mogu doseći Barthelov index od 60, ali po Obrascu za Protokol za evaluaciju stupnja funkcionalne samostalnosti vrlo lako dobijem indeks 60....zato što je detaljniji...Pogledajte fotografije....

Snimka zaslona 2024-07-05 140236.jpg

Snimka zaslona 2024-07-05 140145.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

Na ovaj tekst i ove obrasce sam nasao na stranici jedne udruge - "drustvo osoba s tjelesnim invaliditetom MŽ":

"utorak 10. listopada 2023.

Barthelov indeks
Kako je SOIH zaprimio dosta upita vezanih za Barthelov indeks naglašavamo da svi korisnici koji
ga trebaju moraju ga dobiti od stručne osobe (fizijatra ili neurologa), obrazac ne može ispuniti
liječnik obiteljske medicine. Više se ne koristi obrazac koji su do sada ispunjavali liječnici niti onaj
koji je ranije dostavljan za Projekt osobne asistencije već obrazac koji dostavljamo u privitku s
potrebnim obrazloženjima pa molimo da ga korisnici ponesu liječnicima ili da im ga savezi/udruge
dostave. To je dokument koji koristi u svrhu vještačenja ZOSI, tako da će sve procjene biti
unificirane"

https://dosti-mz.hr/wp-content/uploads/2023/10/BARTHELOV-INDEKS-UPITNIK.docx

https://dosti-mz.hr/wp-content/uploads/2023/10/UPUTE-BARTHELOV-INDEKS.docx

Na stranici "Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara" takodjer sam naisao na ova dva dokumenta postavljena iznad...

Nadalje, vi ste postavili u vasem postu Obrazac C-2, ja sam naisao na isti Obrazac po sadrzaju ali ima oznaku C-3

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, malicovjek je napisao:

Postovani,

Na ovaj tekst i ove obrasce sam nasao na stranici jedne udruge - "drustvo osoba s tjelesnim invaliditetom MŽ":

"utorak 10. listopada 2023.

Barthelov indeks
Kako je SOIH zaprimio dosta upita vezanih za Barthelov indeks naglašavamo da svi korisnici koji
ga trebaju moraju ga dobiti od stručne osobe (fizijatra ili neurologa), obrazac ne može ispuniti
liječnik obiteljske medicine. Više se ne koristi obrazac koji su do sada ispunjavali liječnici niti onaj
koji je ranije dostavljan za Projekt osobne asistencije već obrazac koji dostavljamo u privitku s
potrebnim obrazloženjima pa molimo da ga korisnici ponesu liječnicima ili da im ga savezi/udruge
dostave. To je dokument koji koristi u svrhu vještačenja ZOSI, tako da će sve procjene biti
unificirane"

https://dosti-mz.hr/wp-content/uploads/2023/10/BARTHELOV-INDEKS-UPITNIK.docx

https://dosti-mz.hr/wp-content/uploads/2023/10/UPUTE-BARTHELOV-INDEKS.docx

Na stranici "Hrvatske udruge paraplegičara i tetraplegičara" takodjer sam naisao na ova dva dokumenta postavljena iznad...

Nadalje, vi ste postavili u vasem postu Obrazac C-2, ja sam naisao na isti Obrazac po sadrzaju ali ima oznaku C-3

I ja sam naišao na C3...ali više na  C2 pa sam njega postavio....no, koliko sam shvatio C2 je za one koji su imali moždani udar...a ovaj Upitnik-obrazac je ono što meni više odgovara....sad mi nije jasno je li fizijatar svjesno primjenio C2 ...ili refleksivno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Taj famozni B.I. je važan po pitanju I.D. Jedostavno nekim ljudima isti NE MOŽE ispuniti niti jedan od dr koje oni zahtjevaju. Osobno moj suprug nema veze niti s jednim od njih jer je plućni bolesnik pa sam na Centru rekla da ću ići Pulmologu da mu ga ispuni, jer jedini on kao liječnik razumije bolest i što mu se događa. Bolest napravila to da mu je B.I. 30

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, SelmitaCorason je napisao:

Taj famozni B.I. je važan po pitanju I.D. Jedostavno nekim ljudima isti NE MOŽE ispuniti niti jedan od dr koje oni zahtjevaju. Osobno moj suprug nema veze niti s jednim od njih jer je plućni bolesnik pa sam na Centru rekla da ću ići Pulmologu da mu ga ispuni, jer jedini on kao liječnik razumije bolest i što mu se događa. Bolest napravila to da mu je B.I. 30

To  i ja tvrdim...jer koliko god jesam liječen po fiztijatru, moje bolesti su neurološke prirode...i pokušatti ću  do predavanja žalbe dobiti B.I od neurologa...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo rješenje koje ste dobili je potpuni promašaj CZSR. S pravom se postavlja pitanje gdje je nestala odrasla osoba s tjelesnim oštećenjem stupnja III s Barthelovim indexom više od 60 u Zakonu o ID

Mislim, da bez obzira na visinu Berthelovog index (bili Vi zadovoljni ili nezadovoljni) postoji uvjet za dobivanje potpore i to:

f) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90 razina 4

Prema navedenom nije bilo osnova za odbijanje zahtjeva. U svakom slučaju, ako ništa drugo, žalba sigurno prolazi po toj osnovi. Prilikom podnošenja žalbe možda bi bilo dobro tražiti mišljenje drugog  lječnika po pitanju Barthelovog index i priložiti ga žalbi. Isto bi zasigurno drugostupanjsko vjeće viši vještaka prihvatilo.

Inaće mislim da je Barthelov index subjektivno mišljenje lječnika (može biti pristran odnosno nepristran). Ima primjer negdje na forumu da je isti liječnik ispisao obrazac indexa 105, da bi drugi dan bio 5. Isto tako nisu sve OSI stalno u istom stanju. Ima perioda kad mogu funkcionirati a ima i kada su u potpunoj nefunkcionalnosti (razni napadi, bolovi, depresije). Tako da mislim da taj index i nije neko mjerilo jer je ustrojen 1965 godine (zastarjela metoda). Ima ga više verzija (obrazaca) ali sve se svodi na 0-105. Svi su mjerodavni za naše institucije.

S toga žalba u svakom slučaju, ako dođe do suda pručite Zakon o sudskim pristojbama po kojem su OSI oslobođene pristojbe uz priloženi Nalaz i mišljenje vještaka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 06. 07. 2024. u 9:04, cvrtila je napisao:

Ovo rješenje koje ste dobili je potpuni promašaj CZSR. S pravom se postavlja pitanje gdje je nestala odrasla osoba s tjelesnim oštećenjem stupnja III s Barthelovim indexom više od 60 u Zakonu o ID

Mislim, da bez obzira na visinu Berthelovog index (bili Vi zadovoljni ili nezadovoljni) postoji uvjet za dobivanje potpore i to:

f) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90 razina 4

Prema navedenom nije bilo osnova za odbijanje zahtjeva. U svakom slučaju, ako ništa drugo, žalba sigurno prolazi po toj osnovi. Prilikom podnošenja žalbe možda bi bilo dobro tražiti mišljenje drugog  lječnika po pitanju Barthelovog index i priložiti ga žalbi. Isto bi zasigurno drugostupanjsko vjeće viši vještaka prihvatilo.

Inaće mislim da je Barthelov index subjektivno mišljenje lječnika (može biti pristran odnosno nepristran). Ima primjer negdje na forumu da je isti liječnik ispisao obrazac indexa 105, da bi drugi dan bio 5. Isto tako nisu sve OSI stalno u istom stanju. Ima perioda kad mogu funkcionirati a ima i kada su u potpunoj nefunkcionalnosti (razni napadi, bolovi, depresije). Tako da mislim da taj index i nije neko mjerilo jer je ustrojen 1965 godine (zastarjela metoda). Ima ga više verzija (obrazaca) ali sve se svodi na 0-105. Svi su mjerodavni za naše institucije.

S toga žalba u svakom slučaju, ako dođe do suda pručite Zakon o sudskim pristojbama po kojem su OSI oslobođene pristojbe uz priloženi Nalaz i mišljenje vještaka

Sve mi je jasno...i pažljivo po malo gradim žalbu, ali imam pitanje.....

S obzirom da sam u situaciji u kojoj jesam...i da sam svjestan da nakon žalbe mogu eventualno dobiti II. stupanj, četvrtu razinu, ako ne uspijem u žalbi i namjeri, s pravom postavljam pitanje, a ne radi se samo o meni....Prihvaćanjem II. stupnja nakon što su u Nalazu vještačenja utvrđeni III. stupanj tjelesnog i funkcionalnog, ne bojite li se da će se i u Registru osoba s invaliditetom mijenjati visina stupnja? Jer gledajući realno svi mi koji smo upisani u Registar osoba s invaliditetom, upisani smo na osnovu vještačenja te time stekli određena prava. Ne znam za vas koji ste eventualno već dobili ID...jeste li išli nakon 2-3 mjeseca provjeriti podatke u ROSI....mislim na vas koji ste 3. stupanj, tjelesno i funkcionalno, a prihvatili, ili vam je dodijeljen II. stupanj, četvrta razina, je li se što mijenjalo. Nekako me strah, možda neće do 2029, do kada nam vrijede ove kartice, ali nakon toga....pitanje je.....

 
Ne zaboravite, svi su umreženi , kako HZMO, tako i HZZO kao i Zavod za soc. rad
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemogu u potpunosti 100% tvrditi ali sam skoro pa siguran u neispravnost CZSR. Vi se nećete žaliti na vještačenje već rješenje jer Vas u potpunosti odbijaju. Stupanj tjelesnog oštećenja može mijenjati samo vještak. Ako bi i došlo do drugostupanjskog vještačenja, oni zasigurno rade isključivo po starom nalazu i eventualno novoj dokumentaciji. Oni jedino što rade utvrđuju dali je prvostupanjski vještak radio pravilno, odnosno nepravilno, tako da u bitnome oni ništa ne mijenjaju. Mijenjaju kad je došlo do nepravilnosti onda to ispravljaju na ispravno. Dakle ostavljaju staro stanje ako je ispravno, ako nije ispravljaju samo na bolje (tako je bilo u mojem slučaju). Na niži stupanj bi Vas vještaćili  (i to je pitanje) u slučaju da se evntualno žali CZSR (za tav slučaj nisam čuo ni vidio). Ovdje vidim čisti administrativni posao bez vještačenja za Samostalni sektor za drugostupanjski postupak Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike. Može se dogodit (jako rijetko) da CZSR ne prihvati žalbu, i ne pošalje je drugostupanjskom sektoru, onda ako želite može tužba.

Imam osječaj da Vam ni u kom slučaju memogu smanjiti stupanj invalidnosti već Vas svrstati u prije spomenutu razinu ID

Ako ništa dugo u ministarstvu će se zapitai zašto je do toga došlo i pristupiti ispravku ili dopuniti zakon

Uredba o metodologiji vještačenja (vidi obazac nalaz i mišljenje drugostupanjskih vještaka)

 

Napomena: Ako vijeće viših vještaka utvrdi da su žalbeni navodi osnovani, vijeće viših vještaka daje ocjenu stanja odnosno funkcioniranja osobe koja se vještači i to prema sadržaju nalaza i mišljenja u prvostupanjskom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Cvrtila,

Ako imate savjet šta da radim, 28.5. 2024 za svekra podnjeli zahtjev za inkluzivni dodatak budući da se zdrastveno stanje pogoršalo, inače je korisnik prava na tuđu njegu i pomoć 80€

Danas stiže RJEŠENJE da se ukida pravo na doplatak uz obrazloženje da je korisniku osiguran smješta. Naime svekar je od 1.5. smješten u privatnom domu za starije koji sami plaćamo bez ikakve subvencije HZZSS.

nije mi jasno kako mogu ukinuti pravo na doplatak kao da je korisnik smještaja subvencioniranih državnih domova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste trebali podnosti zahtjev za ID ako je primao doplatak za pomoć i njegu, jer zatećeni korisnici se rješavaju po službenoj dužnosti. Osim toga kad ste već predali zahtjev, u svakom slučaju, morali ste biti pozvani na ispitivanje oko davanja izjave na razne druge okolnosti, među kojima i pitanje smještaja, kao i pogoršanja zdravstvenog stanja

Nemože Vam se ukinuti pravo ako sami plačate smještaj, bilo državnom, bilo privatnom domu. Dali primate možda kakvu subvenciju općine, odnosno županije (ako nešto takvog prima to je bilo potrebno eliminirati). Netko je morao dati izjavu da ima rješeno pitanje organiziranog stanovanja. Ako pak država subvencionira smještaj nemate pravo doplatak za pomoć i njegu (sadašnji ID).

Sada ako ste sigurni da ne primate nikakvu subvenciju mimo ID podnesite žalbu putem CZSR drugostupanjskom tijelu (ministarstvo)

Osobno sam dobio poštom izjavu koju sam potpisao u svezi tih drugih okolnosti (mogu Vas pozvati na ispitivanje ili poslatii pisanu izjavu koju morate vratiti).

Ako je sve točno, otiđite u CZSR i raspitajte se zašto mu je ukinuto stećeno pravo.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala, žaliti ću se svakako, 

obrazloženje iz RJEŠENJA

image.png.ad30d1aedaec6de7cf07dbcf57df2fa3.png

  1. zvali su me telefonom da su primili zahtjev,...
  2. sva liječnička dokumentacija je priložena, neurologa (Parkins, Barthelov indeks19), nefrologa (ima pelene), psihijatra,..
  3. nikakve dodatne subvencije neprimamo

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je stvrno sve kako ste napisali ovdje se radi o kardinalnoj pogrešci CZSR. Članci Zakona o socijalnoj skrbi 50-60 (među njima je i čl 57) Zakonom o inkluzivnom dodatku prestali su važiti od 01.01.2024, i nemože se kao takvi koristiti (čl. 45) Članci 138, 139 i 144 govore o promjeni  okolnosti i odgodnom učinku žalbe (ako je došlo do promjene okolnosti Vi ste je morali prijaviti). Ovo se može tumačiti kao nepoštivanje, kršenje zakona i nepoštivanje propisa institucije a sve na štetu korisnika (stranke u postupku). Nemože se rješenje mijenjati bez Vas kao stranke u vidu očitovanja (izjave) u suprotnom ako nešto niste uredno prijavili CZSR Vas može kazneno goniti i tražiti povrat sredstava od dana  nastanka promjene (dakle kada bi mu bio osiguran smještaj na teret države - A NIJE).

Prema kratkom opisu bolesti trebao bi biti svrstan u jednu od prve tri razine ID (prije osobna invalidnina)

Nevjerojatno, nesmotrenim djelatnikom CZSR, stvoren je problem Vama a sramota instituciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Ako je stvrno sve kako ste napisali ovdje se radi o kardinalnoj pogrešci CZSR. Članci Zakona o socijalnoj skrbi 50-60 (među njima je i čl 57) Zakonom o inkluzivnom dodatku prestali su važiti od 01.01.2024, i nemože se kao takvi koristiti (čl. 45) Članci 138, 139 i 144 govore o promjeni  okolnosti i odgodnom učinku žalbe (ako je došlo do promjene okolnosti Vi ste je morali prijaviti). Ovo se može tumačiti kao nepoštivanje, kršenje zakona i nepoštivanje propisa institucije a sve na štetu korisnika (stranke u postupku). Nemože se rješenje mijenjati bez Vas kao stranke u vidu očitovanja (izjave) u suprotnom ako nešto niste uredno prijavili CZSR Vas može kazneno goniti i tražiti povrat sredstava od dana  nastanka promjene (dakle kada bi mu bio osiguran smještaj na teret države - A NIJE).

Prema kratkom opisu bolesti trebao bi biti svrstan u jednu od prve tri razine ID (prije osobna invalidnina)

Nevjerojatno, nesmotrenim djelatnikom CZSR, stvoren je problem Vama a sramota instituciji

Uobičajena stvar. U gomili posla koriste copy/paste. Vidio sam i sudske presude gdje je očigledna ista stvar, copy/paste.

Ako piše da stari zakon prestaje vrijediti, i čovjek sa osnovnom školom to razumije. Dakle, opet tvrdim, copy/paste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , malicovjek je napisao:

Da taj clanak 57. u "zakonu o socijalnoj skrbi" je tamo izbacen ali se od 01.01.2024.god nalazi kao clanak 10. u "zakonu o inkluzivnom dodatku"...

Ovako kako je napisan taj clanak 10. (57) bojim se...

u kojim NN mogu vijeti da je taj članak izbačen , pa ću staviti u žalbu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 minuta, cvrtila je napisao:

Zakon o inkluzivnom dodatku (NN  156/2023 od 27.12.2203. čl. 45

Ali postoji i čl. 40

(4) U postupku povodom žalbe izjavljene protiv rješenja o priznavanju prava na doplatak za pomoć i njegu donesenog prema odredbama Zakona o socijalnoj skrbi (»Narodne novine«, br. 18/22., 46/22., 119/22. i 71/23.) prije dana stupanja na snagu ovoga Zakona, kao i u postupku povodom žalbe izjavljene protiv rješenja o priznavanju prava na doplatak za pomoć i njegu donesenog nakon stupanja na snagu ovoga Zakona na temelju stavka 2. ovoga članka, primijenit će se odredbe Zakona o socijalnoj skrbi (»Narodne novine«, br. 157/13., 152/14., 99/15., 52/16., 16/17., 130/17., 98/19., 64/20. i 138/20.) odnosno Zakona o socijalnoj skrbi (»Narodne novine«, br. 18/22., 46/22., 119/22. i 71/23.), ovisno o tome koji je bio na snazi u trenutku podnošenja žalbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo teta na CZSR kaže da je zakon takav da kad je korisnik smješten u bilo koju ustanovu prestaje pravo na pomoć i njegu, bez obzira je li subvencionirana od države ili ne. Ukoliko se na ponovnom vještaćenju utvrdi stupanj 4 (prije je to bila osobna invalidnina) tada će moći primati inkluzivni dodatak premda je smješten u domu. Čekamo vještaćenje 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, 2DOLI je napisao:

Evo teta na CZSR kaže da je zakon takav da kad je korisnik smješten u bilo koju ustanovu prestaje pravo na pomoć i njegu, bez obzira je li subvencionirana od države ili ne. Ukoliko se na ponovnom vještaćenju utvrdi stupanj 4 (prije je to bila osobna invalidnina) tada će moći primati inkluzivni dodatak premda je smješten u domu. Čekamo vještaćenje 

Pustite vi to što "teta kaže". Jeste predali žalbu? Pismeno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Ostvaruju li osobe sa dijabetesom tip 1 pravo na ID?

Osim činjenice da mi je gušterača mrtva (slijedom toga i tip 1 dijabetes) za sada nemam posljedice bolesti.

Također imam sportske ozljede koljena koje mi utječu na stupanj rotacije čašice koljena.

Mislio sam skupiti dokumentaciju za koljena i dijabetes tip 1 pa sve zajedno predati.

Ukoliko netko ima korisne informacije biti ću zahvalan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 08. 07. 2024. u 22:55, MIJATA je napisao:

Sve mi je jasno...i pažljivo po malo gradim žalbu, ali imam pitanje.....

S obzirom da sam u situaciji u kojoj jesam...i da sam svjestan da nakon žalbe mogu eventualno dobiti II. stupanj, četvrtu razinu, ako ne uspijem u žalbi i namjeri, s pravom postavljam pitanje, a ne radi se samo o meni....Prihvaćanjem II. stupnja nakon što su u Nalazu vještačenja utvrđeni III. stupanj tjelesnog i funkcionalnog, ne bojite li se da će se i u Registru osoba s invaliditetom mijenjati visina stupnja? Jer gledajući realno svi mi koji smo upisani u Registar osoba s invaliditetom, upisani smo na osnovu vještačenja te time stekli određena prava. Ne znam za vas koji ste eventualno već dobili ID...jeste li išli nakon 2-3 mjeseca provjeriti podatke u ROSI....mislim na vas koji ste 3. stupanj, tjelesno i funkcionalno, a prihvatili, ili vam je dodijeljen II. stupanj, četvrta razina, je li se što mijenjalo. Nekako me strah, možda neće do 2029, do kada nam vrijede ove kartice, ali nakon toga....pitanje je.....

 
Ne zaboravite, svi su umreženi , kako HZMO, tako i HZZO kao i Zavod za soc. rad

Kako sam već prije ustvrdio i izrazio bojazan....prekjučer sam dobio novu OSI iskaznicu....ova s jednom popunjenom kućicom je prva koju sam dobio negdje u 02. mj. 2024. god...ova s tri popunjene kućice je stigla prekjučer na moju adresu...hoću reći....AKD postupa po Registru OSI koji opet nadopunjuje HZJZ...po Nalazu i mišljenju vještaka....što je vidljivo iz izvoda Rješenja AKD-a....Naravno, na ono Rješenje Zavoda za soc. rad sam podnio Žalbu. Sada se tek postavlja pitanje, što ako žalba prođe i bude osnovana, ali mi priznaju 4. razinu II. stupanj, umjesto III. stupnja i 3. razine, neće li Zavod za soc. rad isto tako dostaviti to Rješenje HZJZ i  oni ga kao takvo uvesti u Registar osoba s invaliditetom te mi po tom Rješenju smanjiti povlastice po AKD-u.....Kako rekoh svi su umreženi, a mislim da s opravdanim razlogom izražavam bojazan. Mišljenja sam kako nikako ne smijem pristati na manje već što je ustvrdilo Vijeće vještaka nalazom, bez obzira na moj visok B.I.

452463687_3829153227350287_1765050441974010172_n3.jpg

452061507_1837370310088504_5272829437753720176_n2.jpg

452043959_1013846497007211_4274861890368383779_n.1.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Obrazac DP

NALAZ I MIŠLJENJE VIJEĆA VIŠIH VJEŠTAKA U DRUGOSTUPANJSKOM POSTUPKU

 

Napomena: Ako vijeće viših vještaka utvrdi da su žalbeni navodi osnovani, vijeće viših vještaka daje ocjenu stanja odnosno funkcioniranja osobe koja se vještači i to prema sadržaju nalaza i mišljenja u prvostupanjskom postu.

 

Status u Registru OSI ostaje uvijek isti, odnosno može se mijenjati isključivo samo nalazom vijeća viših vještaka i to samo povoljnije za Vas. CZSR tražio je samo uslugu ZOSI radi utvrđivanja ID i nemože nikakvim rješenjem mjenjati status OSI, već samo koristiti u svoje svrhe. Kod Vas mislim da nije ni greška vještaka nego čisto upravno - administrativan dio rješenja CZSR, a koje bi moralo ispraviti nadležno ministarstvo.

Isto tako s obzirom da ste po gore prikazanom nalazu osoba sa 100% invaliditeta i to 80+30(10)+30(10)+30(10) = 110%, nemože biti više 100% , razine pojedinih organa 3+1+1+1 = razina 4, trebali bi imati pravo na plaćanje premije dopunskog zdravstvenog osiguranje od strane države

Pravo na plaćanje premije iz državnog proračuna ostvaruju:

  1. osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100% oštećenja organizma, odnosno tjelesnog oštećenja prema posebnim propisima, osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću zbog kojih ne mogu samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj skrbi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitam, dali ima razlike i u kojim slucajevima AKD dodjeljuje "Europsku iskaznicu za osobe sa invaliditetom" a u kojim slucajevi "Nacionalnu iskaznicu za osobe sa invaliditetom".

Pretpostavljam da je funkcija ista osim sto se Europska moze koristiti van HR...

Mi smo dobili "Europsku iskaznicu za osobe sa invaliditetom" i "Europsku parkirališnu karta za OSI"...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, malicovjek je napisao:

Pitam, dali ima razlike i u kojim slucajevima AKD dodjeljuje "Europsku iskaznicu za osobe sa invaliditetom" a u kojim slucajevi "Nacionalnu iskaznicu za osobe sa invaliditetom".

Pretpostavljam da je funkcija ista osim sto se Europska moze koristiti van HR...

Mi smo dobili "Europsku iskaznicu za osobe sa invaliditetom" i "Europsku parkirališnu karta za OSI"...

Dobili ste i Europsku i Nacionalnu....Nacionalna je ona strana gdje imate one kućice sa znakom x, a Europska je ona gdje je Vaša fotografija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primijetio sam jednu nelogicnost vezano za vjestacenja, pa ovdje pisem da netko prokomentira iz pravne perspektive.

Naime, evo primjer nalaza 2. stupnja funkcionalnog ostecenja (prema Listi II Uredbe o metodologiji.........).

Koliko ja vidim, da bi ZOSI nekome dao 2. stupanj funkcionalnog ostecenja, ta osoba vec MORA IMATI napravljen Barthelov indeks. Bez Barthelovog indeksa kako vjestak ZOSI-a moze dati takav zakljucak? A uredno ih daju.

U Hrvatsko je praksa prema slucajevima koje vidim ovdje i na FB:

1. ZOSI napise misljenje i zakljucak BEZ Barthela

2. Zavod za socijalni rad potom uzme u obzir Barthela i odobri ili ne odobri pravo na Inkluzivni dodatak

Po meni je tu rijec o nekoordinaciji ZOSI/Zavod, pa i nekoordiniranost sa samim zakonom.

Prvu gresku vidim u tome sto ZOSI ljudima odredjuje stupnjeve funkcionalnog ostecenja BEZ BARTHELA. Kako je to moguce kad ga UREDBA implicira...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 20. 02. 2024. u 17:15, cvrtila je napisao:

To bi vjerojatno bila 2 razina:

k) odrasle osobe s oštećenjem vida IV. stupnja bez ostatka osjeta svjetla ili s dodatnom teškoćom

Prva razina bi bila kad bi osobu vještačili kao:

l) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 0 − 20

ja sam  imam  urodeni Hidrocefalus koji je ostavio ostecenje funkcije vise organa uz to imam Anksijoznost  . 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , GoogleGuy je napisao:

Primijetio sam jednu nelogicnost vezano za vjestacenja, pa ovdje pisem da netko prokomentira iz pravne perspektive.

Naime, evo primjer nalaza 2. stupnja funkcionalnog ostecenja (prema Listi II Uredbe o metodologiji.........).

Koliko ja vidim, da bi ZOSI nekome dao 2. stupanj funkcionalnog ostecenja, ta osoba vec MORA IMATI napravljen Barthelov indeks. Bez Barthelovog indeksa kako vjestak ZOSI-a moze dati takav zakljucak? A uredno ih daju.

U Hrvatsko je praksa prema slucajevima koje vidim ovdje i na FB:

1. ZOSI napise misljenje i zakljucak BEZ Barthela

2. Zavod za socijalni rad potom uzme u obzir Barthela i odobri ili ne odobri pravo na Inkluzivni dodatak

Po meni je tu rijec o nekoordinaciji ZOSI/Zavod, pa i nekoordiniranost sa samim zakonom.

Prvu gresku vidim u tome sto ZOSI ljudima odredjuje stupnjeve funkcionalnog ostecenja BEZ BARTHELA. Kako je to moguce kad ga UREDBA implicira...?

Bravo, Vi ste postavili pitanje koje muči i mene. No, specifično je i to što čak niti Uredba o metodologiji vještačenja ne spominje po kojem obrascu se ispunjava B.I. jer ih ima više, a isto tako niti Zakon o ID-u. Detaljno proučavajući Uredbu o metodologiji vještačenja, mišljenja sam da kod određivanja stupnja invalidnosti, vještaci, ako smatraju da ne mogu odrediti stupanj, tad bi trebali zatražiti mišljenje trojice predloženih specijalista. Isto tako, smatram da djelatnici Zavoda za soc. rad nemaju pravo tražiti B.I., ako su korisnici dobili Nalaz vještačenja. Ne, znam, nisam pametan, ali je toliko konfuzije, nedorečenosti i sl....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , GoogleGuy je napisao:

Primijetio sam jednu nelogicnost vezano za vjestacenja, pa ovdje pisem da netko prokomentira iz pravne perspektive.

Naime, evo primjer nalaza 2. stupnja funkcionalnog ostecenja (prema Listi II Uredbe o metodologiji.........).

Koliko ja vidim, da bi ZOSI nekome dao 2. stupanj funkcionalnog ostecenja, ta osoba vec MORA IMATI napravljen Barthelov indeks. Bez Barthelovog indeksa kako vjestak ZOSI-a moze dati takav zakljucak? A uredno ih daju.

U Hrvatsko je praksa prema slucajevima koje vidim ovdje i na FB:

1. ZOSI napise misljenje i zakljucak BEZ Barthela

2. Zavod za socijalni rad potom uzme u obzir Barthela i odobri ili ne odobri pravo na Inkluzivni dodatak

Po meni je tu rijec o nekoordinaciji ZOSI/Zavod, pa i nekoordiniranost sa samim zakonom.

Prvu gresku vidim u tome sto ZOSI ljudima odredjuje stupnjeve funkcionalnog ostecenja BEZ BARTHELA. Kako je to moguce kad ga UREDBA implicira...?

Pretpostavljam da se pitanje odnosi na prve dvije tablice iz "Listi II Uredbe o metodologiji" gdje se spomine "BI"...

https://dosti-mz.hr/wp-content/uploads/2024/01/PRILOG-V.-Lista-i-vrsta-tezine-invaliditeta-ostecenja-funkcionalnih-sposobnosti-lista-II.pdf

Za ostali dio tablica "BI" se ne spominje...

Sto bi znacio ovaj "M" - "M: Barthel indeks", a sto ovaj "S" - "S: dr. med.specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, dr.med. specijalistaortopedije, dr. med.specijalistaneurologije", u prve dvije tablice...

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekom logikom...
M: ono cime se "mjeri"
S: specijalista koji je nadlezan

prije 35 minuta, MIJATA je napisao:

Bravo, Vi ste postavili pitanje koje muči i mene. No, specifično je i to što čak niti Uredba o metodologiji vještačenja ne spominje po kojem obrascu se ispunjava B.I. jer ih ima više, a isto tako niti Zakon o ID-u. Detaljno proučavajući Uredbu o metodologiji vještačenja, mišljenja sam da kod određivanja stupnja invalidnosti, vještaci, ako smatraju da ne mogu odrediti stupanj, tad bi trebali zatražiti mišljenje trojice predloženih specijalista. Isto tako, smatram da djelatnici Zavoda za soc. rad nemaju pravo tražiti B.I., ako su korisnici dobili Nalaz vještačenja. Ne, znam, nisam pametan, ali je toliko konfuzije, nedorečenosti i sl....

Meni je vjestakinja usmeno rekla "iz nalaza je sve jasno" i da BI "ne bi trebao trebati Zavodu za socijalni rad". To je naravno nesluzbeno... I dalje se postavlja pitanje kako oni mogu po Uredbi definirati i odluciti u kojem sam stupnju ostecenja, ako uredba ZAHTIJEVA  Barthela... A ja ga nisam prilozio!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno je puno toga u zakonu nedorećeno tako da vještaci i socijalni radnici neznaju ni što i kako raditi. Ispada da svaka Podružnica CZSR radi po nekom svojem viđenju. Neusklađen je Zakon o ID s Uredbom o metodologiji vještačenja. Vještak na vještaćenju uopće ne traži Barthelov index a nije ovlašten ga ni dati, ali ti određuje stupanj invalidnosti (funkcionalnog oštećenja) iako je već za svaki stupanj određen po Uredbi. Pratim sve to i zaključujem da se index od CZSR traži samo za tjelesna oštećenja. Uredba poznaje pet vrsta oštećenja: tjelesno, osjetilno, mentalno, intelektualno i autističkog spektra. Sada se u Zakonu o ID pojavljuju kronične i psihičke bolesti. U Uredbi opet jasno piše da kronične bolesti spadaju u tjelesna oštećenja. Isto tako pratio sam raspravu u saboru gdje zastupnici psihijatri raspravljaju što je to psihička bolest i zaključuju da je psihička bolest ustvari neki poremečaj a bolest može biti mentalna i intelektualna (prisjetih se a što je duševna bolest......). Isto tako primjetio sam da ima jako puno prigovora na ispravnost izdanih rješenja.

Znači ako te je vještak svrstao u određeni stupanj funkcionalnog oštećenja (prilogu V), CZSR već ima određen Barthelov index u zakonskim okvirima (moje mišljenje), a postotak invalidnosti zakon ni ne poznaje (nigdje se ne spominje)

Dobro je pitanje što znaći M: i S: (nemam pojma - može biti multidisciplinarni tim, odnosno specijalista)

Barthelov index inaće je uveden 1965  po nekom doktoru koji je određivao stupanj neovisnosti nakon otpusta iz bolnice s vjerojatnošću da ćete moći živjeti kod kuće. Ostao je do danas s nekim modifikacijama i koristi se danas za što se korisi

Dobro je ovako razmjeniti iskustva i mišljenja. Eto, dobijem ja dopis da je pokrenut upravni postupak po službenoj dužnisti za pravo na ID sa izjavom da je potpišem i vratim u CZSR. OK, izjava koju sam već dao desetak puta s obavezom da svaku promjenu prijavim. Pošaljem je, prođe 30 dana (zakonski rok za izdavanje rješenja). Zovem telefonom dali je rješenje gotovo ili šajem službenu pritužbu. S druge strane, oprostite gospodine kolegica Vam je poslala krivu izjavu i pozove me dali mogu doći do njih da ne šalju novu izjavu. 

Evo dokaza kako nezna tko šta radi i čudi me zašto mi šalju poštom izjavu kad sve zovu ponaosob. Siguran sam da su moj slučaj mogli riješiti neposredno, bez mog znaja i prisustva jer sve potrebno imaju, čak su mi promijenili i socijalnog djelatnika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, cvrtila je napisao:

Dobro je pitanje što znaći M: i S: (nemam pojma - može biti multidisciplinarni tim, odnosno specijalista)

Jedno je nasa logika a drugo je kako vjestaci to sebi tumace i primjenjuju...

prije 22 minuta, cvrtila je napisao:

Zovem telefonom dali je rješenje gotovo ili šajem službenu pritužbu. S druge strane, oprostite gospodine kolegica Vam je poslala krivu izjavu i pozove me dali mogu doći do njih da ne šalju novu izjavu. 

Evo dokaza kako nezna tko šta radi i čudi me zašto mi šalju poštom izjavu kad sve zovu ponaosob. Siguran sam da su moj slučaj mogli riješiti neposredno, bez mog znaja i prisustva jer sve potrebno imaju, čak su mi promijenili i socijalnog djelatnika

Ah to su sve njihovi spinovi kako bi samo dobili na vremenu, muljaju....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako je, sve je nedorečeno.

Osobi koja uz mulitplu ima još 5 dijagnoza, totalno je ovisna o pomoći druge osobe odrede 3. stupanj i 430 €.

Tako su rekli na vještačenju, da je totalno ovisna.

Nikada nitko nije tražio barthelov indeks po kojem bi bila ispod 20 bodova.

Oni su samo pljas, kronična bolest i ajmo dalje.

Fuj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , malicovjek je napisao:

Pretpostavljam da se pitanje odnosi na prve dvije tablice iz "Listi II Uredbe o metodologiji" gdje se spomine "BI"...

https://dosti-mz.hr/wp-content/uploads/2024/01/PRILOG-V.-Lista-i-vrsta-tezine-invaliditeta-ostecenja-funkcionalnih-sposobnosti-lista-II.pdf

Za ostali dio tablica "BI" se ne spominje...

Sto bi znacio ovaj "M" - "M: Barthel indeks", a sto ovaj "S" - "S: dr. med.specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije, dr.med. specijalistaortopedije, dr. med.specijalistaneurologije", u prve dvije tablice...

 

Upravo ta lista V. govori o funkcionalnosti, te ako je potreban B.I vještaci bi ga trebali naknadno tražiti od pacijenta-korisnika...te da ga dostavi od jednog od navedenih specijalista. No, ako je već netko imao nalaze tih specijalista....možda i svih trojice, postavlja se pitanje, možda tada i ne treba B,I. , A opet kako Vijeće vještaka može donijeti nalaz o funkcionalnosti ako je izričito potreban B.I...konfuzno do bola....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 minuta, GoogleGuy je napisao:

Vjestaci prilikom vjestacenja moraju imati BI dostupan. Ne vidim drugu alternativu

To i ja tvrdim, a ne da B.I. kasnije traže kao nadopunu iz Zavoda za soc. rad....odnosno Vijeće vještaka je taj koji treba reći...potreban je B.I. ili nije potreban...drugo smatram nezakonitim postupkom, odnosno Zavod se postavlja iznad vještaka...odnosno Uredbe o metodologiji vještačenja...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, GoogleGuy je napisao:

Zavod iznad vjestaka... a Vjestak "ispod" Uredbe... odnosno vjestak pise nalaz SUPROTNO Uredbi.

Treba pisati opceniti prigovor (nevezan za vas konkretna slucaj) na adresu ZOSI i HZSR ... Da se usklade sto hitnije.

Slažem se....jer treba uskladiti niz nedorečenosti kako po pitanju nadležnosti, tako i po pitanju neusklađenosti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozes misliti kako bi ekspresno reagiral na mailove, to je drzavna sluzba - nedodirljivi,

jedino se mozes za pravdu izboriti ako im posaljes prigovor na doticno rjesenje ako je to prigovoreno u roku 15 dana od primitka takvog po tebe negativnog rjesenja od strane podrucnog ureda - HZSR-a...

Pitanje je sto bi ti u tom slucaju odgovorili ako im prigovoris da ti vjesacenje nisu obavili prema po tebi potrebnog a nedostavljenog im ispunjenog BI obrasca od strane strucne osobe - specijalista koji se navodi u "Listi II Uredbe o metodologiji vjestacenja"...

Pretpostavljam da ce ti odgovoriti da u tom slucaju ako oni procjene (podrucni ured HZSR-a) zatraziti ce da im se dostavi taj ispunjen BI obrazac prije donosenja rjesenja...normalno za bolesti na koje se odnosi prve dvije tablice liste II..."TJELESNO OŠTEĆENJE ODRASLI - DJECA"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- u predzadnjoj  tablici Liste II kronične bolesti odraslih na dnu piše:

Kronične bolesti pripadaju pod vrstu oštećenja – tjelesno oštećenje  (po meni osobe sa moždanim udarima, infarkta srca bi bili kronični bolesnici te bi spadali u tu tablicu), leže u krevetu a ne vide se fizička oštećenja 

Najlakše ih je svrstati u kronićne bolesnike i razina 3 ID, dok njih većina bi BI imalo ispod 20, što bi značilo 1 razina

Što se tiće e-maila, ništa od toga, to su sve državne institucije, a vrana vrani ne kopa oći, jedino se odazivaju na sudsko traženje očitovanja, odnosno obrazloženja. Do Suda opet teba poštivati proceduru i dobro obrazloženje razloga tužbe

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

Još 20 11 2023 predao sam zahtjev za mamu za priznavanja prava za osobnu invalidninu . znao sam da se od 01 01 2024 to pravo prevodi u inkluzivni dodatak. Pošto nije bilo nikakvog odgovora 06 03 nazvao sam socijalnu službu da vidim stanje predmeta mame , tada za priznavanje inkluzivnog dodatka . Tek tada je socijalna radnica provjerila i poslala dokumentaciju mame na vještačenje komisiji rekla je da je dokumentacija kompletna i ispunjena .

26 07 2024 pozvali su me u ured socijalne službe da predam zahtjev za inkluzivni dodatak . Mami je komisija odredila 3 stupanj tjelesnog oštečenja a ima Barthelov index 05 te po njihovoj procjeni nema uvjet za osobnu invalidninu . Na osnovu riješenja komisije socijalna služba donjela je odluku da mami ne pripada inkluzivni dodatak sa 01 01 već sa 29 07 kada sam predao zahtjev . Jer kako kažu ne mogu izdati rješenje sa 01 01 jer mami nije priznata osobna invalidnina . Ako je to točno to je velika prevara, na službenim stranicama zavoda, dolje poveznica

 https://socskrb.hr/novosti/obavijest-o-ostvarivanju-prava-na-inkluzivni-dodatak-za-postojece-korisnike/

gdje  piše citat  "obavještavamo sve koji su do 31.12.2023. godine podnijeli zahtjeve za priznavanje gore navedenih prava u do tada nadležne institucije, a  koja će sada biti objedinjena u inkluzivnom dodatku, da NE MORAJU podnositi novi zahtjev za priznavanje prava na inkluzivni dodatak".  Također socijalna radnija nijednom nije spomenula tu mogučnost kako mama ne bi izgubila 7 mj. dodatka . Nigdje ni u zakonu o I.D. nisam naišao na stavak koji bi to definirao .

Što sada ima li smisla žaliti se, ima li tko ovakvih iskustava, što je mami najboje učiniti ? Koju bi razinu potpore mama mogla dobiti s 3 stupnjem oštećenja i Barthelovim index 05 nejasno je u tablicama .

Hvala Vam na pomoći

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani zoja052:

Tesko je na vase pitanje tocno odgovoriti ako se ne vidi sto je tocno napisano u rjesenju koji ste dobili od vaseg podrucnog ureda HZSR-a, postupak ste pokrenuli u 11/2023.god. i on je vodjen po "Zakonu o socijalnoj skrbi"...

Znaci u nalazu vjestacenja joj je odredjena 3 stupanj tjelesnog oštečenja...

Nakon toga jedino sto sam shvatio da vam je rjesenjem odbijen zahtjev za "osobnom invalidninom"...to jest "osobna invalidnina" joj nije dodjeljena na temelju nalaza vjestacenja i odredjenog 3 stupanj tjelesnog oštečenja...uz BI koji joj je 5...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz gore navedenog molijo bih mišljenje dali mama ima pravo na inkluzivni dodatak sa 01 01 2024 s obzirom da sam predao zahtjev za osobnom invalidninom u 11 mj 2023. Rješenje nisam dobijo. Ali u centru su mi rekli da je mama dobila inkluzivni dodata ali da će biti priznat od 29 07 2024 kada sam predao zahtjev i za inkluzivnim dodatkom. Nisam prije predao zahtjev za I.D.  s obzirom da sam predao zahtjev za osobnom invalidninom a držeći se uputa sa stranica zavoda https://socskrb.hr/novosti/obavijest-o-ostvarivanju-prava-na-inkluzivni-dodatak-za-postojece-korisnike/ i zaključujući iz razgovora sa socijalnim centrom.

Također nije mi jasno iz tablica na koju razinu potpore inkluzivnog dodatka mama ima pravo sa  3 stupnjem oštećenja i B. I. 05

Hvala 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zoja052 je napisao:

Iz gore navedenog molijo bih mišljenje dali mama ima pravo na inkluzivni dodatak sa 01 01 2024 s obzirom da sam predao zahtjev za osobnom invalidninom u 11 mj 2023. Rješenje nisam dobijo. Ali u centru su mi rekli da je mama dobila inkluzivni dodata ali da će biti priznat od 29 07 2024 kada sam predao zahtjev i za inkluzivnim dodatkom. Nisam prije predao zahtjev za I.D.  s obzirom da sam predao zahtjev za osobnom invalidninom a držeći se uputa sa stranica zavoda https://socskrb.hr/novosti/obavijest-o-ostvarivanju-prava-na-inkluzivni-dodatak-za-postojece-korisnike/ i zaključujući iz razgovora sa socijalnim centrom.

Također nije mi jasno iz tablica na koju razinu potpore inkluzivnog dodatka mama ima pravo sa  3 stupnjem oštećenja i B. I. 05

Hvala 

Postavite Rješenje koje ste dobili, tek se po njemu može ovdje raspravljati, odnosno dati mišljenje....ovako je doista nejasno, jedino je jasno da su vas odbili za o.i. , sve ostalo bi bila nagađanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani

Zakonom o ID člankom 40. st. 1. i 2. propisano je da će se postupci za osobnu invalidninu i pravo za tuđu pomoć i njegu zapoćeti prije 01.01.2024. dovršiti po Zakonu o socijalnoj skrbi što i rade. No postoje jedna da kažem "CAKA" koju nismo ni mi koji to pratimo primjetili. Radi se o tome da u tom članku stoji rijeć "POKRENUTI" a ne i podnošenja zahtjeva. Dakle Vaš postupak je pokrenut 26.07.2024. za pravo na ID. Prema tome po Zakonu o socijalnoj skrbi od 20.11.2023.(zahtjev) do 26.07.2024.(pokrenut postupak) bi trebali dobiti zaostatke u visini tadašnje pomoći za tuđu pomoć i njegu, a od 26.07.2024. naknadu po Zakonu o ID. Vaša majka nije bila korisnik socijalne naknade do 26.07.2024. Da je postupak bio POKRENUT prije 01.01.2024. imali bi pravo na ID od 01.01.2024. (lukavo,zar ne).

A što se tiče razine potpore ID sličan problemu ima forumaš Mijata (vidi gornje postove). Ispada da imate prevelik Barthelov index. Opet je izgubljena osoba sa III stupnjem funkcionalnog oštećenja sa BI  0-36. Po logici stvari morali bi dobiti razinu 3 (nekadašnja osobna invalidnina). Postoji mogučnost da su Vas svrstali u kronične bolesnike, a time i u 4. razinu potpore (bitno je o kojoj vrsti oštečenja se radi, iako ja smatram da kronične bolesti po Uredbi o metodologiji vještačenja spadaju u tjelesna oštećenja)

g) odrasle osobe s kroničnom bolesti III. stupnja

Osobno bi se žalio ali kad dobijete rješenje i vidite razinu potpore jer žalba ne odgađa izvršenje (nije jasno dali ste dobili ili ne, rješenje)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sto su vam napisali postovani @cvrtila i @MIJATA, dok vam ne dostave rjesenje na vas zahtjev od 20.11.2023.god. da se tocno vidi sto pise u njemu, mi samo mozemo nagadjati zasto joj je "osobna invalidnina" odbijena...i zasto se daljni postupak za ID ne vodi po automatizmu, vec ste 26.07.2024.god. po zahtjevu i naputku vaseg podrucnog ureda HZSR-a morali pisati novi zahtjev za ID...

Kako se postupak vodio po tadasnjem "Zakonu o socijalnoj skrbi" kod kojeg su pojedini clanci jos bili na snazi (a izbaceni su sa 01.01.2024.god. stupanjem na snagu "Zakona o inkluzivnom dodatku"), pa vam tako u clanku 50 pise citiram:

"ODJELJAK 9.
OSOBNA INVALIDNINA

Pojam osobe invalidnine

Članak 50.

Pravo na osobnu invalidninu priznaje se djetetu i osobi kod koje je utvrđen četvrti stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja, a u svrhu zadovoljavanja životnih potreba za uključivanje u svakodnevni život zajednice."

Kako je vama nalazom vjestacenja dodjeljena - komisija je "odredila 3 stupanj tjelesnog oštečenja", to automatski znaci da vasa majka nema pravo na "osobnu invalidninu" kao sto su vam i rekli u podrucnom uredu HZSR-a...

Ali prema tome "3 stupanju tjelesnog oštečenja" ima pravo na "tudju pomoc i njegu", bez tog rjesenja nemozemo znati dali su joj dodjelili tu "tudju pomoc i njegu"...jer ste vi svojim zahtjevom 20.11.2023.god. trazili "osobnu invalidninu"...citiram iz zakona:

"Uvjeti za priznavanje prava na doplatak za pomoć i njegu

Članak 58.

(1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu priznaje se osobi iz članka 55. ovoga Zakona kojoj je utvrđen treći stupanj težine invaliditeta – oštećenja funkcionalnih sposobnosti prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja neovisno o uvjetima iz članka 57. točaka 1. i 2. ovoga Zakona."

Da su joj rjesenjem dodjelili "tudju pomoc i njegu", onda bi joj to teklo od 20.11.2023.god. a postupak za ID bi joj dalje vodio podrucni ured HZSR-a dalje automatski automatizmom i novcana naknada za ID bi joj isla od 01.01.2024.god.

Stoga se bojim da su oni vas zahtjev od 20.11.2023.god. nedodjeljivanjem "osobne invalidnine" po "Zakonu o socijalnoj skrbi" smatrali zavrsenim, a vama su predlozili da 26.07.2024.god. predate zahtjev za ID, i od tog datuma ce joj teci novcana potpora...

Napominjem sve su to nagadjanja dok ne dobijete rjesenje gdje ce se vidjeti njihovo obrazlozenje vaseg zahtjeva od 20.11.2023.god...

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , cvrtila je napisao:

- u predzadnjoj  tablici Liste II kronične bolesti odraslih na dnu piše:

Kronične bolesti pripadaju pod vrstu oštećenja – tjelesno oštećenje  (po meni osobe sa moždanim udarima, infarkta srca bi bili kronični bolesnici te bi spadali u tu tablicu), leže u krevetu a ne vide se fizička oštećenja 

Najlakše ih je svrstati u kronićne bolesnike i razina 3 ID, dok njih većina bi BI imalo ispod 20, što bi značilo 1 razina

Što se tiće e-maila, ništa od toga, to su sve državne institucije, a vrana vrani ne kopa oći, jedino se odazivaju na sudsko traženje očitovanja, odnosno obrazloženja. Do Suda opet teba poštivati proceduru i dobro obrazloženje razloga tužbe

 

Suprug je dobio rješenje o I.D. 

3. razina

IV. stupanj kronične bolesti (teški KOPB) trajno vezan za oksigenator, većinu vremena u krevetu jer zbog zaduhe bez kisika ne može proći 10 metara. 

III. stupanj psihičke bolesti

B.I. 31

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Što reći, možda je trebao dobiti 2. razinu

r) odrasle osobe s kroničnom bolesti IV. stupnja uz postojanje potrebe za specifičnom njegom uz izvođenje medicinsko-tehničkih zahvata.

Bas cudno da nisu dodjelili 2. razinu, sve lijepo pise pod r)...

Sve mi se cini da su oni primjenili ovo:

"3. razina potpore

- Iznosi 360 % osnovice, a mogu ju ostvariti:

o) odrasle osobe s psihičkom bolesti III. stupnja"

 

 

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , cvrtila je napisao:

Što reći, možda je trebao dobiti 2. razinu

r) odrasle osobe s kroničnom bolesti IV. stupnja uz postojanje potrebe za specifičnom njegom uz izvođenje medicinsko-tehničkih zahvata.

Imamo još nekih pretraga za napraviti, bili smo kod neurologa, mora na snimanje glave, zbog manjka kisika u krvi dolazi do zaboravljivosti, štitnjaču moramo obaviti i oftalmologa jer suprug nema jedno oko, u svakom slučaju priložit' ću i tu med dokumentaciju pa ćemo vidjeti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani svim, molim pomoc oko rjesenja HZMO-a iz 2013. godine, i korelacije s nalazom ZOSI-a iz 2024. godine.

Ocu je jucer stigao nalaz ZOSI, zadovoljni smo utvrdjenim ostecenjem funkcionalne sposobnosti.

Imamo dilemu oko % ostecenja organizma prema ZOSI, i % tjelesnog ostecenja prema HZMO.

Naime, prema HZMO ima 80% i to se vodi u registru invalida.

Nalaz ZOSI je od prije 15 dana i tamo stoji 60%.

Registar invalida je sigurno zaprimio nalaz ZOSI-a, jer vidim da su sada evidentirali u njemu i funkcionalnu sposobnost. No u Registru invalida i dalje stoji 80% prema starom nalazu HZMO-a.

Naravno da je to povoljnije za moga oca.

No zanima me da li je to tako ispravno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@GoogleGuy:

Hm, volis postaviti teska i razmisljajuca pitanja, a evo i moje osobno promisljanje vezano za ovaj tvoj post:

Kad se procita "Zakon o registru osoba s invaliditetom", clanke od 6 do 11, dodjem do sljedeceg mog zakljucka...

Na temelju zahtjeva podrucnog ureda HZSR-a, a vezano za "ID", ZOSI je obavio i donio nalaz vjestacenja sa "60 % ostecenja organizma" dok je iz 2013.god. od strane HZMO-a otac imao "80% tjelesnog ostecenja"...

Kako nakon 2013.god. HZMO nije zatrazio ( napravio reviziju ) novo vjestacenje u bazi HZMO-a i dalje stoji tih 80%, pa je vjerojatno ZZJZ postivajuci taj podatak tako i u registru OSI ostavio tih 80%...

Ispravno ili ne vam je ova solucija sa 80% povoljnija, nadam se da se necete zaliti...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, GoogleGuy je napisao:

Hvala.

Necemo se zaliti prvenstveno jer je ovih 80% uvjet za europsku parking karticu.

Tocno, ali uz to im dodatnih povlastica:

- Oslobadjanje od godišnja naknada za ceste pri registraciji osobnog automobila

- Besplatan prijevoz na DRŽAVNIM TRAJEKTNIM LINIJAMA – Ostvaruje se za korisnika, pratnju i osobno vozilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , malicovjek je napisao:

Tocno, ali uz to im dodatnih povlastica:

- Oslobadjanje od godišnja naknada za ceste pri registraciji osobnog automobila

- Besplatan prijevoz na DRŽAVNIM TRAJEKTNIM LINIJAMA – Ostvaruje se za korisnika, pratnju i osobno vozilo

Mislim da ovo za trajekte niste u pravu, treba biti 80%, ali kojih se ticu donjih ekstremiteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, GoogleGuy je napisao:

Mislim da ovo za trajekte niste u pravu, treba biti 80%, ali kojih se ticu donjih ekstremiteta.

Isprobano u zadnjih mjesec dana nekoliko puta, u djepu svaki puta ostalo cca 50 - 60 €, citiram:

"Besplatan prijevoz na DRŽAVNIM TRAJEKTNIM LINIJAMA – Ostvaruje se za korisnika, pratnju i osobno vozilo, a tu povlasticu mogu ostvariti osobe s invaliditetom kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje donjih ekstremiteta 80 ili više postotaka, osobe s invaliditetom s utvrđenim III. i IV. stupnjem funkcionalnog oštećenja i djeca s teškoćama u razvoju s utvrđenim III. i IV. stupnjem funkcionalnog oštećenja."

A to vam pise i u rjesenju koje ste dobili od AKD-a za "Europsku iskaznicu za OSI" i "Nacionaknu iskaznicu za OSI" i oznaceno ja sa kvacicom na samoj "Nacionalnoj iskaznici za OSI"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 35 minuta, cvrtila je napisao:

OK, to je to ali 70 i 80% donji ekstremiteti, OSI  ima popust 75% od redovite cijene, automobil i pratnja besplatno (Zakon o povlasticama u prometu  NN 133/23)

 

Malo si nesto pomjesao, mislio si na brodski putnicki prijevoz a ne za automobile...

"Popust u POMORSKOM PUTNIČKOM PRIJEVOZU – Povlastica u iznosu 75% od redovne cijene vozne karte ostvaruje se za četiri putovanja godišnje. Na navedenu povlasticu imaju pravo osobe s invaliditetom s tjelesnim oštećenjem na donje ekstremitete od 70 ili više postotaka, osobe s oštećenjem vida od 90% oštećenja organizma kojima nije utvrđen III. ili IV. stupanj funkcionalnog oštećenja i osobe na trajnoj dijalizi sa 100% tjelesnog oštećenja kojima nije utvrđen III. ili IV. stupanj funkcionalnog oštećenja. Pratitelj navedenih osoba ostvaruje pravo na besplatan prijevoz."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

pomorski putnički promet podrazumijeva i trajekt dakle prijevoz automobila, koristio već 3 puta

OK, znaci vama u rjesenju koje ste dobili od AKD-a za "Europsku iskaznicu za OSI" i "Nacionaknu iskaznicu za OSI" i plasticnoj "Nacionalnoj iskaznici za OSI" onim X u kucici nije oznacana ona prva povlastica

- Besplatan prijevoz na DRŽAVNIM TRAJEKTNIM LINIJAMA....

Vec vam je sa X u kucici oznacena ona druga stavka

- Popust u POMORSKOM PUTNIČKOM PRIJEVOZU – Povlastica u iznosu 75%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 sati , cvrtila je napisao:

ne razumijemo se ali OK

Razumijemo se mi vrlo dobro, samo sam te pitao po kojoj osnovi si ti koristio tu pogodnost,

Ovoj:

- "Besplatan prijevoz na DRŽAVNIM TRAJEKTNIM LINIJAMA"

ili ovoj:

- "Popust u POMORSKOM PUTNIČKOM PRIJEVOZU"

Ako ne zelis odgovorit opet OK....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koristio sam Iskaznicu za OSI Agencije za obalni linijski pomorski promet, a sada je ovako

OBAVIJEST KORISNICIMA ISKAZNICE ZA OSI Agencija za obalni linijski pomorski promet (dalje Agencija) obavještava korisnike Iskaznice za OSI da stupanjem na snagu Zakona o povlasticama u prometu (NN 133/23, dalje Zakon) 15. studenog 2023. godine, Agencija više nije izdavatelj Iskaznica za OSI kojima se ostvaruje pravo na besplatan prijevoz na državnim trajektnim linijama za osobe s invaliditetom. Zakonom se uređuje izdavanje Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom (zamijeniti će dosadašnju Iskaznicu za OSI kao i Objavu za besplatni prijevoz brodom). Prava koja se mogu ostvariti u pomorskom prometu su slijedeća: 1. Besplatan prijevoz za korisnika (OSI), pratnju i osobni automobil na državnim trajektnim linijama s obvezom javne usluge, a koja su propisana Zakonom o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (NN 19/22). 2. Četiri putovanja godišnje s popustom od 75% od redovite prijevozne cijene putne karte za osobu s invaliditetom koja ispunjava kriterije iz Zakona na svim linijama u pomorskom prometu te besplatna vožnja za pratitelja. Iskaznica za OSI čiji je izdavatelj bila Agencija u upotrebi će biti do 15. svibnja 2024. godine, odnosno najduže šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona. Nakon navedenog datuma prava u pomorskom prometu biti će moguće ostvariti isključivo Nacionalnom iskaznicom za osobe s invaliditetom

Možeš vidjeti i na stranici mosi.akd. o povlasticama OSI

U svakom slučaju je automobil kojim se koristi OSI na trajektu je besplatan kao i pratnja te  OSI 75% cijene karte

Isto tako i prijevoz brodom, naravno bez automobila

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani @cvrtila:

Nakon n-tog citanja ovog clanka 6., stavka 1 i 3 "Zakona o povlasticama u prometu" moje razmisljanje vezano na ovaj dio povlastica za OSI (navedeno ispod) i dalje je da se na ta 4 putovanja uz popust 75% nema i povlastica za besplatan prijevoz automobila, vec samo na besplatan prijevoz za pratioca...

"Popust u POMORSKOM PUTNIČKOM PRIJEVOZU – Povlastica u iznosu 75% od redovne cijene vozne karte ostvaruje se za četiri putovanja godišnje. Na navedenu povlasticu imaju pravo osobe s invaliditetom s tjelesnim oštećenjem na donje ekstremitete od 70 ili više postotaka, osobe s oštećenjem vida od 90% oštećenja organizma kojima nije utvrđen III. ili IV. stupanj funkcionalnog oštećenja i osobe na trajnoj dijalizi sa 100% tjelesnog oštećenja kojima nije utvrđen III. ili IV. stupanj funkcionalnog oštećenja. Pratitelj navedenih osoba ostvaruje pravo na besplatan prijevoz."

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

da probamo razrješiti situaciju oko povlastive za prijevoz automobila

Točno je da Zakonom o povlastica u prometu nije reguliran prijevoz osobnog automobila koji koristi OSI, ali istim zakonom nije ni suspendiran Zakon o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu (NN19/22) veće je samo člankom 23. stavak 3. agenciji ukinuto izdavanje iskaznica s važenjem šest mjeseci od stupanja na snagu Zakona o povlasticama u promeru. Dakle sve OSI i djeca koja ispunjavaju kriterije iz zakona (19/22) imaju pravo na besplatni prijevoz automobila kojim se takove osobe prevoze. A, to pravo imaju sve osobe kojim je u Nacionalnoj iskaznici za OSI kako Vi kažete kućica pored slike broda označena sa X. Sve te osobe ispunjavaju kriterije iz Zakona o prijevozu u linijskom i povremenom obalnom pomorskom prometu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani.

Molim pomoć i odgovor ako je tko upoznat na temu sto je s inkluzivnim dodatkom za osobu koja je sto posto invalid vec korisnik naknade stoga nije trebala podnositi novi zahtjev, cekajuci rijesenje. u međuvremenu umrla. Zar ta osoba nema pravo na izostatke u ovom slučaju punih 7 mjeseci jer to je pravo stekla dok je bila ziva a i krivica je nadleznih sluzbi sto jos rijeseno .po tome ispada da je ta osoba diskriminirana tokom svog zivota za to svoje pravo.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija