Jump to content

Inkluzivni dodatak


Luna33

Preporučene objave

vjerojatno imate 40% invaliditeta a III stupanj funkcionalne sposobnosti, provjeriti radi sigurnosti status osobe s invaliditetom u registru OSI, čekati novo rješenje

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60  - 3 razina 

                ili

g) odrasle osobe s kroničnom bolesti III. stupnja   - 4 razina     

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobar dan svima.

Kao i većina ljudi ovdje, imam nejasnoću vezanu za novi zakon. Naime, usljed dugotrajne kronične bolesti moja majka ima IV.stupanj težine invaliditeta kao i 100% tjelesno oštećenje nastalo zbog bolesti (donji ekstremiteti su također 100%). Vještačena je i preko bivšeg CZSS i preko HZMO (zbog znaka pristupačnosti). Kada sam nedavno potpisivala izjavu vezanu za prebacivanje sa starog na novi zakon, na moje pitanje vezano za tjelesno oštećenje (nisam znala imaju li i tu informaciju jer se naknadno vještačila na HZMO) gđa socijalna radnica je samo kratko odbrusila da ona spada pod kronične bolesti i da nisam ja ta koja odlučuje.... Pitam se koliko različitih rješenja o "tjelesnom oštećenju" postoji, ja znam samo za jedno te računa li se i ovo vještačenje HZMO-a? Po meni bi trebalo jer mama više apsolutno ništa ne može sama, realno bi bila 0 na Barthelovom indeksu ali me to očito nitko neće tražiti. Ako ima netko tko bi mogao znati što je pjesnikinja s Centra željela reći (može biti da ja krivo tumačim zakon) - slobodno napišite. Može biti da se ta tjelesna oštećenja iz zakona odnose samo na ozlijede na radu a ne i na kronične bolesti (pa ovo drugo vještačenje na ZOSI-u ne vrijedi u ovom slučaju), ali ja to nisam nigdje mogla naći. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji samo jedno jedinstveno tijelo za vještačenje ZOSI po zahtjevima HZMO, HZZO, CZSR, Ured državne uprave, a rade po zadnjoj Uredbi o metodologiji vještačenja iz 2023 godine. ZOSI vještaći postotak invaliditeta (%) i invalidnost, tj stupanj funkcioniranja unutar invalidnosti (I - IV). HZSR putem svojih podružnica CZSR na osnovi nalaza i mišljenja izdaje rješenja za nove zahtjeve, dok za OSI upisane u registru osoba s invaliditetom provode stara rješenje po Zakonu o socijalnoj skrbi u razine potpore po Zakonu o inkluzivnom dodatku.

Što se tiće kroničnih bolesti po Uredbi o metodologiji vještačenja bi trebale pripadati pod vrstu oštećenja - tjelesno oštećenje

(vidi Uredbu o metodologiji vještačenja NN 96/2023 od 23.08.2023. PRILOG 5, Lista 2, predzadnji pasus kronične bolesti kod odraslih)

 

Sve  nalaze i mišljenja prikuplja elektroničkim putem, automatskom razmjenom (HZJZ (mislim da tu nastaje problem) kako bi upisali, dopunili ili korigirali u registru OSI, zato je potrebno što prije bilo izvršiti provjeru statusa osobe s invaliditetom (vidi Zakon o registru OSI 63/22 od 11.0.6.2022. čl 7 i čl 9, postoji i poziv za provjeru na stranicama HZJZ)

DjelatnicI CZSR su pod pritiskom radi velike količine izrade rješenja oko 150.000 starih i oko 1000 dnevno u cijeloj RH 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jednom hvala g. Cvrtila na Odgovoru, našao sam Uredbu o metodologiji vještačenja u NN 96/23 i čitam je od jutros. Vidim da se u ZOSI vještaci medicinska dokumentacija. Jučer me telefonom iz CZSR kontaktirali da me ispitaju o poslu,mirovini i obitelji pa mi rekla da je Zahtjev za Inkluzivnim upućen u ZOSI. Zahtjev sam im posla poštom u četvrtak, neznam kolika je gužva u CZSR...ali mi se čini brzo. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru. 

Čitajući Vaše prijašnje postove ali i proučavajući zakone, tako nekako sam i pretpostavila ali ipak mi je draže pitati. Inače ja to sve ne bih niti provjeravala ali pošto su mi mamu već prije oštetili i nikom ništa, "događa se" (nije tema pa ne želim duljiti) više nisam u dobroj vjeri prema njima te sam ovaj put odlučila biti aktivna u proučavanju njenih prava, prije zaista nisam znala puno toga pa su mogli kako su htjeli. Samo da još kažem da sam umjesto od CZSS relevantne informacije saznala od ZOSI u Splitu koji su mi maksimalno pomogli u informiranju.

Kada sam predavala papire na HZMO, nisam ni znala za novi zakon niti da će mi to Rješenje trebati osim za znak pristupačnosti.

Inače, da - provjerila sam podatake na HZJZ i sve iz prijašnjeg posta je upisano u Registar invalida. Nakon što me socijalna radnica doslovno otpravila (razumijem itekako problem nedostatka vremena i previše posla, i meni je dan kratak) poslala sam joj mail s Nalazom i mišljenjem od ZOSI kao i Rješenje HZMO-a ali se nije očitovala. Ne znam je li ta vrsta komunikacije dio njene kulture ili nepoznavanja zakona (po prijašnjem problemu) ali meni dođe na isto. Kad me već pozvala da potpišem papir, mogla je osigurati 2 minute vremena da joj ukažem na nešto za što sam pretpostavila da ne zna ali, eto, nema vremena. 

Još da kažem da u Rješenju CZSS od prošle godine stoji: "korisniku je usljed tjelesnog oštećenja utvrđen IV. stupanj težine invaliditeta" tako da me njena tvrdnja još više zbunila. Da, uslijed kronične bolesti je i došlo do tjelesnog oštećenja a do čega sve - fino sve piše u nalazima specijalista koji, nažalost, više ništa ne mogu učiniti ni uz najbolju volju. Na odlasku sam rekla da ću se žaliti na Rješenje ukoliko mama bude oštećena. Odgovor: "nemate se na što žaliti". Tako je: još ne.

Oprostite da podužem postu ali morala sam nekako provjeriti je li ja možda krivo shvaćam neke stvari koje sam proučavala i je li mi nešto promaklo. Sve ovo sam trebala saznati na službenom mjestu ali zaista nisam imala priliku i ispalo je kako je ispalo. Sada mi preostaje čekati Rješenje pa ću vidjeti što dalje. 

Sve najbolje Vam želim!

uređeno: od Mijau123
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svim invalidima koji se informiraju i bore za svoja prava. 

Mene buni ova izjava  (Ako primate osobnu invalidninu od HZMO (povreda na radu, profesionalna bolest) nemate pravo na inkluzivni dodatak.)


Dok je opet rečeno (isto tako naknadu od njih dobijete u slučaju povrede na radu ili profesionalne bolesti. Novo vještačenje će vjerojatno napraviti bez Vašeg prisustva) (zvuči kao da vrijedi ako je povreda na radu i prima se invalidnina) zvuči mi malo kontradiktorno ili sam ja nešto krivo razumio.


Ja primam osobnu invalidninu od HZMO (povreda na radu), imam 90% tjelesnog oštečenja, 80% posto oštečenja donjih ekstremiteta i u registru osoba sa invaliditetom su mi dodali da imam drugi stupanj funkcionalnog oštečenja. 
Barthelov indeks mi je 80. Znači primam invalidninu od HZMO, također sam zaposlen na lakše radno mjesto od normalnih 8 sati rada i također primam plaću. 


Što onda na kraju vrijedi za mene, dali imam pravo na inkluzivni ili ne, vještačen sam oko 2018 godine. Ako imam pravo na inkluzivni pretpostavljam onda da bi spadao u 4-tu razinu i ne bi trebao slati novi zahtjev već će obaviti rješenje bez zahtjeva. 
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po rješenju i vještačenju iz 2023. g. HZMO imam priznato 80 % oštećenja organizma i 3.stupanj funkcionalnog oštećenja i tako je upisano u registar osoba s invaliditetom.

Danas sam dobila nalaz i vještačenje Zavoda za prof. reh. povodom zahtjeva za osobnom invalidninom gdje su utvrdili da se radi o kroničnoj bolesti 1 stupnja i da me odbijaju

Rečeno je da ću poštom dobiti Rješenje da mi odbijaju zahtjev, a također da nemam nikakva druga prava niti po novom Zakonu jer mogu samostalno funkcionirati.

(Imam teški KOPB IV stupnja, funkcija pluća 34% i kako funkcioniram....)

Očito sam krivo tumačila misleći da je ono gore 80% i 3.stupanj ustvari četvrta grupa po novom Zakonu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 19. 02. 2024. u 11:47, SelmitaCorason je napisao:

Pozdrav, jeste li vi zahtjev za invalidninu podnesli zbog KOPB-a ili? Jeste li sposobni za rad? Pitam jer mi je suprug KOPB bolesnik. Hvala unaprijed. 

Da, imam IV stupanj KOPB, funkciju pluća 34 %, radim ali sve više po bolovanjima i čekam mirovinu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Milan34

Zapreke za priznavanje prava na inkluzivni dodatak

Članak 10.

(1) Pravo na inkluzivni dodatak ne priznaje se:

               2.osobi koja osobnu invalidninu ostvaruje prema posebnim propisima

(vidi Zakon o inkluzivnom dodatku)

 

Mislim da bi morali predati zahtjev CZSR za pravo na inkluzivni dodatak, dogovorit se da primate invalidninu koja je za Vas povoljnija, sada vjerojatno primate oko 100 eura, a po inkluzivnom dodatku 162 eur (jednog se morate odreći)

Imate 90% tjelesnog oštečenja što je 36% od osnovice koja trenutno iznosi 280,9 eur

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lejla,

Da, HZMO Vas odbija jer ste podnijeli zahtjev krivoj instituciji. HZMO odobrava invalidninu samo po osnovi povrede na radu ili profesionalne bolesti

Morate predati Zahtjev za inkluzivni dodatak CZSR. Utvrđeno Vam je 80% invaliditeta i III stupanj funkcionalne sposobnosti što bi bilo 3. razina potpore

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 - 60

Sve ovisi o Behtelovom indexu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

upravo sad, SelmitaCorason je napisao:

Nije mi baš jasno jer IV stupanj je ozbiljna stvar gdje čovjek ne može disati samostalno. 

III stupanj bio je i IV stupanj, znači zadnji FEV je 34% što bi bilo trenutno III stupanj KOPB, kisik mi je dosta ok, ali bilo kakav napor je težak, brdo ograničenja, ali funkcioniram nekako, i radim, istina malo više i po bolovanjima .... 

 

upravo sad, lejla2021 je napisao:

III stupanj bio je i IV stupanj, znači zadnji FEV je 34% što bi bilo trenutno III stupanj KOPB, kisik mi je dosta ok, ali bilo kakav napor je težak, brdo ograničenja, ali funkcioniram nekako, i radim, istina malo više i po bolovanjima .... 

 

 

prije 2 minuta, cvrtila je napisao:

Lejla,

Da, HZMO Vas odbija jer ste podnijeli zahtjev krivoj instituciji. HZMO odobrava invalidninu samo po osnovi povrede na radu ili profesionalne bolesti

Morate predati Zahtjev za inkluzivni dodatak CZSR. Utvrđeno Vam je 80% invaliditeta i III stupanj funkcionalne sposobnosti što bi bilo 3. razina potpore

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 - 60

Sve ovisi o Behtelovom indexu

Isprika, prvo vještačenje 80 - 3 je od HZMO što sam podnijela da uopće vidim koliki imam invaliditet, tako su mi rekli.

Ovo drugo mi je danas na nalazu od CZSR a vještačenje proveo Zavod za prof. rehab.... i  po njima je to stupanj 1 i ništa od bilo kakve pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je mišljenje vještaka, no po dobivanju rješenja ako niste zadovoljnji možete se žaliti drugostupanjskom tijelu ali putem područnog CZSR u Vašem mjestu. Žlba ništa ne košta. Što kaže Selmita Corason nije mi baš jasno, tim više sto šte na predhodnom vještačenju ima III stupanj funkcionalnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iman pitanje vezano na Rokovi za donošenje Riješenja:

Podnio sam zahtjev za inkluzivni dodatak 22.02. A 01.03 već dobio Zaključak CZSR da mi se s datumom 27.02 Zahtjev upučuje na dodatno Vještačenje u ZOSI( a priložia sam prijašnja Nalaze i Mišljenja)....po Zakonu o Inkluzivnom Dodatku rok za donošenje Riješenja je 30dana, a u Zakonu o Opčem upravnom postupku je 60dana. 

Pod koji zakon sada pripada moj zahtjev? Ili pod Oba😁

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, makaranin91 je napisao:

Iman pitanje vezano na Rokovi za donošenje Riješenja:

Podnio sam zahtjev za inkluzivni dodatak 22.02. A 01.03 već dobio Zaključak CZSR da mi se s datumom 27.02 Zahtjev upučuje na dodatno Vještačenje u ZOSI( a priložia sam prijašnja Nalaze i Mišljenja)....po Zakonu o Inkluzivnom Dodatku rok za donošenje Riješenja je 30dana, a u Zakonu o Opčem upravnom postupku je 60dana. 

Pod koji zakon sada pripada moj zahtjev? Ili pod Oba😁

Rokove okači mačku o rep.

Meni su rekli - ''da rok je 30 dana ali mi imamo 2000 zahtjeva tako da kad dođe dođe.''

Za vještačenje dokumentacije su rekli da se čeka 3-4 mjeseca.

prije 5 sati , cvrtila je napisao:

To je mišljenje vještaka, no po dobivanju rješenja ako niste zadovoljnji možete se žaliti drugostupanjskom tijelu ali putem područnog CZSR u Vašem mjestu. Žlba ništa ne košta. Što kaže Selmita Corason nije mi baš jasno, tim više sto šte na predhodnom vještačenju ima III stupanj funkcionalnosti

Mislim da je gospođa u sličnoj zabludi kao što sam i ja bio. HZMO je samo utvrdio invalidnost od 80% (to je razina 3, razina 4 je od 90-100% mislim) no ne i stupanj funkcionalnosti unutar invaliditeta (zasebna LISTA II, guglajte ju)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Makaranin91, koliko ja shvačam već imate nalaz i mišljenje, a time ste i upisani u registru OSI. Možda Vas šalju na dodatno vještačenje radi razvrstavanja u koju razinu potpore pripadate prema Barhtelovom index. Kako 01.03. dobivate zaključak za 27.02. (nešto je pobrkano, upučuje ili je upućen)  Ovdje ispada sve u roku po Zakonu o inkluzivnom dodatku. Mene osobno zanima dali ste samovoljno podnijeli zahtjev ili su Vas zvali.

Zvonko, nažalost točno, gužva je, ali ako nije u roku možete se žaliti ravnatelju, pa drugostupanjskom tijelu i na kraju Ustavnom sudu "radi šutnje administracije" 

Gospođa lejla2021 piše da ima III stupanj funkcionalne sposobnosti. HZMO ima 8 stupnjeva naknade ovisno o postotku invaliditeta, 80% je kod njih 3 stupanj, 100% je 1, 30% je 8, i to nema veze sa funkcionalnom sposobnosti, već visinom naknade koju dobiva. Tako je stupanj funkcionalnosti se određuje Listom II Prilog V Uredbe 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 minuta, cvrtila je napisao:

Kako 01.03. dobivate zaključak za 27.02. (nešto je pobrkano, upučuje ili je upućen)  Ovdje ispada sve u roku po Zakonu o inkluzivnom dodatku. Mene osobno zanima dali ste samovoljno podnijeli zahtjev ili su Vas zvali.

Poštovanje gospodine Cvrtila,

01.03. poštar je doneo Zaključak CZSR da mi je Zahtjev,Spis 27.02 uputio u ZOSI. Zahtjev sam samovoljno podneo 22.03. 

Jesam li sada u upravnom postupku pred ZOSI?

Ili kako kaže gospodin zvonkoilibranko....😎

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni će to biti brzo gotovo jer se radi o vještačenju dokumentacije bez vašeg prisustva, rok im je 15-30 dana po Zakonu o inkluzivnom dodatku (bitno je da je predmet kod njih u ZOSI). CZSR će izdati rješenje po nalazu vještaka. Ako ste nezadovoljni rješenjem možete se žaliti ministarstvu a dalje tužba Upravnom sudu. 

No, ja sam u nedoumici dali samovoljno predati zahtjev ili ne (bio sam 5 puta na vještaćenju i to u središnjici), nisam siguran kakva će biti reakcija djelatnika CZSR, jer im je propisan rok od godinu dana po službenoj dužnosti rješiti postupke. Zato me i čudi kako ste se odvažili predati zahtjev

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Makaranin91, koliko ja shvačam već imate nalaz i mišljenje, a time ste i upisani u registru OSI. Možda Vas šalju na dodatno vještačenje radi razvrstavanja u koju razinu potpore pripadate prema Barhtelovom index. Kako 01.03. dobivate zaključak za 27.02. (nešto je pobrkano, upučuje ili je upućen)  Ovdje ispada sve u roku po Zakonu o inkluzivnom dodatku. Mene osobno zanima dali ste samovoljno podnijeli zahtjev ili su Vas zvali.

Zvonko, nažalost točno, gužva je, ali ako nije u roku možete se žaliti ravnatelju, pa drugostupanjskom tijelu i na kraju Ustavnom sudu "radi šutnje administracije" 

Gospođa lejla2021 piše da ima III stupanj funkcionalne sposobnosti. HZMO ima 8 stupnjeva naknade ovisno o postotku invaliditeta, 80% je kod njih 3 stupanj, 100% je 1, 30% je 8, i to nema veze sa funkcionalnom sposobnosti, već visinom naknade koju dobiva. Tako je stupanj funkcionalnosti se određuje Listom II Prilog V Uredbe 

Ne dobivam nikakve naknade sa tih 80% i 3.stupanj od HZMO, mislim od nikoga ništa ne dobivam 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lejla2021, ja bi se po dobivanju rješenja iz CZSR obavezno žalio, žalba ništa ne smeta.  Radi se o teškom stupnju respiratorne funkcije kažete 34%, što je ispod 40% i ono se smatra teškim oštećenjem. Sada ispada da ste ozdravili s III stupnja na I.

normalno 80%, lako 60-80%, srednje 49-50%, teško ispod 40%, ali mora biti trajno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , cvrtila je napisao:

ja sam u nedoumici dali samovoljno predati zahtjev ili ne (bio sam 5 puta na vještaćenju i to u središnjici), nisam siguran kakva će biti reakcija djelatnika CZSR, jer im je propisan rok od godinu dana po službenoj dužnosti rješiti postupke. Zato me i čudi kako ste se odvažili predati zahtjev

Poštovani Cvrtila,podnio sam zahtjev na nagovor suboraca iz DR,sličnih smo bolesti i stupnja invalidnostii..samo što ja iman veču obitelj i žena mi radi. A Nisam ni zna da možemo konkurirat ako se odreknem HRVI Invalidnine.. a eto šta bude bude..  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

imam 2 pitanja u vezi inkluzivnog dodatka... Trenutno sam na dijalizi, te sam dobio rješenje za osobnu invalidninu na 5 godina. U rješenju je navedeno kako se u slučaju promjena moram javiti centru za socijalnu skrb, te me interesira je li to potrebno odraditi u slučaju transplatacije bubrega, odnosno mijenja li se tada situacija vezana za osobnu invalidninu/inkluzivni dodatak. Isto tako, ima li osoba sa transplatiranim bubregom pravo na bilo koju razinu potpore vezane uz inkluzivni dodatak ukoliko ga do sada nije koristila, te o kojoj razini potpore bi se radilo? Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svakom slučaju osoba na dijalizi, privremeno il i trajno, ima pravo na inkluzivni dodatak. U slučaju transploatacije bubrega potrebno je isto prijaviri CZSR, jer može doći do poboljšanja. Vještačenjem se ponovo utvrđuje status OSI, iako se stanje nakon transploatacije organa vještači sa 100% invaliditeta, a o stupnju invalidnosti ovisi o vještaku.

Inaće rijetko ali rijetko se već utvrđeni invaliditet i invalidnost umanjuju, naročito kod osoba s teškim invaliditetom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , SelmitaCorason je napisao:

Evo ovako izgleda BI kada traže da ga ispuni LOM a u pitanju je 100% oštećenje organa, 4 stupanj TRAJNOG invaliditeta, TRAJNE nesposobnosti za rad kod osobe na terapiji kisikom. BI 105.

IMG_20240325_095300.jpg

Sve mi se čini da će na kraju sve te priče ispasti da bilo kakav inkluzivni dodatak mogu dobiti samo najteži, kritični, ekstremni slučajevi invaliditeta. Što i nije problem samo po sebi, ali je problem što se nije tako predstavljalo od strane Vlade, inkluzivni dodatak je narodu predstavljen kao revolucija u svijetu osoba s invaliditetom, a ono to nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zvonkoilibranko je napisao:

Sve mi se čini da će na kraju sve te priče ispasti da bilo kakav inkluzivni dodatak mogu dobiti samo najteži, kritični, ekstremni slučajevi invaliditeta. Što i nije problem samo po sebi, ali je problem što se nije tako predstavljalo od strane Vlade, inkluzivni dodatak je narodu predstavljen kao revolucija u svijetu osoba s invaliditetom, a ono to nije.

Upravo tako. Sve više čitamo da pitanja u vezi ID postavljaju ljudi sa stvarno minimalnim zdravstvenim problemima. Danas idem kod LOM pitati ju jel uopće pogledala ikoji nalaz i vidjela u kakvom joj je stanju pacijent. Pošto je u pitanju teški KOPB bolesnik obratit ću se i pulmologu da vidimo može li se nešto učiniti po pitanju BI. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , SelmitaCorason je napisao:

Upravo tako. Sve više čitamo da pitanja u vezi ID postavljaju ljudi sa stvarno minimalnim zdravstvenim problemima. Danas idem kod LOM pitati ju jel uopće pogledala ikoji nalaz i vidjela u kakvom joj je stanju pacijent. Pošto je u pitanju teški KOPB bolesnik obratit ću se i pulmologu da vidimo može li se nešto učiniti po pitanju BI. 

Barthelov indeks je obrazac, nema tu muljanja.  LOM je svoje ispunio kako treba, pulmolog nema nikakvog prostora za intervenciju.

https://hupt.hr/wp-content/uploads/Dokumenti/Barthelov-index.pdf

Nije barthelov indeks kriv, on svoju zamišljenu svrhu ispunjava. Kriv je očito katastrofalno loš zakon koji nije predvidio mnoge specifične slučajeve invaliditeta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , zvonkoilibranko je napisao:

Barthelov indeks je obrazac, nema tu muljanja.  LOM je svoje ispunio kako treba, pulmolog nema nikakvog prostora za intervenciju.

https://hupt.hr/wp-content/uploads/Dokumenti/Barthelov-index.pdf

Nije barthelov indeks kriv, on svoju zamišljenu svrhu ispunjava. Kriv je očito katastrofalno loš zakon koji nije predvidio mnoge specifične slučajeve invaliditeta. 

Bila kod dr i izdan je novi BI. 

IMG_20240327_133405.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ne vidim problem, osoba ima vjerojatno KRONIČNU bolest. Prima ili će primati osobnu invalidninu

p) odrasle osobe s kroničnom bolesti IV. stupnja - razina 3  432 eur

Cilj zakon ja razdjeliti dosadašnju osobnu invalidninu na više razina, nismo svi sa 100% invaliditeta i IV stupanj invalidnosti u istoj situaciji. Osoba sam piše da još radi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 minuta, cvrtila je napisao:

Ja ne vidim problem, osoba ima vjerojatno KRONIČNU bolest. Prima ili će primati osobnu invalidninu

p) odrasle osobe s kroničnom bolesti IV. stupnja - razina 3  432 eur

Cilj zakon ja razdjeliti dosadašnju osobnu invalidninu na više razina, nismo svi sa 100% invaliditeta i IV stupanj invalidnosti u istoj situaciji. Osoba sam piše da još radi.

 

Sada više nije problem. Dr je stari BI napisala kao da je čovjek zdrav, pokretan i neovisan o drugima. Do sada nije primao ništa jer se situacija pogoršala i razvila u 07.2023. Nema jednog oka, operirao je bubreg i radio do unazad 8 mj dok nije završio na respiratoru. U Centru ga vode kao radno sposobnu osobu pa ni stari BI nije baš pomogao obzirom da je po njemu zdrav. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa kakvog to lječnika imate, u tjedan dana drastično mijenja mišljenje, oprostite nisam vidio drugi BI. Sad bi to bilo:

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 21 − 35 razina 2. - 480eur

Ako dobro razumijem sada prima po starom osobnu invalidninu i čeka rješenje po novom zakonu

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Selmita, jako mi je drago da ste uspjeli s BI i da se borite. Ne znam koliko dugo su pisali taj novi zakon ali vidim kako su ga napisali - dosta toga je upitno, granično, dvosmisleno. Ne znam kako objasniti.... Meni npr.nije jasno ovo s tjelesnim oštećenjem (da se radi o povredi na poslu i da se vještačeči preko HZMO bilo bi mi jasno ali ovako ne znam tko im to spada u tu kategoriju). Moja majka ima Parkinson preko 30 godina i utvrđen IV.stupanj kao i 100% tjelesno oštećenje pa mi je eto rečeno da ona spada u kronične bolesti. Spada, dakako. Ali može li kronična bolest uzrokovati tjelesno oštećenje: po meni može i vidim da može ali koga briga... Mene nitko nije ni tražio BI (po ovom primjeru bila bi 0) a ona sama ne može apsolutno ništa, nepokretna,tj.više skoro nema ON faze, a uza sve to ima i disfagiju pa je velik problem i s gutanjem tableta o kojima ovisi, hrana je isto velik problem tako da ovisi o enteralnoj prehrani ali i nju treba moći progutati. Onaj tko je upoznat s ovom bolešću zna o čemu pričam. 

Imam osjećaj da bi isti predmet kod različitih ljudi koji o njemu odlučuju imao različito rješenje. Zato mi je drago pročitati da se ljudi bore za svoja prava i da se ne prepuštaju sustavu tek tako. Imam i suprotnih primjera u kojima se ljudima jednostavno ne da boriti za svoje pravo niti tražiti objašnjenje jer smatraju da će svakako izgubiti. Sustav takve voli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, cvrtila je napisao:

Pa kakvog to lječnika imate, u tjedan dana drastično mijenja mišljenje, oprostite nisam vidio drugi BI. Sad bi to bilo:

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 21 − 35 razina 2. - 480eur

Ako dobro razumijem sada prima po starom osobnu invalidninu i čeka rješenje po novom zakonu

 

LOM je više no loša. Već smo se žalili na nju a sada sam joj rekla da ćemo poslati svu zdrav dokumentaciju zajedno sa Njezinim BI od 105 u Liječničku komoru pa da vidimo što će oni reći. BI je pisala valjda po sjećanju od kada je zadnje vidjela supruga prije 8 mj. U karton i nalaze nije niti pogledala. Jedino što radi uredno je to što ispisuje recepte. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, Mijau123 je napisao:

Selmita, jako mi je drago da ste uspjeli s BI i da se borite. Ne znam koliko dugo su pisali taj novi zakon ali vidim kako su ga napisali - dosta toga je upitno, granično, dvosmisleno. Ne znam kako objasniti.... Meni npr.nije jasno ovo s tjelesnim oštećenjem (da se radi o povredi na poslu i da se vještačeči preko HZMO bilo bi mi jasno ali ovako ne znam tko im to spada u tu kategoriju). Moja majka ima Parkinson preko 30 godina i utvrđen IV.stupanj kao i 100% tjelesno oštećenje pa mi je eto rečeno da ona spada u kronične bolesti. Spada, dakako. Ali može li kronična bolest uzrokovati tjelesno oštećenje: po meni može i vidim da može ali koga briga... Mene nitko nije ni tražio BI (po ovom primjeru bila bi 0) a ona sama ne može apsolutno ništa, nepokretna,tj.više skoro nema ON faze, a uza sve to ima i disfagiju pa je velik problem i s gutanjem tableta o kojima ovisi, hrana je isto velik problem tako da ovisi o enteralnoj prehrani ali i nju treba moći progutati. Onaj tko je upoznat s ovom bolešću zna o čemu pričam. 

Imam osjećaj da bi isti predmet kod različitih ljudi koji o njemu odlučuju imao različito rješenje. Zato mi je drago pročitati da se ljudi bore za svoja prava i da se ne prepuštaju sustavu tek tako. Imam i suprotnih primjera u kojima se ljudima jednostavno ne da boriti za svoje pravo niti tražiti objašnjenje jer smatraju da će svakako izgubiti. Sustav takve voli.

Ja sam rekla da ću se obratiti Pulmologu jer to je jedini doktor koji razumije suprugovu bolest i zna što takvi pacijenti prolaze. BI je tražen zbog tjelesnog oštećenja koje po nekim stvarima i nema veze s nekim bolestima. Suprug osobno nema veze s Neurologom, Fizijatrom ili Ortopedom koji bi ustvari i trebali izdavati BI. Sve ovisi o bolesti ali ljudima savjetujem da se jave svojim specijalistima za Svoju bolest jer se jedino oni razumiju u jstu. Jednoj sam majci savjetovala da se čak obrati Nefrologu vezano za bolest njezinog djeteta i BI i jako mi je drago što me poslušala jer je dobila upravo ono što treba. 

prije 22 minuta, cvrtila je napisao:

Pa kakvog to lječnika imate, u tjedan dana drastično mijenja mišljenje, oprostite nisam vidio drugi BI. Sad bi to bilo:

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem IV. stupnja s Barthelovim indeksom 21 − 35 razina 2. - 480eur

Ako dobro razumijem sada prima po starom osobnu invalidninu i čeka rješenje po novom zakonu

 

Prvi BI je bio 105 a ovaj od danas 30

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neće biti problem dobiti BI jer s neurologom kao ni vještakom na ZOSI nije bilo problema pošto vide situaciju za razliku od socijalne radnice koja mi nije ni odgovorila na mail koji sam joj poslala a radi se o nalazu i mišljenju ZOSI o tjelesnom oštećenju koje majka ima (za koje pretpostavljam da nije znala a nije me željela niti saslušati već me se riješila, žena jednostavno nije željela slušati jer ima puno posla - naivno sam bila pomislila da je dio toga naš slučaj i da imam tih par minuta da kažem što imam). Za sada po tom pitanju neću reagirati ali kada dođe vrijeme, imat će duplo više posla. Tužno je i žalosno što se socijalna radnica postavlja iznad mišljenja liječnika i što nije sama tražila dodatnu dokumentaciju - u ovom slučaju BI koji bi rasvijetlio eventualne nedoumice oko predmeta. Mislim da joj ja ne trebam govoriti što bi trebao biti njen posao ali kada dođe Rješenje onda ću ja pismenim reći što mislim. 

Čini se da nam negdje mora zapeti: ili LOM, ili soc.radnik.... čisto da nam ne bude dosadno 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Mijau123 je napisao:

Neće biti problem dobiti BI jer s neurologom kao ni vještakom na ZOSI nije bilo problema pošto vide situaciju za razliku od socijalne radnice koja mi nije ni odgovorila na mail koji sam joj poslala a radi se o nalazu i mišljenju ZOSI o tjelesnom oštećenju koje majka ima (za koje pretpostavljam da nije znala a nije me željela niti saslušati već me se riješila, žena jednostavno nije željela slušati jer ima puno posla - naivno sam bila pomislila da je dio toga naš slučaj i da imam tih par minuta da kažem što imam). Za sada po tom pitanju neću reagirati ali kada dođe vrijeme, imat će duplo više posla. Tužno je i žalosno što se socijalna radnica postavlja iznad mišljenja liječnika i što nije sama tražila dodatnu dokumentaciju - u ovom slučaju BI koji bi rasvijetlio eventualne nedoumice oko predmeta. Mislim da joj ja ne trebam govoriti što bi trebao biti njen posao ali kada dođe Rješenje onda ću ja pismenim reći što mislim. 

Čini se da nam negdje mora zapeti: ili LOM, ili soc.radnik.... čisto da nam ne bude dosadno 

Meni se socijalni koji uzima papirologiju za sva socijalna davanja smijao i ismijavao kada sam mu rekla da suprug Ne može sam doći.... Ono kao:Daj nemoj pričati da ne može!. Isto tako kada sam donesla prvi BI od 105 i rekla da ću se žaliti i tražiti drugo mišljenje i obratiti se pulmologu podsmjehivao se i pitao da što ja zamišljam tko sam.. Danas ga nije bilo kada sam došla s novim BI. Fotokopirala sam ga i poklonit ću mu ga za uspomenu. 

Vi za majku ne odustajte i radite po vlastitom nahođenju. Obraćajte se svuda i isposlujte ono što je majka zaslužila. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 49 minuta, SelmitaCorason je napisao:

Meni se socijalni koji uzima papirologiju za sva socijalna davanja smijao i ismijavao kada sam mu rekla da suprug Ne može sam doći.... Ono kao:Daj nemoj pričati da ne može!. Isto tako kada sam donesla prvi BI od 105 i rekla da ću se žaliti i tražiti drugo mišljenje i obratiti se pulmologu podsmjehivao se i pitao da što ja zamišljam tko sam.. Danas ga nije bilo kada sam došla s novim BI. Fotokopirala sam ga i poklonit ću mu ga za uspomenu. 

Vi za majku ne odustajte i radite po vlastitom nahođenju. Obraćajte se svuda i isposlujte ono što je majka zaslužila. 

Stvarno svakakvih ljudi ima: bez empatije, bez poznavanja zakona i nikada mi neće biti jasno da takvi mogu raditi s ovako osjetljivim skupinama ljudi. Čast iznimkama koji se silno trude, znam da i njih ima. Vaš se podsmijehuje, moja okrene glavu i diskusija prestaje - nešto kao vrtiću, čovjek se pita kako bi na takvo što reagirao. Rekla je da je ne zanima njeno stanje već što ima na papiru. Ima skoro pa sve, ostatak ukoliko treba neka zatraži. Imam još zrno respekta jer je gđa starija od mene ali za sada sam odlučila ne činiti ništa do reakcije od strane centra a onda sam ja na potezu. Iako zaista nemam vremena za bavljenje takvim stvarima, definitivno nema popuštanja niti će me ponašanjem zaplašiti. Plaši me samo bolest i situacija koja je iz dana u dan sve gora, energije je sve manje a sustav umjesto da je tu za takve osobe koje su ljudi a ne brojevi koje prati papirologija, kao da je nižim razinama dao zeleno svjetlo da čine sve što mogu da odmognu. Ponavljam, čast iznimkama. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bolujem od MS od 1999, u invalidskoj sam mirovini zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti (po starom profesionalna nesposobnost za rad), u radnom sam odnosu (radim od doma), nisam do sada zbog nekog ponosa žicao ništa iz sustava socijalne skrbi, predao sam zahtjev za inkluzivni dodatak sa BI, vještaćenjem u mirovinskom mi je 2009. utvrđeno 100% invaliditeta (variram između kolica i štaka/hodalice, ovisno kakav mi je dan, tako je kod MS), neurolog mi je ispunio BI i imam 80 bodova, u registru sam osoba sa invaliditetom registriran kao 100% invalid sa 100% oštećenja donjih ekstremiteta (iako ne vidim stupanj oštećenja, gdje se to vidi?), imam li pravo na dodatak odnosno u koju kategoriju spadam i hoće li me vještačiti ili će im mjerodavno biti ovo iz mirovinskog? Po nekom mom shvaćanju trebao bih potpadati u IV: kategoriju, to je ovo 162 eura... 

uređeno: od zanzi77
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Profesionalna nesposobnost je vještačenja putem HZMO, za koje nije potreban stupanj funkcionalnost, več samo invaliditet od 100%, odnosno supanj 1-8 a što iznosi 8 stupanj u iznosu 40% osnovice od  280,96 eur što iznosi 112 eur.

Ako je tako morali bi podnijeti zahtjev za inkluzivni dodatak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , cvrtila je napisao:

Profesionalna nesposobnost je vještačenja putem HZMO, za koje nije potreban stupanj funkcionalnost, več samo invaliditet od 100%, odnosno supanj 1-8 a što iznosi 8 stupanj u iznosu 40% osnovice od  280,96 eur što iznosi 112 eur.

Ako je tako morali bi podnijeti zahtjev za inkluzivni dodatak

Hvala Vam na brzom odgovoru, Vama i smim forumašima želim sretan Uskrs:)...

Podnio sam zahtjev za inkluzivni dodatak, mene samo zanima hoće li me ponovo vještačiti ili će im biti dovoljan BI, prijašnje vještaćenje od HZMO i dokumentacija...mislim ne vidim svrhu i oportunost ponovnog vještačenja, samo se baca lova i vrijeme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 31. 03. 2024. u 12:04, zanzi77 je napisao:

Hvala Vam na brzom odgovoru, Vama i smim forumašima želim sretan Uskrs:)...

Podnio sam zahtjev za inkluzivni dodatak, mene samo zanima hoće li me ponovo vještačiti ili će im biti dovoljan BI, prijašnje vještaćenje od HZMO i dokumentacija...mislim ne vidim svrhu i oportunost ponovnog vještačenja, samo se baca lova i vrijeme

Moraju ''vas'' slati na vještačenje zato što se inkluzivni dodatak određuje po stupnju funkcionalnosti unutar invaliditeta a ne po stupnju invaliditeta.

Stupnjeve funkcionalnosti imate u Uredbi o metodologijama vještačenja pod

LISTA VRSTA I TEŽINE INVALIDITETA – OŠTEĆENJA FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI – LISTA II

Očekujte zaključak na kućnu adresu u roku 30 dana, a nakon toga vještačenje dokumentacije (dakle bez vaše prisutnosti) do kraja godine.

 

uređeno: od zvonkoilibranko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , zvonkoilibranko je napisao:

Moraju ''vas'' slati na vještačenje zato što se inkluzivni dodatak određuje po stupnju funkcionalnosti unutar invaliditeta a ne po stupnju invaliditeta.

Stupnjeve funkcionalnosti imate u Uredbi o metodologijama vještačenja pod

LISTA VRSTA I TEŽINE INVALIDITETA – OŠTEĆENJA FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI – LISTA II

Očekujte zaključak na kućnu adresu u roku 30 dana, a nakon toga vještačenje dokumentacije (dakle bez vaše prisutnosti) do kraja godine.

 

hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , zvonkoilibranko je napisao:

Moraju ''vas'' slati na vještačenje zato što se inkluzivni dodatak određuje po stupnju funkcionalnosti unutar invaliditeta a ne po stupnju invaliditeta.

Stupnjeve funkcionalnosti imate u Uredbi o metodologijama vještačenja pod

LISTA VRSTA I TEŽINE INVALIDITETA – OŠTEĆENJA FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI – LISTA II

Očekujte zaključak na kućnu adresu u roku 30 dana, a nakon toga vještačenje dokumentacije (dakle bez vaše prisutnosti) do kraja godine.

 

Znači, isplata ID kreće tek nakon cijele procedure a to može biti nakon godinu dana? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , SelmitaCorason je napisao:

Znači, isplata ID kreće tek nakon cijele procedure a to može biti nakon godinu dana? 

Tako je. ID se računa od dana predaje zahtjeva, dakle ako ste predali 20.2.2024. a Rješenje dobijete 20.10.2024. isplatiti će vam sav zaostatak odjednom.

Do kraja godine je nekakav okvirni rok da se riješe svi zahtjevi. Što ste ranije ove godine predali, ranije ćete i dobiti Rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , zvonkoilibranko je napisao:

Tako je. ID se računa od dana predaje zahtjeva, dakle ako ste predali 20.2.2024. a Rješenje dobijete 20.10.2024. isplatiti će vam sav zaostatak odjednom.

Do kraja godine je nekakav okvirni rok da se riješe svi zahtjevi. Što ste ranije ove godine predali, ranije ćete i dobiti Rješenje.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Molim za informaciju . Predao sam za mamu koja je smještena u staračkom domu o svom trošku, zahtjev za inkluzivnim dodatkom. Zahtjev sam predao krajem 11 mj. 2023 tada je bio zahtjev za osobnom invalidninom što je 2024 prevedeno u zahtjev za inkluzivnim dodatkom . Mama je bila teško pokretna do 10 mj.2023 kada se stanje pogoršalo tako da je sada potpuno nepokretna ovisna o tuđoj pomoći . Nikad nismo radili zahtjev za bilo kakvim dodatkom ni priznavanjem invalidnosti do sada . Nalaz doktora fizijatra procjene Barthelovog indeksa je 5 . Osim mišljenja doktora fizijatra predali smo i staru medicinsku dokumentaciju . Pitanje je dali je potrebno još kakvo mišljenje ili nalaz za priznavanje inkluzivnog dodatka i koliko otprilike sve to traje s obzirom da nismo dobili nikakvo rješenje a prošlo je gotovo 5 mj. od predavanja dokumentacije.

Hvala .

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da je zahtjev predan prošle godine vještačit će je po Zakonu o socijalnoj skrbi, a onda prevesti po Zakonu o inkluzivnom dodatku. Vjerojatno će je vještači na osnovi dokumentacije bez njezina prisustva a ako je Barthelov index 5 trebala bi biti u visokoj razini potpore. Da, problem je čekanje na red, ali tako je jer ima puno sosba s invaliditetom oko 150.000 tisuča (starih) + svakodnevni novi zahtjevi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 10. 04. 2024. u 7:35, NNB je napisao:

Samo da javim, 

dobili rijesenje jako brzo.

IV stupanj odobrena najvisa razina dodatka,vjestacnje za godinu dana s nalazima.

 

 

Lp,

Hvala

Pozdrav, 

To je stvar koju ne razumijem o ID. Predali ste zahtjev za ID i dobili rješenje o stupnju, razini i novčanom iznosu koji ćete primati? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani! U nalazu mi stoji ovako: u psihijatrijskom tretmanu u okviru epilepsije. imam dijagnoze F29, F07.0, F42.9 i G40.2                                                                                                                                      primam osobnu invalidninu 0d 2011. i u centar za soc. skrb su mi rekli da donesem par nalaza zadnjih.                                                                                                                                                  socijalna radnica mi je rekla da se od 2015. promijenio zakon i da se sad uveo stupanj invaliditeta i zato sam morao predati te papire.                                                                                             Molio bih vas po ovome što ovdje piše u koju razinu bih ja mogao pripasti, inače sam bio 5-6 puta na psihijatrijskim liječenjima i svaki put vezan za krevet.                                                            Hvala unaprijed! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, 2015 je osnovan Zavod za vještačenje (ZOSI), donešenna Uredba o metodologijama vještačenja, tako da svi vještačeni poslije 2015 ne trebaju fizički na vještačenje, jedino da dostave još neku potrebnu dokumentaciji da bi se utvrdio stupanj invalidnosti (I-IV) a ne invaliditeta (%). S ozirom da primate osobnu invalidninu, najverojatnije će Vas svrstati u razinu 1 do 3 (po starom osobna invalidnina) 

 

Selmita, da bi se utvrdila razina ID potrebno je utvrditi vrstu oštećenja (tjelesno, intelektualno, mentalno, osjetljivost i spektar autizma) kao i stupanj finkcionalnosti (i-IV)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslije hepatitisa c dobio sam cirozu jetre i 10 godina bezuspješno vodim spor sa njima i sad je dosta nemam živaca a ni novca i nedavno sam čuo za inkluzivni dodatak da li bi ja mogao dobiti taj dodatak a ima ptsp 30% anjega ne bi naveo nego samo cirozu a coruzu vučem skoro ako ne i više od 20 godina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima, pišem da olakšam nekome zbunjenome kao što sam ja. Mama je dobila rješenje na 360% osnovice (33 godine staža Parkinsona, utvrđen IV.stupanj funkcionalnog oštećenja (kronične bolesti) preko CZSS te 100% oštećenje organizma preko HZMO). Sve vidljivo i u Registru. Ukratko, na HZSR nikoga nije briga ni za što pa tako ni utvrđeno tjelesno oštećenje, nalaze dr.neurologije kao ni da je mama kao biljka. Gledaju isključivo što piše u njihovim rješenju, ništa drugo. Pošto se radi o kroničnoj bolesti nisu tražili ni Barthelov indeks koji, znamo već, treba samo za tjelesno oštećenje. Inače, njezin indeks je 0 ali ni to nikoga nije briga. Jako tužno. Papir (i to samo vještačnje koje su oni zatražili) a ne osoba. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Mijau123 je napisao:

Pozdrav svima, pišem da olakšam nekome zbunjenome kao što sam ja. Mama je dobila rješenje na 360% osnovice (33 godine staža Parkinsona, utvrđen IV.stupanj funkcionalnog oštećenja (kronične bolesti) preko CZSS te 100% oštećenje organizma preko HZMO). Sve vidljivo i u Registru. Ukratko, na HZSR nikoga nije briga ni za što pa tako ni utvrđeno tjelesno oštećenje, nalaze dr.neurologije kao ni da je mama kao biljka. Gledaju isključivo što piše u njihovim rješenju, ništa drugo. Pošto se radi o kroničnoj bolesti nisu tražili ni Barthelov indeks koji, znamo već, treba samo za tjelesno oštećenje. Inače, njezin indeks je 0 ali ni to nikoga nije briga. Jako tužno. Papir (i to samo vještačnje koje su oni zatražili) a ne osoba. 

Ovo prelazi sve granice zdravog razuma. Ne znam što vam drugo reći osim da se žalite i žalite i žalite gdje god postoji mogućnost. Mene je sve strah kako će suprugu završiti sve to. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno, postoje vrste bolesti, kao i oštećenja.

Kronične bolesti pripadaju pod vrstu oštećenja – tjelesno oštećenje     (izvod iz Uredbe o metodologijama vještačenja 

Primjer kako izgleda nalaz vještaka (kronična bolest je vrsta bolesti, a tjelesno oštećenje je vrsta oštećenja)

Mislim da kod izrade rješenja mješaju vrste bolesti sa vrstama oštećenja

IMG_20240418_192056.thumb.jpg.e7b0d4f456b0060c2705eb179a67990f.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas su mi oduzeli 5 godina života ali moram reći da sam ostavila mogućnost da će biti ovako (nakon "razgovora" sa socijalnom radnicom u veljači kada sam potpisivala dokumente) ali sam se ipak nadala da će pogledati i drugo rješenje u kojem je naznačeno tjelesno oštećenje i tražiti BI. Ipak, oni imaju taj svoj rupavi zakon koji degradira ljude koji ih apsolutno ne zanimaju. Dobro je gđa rekla da ju ne zanima stanje u kojem ona je već što piše na papiru. Konkretno se čini: samo na jednom papiru. Taj dio mi nikada neće biti jasan, zaista nikada. Žalit ću se svakako kao i pozvati na taj Prolog V., ali ću mamu voditi još jednom kod neurologa sljedeći tjedan i pridružiti još jedan nalaz iz taj BI koji imam. Neka ponovo vještače na drugoj razini i neka mi objasne zašto mama nema tjelesno oštećenje koje ipak ima po drugom rješenju od istoga tijela za vještačenje, istoga doktora vještaka... Ovo je kao neka drama apsurda. Tko zna koliko ljudi je oštećeno a to ni ne znaju - ima starijih ljudi koju nemaju nikoga svoga i moraju prihvatiti što im se servira. Tužno nekako. Mami čak u Rješenju centra od 2023. stoji izraz "tjelesno oštećenje" a sada u novom Rješenju nema traga tome. Nestalo. Svakako neću odustati a ukoliko budem imala neke nove informacije javim. Sve mi se čini da će to trajati i trajati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Mijau123 je napisao:

Danas su mi oduzeli 5 godina života ali moram reći da sam ostavila mogućnost da će biti ovako (nakon "razgovora" sa socijalnom radnicom u veljači kada sam potpisivala dokumente) ali sam se ipak nadala da će pogledati i drugo rješenje u kojem je naznačeno tjelesno oštećenje i tražiti BI. Ipak, oni imaju taj svoj rupavi zakon koji degradira ljude koji ih apsolutno ne zanimaju. Dobro je gđa rekla da ju ne zanima stanje u kojem ona je već što piše na papiru. Konkretno se čini: samo na jednom papiru. Taj dio mi nikada neće biti jasan, zaista nikada. Žalit ću se svakako kao i pozvati na taj Prolog V., ali ću mamu voditi još jednom kod neurologa sljedeći tjedan i pridružiti još jedan nalaz iz taj BI koji imam. Neka ponovo vještače na drugoj razini i neka mi objasne zašto mama nema tjelesno oštećenje koje ipak ima po drugom rješenju od istoga tijela za vještačenje, istoga doktora vještaka... Ovo je kao neka drama apsurda. Tko zna koliko ljudi je oštećeno a to ni ne znaju - ima starijih ljudi koju nemaju nikoga svoga i moraju prihvatiti što im se servira. Tužno nekako. Mami čak u Rješenju centra od 2023. stoji izraz "tjelesno oštećenje" a sada u novom Rješenju nema traga tome. Nestalo. Svakako neću odustati a ukoliko budem imala neke nove informacije javim. Sve mi se čini da će to trajati i trajati...

Ostala sam bez riječi. Sve ovo je ispalo gore nego smo se nadali 😥

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mama je dala zahtjev za osobnu invalidninu 25.10.2022. u centru za socijalnu skrb.Do sada prima dodatak za njegu i pomoć od mirovinskog 121 euro.Tada nije postojao inkluzivni dodatak.Jučer je dobila obavijest za pravo na inkluzivan dodatak ali kako ostvariti povrat od dana zahtjeva na koji je imama pravo prije inkluzivnog dodatka.Dodijeljen joj je 4 stupanj od 432 eura.lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vještačena je po Zakonu o socijalnoj skrbi i imala je to pravo do 31.12.2023. godine do stupanja na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku 01.01.2024. kada je to pravo provedeno na ID. Isto tako ukinuti su čl. 50-60. Zakona o socijalnoj skrbi. Trebala bi dobiti od  01.01.2024. razliku između potpre za razinu 3. do prava iz dodatka za pomoć i njegu.

Dali je dobila obavijest ili rješenje, dali je bila na novom vještačenju i kada. 432 EUR je razina potpore 3. a IV stupanj je invalidnost  (funkcioniranje unutar invaliditeta)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, SelmitaCorason je napisao:

Ostala sam bez riječi. Sve ovo je ispalo gore nego smo se nadali 😥

Tako je ovaj diskriminirajući zakon skrojen - imam osjećaj da su prije donošenja razina prvo pogledali statistiku i vjerojatno je većini ljudi napisano da je u pitanju kronična bolest a ne tjelesno oštećenje pa su kroničare pogurali na 3.razinu ovdje bi ti bilo ogromno  opterećenje proračuna. Ovako su to fino riješili jer ne postoji dogovor između ZOSI I HZSR a ispaštaju osobe koje su zaista diskriminirane i gurnute na marginu društva. U ovoj državi su najviše diskriminirani slabi, oni koji nemaju svoj glas: nerođeni, invalidi pa čak i životinje.... Ovo se samo uklopilo u priču. Država ima druge prioritete.

Kako je gdin Cvrtila rekao: brkaju pojmove.

Koliko sam uspjela saznati, jedino što je (ukoliko je slučaj i kao ovaj naš) moguće je napisati žalbu u kojoj se, uz logično objašnjenje, traži vještačenje drugostupanjskog tijela te tražiti da se izmijeni taj naziv na temelju dokumenatcije a na osnovu kojega bi se napisalo novo rješenje. Ispravite me ako griješim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 55 minuta, Mijau123 je napisao:

Tako je ovaj diskriminirajući zakon skrojen - imam osjećaj da su prije donošenja razina prvo pogledali statistiku i vjerojatno je većini ljudi napisano da je u pitanju kronična bolest a ne tjelesno oštećenje pa su kroničare pogurali na 3.razinu ovdje bi ti bilo ogromno  opterećenje proračuna. Ovako su to fino riješili jer ne postoji dogovor između ZOSI I HZSR a ispaštaju osobe koje su zaista diskriminirane i gurnute na marginu društva. U ovoj državi su najviše diskriminirani slabi, oni koji nemaju svoj glas: nerođeni, invalidi pa čak i životinje.... Ovo se samo uklopilo u priču. Država ima druge prioritete.

Kako je gdin Cvrtila rekao: brkaju pojmove.

Koliko sam uspjela saznati, jedino što je (ukoliko je slučaj i kao ovaj naš) moguće je napisati žalbu u kojoj se, uz logično objašnjenje, traži vještačenje drugostupanjskog tijela te tražiti da se izmijeni taj naziv na temelju dokumenatcije a na osnovu kojega bi se napisalo novo rješenje. Ispravite me ako griješim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nemam vas što ispravljati jer ste u pravu. Mnoge kronične bolesti vode do tjelesnog oštećenja i to ne može nitko pobiti i to će morati shvatiti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 minuta, cvrtila je napisao:

Nema više žalbe ako su prošli rokovi za žalbu, možda novi zahtjev za pogoršanje stanja. Žalbu Vam opet mora odobrit, ako je osnovana,  CZSR i poslati na drugostupanjsko tijelo - ministarstvo

Zakonski rok za žalbu je 15 dana a Rješenje nam je dostavljeno jučer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda može žalba ali preko CZSR u Vašem mjestu (po meni obavezno s povratnicom). Drugostupanjsko tijelo će Vas odbiti ili poslati na vještačenje u Središnji ured (vjeće viših vještaka) ZOSI. U pravilu to ide dosta brzo. Po dobivenom drugostupanjskom rješenju, ako niste zadovoljni možete pdnijeti tužbu Upravnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 minuta, cvrtila je napisao:

Onda može žalba ali preko CZSR u Vašem mjestu (po meni obavezno s povratnicom). Drugostupanjsko tijelo će Vas odbiti ili poslati na vještačenje u Središnji ured (vjeće viših vještaka) ZOSI. U pravilu to ide dosta brzo. Po dobivenom drugostupanjskom rješenju, ako niste zadovoljni možete pdnijeti tužbu Upravnom sudu.

Mislila sam im odnijeti u HZSR na protokol (nadam se da bih dobila neki papir da sam predala, ako ne - onda poštom preporučeno). U žalbi trebam navesti da se žalim na odluku ZOSI tako da bi ministarstvo trebalo uputiti njima na mišljenje. Ako sam dobro razumijela, to je u Zagrebu. Ukoliko ne prođe dobro, trebam odvjetnika. Sve skupa nevjerojatno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , cvrtila je napisao:

Vještačena je po Zakonu o socijalnoj skrbi i imala je to pravo do 31.12.2023. godine do stupanja na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku 01.01.2024. kada je to pravo provedeno na ID. Isto tako ukinuti su čl. 50-60. Zakona o socijalnoj skrbi. Trebala bi dobiti od  01.01.2024. razliku između potpre za razinu 3. do prava iz dodatka za pomoć i njegu.

Dali je dobila obavijest ili rješenje, dali je bila na novom vještačenju i kada. 432 EUR je razina potpore 3. a IV stupanj je invalidnost  (funkcioniranje unutar invaliditeta)

Rješenje će dobiti kada socijalnoj radnici dostavim prekid dosadašnje potpore preko mirovinskog.Ona je naime sugerirala da bi mama možda mogla dobiti povrat ako mirovinsko napravi prekid prava retrogradno s 24.10. 2022. Pa da mama vrati novac primljen od tada do sada.A oni onda vrate mami od dana prekida tj.od 24.10.2022.Mislim da je to nemoguće zato sam pitala Vas.

Socijalna još kaže da u svakom slučaju napravimo prekid s mirovinskim da mi može dati riješenje.Vidim da je zakon predvidio da oni koji su dobivali dodatak od mirovinskog a sad imaju pravo na ID,trebaju dobiti samo razliku bez prekida s mirovinskim.A ona tvrdi da ne zna jel je to isplativo.Nije mi jasno kakva bi trebala bit razlika.

Mama ima staro vještacenje.Preboljela je dječju paralizu kao mala i situacija je sve gora. Ima 80 % u registru za invalide.U kolicima je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo, nemožete primati dvije invalidnine (HZMO i CZSR)

Moje mišljenje:

Ne može se ići toliko unazad jer je Zakon o inkluzivnom dodatku  stupio na snagu 01.01.2024. Prema toma trebali bi dobiti razliku od 01.01.2024. (između kako Vi navodite 432-121) mjesećno po primanju rješenja o ID. Kako ćete rješiti prekid dosadašnje potpore, neznam, jer to je pravno pitanje. Probajte dogovoriti s HZMO I CZSR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mijau 123,

-može i na protokol ali ne direktno u HZSR, već putem CZSR gdje ste dobili rješenje

-morate se žaliti na rješenje, žalbu odobravaju ili ne, ako odobravaju isto šalju u HZSR koji traže mišljenje Središnjeg ureda  ZOSI

-po nalazu i mišljenu Viših vještaka odbacuju žalbu ili poništavaju rješenje koje ste dobili

-ako rješenje ponište, postupak vraćaju u CZSR, koji opet izrađuju rješenje po njihovim uputama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 29 minuta, cvrtila je napisao:

Mijau 123,

-može i na protokol ali ne direktno u HZSR, već putem CZSR gdje ste dobili rješenje

-morate se žaliti na rješenje, žalbu odobravaju ili ne, ako odobravaju isto šalju u HZSR koji traže mišljenje Središnjeg ureda  ZOSI

-po nalazu i mišljenu Viših vještaka odbacuju žalbu ili poništavaju rješenje koje ste dobili

-ako rješenje ponište, postupak vraćaju u CZSR, koji opet izrađuju rješenje po njihovim uputama

Moglo bi sve to potrajati ali ok. Još mi samo fali da ne pošalju na drugostupanjsko vještačenje i da odluče sami tako da ću u Žalbi definitivno navesti da tražim i njihovo mišljenje te ću priložiti i BI i izvadak iz Registra u kojem piše ono što su sami ubacili. Na kraju krajeva: samo vještaci mogu odrediti radi li se o tjelesnom oštećenju. Malo sam proučila i prvu tablicu iz Priloga V. u kojoj se vidi da pod tjelesna oštećenja spadaju i stečeni neurološki poremećaji. Čitajući taj Prilog, pitam se je li to bio neki lapsus pri upisivanju u Nalaz i mišljenje ili te tablice i Zakona jednostavno nisu bitne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav , imao sam moždani udar 2020 godine na radnom mjestu , te na ponovljenom vještačenju prije dvije ipo godine mi je došlo rješenje da trajno primam doplatak za pomoc I njegu u iznosu od 79e i da daljna vjestacenja nisu potrebna, piše u rješenju da imam tjelesno oštećenje 3 stupnja, upisan sam svugdje kao osoba sa invaliditetom nedavno mi je došla i europska iskaznica. U međuvremenu sam se uspio zaposliti te radim za minimalac , nemam nekretnina u vlasništvu nit ista. Zanima me da li  sam ja kandidat za ID i da li ću možda trebati na dodatna vjestacenja I u koju kategoriju spadam ako sam kandidat? Hvala vam na odgovoru i lijep pozdrav.

20240422_194722.heic

uređeno: od ddams
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60

-vjerojatno će Vas tražiti Barthelov index od neurologa

To trenutno ne posjedujem, to mi izdaje neurolog, trebam kod njega na procjenu znači, ako da kojim slučajem ocjenu nizu od 36 znači gubim sva prava ? Kako ide postupak ocjene za barthelov indeks . Hvala vam na vremenu gospodine Cvrtila, ugodan dan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-ne gubite ništa od prava, u svakom slučaju dobivate više, možda Vam i neće trebati Berthelov index (ovisi o CZSR), 

-ako bi imali Berthelov index do 60 pripadate u razinu 3. - 360%  osnovice

-ako bi bio više od 60 razinu 4. - 135% osnovice

-osnovica je 120 EUR

-potrebno je samo čekati rješenje ili poziv iz CZSR, nema potrebe za vještaćene od 2015 godine za ID

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, cvrtila je napisao:

-ne gubite ništa od prava, u svakom slučaju dobivate više, možda Vam i neće trebati Berthelov index (ovisi o CZSR), 

-ako bi imali Berthelov index do 60 pripadate u razinu 3. - 360%  osnovice

-ako bi bio više od 60 razinu 4. - 135% osnovice

-osnovica je 120 EUR

-potrebno je samo čekati rješenje ili poziv iz CZSR, nema potrebe za vještaćene od 2015 godine za ID

Hvala vam na odgovoru, puno ste mi pomogli , lijep pozdrav i svako dobro želim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

potaknut nekim člancima na forumu a i osobnim razmišljanjem, dvoumim se da li bi se moglo priznavanje prava (mislim na 0I kojima je već priznato neko pravo) na ID razvučeno na 12 mjeseci, smatrati diskriminatorno jer se prema svim spomenutim osobama postupa nejednako. Razumijem da je rok propisan zakonom, da se sve odjednom ne stigne, no što se događa s osobom s invaliditetom (naročito teškim) koji ne dobije rješenje a u međuvremenu umre, a naročito ako to bude u 12 mjesecu 2024. Po mojem mišljenju isti je "bio" zakinut s obzirom da je zakon stupio na snagu 01.01.2024. i polaže pravo na doplatak veći od onog koji trenutno prima.

Diskriminacijom se smatra stavljanje neke osobe u nepovoljniji položaj.

Molio bi zainteresirane forumaše o mišljenju oko navedene teme. Možebitno je da sam potpuno u krivu s obzirom na specifičnost osoba, a možda je i regulirano drugim propisima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, cvrtila je napisao:

Poštovani,

potaknut nekim člancima na forumu a i osobnim razmišljanjem, dvoumim se da li bi se moglo priznavanje prava (mislim na 0I kojima je već priznato neko pravo) na ID razvučeno na 12 mjeseci, smatrati diskriminatorno jer se prema svim spomenutim osobama postupa nejednako. Razumijem da je rok propisan zakonom, da se sve odjednom ne stigne, no što se događa s osobom s invaliditetom (naročito teškim) koji ne dobije rješenje a u međuvremenu umre, a naročito ako to bude u 12 mjesecu 2024. Po mojem mišljenju isti je "bio" zakinut s obzirom da je zakon stupio na snagu 01.01.2024. i polaže pravo na doplatak veći od onog koji trenutno prima.

Diskriminacijom se smatra stavljanje neke osobe u nepovoljniji položaj.

Molio bi zainteresirane forumaše o mišljenju oko navedene teme. Možebitno je da sam potpuno u krivu s obzirom na specifičnost osoba, a možda je i regulirano drugim propisima

Gospodine Cvrtila, apsolutno ste u pravu i razmišljate kao čovjek a ne kao ekipa koja donosi zakone, tj. kao tromi državni aparat koji razmišlja samo o novcu - ne osobama a mi koji imamo osobe s teškim oblikom invaliditeta dobro znamo što sve mjesečno trebamo podmiriti iz kućnog budžeta. I ne samo mjesečno (npr 320 pelena je jako malo za 90 dana, ostatak se kupuje).Evo npr. i antidekubitalni madrac se ne može dobiti preko HZZO osim ako nije u pitanju (čini mi se) 3.stupanj dekubitusa, već sam i zaboravila ali se nije naći na netu i ta informacija. Početne faze se ne priznaju tako da ukoliko želimo prevenirati moramo sami financirati. To je samo dva malena primjera, postoji čitav spektar nelogičnosti i "sitnica" koje bolesnik treba ako želimo da živi koliko toliko normalno s obzirom na nenormalno stanje u kojem je. Ovaj zakon kojega su donijeli - vjerojatno su prije podrobno proučili statistiku i donijeli ga na način da su ljestvicu složili, počevši od vrha, s onim čega najmanje ima na papiru. U realnom svijetu, ja sam svjedok, situacija nije kao na papiru. Na nama je da to pobijemo, proučavamo zakone i radimo ono za što su oni plaćeni. Tužno i žalosno. Nisu tu da pomognu, tu su da umanje što god mogu (moje iskustvo). Mislim čak i da se ljudi boje pisati žalbe, to im isto ide u prilog. Ja sam jučer pitala na protokolu kao je moguće da toliko traje i za godinu dana tko živ, tko mrtav - žena je slegnula ramenima. Zbog toga sam počela proučavati do koga je (svjesna da žalba putuje u ministarstvo pa na vještačenje i natrag). Zbog nedostatka vremena samo sam pogledala čl.69 u Uredbi o metodologijama vještačenja gle stoji kako bi trebalo biti s njihove strane. Ne znam kako je s ministarstvom. Po iskustvu mogu reći da je s tadašnjeg CZSS trebao 1,5 mjesec da predmet upute na vještačenje (kada sam tražila invalidninu) i skoro mjesec da nakon njihovog mišljenja napiše rješenje. Isto tako, stajalo je to u ladici nego vrijeme i na ZOSI, zvala sam pa je žena rekla da rade trijažu i onda nije znala gdje je točno predmet moje mame - toliko o trijaži. Ali, taj dan je pronađen i javili su mi. Gdje god da sam bila - nije bilo gužve tako da ne znam tko im smeta da se bave papirima. Zakone bi trebali imati u rukavu. Osobno smatram da u ovom slučaju greška uopće nije u osobi koja je vještačila (sve su to stavili u RI za kojega ne znam čemu služi jer, iako piše da su prilikom donošenja rješenja imali uvid, ipak nisu uvažili i tjelesno oštećenje) već je sam zakon diskriminatoran kada takvo što dopušta. Kao da u Registar te podatke upisuje tko god želi a ne na račun mišljenja vještaka. Moram reći i da se neurolog čudio vezano na naš slučaj tako da je sve jasno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija