Jump to content

Inkluzivni dodatak


Luna33

Preporučene objave

Imam nejasnoću oko inkluzivnog dodatka.Naime,ne mogu nigdje pronaći u koju razinu spadaju psihičke bolesti depresivno anksioznih poremećaja i ptsp.

Vidim da je upisano u tipu psihička bolest 3 stupnja,ali koje su dijagnoze u tim stupnjevima ne vidim.Molim ako netko zna da mi pojasni hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije bitno koja je psihička bolest, već je bitan stupanj (I-IV) funkcionalnosti unutar bolesti utvrđen vještačenjem vještaka ZOSI

1.razina - psihička bolest IV stupnja s dodatnim teškočama

2.razina - psihička bolest IV stupnja bez dodatnih teškoća

3.razina - psihičke bolesti III stupnja

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjestaci psihicke bolesti vjestace ovako,citiram;

Ukoliko postoje poremećaji razvoja koji se izražavaju u emocionalnom poremećaju, nenormalnosti uzajamnih socijalnih odnosa i modela komunikacije s postupnim propadanjem osobnosti. odnose se na oštećenje 2. stupnja. Ukoliko postoje dugotrajni poremećaj osobnosti i poremećaj ponašanja s regresijom osobnosti ili sa težim zakazivanjem u socijalnom i emocionalnom kontaktu odnose se na oštećenje 3. stupnja. Organski uvjetovani mentalni poremećaji s progresivnim tijekom koji se očituju s teškim oštećenjima u emocionalnom, socijalnom i intelektualnom funkcioniranju odnose se na oštećenje 4. stupnja. Ukoliko postoji psihičko bolesti bilo kojeg stupnja uz prisutne ostale teškoće koje nisu definirane Listom težine i vrste invaliditeta-oštećenja funkcionalnih sposobnosti (tjelesne, osjetilne, intelektualne i poremećaj iz autističnog spektra), a koje utječu na funkcionalnu sposobnost osobe, potrebno ih je uzeti u obzir prilikom postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-da, tako je, Vi ste citirali način vještačenja, no morate imati stupanj od I - IV po kojem vam se određuje pravo na inkluzivni dodatak

-Luna33 nije jasno naglasila što misli sa "tip psihička bolest 3 stupnja"

-misli li na III stupan funcionalne sposobnosti ili 3 razinu potpore iz Zakona o inkluzivnom dodatku

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislila sam jer nisam razumjela na to da DG.spadaju u neki stupanj inkluzivnog dodatka.

Znači tipa depresija je drugi stupanj,ptsp treći itd.

Sad razumijem da je važna vaša funkcjonalnost u bolesti i po toj funkcionalnosti i metodi gore navedenog zakona o metologiji vještačenja se odreduje sam stupanj inkluzivnog dodatka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, vezano za kategoriju inkluzivnog dodatka, imam 100% tjelesno ostecenje (kronicne bolesti) od zavoda za mirovinsko osiguranje iz 2011. 

Prethodnu godinu primao sam naknadu za nezaposlene osobe s invaliditetom.

Koja bi to kategorija bila, pozovu li me na novo vjestacenje , to cu odbit i uputit ih na staro vjestacenje. Nezelim to ponovno prozivljavat i vadit nove nalaze. 

Lp

uređeno: od metan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Priznat će se prava koja su dobivena vještačenjem od 2015. na dalje, tj prevesti će se u inkluzivni dodatak, osim toga morali bi imati i stupanj funcionalnost unutar invaliditeta. Ako primate osobnu invalidninu od HZMO (povreda na radu, profesionalna bolest) nemate pravo na inkluzivni dodatak.

Slažem se s Vama da je izuzetno težak i trnovit put do ostvarenje svojih prava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Interesira me u koju razinu potpore bi trebao biti razvrstan i dali trebam podnositi novi zahtjev.

Imam rješenje Zavoda za vještačenje u kojem je navedeno:

-da postoji tjelesno oštećenje i teži inaliditet (III.stupnja)

-da postoji trajna promjena u zdravstvenom stanju

-da postoji trajna potreba za pomoć i njegu u punom opsrgu (IV.stupanj,a moguće i III.stupanj)

-da nije predviđen kontrolni pregled

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-odrasle osobe III stupnja  s kroničnom bolest - 4. razina (g)  162 EUR

                                  ili

odrasle osobe s tjelesnim oštečenjem III stupnja s Barthelovim indexom (36-60) - 3. razina (j)  432 EUR

-sve ovisi o Brthelovom indexu

-danas na vladi određuju iznos osnovice iako je po zakonu za sada 120 EUR

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, 

Znam da je inkluzivni dodatak ovih dana glavna tema pa bi priupitala i ja nešto ako slučajno tko zna. Suprugu je dijagnosticirana teška KOPB nakon što je u srpnju skoro umro od zatajenja pluća i otada je doma na Kisiku a tako će nažalost i ostati. Zbog bolesti je išao na vještačenje na HZMO i dobio pravo na doživotno zdravstveno osiguranje na teret države. Gospodin koji se bavi tim stvarima nas je uputio i na Centar rekavši da suprug ima pravo na jednokratnu novčanu naknadu, osobnu invalidninu i te stvari. Ok, zahtjev je podnešen u 9. mj i ništa još od toga tako da ono, kada država treba dati čekaj, čekaj, čekaj. Znam da moram Opet skupiti papire i nositi njima pošto kreće taj Inkluzivni pa me zanima koliko će čekati na vještačenje, rješenje i koliko bi to moglo iznositi. Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahtjev podnesen prije 01.01.2024. bit će dovršen po Zakonu o scijalnoj skrbi, a poslije 01.01.2024 će biti preveden prema Zakonu o inkluzivnom dodatku. Nećete trebati skupljati papire jer ste iste predali, već samo papire koje imate od dana predaje zahtjeva i to kod poziva za vještačenje. Na vještačenje se čeka radi velikog priljeva zahtjeva (trenutno ima oko 4500 novih zahtjeva - informacija na TV od savjetnice ministra). Čekalo se i prije no vjerujem da će Vas uskoro pozvati. Ako ostvari pravo na osobnu invalidninu od podnošenja zahtjeva do 01.01.2024. će Vam isplatiti 232 eura mjesećno a po Zakonu o inkluzivnom dodatku ovisi u koju razinu će ga smjestiti (ako je osobna invalidnina - razina 1, 2 ili 3,  432 eura do 720 eura). Postoji mogučnost da Vas uopće ne zovu osobno, već rješe bez prisustva vještačene osobe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedno pitanje  ... posto u inkluzivni ulazi I naknada za nezaposlene osobe s invaliditetom dali ja kao korisnik invalidske mirovine moram I dalje biti prijavljena na zavodu...jer jesam zasada radi 49 e sto primam kao osi...a sta kad dobijem inkluzivni jel se mogu odjavit?ili ako se odjavim inkluzivni ce se umanjit...za 49 e ...to nitko ne prica...pa neznam

 

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste korisnik invalidske mirovine, neznam kako ste uopće prijavljeni na Zavod za zapošljavanje. Vjerojatno morate sami prijaviti promjenu. Neće se ništa promjeniti jer ste osoba s invaliditetom te ovisno o nalazu i mišljenju vještaka (kad primate invalidninu morate biti i vještaćeni) u koju će Vas razinu potpore staviti. Nije mi jasno kako možete biri u mirovini i evidentirani u Zavodu za zapošljavanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cvrtila

prije 13 sati , cvrtila je napisao:

Zahtjev podnesen prije 01.01.2024. bit će dovršen po Zakonu o scijalnoj skrbi, a poslije 01.01.2024 će biti preveden prema Zakonu o inkluzivnom dodatku. Nećete trebati skupljati papire jer ste iste predali, već samo papire koje imate od dana predaje zahtjeva i to kod poziva za vještačenje. Na vještačenje se čeka radi velikog priljeva zahtjeva (trenutno ima oko 4500 novih zahtjeva - informacija na TV od savjetnice ministra). Čekalo se i prije no vjerujem da će Vas uskoro pozvati. Ako ostvari pravo na osobnu invalidninu od podnošenja zahtjeva do 01.01.2024. će Vam isplatiti 232 eura mjesećno a po Zakonu o inkluzivnom dodatku ovisi u koju razinu će ga smjestiti (ako je osobna invalidnina - razina 1, 2 ili 3,  432 eura do 720 eura). Postoji mogučnost da Vas uopće ne zovu osobno, već rješe bez prisustva vještačene osobe

Hvala. Nije podnešeno za invalidninu već samo za jednokratnu i to čekamo već 3 mj. Za invalidninu su na Centru rekli da pričekamo rješenje sa HZMO pa onda za invalidninu i tuđu njegu i pomoć. Traže ponovno svu medicinsku dokumentaciju. Kada dođe rješenje krećem u podnošenje zahtjeva za sve na što ima pravo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , cvrtila je napisao:

Ako ste korisnik invalidske mirovine, neznam kako ste uopće prijavljeni na Zavod za zapošljavanje. Vjerojatno morate sami prijaviti promjenu. Neće se ništa promjeniti jer ste osoba s invaliditetom te ovisno o nalazu i mišljenju vještaka (kad primate invalidninu morate biti i vještaćeni) u koju će Vas razinu potpore staviti. Nije mi jasno kako možete biri u mirovini i evidentirani u Zavodu za zapošljavanje

Na zavodu sam radi naknade osi koja iznosi 49 eura .Na zavodu mogu biti jer sam u invalidskoj mirovini zbog djelonicnog gubitka radne sposobnosti,oni koji nemogu su oni koji imaju opcu nesposbnost za rad.Oni su o tome obavijesteni cim sam dobila rijesenje o avansu mirovine,krajem 8  og mjeseca.

Ako se nece nista promjeniti onda cim prebace u inkluzivni dodatak cu se odjaviti sa zavoda,ali svakako cu o tome I s njima popricat na individualnom savjetovanju.

Hvala vam puno

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lolypop2, sad je jasno, naravno da ćete dobivati inkluzivni dodatak preko HZSR i to u većem iznosu

Selmita, kao što kažete država je država, kakvo rješenje čekate iz HZMO (vjerojatno za mirovinu). Interesantno je, svi govore da jedno vještaćenje vrijedi za sve potrebe, jer vještak mora napisati stvarno stanje bez obzira na zahtjev. Sada je to pomutnja na sve strane radi prelaska na  novi način ishođenja prava na invalidnost. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, cvrtila je napisao:

Lolypop2, sad je jasno, naravno da ćete dobivati inkluzivni dodatak preko HZSR i to u većem iznosu

Selmita, kao što kažete država je država, kakvo rješenje čekate iz HZMO (vjerojatno za mirovinu). Interesantno je, svi govore da jedno vještaćenje vrijedi za sve potrebe, jer vještak mora napisati stvarno stanje bez obzira na zahtjev. Sada je to pomutnja na sve strane radi prelaska na  novi način ishođenja prava na invalidnost. 

Ne za mirovinu već da suprug ima pravo na trajnu zdravstvenu zaštitu na teret županije ustvari, jer je u jednom trenutku ostao bez zdravstvenog pa smo išli preko županije a obzirom na njegovu dijagnozu dobio je trajno zdravstveno. Ovo vještačenje je riješeno relativno brzo, nažalost preko veze. Sada Centar traži vještačenje njihovih vještaka jer ga još uvijek vode kao radno sposobnu osobu. Bez primanja smo od 7.mj ali to njih baš i ne dira. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema njihovih vještaka, sva vještačenja radi ZOSI, pa čak i za parkirnu kartu. Po meni Vi možete u svakom trenutku uz medicinsku dokumentaciju predati zahtjev, bez obzira na sve, a oni Vas moraju poslati na vještačenje. Dobiveno pravo (potpora) se dobiva od dana podnošenja zahtjeva. Osim toga ako do sada nije imao nikakovu potporu, dužni su po Zakonu o inkluzivnom dadatku izdati žurno rješenje u toku od 15- 30 dana. (čl. 19 Zakona o inkluzivnom dodatku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 33 minuta, cvrtila je napisao:

Nema njihovih vještaka, sva vještačenja radi ZOSI, pa čak i za parkirnu kartu. Po meni Vi možete u svakom trenutku uz medicinsku dokumentaciju predati zahtjev, bez obzira na sve, a oni Vas moraju poslati na vještačenje. Dobiveno pravo (potpora) se dobiva od dana podnošenja zahtjeva. Osim toga ako do sada nije imao nikakovu potporu, dužni su po Zakonu o inkluzivnom dadatku izdati žurno rješenje u toku od 15- 30 dana. (čl. 19 Zakona o inkluzivnom dodatku).

Nikada do sada nije dobio nikakvu potporu od nikoga. Zapošljavali smo se uvijek sami a ne preko HZZ. Inače smo sezonci. On više ne može raditi zbog zdravlja a ja zbog njega. Socijalni radnik je rekao da će nas posjetiti da vidi stvarno stanje domaćinstva u kojem živimo i kako jer u kući nema struje i vode. Ma ne oslanjam se ja na nikoga jer samo obećavaju. Suprug je invalid jer nema jednog oka, ni za to nikada ništa nije tražio, bio je mlad i radio je. Ali sada ću se potruditi isposlovati sve što se može. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 01. 2024. u 13:16, SelmitaCorason je napisao:

Hvala još jednom 😉

Pozdrav, evo suprugu je stiglo rješenje u kojem se navodi da je: Zavod za vještačenje dostavio Nalaz i mišljenje o težini i vrsti invaliditeta-oštećenju funkcionalnih sposobnosti gdje je utvrđeno da se radi o osiguraniku na trajnoj oksigenoterapiji radi uznapredovale KOPB sa respiratornom insuficijencijom i ima psihički komorbiditet. Prema uredbi o metodologijama vještačenja, Lista težine i vrste invaliditeta- oštećenja funkcionalnih sposobnosti postoji težina invaliditeta 4 stupanj TRAJNO te postoji TRAJNA nesposobnost za rad. E sada jedino što ne razumijem su te Razine potpore pod koju spada. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Sada bi po mojem iskustvo trebali dostavit Barthelov index, (ako več niste). Index Vam ispunjava neurolog, rehabilitator, lječnik kod kojeg se lijeći ili Vaš lječnik opće medicine. Po Barhelovom indexu će ga svrstati u razinu potpore gdje pripada, tj dobiti rjršrnje.

Tako sam i mislila. Sutra ću na Centar pa ću vidjeti što će mi reći pa javim. Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

f) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90 razina 4

Barthelov index Vam može izdati Vaš lječnik opće prakse, nisam siguran da to može ginekolog ali probajte u pravilu to radi neurolog ili rehabilitator, ortoped

s obzirom da do sada niste primali nikakvu potporu trebali bi biti u žurnom postupku od 15 dana, podnesite zahtjev u CZSR u vašem mjestu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Xenia567

-o)odrasle osobe s psihičkom bolesti III. stupnja  razina 3.  432 eur

-provjerite status u registru osoba s invaliditetom putem e-maila invaliditet@hzjz.hr (zatražite potvrdu)

-bitna Vam je razina funkcioniranja unutar invaliditeta a ta je kod Vas III stupanj postojanje metalnog oštećenja i to trajno,  pslije     2015 godine ne treba ponovno vještačenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Kod mene je ovako:

teški invaliditet (IV. stupanj), trajna promjena u zdravstvenom stanju i trajna potreba pomoći i njege u punom opsegu,

radi se o ososbi s invaliditetom te je utvrđeno oštećenje funkcionalnih sposobnosti četvrtog stupnja.

Trenutno primam osobnu invalidninu 232,26 EUR. Zanima me koliki bi inkluzivni dodatak mogla primati.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 01. 2024. u 8:54, cvrtila je napisao:

f) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90 razina 4

Barthelov index Vam može izdati Vaš lječnik opće prakse, nisam siguran da to može ginekolog ali probajte u pravilu to radi neurolog ili rehabilitator, ortoped

s obzirom da do sada niste primali nikakvu potporu trebali bi biti u žurnom postupku od 15 dana, podnesite zahtjev u CZSR u vašem mjestu

Hvala Vam na odgovoru. Meni u nalazu piše kronične bolesti ll stupanj, ne tjelesno oštećenje ll stupanj pa me to malo buni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 18. 01. 2024. u 8:54, cvrtila je napisao:

f) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem II. stupnja s Barthelovim indeksom 61 − 90 razina 4

Barthelov index Vam može izdati Vaš lječnik opće prakse, nisam siguran da to može ginekolog ali probajte u pravilu to radi neurolog ili rehabilitator, ortoped

s obzirom da do sada niste primali nikakvu potporu trebali bi biti u žurnom postupku od 15 dana, podnesite zahtjev u CZSR u vašem mjestu

Evo samo da Vam javim ishod, upravo sam se vratila iz Centra. Kronične bolesti se ne odnose na tjelesne ( za koje uopće nemam pravo), a budući da sam u skupini kronične bolesti stupanj II opet nemam pravo jer se dodatak odobrava u skupini 5 samo sa osobe koji su samci....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kronične bolesti kod odraslih  
  1. STUPANJ 2. STUPANJ 3. STUPANJ 4. STUPANJ

Osobama kod kojih je postavljena dijagnoza kronične bolesti s komplikacijama na ciljnim organima zbog čega moraju uzimati stalnu terapiju i pridržavati se određenog higijensko – dijetetskog režima

Osoba, uz redovito liječenje i praćenje bolesti po nadležnim specijalistima, može samostalno funkcionirati u svakodnevnom životu

Med dok:

• nalazi nadležnih specijalista (prema vrsti kronične bolesti) s opisom kliničkog i funkcionalnog statusa

Osobama kod kojih je ustanovljena kronična bolest s komplikacijama na ciljnim organima i zahtijevaju stalnu terapiju.

Može samostalno funkcionirati u svakodnevnim aktivnostima, ali im je potrebna povremena skrb druge osobe (2 – 3 puta tjedno za aktivnosti izvan kuće).

Med dok:

• nalazi nadležnih specijalista (prema vrsti kronične bolesti) s opisom kliničkog i funkcionalnog statusa

Osobama kod kojih je ustanovljena kronična bolest sa komplikacijama na ciljnim organima koje zahtijevaju stalnu terapiju i svakodnevnu pomoć i njegu druge osobe

Med dok:

• nalazi nadležnih specijalista (prema vrsti kronične bolesti) s opisom kliničkog i funkcionalnog statusa

Osobama koje su u terminalnoj fazi ili dekompenzaciji kronične bolesti čije liječenje nužno zahtijeva transplantaciju organa, kemo ili nadomjesnu terapiju, dijalizu, parenteralnu i enteralnu prehranu, aspiraciju usne šupljine i gornjih dišnih puteva, oksigenator, mehanički respirator, ugrađivanje stome, trahealne kanile, svakodnevnu mehaničku zaštitu kože i sl., te su potpuno ovisne o pomoći i njezi druge osobe.

Med dok:

• nalazi nadležnih specijalista (prema vrsti kronične bolesti) s opisom kliničkog i funkcionalnog statusa

Kronične bolesti pripadaju pod vrstu oštećenja – tjelesno oštećenje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spadam u 5 razinu potpore pod e i eto po ovom nemam nikakva prava...jer nisam samac...

 

5. Petu razinu potpore iz članka 11. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona mogu ostvariti:

a) odrasle osobe s oštećenjem vida II. stupnja

b) odrasle osobe s oštećenjem sluha II. stupnja

c) djeca i odrasle osobe s intelektualnim teškoćama II. stupnja bez dodatne teškoće

d) djeca i odrasle osobe s psihičkom bolesti II. stupnja bez dodatne teškoće

e) odrasli samci s kroničnom bolesti II. stupnja

f) osobe s poremećajem glasa, jezika i govora II. stupnja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , cvrtila je napisao:

Nikako mi nije jasno kako nemate tjelesno ošrećenje, u Vašem nalazu 

Pod rednim brojem 3 vrsta oštečenja:

3.1. postojanje tjelesnog oštećenja   DA

Još jednom kronične bolesti spadaju u vrstu oštećenja - tjelesna oštečenja

 

 

 

Pretpostavljam jer oštećenje nije nastalo kao povreda na radu ...


Pravo na naknadu zbog tjelesnog oštećenja može ostvariti osiguranik kod kojega je utvrđeno tjelesno oštećenje od najmanje 30%, a koje je nastalo kao posljedica ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako neznam što znači kratica MNN, ja osobno bi podnio zahtjev za inkluzivni dodatak s pripadajučom dokumentacijom CZSR u Vašem mjestu (obavzno u prilogu nalaz i mišljenje za MNN). Ako su Vas usmenim putem odbili isto bi poslavo poštom, obavezno povratnicom. Po Zakonu o inkluzivnom dodatku dužni su izdati rješenje po žurnom postupku u toku od 15-30 dana. Bilo to rješenje pozitivno OK, bilo negativno imate se osnove po ćemu žaliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Suprug ima IV stupanj funkcionalnog ostecenja i 60 % invaliditeta. Atrofija mozga usljed srcanog i mozdanog udara, kognitivne poteskoce.

Nema odreden Barthelov index.

Prima osobnu invalidninu, vaucer za struju i besp. dopunsko.

U koju grupu spada za inkluzivni dodatak?

Hoce li i dalje imati dopunsko?

Vauceri za struju se ukidaju?

 

Lp

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 01. 2024. u 8:21, cvrtila je napisao:

Ako ste korisnik invalidske mirovine, neznam kako ste uopće prijavljeni na Zavod za zapošljavanje. Vjerojatno morate sami prijaviti promjenu. Neće se ništa promjeniti jer ste osoba s invaliditetom te ovisno o nalazu i mišljenju vještaka (kad primate invalidninu morate biti i vještaćeni) u koju će Vas razinu potpore staviti. Nije mi jasno kako možete biri u mirovini i evidentirani u Zavodu za zapošljavanje

Pozdrav, to sam se i ja pitala jer je tako i moj tata to je neka (posebna) "invalidnina" ne invalidska mirovina  s kojom čak možete i biti zaposleni na puno radno vrijeme, tak je meni zena na mirovinskom objasnila, ačli meni i dalje nije ajsno što to znači OSI naknada (a ni mom tati 😅).

Baš sada čitam ove komentare za taj inkluzivni dodatak i razmisljam gdje bih mogla naći koji je moj tata stupanj invalidnosti da bismo utvrdili ima li uopće pravo na to i hoće li mu to na kraju ispasti više ili manje od onoga što ima (trenutno ima nekakvih 370 eura invalidnine+ta "naknada OSI)? Izvadila sam mu neku potvrdu s e-građani ali na njoj samo piše da je u registru osoba s invaliditetom ne i koji stupanj :S

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OSI  - znači osoba s invaliditetom, vjerojatno prima invalidninu po osnovi povrede na radu ili profesionalne bolesti od HZMO. Dali prima, koliko je razumijem, 370 eura mirovine + osobnu invalidninu 32 do 108 eura. Ako prima osobnu invalidninu od HZMO, invalidnina je katekorizirana zavisno o postotku oštečenja od 1 - 8. Ova vrsta invalidnine spada u primanje invalidnine po posebnim propisima.

O ovome što pišem samo predpostavljam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani NNB,

-postotak invaliditeta nije bitan već invalidnost (funkcioniranje unutar invaliditeta), već je netko pisao, ima osoba sa 100% invaliditeta ali ne primaju osobnu invalidninu

-za Barthelov index (ako će trebati) će Vas zvati da ga dostavite kad dođete na red (obrazac ispisuje u Vašem slučaju vjerojatno neurolog)

- ako je vještačen poslije 2015 neće morati na novo vještačenje

-razina potpore uvelike ovisi o Barthelovom indexu

-vaučeri za ugroženog kupca energenata za sada se ne ukidaju, uredba vijedi zaključno sa 3. mjesecom 2014. Vlada će najvjerojatnije donjeti novu uredbu te ćemo vidjeti koje razine potpore će primati isto, moguće je i da se ukine potpuno s obzirom na povećanje invalidnine, ali s obzirom da još nema novih rješenja ptetpostavljam da će ostati po starom

-s obzirom da ima IV stupanj invalidnosti dopunsko ostaje besplatno tj. plaća ga država za Vas, a inkluzivni dodatak će primati prilićno povećani

Ima oko 150.000 OSI, plus novi zahtjevi (mislim da imaju prioritet). Potrebno je imati strpljenja i čekati poziv za dostavu dodatne dokumentacije (Barthel) ili rješenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 08. 02. 2024. u 8:12, cvrtila je napisao:

Poštovani NNB,

-postotak invaliditeta nije bitan već invalidnost (funkcioniranje unutar invaliditeta), već je netko pisao, ima osoba sa 100% invaliditeta ali ne primaju osobnu invalidninu

-za Barthelov index (ako će trebati) će Vas zvati da ga dostavite kad dođete na red (obrazac ispisuje u Vašem slučaju vjerojatno neurolog)

- ako je vještačen poslije 2015 neće morati na novo vještačenje

-razina potpore uvelike ovisi o Barthelovom indexu

-vaučeri za ugroženog kupca energenata za sada se ne ukidaju, uredba vijedi zaključno sa 3. mjesecom 2014. Vlada će najvjerojatnije donjeti novu uredbu te ćemo vidjeti koje razine potpore će primati isto, moguće je i da se ukine potpuno s obzirom na povećanje invalidnine, ali s obzirom da još nema novih rješenja ptetpostavljam da će ostati po starom

-s obzirom da ima IV stupanj invalidnosti dopunsko ostaje besplatno tj. plaća ga država za Vas, a inkluzivni dodatak će primati prilićno povećani

Ima oko 150.000 OSI, plus novi zahtjevi (mislim da imaju prioritet). Potrebno je imati strpljenja i čekati poziv za dostavu dodatne dokumentacije (Barthel) ili rješenje

Evo danas idemo na Centar. Samo da dodemo, nije navedeno da treba donijeti Barthleov index. Dostavili smo  dokumetnaciju u 9 mjesecu kada je trebalo radi 4. vjestacenja nakon bolesti. Nije bilo poziva do sad. Inace mu je MOCA 16. (neurokogntivna ocijena), 

 

Valjda ce sve biti dobro. 

Vama hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

interesira me imam li pravo na inkluzivni dodatak, bila sam na vještaćenju 2019 godine, imam 80% tjelesnog oštećenja zbog kronične bolesti (ankilozantni spondilitis) i imam rješenje od Hzmo-a status osobe s invaliditetom gdje mi se priznaje staž osiguranja s povećanim trajanjem (12/15).

nemam procjenu stupnja invaliditeta ni barthelov indeks. U radnom sam odnosu.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-radni staž nema veze

-invaliditet Vam je 80%, no nemate stupanj invalidnosti (I-IV)

-ako niste u Registru osoba s inavliditeom (provjerite upitom putem e-mail invaliditet@hzjz.hr), te ako Vas nema podnesite zahtjev s    medicinskom dokumentacijom HZSR u všem mjestu

-barthelov index po meni bi trebai izdati reumatolog

Vrijedi pokušati, nemate što izguviti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje,za inkluzivni dodatak,imam rjesenje iz 2010 kada sam dobila postotak invalidnosti,moje pitanje je kako sam dijagnozu(multipla) dobila prije 18 godine kao i rjesenje o invalidnosti(sada sam punoljetna) zanima me da li ja onda spadam u grupu djece sa kronicnim bolestima ili to nema veze kada sam bolest dobila?

na rjesenju od hzmo-a mi pise da sam dobila dijagnozu prije 18 godina (dijagnozu sam dobila sa 15 godina)

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , cvrtila je napisao:

maramara 12:

o) odrasle osobe s psihičkom bolesti III. stupnja - 3 razina

mec1:

mislim da spadate u odrasle osobe jer zakon je stupio na snagu 01.01.2024. kada ste punoljetni, sada bi u svakom slučaju to bio veći iznos potpore bez obzira na punoljetnost

 

Hvala Vam, znam da ce biti veci,samo nisam bila sigurna da li spadam onda pod djecu ili odrasle.

kada sam isla provjeriti sto pise u registru invalida stoji mi 80% ostecenja organizma,40% ostecenja na donje ekstremitete i 2 stupanj funkcionalnog ostecenja...s tim da je to iz 2010 godine-sada vec imam i nove dijagnoze(glaukom nastao od optickog neuritisa-vid je na 75% trenutno)pa nisam sigurna da li da zatrazim novo vjestacnje ili ne? Strah me da mi ne oduzmu i ovo sto imam..sto Vi preporucate?trenutno dobivam samo osobnu invalidninu od 232 eura i od grada Zagreba 25 eura

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav, zahtjev za inkluzivni dodatak predan u CZSS 05.01.2024. sa svim popratnom dokumentacijom uključujući i nalaz vještačenja na kojem je naveden postotak tjelesnog oštećenja 80% i 3 stupanj funkcionalnog oštećenja od 12 mjseca 2022. (Osoba sa trajnom stomom-kolostoma). 
13.02.2024. dobio poziv iz CZSS gdje mi rekli da moram ići na ponovno vještačenje.

Dali to Vama ima smisla?

Samo da napomenem do sada nisam tražio nikakva prava vezano za svoj invaliditet.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da do sada niste tražili nikakvo pravo od CZSR (vjerojatno imate nalaz i mišljenje po HZMO).

Zahtjev ste predali za inkluzivni dodatak, CZSR  ga mora po dužnosti žurno rješiti u roku od 15-30 dana po novom zakonu jer ste za njih novi korisnik, a mogče je da ima nekih drugih okolnosti pored zdravstvenog stanja koji utjeću na izdavanje rješenja  S obzirom da već imate nalaz i mišljenje vještaka mislim da će vještaćenčenje obaviti bez Vašeg prisustva (može i ne mora) po osovi nalaza od 2022. CZSR isključivo radi po nalazu i mišljenju vještaka.

Ako ste u registru osoba s invaliditetom niste trebali podnositi zahtjev.

Na žalost oni provjeravaju i provjereno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 50 minuta, cvrtila je napisao:

S obzirom da do sada niste tražili nikakvo pravo od CZSR (vjerojatno imate nalaz i mišljenje po HZMO).

Zahtjev ste predali za inkluzivni dodatak, CZSR  ga mora po dužnosti žurno rješiti u roku od 15-30 dana po novom zakonu jer ste za njih novi korisnik, a mogče je da ima nekih drugih okolnosti pored zdravstvenog stanja koji utjeću na izdavanje rješenja  S obzirom da već imate nalaz i mišljenje vještaka mislim da će vještaćenčenje obaviti bez Vašeg prisustva (može i ne mora) po osovi nalaza od 2022. CZSR isključivo radi po nalazu i mišljenju vještaka.

Ako ste u registru osoba s invaliditetom niste trebali podnositi zahtjev.

Na žalost oni provjeravaju i provjereno


Tako je, nalaz je od HZMO. Također sam upoznat sa činjenicom da bi CZSR  trebao žurno riješiti zahtjev u roku 15-30 dana međutim kako sam i naveo na njihovu povratnu informaciju sam čekao 39 dana.

Vještačenje se i prvi puta obavilo bez mog prisustva samo dostavom bolničke dokumentacije iz koje je jasno vidljivo da sam osoba sa trajnom stomom a kao takva automatski imam 80% invaliditeta.

U registru sam osoba sa invaliditetom sa 80% invaliditetom i 3 stupnjem fukcionalnog oštećenja (tako stoji uvidom preko e-građani).
Na temelju istoga sam i dobio već od AKD-a nacionalnu i europsku iskaznicu za osobe sa invaliditetom. Koristim ovu priliku da bi pohvalio istu agenciju koja je na vrlo brzi način (bez zahtjeva sa moje strane) uvidom u registar OSI poslala iskaznice na kućnu adresu.

S druge strane ne mogu sakriti razočaranje ponašanjem i djelovanjem područnog CZSR (vrlo neljubazno, nestručno i nezainteresirano osoblje sa eklatantnim manjkom empatije).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, AKD je za svaku pohvalu.

Djelatnici CZSR bivši CZSS, očito su razočarani jer sada imaju puno posla, a i teško je izraditi oko 150.000 rješenja + novi zahtjevi, u mojem područnom uredu imaju oko 16.000 predmeta.

U 30 dana ste trebali dobiti rješenje, nadam se da će uskoro stići

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Hrvi sam 40%,U Invalidskoj kumuliranoj mirovini-opča nesposobnost. Imam status u Registru osoba s invaliditetom 40% oštečenje organizma i 3 stupanj funkcionalnog oštečenje. U mirovini sam po F43.1chr. i F62.0,uz mnoštvo drugih bolesti imam i bolesti lokomotornog sustava.

Da li da prilažem uz dokumentaciju zahtjeva Barthov index na kojem imam 92boda... Dali imam uopče pravo na Inkluzivni dodatak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala poštovani Cvrtila.

Da. Primam invalidninu za HRVI sada 40 €...a da odem u ured državne uprave pa da se odreknem te invalidnine prije početka postupka ili poslije riješenja?

Da li mi 40% ostaje ili se ukida,s obzirom da sam po HRVI u Invalidskoj mirovini?

Mislia sam poslat papire na  komisiju HRVI na jesen na novo Vještačenje po osnovi pogoršanja stanja..hoče li to biti moguče ako se odreknem tih 40€?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se možete dogovoriti sa Uredom za branitelje i CZSR da primate invalidninu povoljniju za Vas. Svojevremeno sam ja  odustao od postupka statusa HRVI u korist civilne invalidnine (prošao sam ondašnju predkomijsiju i prekinuo daljni postupak). Dali je sada moguće, neznam, jer se radi o završenom statusu HRVI.

Svakako se prvo konsultirajte s jednim i drugim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 11.mj.sam predala zahtjev za osobnu invalidninu. Prije par dana sam se čula sa centrom i rekli su mi da oni sad vještače moju molbu za osobnom invalidninom, a ako nemam pravo pogledat će i da li imam pravo po novom Zakonu o inkluzivnom dodatku. Uglavnom, dokumentacija je sada na vještačenju. 

Imam kroničnu bolest KOPB, između ostalog, i u registru sam osoba s invaliditetom: 80 posto oštećenje organizma i 3.stupanj funkcionalnog oštećenja. Vještačenje je bilo prije par mjeseci i čemu sad ponovno vještačenje? Spadam li u četvrtu grupu? Hvala, lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da ste zahtjev predali prošle godine vještačenje i rješenje će se izraditi po Zakonu o socijalnoj skrbi i primat čete naknadu po tom zakonu do 01.01.2024. Poslije 01.01.2024. se radi tokom cijele 2024. godine, provođenje prava na potpore iz Zakona o inkluzivnom dodatku.

Imate invaliditet 80% i invalidnost III stupanj (predpostavljam rješenje HZMO), da četvrta razina, no sporno je dali su kronične bolesti tjelesna oštećenja iako u Uredbi o metodologiji vještačenja stoji da jesu, onda bi to bila treča razina i ovisilo bi o Barthelovom indexu (36-60)

Kažete da je vještačenje već bilo, morali ste dobiti i rješenje o potpori na koju imate pravo, a ovo drugo vještačenje je provođenje prava na razine potpore (vjerojatno bez vašeg prisustva). Prve tri razine uglavnom su namjenjene osobama koje primaju osobnu invalidninu dok četvrta osobama s pravom na pomoć i njegu 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, cvrtila je napisao:

S obzirom da ste zahtjev predali prošle godine vještačenje i rješenje će se izraditi po Zakonu o socijalnoj skrbi i primat čete naknadu po tom zakonu do 01.01.2024. Poslije 01.01.2024. se radi tokom cijele 2024. godine, provođenje prava na potpore iz Zakona o inkluzivnom dodatku.

Imate invaliditet 80% i invalidnost III stupanj (predpostavljam rješenje HZMO), da četvrta razina, no sporno je dali su kronične bolesti tjelesna oštećenja iako u Uredbi o metodologiji vještačenja stoji da jesu, onda bi to bila treča razina i ovisilo bi o Barthelovom indexu (36-60)

Kažete da je vještačenje već bilo, morali ste dobiti i rješenje o potpori na koju imate pravo, a ovo drugo vještačenje je provođenje prava na razine potpore (vjerojatno bez vašeg prisustva). Prve tri razine uglavnom su namjenjene osobama koje primaju osobnu invalidninu dok četvrta osobama s pravom na pomoć i njegu 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , cvrtila je napisao:

S obzirom da ste zahtjev predali prošle godine vještačenje i rješenje će se izraditi po Zakonu o socijalnoj skrbi i primat čete naknadu po tom zakonu do 01.01.2024. Poslije 01.01.2024. se radi tokom cijele 2024. godine, provođenje prava na potpore iz Zakona o inkluzivnom dodatku.

Imate invaliditet 80% i invalidnost III stupanj (predpostavljam rješenje HZMO), da četvrta razina, no sporno je dali su kronične bolesti tjelesna oštećenja iako u Uredbi o metodologiji vještačenja stoji da jesu, onda bi to bila treča razina i ovisilo bi o Barthelovom indexu (36-60)

Kažete da je vještačenje već bilo, morali ste dobiti i rješenje o potpori na koju imate pravo, a ovo drugo vještačenje je provođenje prava na razine potpore (vjerojatno bez vašeg prisustva). Prve tri razine uglavnom su namjenjene osobama koje primaju osobnu invalidninu dok četvrta osobama s pravom na pomoć i njegu 

Prošle godine sam imala vještačenje preko HZZO za utvrđivanje tjelesnog oštećenja i utvrdili su to 80%/III stupanj. Nije pisalo da imam pravo na nešto ... Sad sam podnijela zahtjev za novčano pravo pa su poslali opet na vještačenje. Tada me nisu zvali, rješenje su poslali na temelju nalaza

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HZMO Vas šalje va vještačenje uglavnom za mirovinu ili na Vaš zahtjev za Vaše potrebe, isto tako naknadu od njih dobijete u slučaju povrede na radu ili profesionalne bolesti. Novo vještačenje će vjerojatno napraviti bez Vašeg prisustva (može ili netreba) ako već niste dobili poziv, ali bi Vas CZSR moga zvati po pitanju drugih okolnosti za dobivanje nekog prava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , lejla2021 je napisao:

U 11.mj.sam predala zahtjev za osobnu invalidninu. Prije par dana sam se čula sa centrom i rekli su mi da oni sad vještače moju molbu za osobnom invalidninom, a ako nemam pravo pogledat će i da li imam pravo po novom Zakonu o inkluzivnom dodatku. Uglavnom, dokumentacija je sada na vještačenju. 

Imam kroničnu bolest KOPB, između ostalog, i u registru sam osoba s invaliditetom: 80 posto oštećenje organizma i 3.stupanj funkcionalnog oštećenja. Vještačenje je bilo prije par mjeseci i čemu sad ponovno vještačenje? Spadam li u četvrtu grupu? Hvala, lp

Pozdrav, jeste li vi zahtjev za invalidninu podnesli zbog KOPB-a ili? Jeste li sposobni za rad? Pitam jer mi je suprug KOPB bolesnik. Hvala unaprijed. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan zamolio bih vas ako mi možete pomoći moja mama je imala moždani udar 2013 godine jedan bubreg joj ne radi i izvadila je maternicu prije mjesec dana U registru je upisano da ima 90% oštećenje organizma 70% oštećenje donjih ekstremiteta i 3 stupanj funkcionalnog oštećenja.Sada prima doplatak za pomoć i njegu od 79 eura u koju razinu bi ona spadala.

Lijepo pozdrav 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan primam naknadu za tudu njegu i pomoc u punom obliku trajno od 79 eura imam treci stupanj tezeg invaliditeta  100 postotni invalid 80 % na noge da li se gleda cenzus nekretnine da bih i dalje ostvarivao pravo na ovaj dodatak jer u centru govore da se gleda a neke udruge kao i prvovobraniteljica za osobe sa invaliditetom kaze da se ne gleda pa ako netko zna molio bih pomoc 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako imate druge nekretnine koje možete otuđiti tj. iznajmiti ili prodati nemate pravo na inkluzivni dodatak prema čl. 10 Zakona o inkluzivnom dodatku, no nije jasno dali morate imati isključivo nekretninu u vidu drugi stan ili kuća. Nigdje se ne navodi nekretnina u vidu samo praznog zemljišta (oranica, livada, šuma)

1. koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima

2. koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad je jasno da imate drugu kuću, ako je upisana u katastar (evidentirana) , centar Vam neće dati pravo na inkluzivni dodatak.

No,  ako im je dovoljna izjava o neotuđivanju (prodaji, iznajmljivanju) dajte im je, no vodite brigu da se ne upišu na nju.

Nije mi jasno kao su nakon 10 godina došli do saznanja da posjedujete drugu kuću za koju mislim da je nelegalna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , dedarobi je napisao:

Dobar dan primam naknadu za tudu njegu i pomoc u punom obliku trajno od 79 eura imam treci stupanj tezeg invaliditeta  100 postotni invalid 80 % na noge da li se gleda cenzus nekretnine da bih i dalje ostvarivao pravo na ovaj dodatak jer u centru govore da se gleda a neke udruge kao i prvovobraniteljica za osobe sa invaliditetom kaze da se ne gleda pa ako netko zna molio bih pomoc 

Gleda se samo ako vase teskoce spadaju pod razinu 4 I 5 inkluzivnog dodatka....za prve tri razine se ne gledaju...e sad je pitanje dal je vasa bolest 3.fukcionalnog ostecenja u 3 -oj ili 4.razini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-tako je, no ako sam ja dobro shvatio već je bio u CZSR, dedarobi po njima  ima pravo na pomoć i njegu što ulazi u 4. razinu

-kad bi dobio 3. razinu nebi bila problematićna druga nekretnina

-bilo bi dobro da ode kod lječnika specijaliste koji ga lijeći da zatražiti Berthelov index, ako je moguće 36-60

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na pretho

prije 3 sati , cvrtila je napisao:

HRVI prima invalidninu po osnovi braniteljskog zakona, dakle po drugoj osnovi, nebi imao pravo na inkluzivni dodatak

Hvala vam 

Onda ispada da moze primati samo jedno ili drugo? Nije mi previse logicno, jer to su dva razlicita invaliditeta, po dvije razlicite osnove. 

Jos jedna molba, znaci potpuno slijepa odrasla osoba, bez osjeta na podrazaj (tako pise u nalazu), da li automatski ulazi u najvisi iznos naknade? Pokretan je unutar kuce, vani ne moze bez pratnje, ovistan o ostalim clanovima kucanstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija