Jump to content

Profesionlna invalidska mirovina


ivom

Preporučene objave

Poštovani prof!

U profeionalnij sam inv mirovini od od 19.2.2009.prema članku 52 stav jedan kako piše u rješenju.Obzirom da je došlo do nekih promjena i zahtjeva za novi izračun mirovine koji očekujem,molio bih Vas ako biste bili u mogućnosti izračun!

1 Datum rođenja 1.3.1956.god

2 Prosječni vrijednosni bod 1.1617

3 Ukupni staž 35 go,5 mjeseci i 19 dana /od toga pridodani staž je 3 god,10 mjeseci i 8 dana/ znači bez pridodanog staža 31 godina,7 mjeseci i8 dana

4 Borbeni sektor 151 dan

5 Čin poručnik

6.RVI trajno 20%

7.Dragovoljac

Hvala puno unaprijed i LP!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Josip HR je napisao:

Poštovani ivom, izračun za omjer 20/80%.

ivom.jpg

Prijatelju ima jedan problem kod izračuna, ne ide on u mirovinu 2009. godine jer je u mirovini od 2009. Ako bi ostvario opću nesposobnost, a već sam mu odgovorio da je u starosnoj mirovini zbog toga što ima 68 godina i prema Zakonu mu se invalidska mirovina prevela u starosnu, nema više pridodanog staža. Ne znam jel postoji mogućnost prevođenja starosne mirovine u invalidsku. Mislim da je malo zakasnio i da će imati problema s ostvarivanjem svog zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , gonzo-stari je napisao:

a već sam mu odgovorio da je u starosnoj mirovini zbog toga što ima 68 godina i prema Zakonu mu se invalidska mirovina prevela u starosnu, nema više pridodanog staža. Ne znam jel postoji mogućnost prevođenja starosne mirovine u invalidsku. Mislim da je malo zakasnio i da će imati problema s ostvarivanjem svog zahtjeva.

https://www.muh.hr/aktualnosti/135-obavijest-o-prevodenju-invalidske-mirovine-na-starosnu-mirovinu

Postupkom prevođenja obuhvaćene su invalidske mirovine priznate na temelju potpunog gubitka radne sposobnosti zbog bolesti, odnosno na temelju opće nesposobnosti za rad zbog bolesti, a prevođenje je obavljeno s danom 1. siječnja 2015.

https://www.mirovinsko.hr/hr/invalidska-mirovina/170

Korisniku prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti koja je prouzročena bolešću prevodi se to pravo na starosnu mirovinu kada navrši dob propisanu za starosnu mirovinu (navršenih 65 godina života za muškarce

Također ovo gore napisano se ne odnosi na mirovine ostvarene po posebnim propisima.

https://www.zakon.hr/z/91/Zakon-o-mirovinskom-osiguranju

                                                                           Članak 58.

(1) Korisniku prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti……… prevodi se to pravo u istoj svoti……..Zakona, po službenoj dužnosti, na starosnu mirovinu

(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka NE PREVODE se invalidske mirovine korisnika ostvarene prema posebnim propisima pod povoljnijim uvjetima

 

Prijatelju, navedi  mi Zakon za obične i mirovine po posebnim propisima gdje se zbog djelomične tj. profesionalne nesposobnosti za rad ostvarile mirovine, a u 65-oj godini prevode u starosne mirovine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , Josip HR je napisao:

https://www.muh.hr/aktualnosti/135-obavijest-o-prevodenju-invalidske-mirovine-na-starosnu-mirovinu

Postupkom prevođenja obuhvaćene su invalidske mirovine priznate na temelju potpunog gubitka radne sposobnosti zbog bolesti, odnosno na temelju opće nesposobnosti za rad zbog bolesti, a prevođenje je obavljeno s danom 1. siječnja 2015.

https://www.mirovinsko.hr/hr/invalidska-mirovina/170

Korisniku prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti koja je prouzročena bolešću prevodi se to pravo na starosnu mirovinu kada navrši dob propisanu za starosnu mirovinu (navršenih 65 godina života za muškarce

Također ovo gore napisano se ne odnosi na mirovine ostvarene po posebnim propisima.

https://www.zakon.hr/z/91/Zakon-o-mirovinskom-osiguranju

                                                                           Članak 58.

(1) Korisniku prava na invalidsku mirovinu zbog potpunog gubitka radne sposobnosti……… prevodi se to pravo u istoj svoti……..Zakona, po službenoj dužnosti, na starosnu mirovinu

(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka NE PREVODE se invalidske mirovine korisnika ostvarene prema posebnim propisima pod povoljnijim uvjetima

 

Prijatelju, navedi  mi Zakon za obične i mirovine po posebnim propisima gdje se zbog djelomične tj. profesionalne nesposobnosti za rad ostvarile mirovine, a u 65-oj godini prevode u starosne mirovine. 

A ja ne znam tko je od nas dvojice u pravu, a uostalom nitko ne zna pravu situaciju autora ovog posta, od kad ima status HRVI,  je li u mirovinu išao sa statusom HRVI, je li ga naknadno ostvario, ljudima je očito teško objasniti i napisati glavne podatke pa onda možemo pomoći, ovako se sve svodi na gatanje, a onaj koga se gatanje tiče guta knedle.

Članak 36. (NN 84/21)

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona ili Zakona o mirovinskom osiguranju to se pravo po službenoj dužnosti prevodi na starosnu mirovinu u jednakom iznosu, i to s prvim danom mjeseca nakon mjeseca u kojem je korisnik navršio starosnu dob iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, hrvatski branitelj iz Domovinskog rata i hrvatski ratni vojni invalid iz Domovinskog rata korisnik prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona ili Zakona o mirovinskom osiguranju koji je na dan navršene starosne dobi iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona bio zaposlen ili je obavljao djelatnost na temelju koje postoji obveza na osiguranje, prevodi se na starosnu mirovinu nakon prestanka osiguranja po navršenoj starosnoj dobi, od prvog dana nakon mjeseca u kojem je prestalo osiguranje nakon navršene starosne dobi iz članka 26. stavka 2. ovoga Zakona, ako nije ostvario neku drugu mirovinu.

(3) Iznos prevedene mirovine iz stavaka 1. i 2. ovoga članka ne može biti niži od najniže mirovine iz članka 49. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona ako su ispunjeni uvjeti za ostvarivanje prava na najnižu mirovinu prema ovome Zakonu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , gonzo-stari je napisao:

A ja ne znam tko je od nas dvojice u pravu, a uostalom nitko ne zna pravu situaciju autora ovog posta, od kad ima status HRVI,  je li u mirovinu išao sa statusom HRVI, je li ga naknadno ostvario, ljudima je očito teško objasniti i napisati glavne podatke pa onda možemo pomoći, ovako se sve svodi na gatanje, a onaj koga se gatanje tiče guta knedle.

Članak 36. (NN 84/21)

(1) Hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i hrvatskim ratnim vojnim invalidima iz Domovinskog rata, korisnicima prava na invalidsku mirovinu zbog djelomičnog gubitka radne sposobnosti ostvarene temeljem ovoga Zakona ili Zakona o mirovinskom osiguranju to se pravo po službenoj dužnosti prevodi na starosnu mirovinu u jednakom iznosu

OK, piše u Zakonu. Isprika, nisam na brzinu mogao pročitati sve zakone i naći ovaj dio. 

 

prije 20 sati , gonzo-stari je napisao:

Prijatelju ima jedan problem kod izračuna, ne ide on u mirovinu 2009. godine jer je u mirovini od 2009. 

Što ne napišeš takav odgovor profesoru, kad upiše stari datum u svoju tablicu za izračun mirovine. Ja sam upisao sve točno kako je ivom naveo.  Jedino se slažem da autor nije odgovorio na tvoj post (odgovor i upit), pa slijedom toga  ne možeš točno ili približno odgovoriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Josip HR je napisao:

Što ne napišeš takav odgovor profesoru, kad upiše stari datum u svoju tablicu za izračun mirovine. Ja sam upisao sve točno kako je ivom naveo.  Jedino se slažem da autor nije odgovorio na tvoj post (odgovor i upit), pa slijedom toga  ne možeš točno ili približno odgovoriti.

E moj poštovani Josipe,

1. poštovani gonzo-stari je moj stari internetski prijatelj, makar se još nismo vidjeli,

2. prije 13 godina meni je napisao puno gori odgovor,

3. on je moj informatički mentor, bez njega ne bi bilo ništa od izračuna braniteljskih mirovina u mojim tablicama,

4. nema mi logike kako HZMO naknadno izračunava iznos civilnog dijela braniteljske invalidske mirovine i nakon 15 godina od prvog izračuna bez pomicanja nadnevka umirovljenja. Tako zadržavaju stari pridodani staž ali oni su gazde i povoljnije je za branitelje. 

 

PS

gonzo-stari      27.11.2011.g.

Pa čovječe na čemu si ti ????

- tko to ima prosječni vrijednosni bod 1,86 - to je prosječna plaća od 10 000 kuna mjesečno cijelog radnog vijeka - utopija u ovom trenutku a kamoli u budućnosti

- ti si vjerovatno prije rata bio direktor neke firme s ogromnom plaćom i odmah kad si stupio u rat postao pukovnik

- shvati da je većina branitelja otišla u rat od 20-30 godine života i da ih je većina završila u mirovini po članku 11 ili po 6 što znači da nikada neće ostvariti starosnu mirovinu

 

 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 48 minuta, prof je napisao:

E moj poštovani Josipe,

1. poštovani gonzo-stari je moj stari internetski prijatelj, makar se još nismo vidjeli,

2. prije 13 godina meni je napisao puno gori odgovor,

3. on je moj informatički mentor, bez njega ne bi bilo ništa od izračuna braniteljskih mirovina u mojim tablicama,

4. nema mi logike kako HZMO naknadno izračunava iznos civilnog dijela braniteljske invalidske mirovine i nakon 15 godina od prvog izračuna bez pomicanja nadnevka umirovljenja. Tako zadržavaju stari pridodani staž ali oni su gazde i povoljnije je za branitelje. 

 

PS

gonzo-stari      27.11.2011.g.

Pa čovječe na čemu si ti ????

- tko to ima prosječni vrijednosni bod 1,86 - to je prosječna plaća od 10 000 kuna mjesečno cijelog radnog vijeka - utopija u ovom trenutku a kamoli u budućnosti

- ti si vjerovatno prije rata bio direktor neke firme s ogromnom plaćom i odmah kad si stupio u rat postao pukovnik

- shvati da je većina branitelja otišla u rat od 20-30 godine života i da ih je većina završila u mirovini po članku 11 ili po 6 što znači da nikada neće ostvariti starosnu mirovinu

 

 

Staro zlopamtilo!👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Citiraj

4. nema mi logike kako HZMO naknadno izračunava iznos civilnog dijela braniteljske invalidske mirovine i nakon 15 godina od prvog izračuna bez pomicanja nadnevka umirovljenja. Tako zadržavaju stari pridodani staž ali oni su gazde i povoljnije je za branitelje. 

Zar i ovo ide kako kome?

Meni su 4-5 puta ponovo radili izračun i svaki put je bio novi nadnevak i smanjen pridodani staž.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 25 minuta, all_or_nothing je napisao:

Zar i ovo ide kako kome?

Meni su 4-5 puta ponovo radili izračun i svaki put je bio novi nadnevak i smanjen pridodani staž.

Poštovani,

mislim da bi tako i trebalo biti svima ali neki od korisnika Legalisa su mi javili (ne i pokazali rješenje o priznatoj mirovini) koji su umirovljeni prije 2019.g. a zatražili su i dobili novi izračun mirovine (uz stari pridodani staž) temeljem:

Prava  na ponovni izračun mirovine po čl. 52. stavak c)  Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji (NN 84/21) imaju:

(1) Hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, pripadnici borbenog sektora, i članovi obitelji hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, pripadnika borbenog sektora, koji su korisnici mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili općim propisima iz mirovinskog osiguranja koji prethode tom propisu, imaju pravo podnijeti zahtjev za određivanje novog iznosa mirovine uz primjenu članaka 27., 35. ili 48.  Zakona (NN 121/17).

Lp

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani profesore, 

umirovljen 2009. prvo braniteljska

Citiraj

Ne piše pridodani staž, privremeno rješenje

zatim, nakon žalbe, pa tužbe civilna prof. od 2014.

Citiraj

Pridodani staZ, prema odredbi clanka 29. ZOMO. iznosi 13 god. 09 mj. i 22 dana.

2021. dobio HRVI, 

Citiraj

- pridodani staZ prema odredbi clanka 32. ZOMO-a iznosi 05 god., 1 1 mj. i 22 dana

Ponovo žalba, pa tužba i sad čekam novo rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof evo ovako vidio sam 2 slučaja kada su prelazili iz invalidske čl. 11 DVO i civilne invalidske u kumuliranu invalidsku zakon o braniteljima i njima se pridodani staž smanjio. A vidio sam rješenje od kolege kada je bio u kumuliranoj od 2007. bez HRVi i kada je ostvario HRVI i išao u novi izračun nisu mu dirali pridodani. Po tome mislim ako se ostaje u mirovini po istom zakonu onda ne diraju ali ako se mijenja zakon po kojem se izračunava nova mirovina onda pridodani staž smanjuju. Nisam rekao da je to pravilo ali sam to primijetio i nije mi bilo jasno, a kada sam obratio pozornost onda sam primijetio taj obrazac. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sky,

to mi ima smisla, ali što je kad korisnik civilne invalidske mirovine po HZMO dobije status HRVI i temeljem toga zatraži priznavanje braniteljske invalidske mirovine ?

S kojim nadnevkom umirovljenja mu se računa pridodani staž ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje i hvala Josipu i Gonzo stari  na komentarima!

5.11.2009.god sam dobio slijedeće rješenje/zalijepio bih kopiju ali ne znam kako to ide/

Osiguraniku HB iz DR rođ.1 3 1956 god kod kojeg je zbog bolesti nastala prof nesposobnost za rad određuje se pravo na inv mirovinu.U provedenom postupku je utvrđeno da

-ima status HB

-da je nastala prof nesposobnost za rad prema članku 34 stavak 1

-da je obavljena revizija i da je stručno povjerenstvo dalo suglasnost na naveden nalaz i mišljenje invalidnosti

-da radni vijek osiguranika iznosi prema članku 52 stavak3 i 4 ZOMO iznosi 32 god

-da mirovinski staž prema članku 22 stav 1 ZOMO koji se računa za stjecanje prava na mirovinu iznosi31 god,7 mj i 11 dana

-pridodani staž prema odredbi članka 29 ZOMO iznosi 3 god,10 mj i 8 dana.Pridodani staž se računa tako da se pribroje razdoblja od dana nastanka invalidnosti osiguranika/19.2 2009/ do navršene 55 god života osiguranika u trajanju od dvije trećine a nakon 55 do navršene 60 god života u trajanju od jedne polovine

-mirovinski staž koji se računa za izračun mirovine do dana 19 2 2009 iznosi 35 god,5 mj i 19 dana

Na temelju navedenih činjenica utvrđeno je da je osiguranik ispunio uvjete za inv mirovinu po članku 52 stavak 1

u postupku obračuna mirovine izračunavaju se prosječni vrijednosni bodovi 1,1617,polazni faktor 1

Budući da se imenovanom HB određuje mirovina premaZOMO pripada mu isplata dodatka od 26,4% kao ukupno povoljnije mirovinsko primanje.

Dakle danom odlaska u mirovinu nisam imao status RVI već sam ga trajno dobio 2022 godine nakon čega sam u MO predao IN 1 od dr Opće prakse a za utvrđivanje Opće invalidnosti koju mi nisu dali već je ostala profesionalna invalidnost i očekujem novi obračun mirovine 

rođ 1 3 1956

Profesionalna invalidnost

151 dan borbeni sektor

RVI 20% trajno

Čin poručnik

Dragovoljac

PVB 1,1617 

Ukupni staž 35 god,5 mj 19 dana od toga pridodani staž 3 god 10 mj 8 dana tako da bez pridodanog staža ukupni staž iznosi 31 go,7 mj 8 dana

Zahvaljujem poštovanom Josipu na izračunu i Gonzi na komentaru pa bih Vas zamolio kad imate vremena vidjeti da li ovi gore citati iz rješenja šta mjenjaju u obračunu koji je Josip napravio

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

Poštovani Sky,

to mi ima smisla, ali što je kad korisnik civilne invalidske mirovine po HZMO dobije status HRVI i temeljem toga zatraži priznavanje braniteljske invalidske mirovine ?

S kojim nadnevkom umirovljenja mu se računa pridodani staž ?

Mislim isto, ako je prelazak iz civilne invalidske u braniteljsku invalidsku ide novo rješenje i smanjuje se pridodani staž jer je to isto prelazak iz mirovine po jednom zakonu u mirovinu po drugom i gubi se stečen pridodani staž. Možda ima ovdje ljudi koji su tako prešli pa mogu nešto reći o tome pošto mislim da je tako ali naravno nisam siguran jer sam vidio svašta ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , ivom je napisao:

Poštovanje i hvala Josipu i Gonzo stari  na komentarima!

5.11.2009.god sam dobio slijedeće rješenje/zalijepio bih kopiju ali ne znam kako to ide/

Osiguraniku HB iz DR rođ.1 3 1956 god kod kojeg je zbog bolesti nastala prof nesposobnost za rad određuje se pravo na inv mirovinu.U provedenom postupku je utvrđeno da

-ima status HB

-da je nastala prof nesposobnost za rad prema članku 34 stavak 1

-da je obavljena revizija i da je stručno povjerenstvo dalo suglasnost na naveden nalaz i mišljenje invalidnosti

-da radni vijek osiguranika iznosi prema članku 52 stavak3 i 4 ZOMO iznosi 32 god

-da mirovinski staž prema članku 22 stav 1 ZOMO koji se računa za stjecanje prava na mirovinu iznosi31 god,7 mj i 11 dana

-pridodani staž prema odredbi članka 29 ZOMO iznosi 3 god,10 mj i 8 dana.Pridodani staž se računa tako da se pribroje razdoblja od dana nastanka invalidnosti osiguranika/19.2 2009/ do navršene 55 god života osiguranika u trajanju od dvije trećine a nakon 55 do navršene 60 god života u trajanju od jedne polovine

-mirovinski staž koji se računa za izračun mirovine do dana 19 2 2009 iznosi 35 god,5 mj i 19 dana

Na temelju navedenih činjenica utvrđeno je da je osiguranik ispunio uvjete za inv mirovinu po članku 52 stavak 1

u postupku obračuna mirovine izračunavaju se prosječni vrijednosni bodovi 1,1617,polazni faktor 1

Budući da se imenovanom HB određuje mirovina premaZOMO pripada mu isplata dodatka od 26,4% kao ukupno povoljnije mirovinsko primanje.

Dakle danom odlaska u mirovinu nisam imao status RVI već sam ga trajno dobio 2022 godine nakon čega sam u MO predao IN 1 od dr Opće prakse a za utvrđivanje Opće invalidnosti koju mi nisu dali već je ostala profesionalna invalidnost i očekujem novi obračun mirovine 

rođ 1 3 1956

Profesionalna invalidnost

151 dan borbeni sektor

RVI 20% trajno

Čin poručnik

Dragovoljac

PVB 1,1617 

Ukupni staž 35 god,5 mj 19 dana od toga pridodani staž 3 god 10 mj 8 dana tako da bez pridodanog staža ukupni staž iznosi 31 go,7 mj 8 dana

Zahvaljujem poštovanom Josipu na izračunu i Gonzi na komentaru pa bih Vas zamolio kad imate vremena vidjeti da li ovi gore citati iz rješenja šta mjenjaju u obračunu koji je Josip napravio

 

 

Nešto mi nije jasno, znači bio si na vještačenju zbog statusa HRVI koji prije nisi imao. Smatram da si trebao  dobiti kumulativni omjer zbog profesionalne nesposobnosti i trebao si dobiti rješenje gdje ti je uvršten status HRVI u izračun. Ako su te otkantali još prvi put onda nisi podnio dobar zahtjev jer je nemoguće da ti je sve ostalo isto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija