Jump to content

Gradnja pomoćnog objekta te solarnih panela


Marko1975

Preporučene objave

Želio bih staviti fotonaponske panele i sagraditi manju zgradu (s betonskim temeljima ~25m2 neto, ) gdje će biti baterije, inverteri i te ostala oprema. Instalacija bi bila odrađena bez mogućnosti predaje u mrežu. U budućnosti bih i kuću prebacio na solare te maknuo HEP kompletno. 

Mene sada zanimaju koje zakonske zavrzlame moram prolaziti da bih ovaj projekt ostvario. 

Dakle, čitajući PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM I DRUGIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA  Clanak 1. stavka 3:

Citiraj

[...] protivno prostornom planu može se bez građevinske dozvole i glavnog projekta na građevnoj čestici postojeće zgrade za potrebe te zgrade graditi [...] sustav sunčanih kolektora, odnosno fotonaponskih modula u svrhu proizvodnje toplinske, odnosno električne energije bez mogućnosti predaje u mrežu [...]

Što znači da bih ja mogao na istoj čestici na kojoj se nalazi kuća (ali ne na krovu kuće) postaviti fotonaponske panele bez potrebe za nekim papirima i polaganja računa nekome? U katastru je upisano 3 čestice: (Kuča i dvor, livada), (oranica), (voćnjak). 

Nadalje, Članak 4. navodi 

Citiraj

Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi:

1. Pomoćna građevina koja se gradi na građevnoj čestici postojeće zgrade, odnosno na građevnoj čestici zgrade za koju postoji akt kojim se odobrava građenje, za potrebe te zgrade i to:

a) pomoćna zgrada koja ima jednu etažu do 50 m² tlocrtne površine

O kakvom aktu ovdje se priča? Ako takvi akt postoji, sve što mi treba je da platim da se napraviti glavni projekt i onda mogu početi graditi bez dodatnih papira i polaganja računa nekome?

Unaprijed zahvaljujem! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Marko1975 je napisao:
Citiraj

[...] protivno prostornom planu može se bez građevinske dozvole i glavnog projekta na građevnoj čestici postojeće zgrade za potrebe te zgrade graditi [...] sustav sunčanih kolektora, odnosno fotonaponskih modula u svrhu proizvodnje toplinske, odnosno električne energije bez mogućnosti predaje u mrežu [...]

Što znači da bih ja mogao na istoj čestici na kojoj se nalazi kuća (ali ne na krovu kuće) postaviti fotonaponske panele bez potrebe za nekim papirima i polaganja računa nekome?

Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima dodatno je izmijenjen u NN (155/23) te izmjena članka 1. stavak 3. sada glasi:

(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, protivno prostornom planu mogu se projektirati, graditi i izvoditi radovi:

4. na krovu postojeće zgrade radi postavljanja sustava sunčanih kolektora, odnosno fotonaponskih modula u svrhu proizvodnje toplinske, odnosno električne energije za potrebe te zgrade osim u nacionalnom parku i parku prirode

--> ostale točke koje su izmijenjene kao nepotrebne su izostavljene

 

Obratite pažnju na stavke 1. i 2. članka 1. Pravilnika koji nisu bili mijenjani (budući da ste dva puta upotrijebili formulaciju „bez potrebe za nekim papirima i polaganja računa nekome), u njima se skriva  odgovor za ovu vašu konstataciju - i za postavljanje solarnih panela i za gradnju pomoćne zgrade, a prije svega obratite pažnju na svrhu donošenja Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima - kao podzakonskog akta Zakona o gradnji.

 

prije 11 sati , Marko1975 je napisao:

Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom može se graditi:

1. Pomoćna građevina koja se gradi na građevnoj čestici postojeće zgrade, odnosno na građevnoj čestici zgrade za koju postoji akt kojim se odobrava građenje, za potrebe te zgrade i to:

a) pomoćna zgrada koja ima jednu etažu do 50 m² tlocrtne površine

Doslovno tako kako piše – bez građevinske dozvole, a na temalju glavnog projekta može se graditi pomoćna zgrada iz članka 4. točka 1. a) Pravilnika, s time da navedeni glavni projekt treba proći istu zakonsku proceduru prema Zakonu o gradnji kao svaki glavni projekt koji je sastavni dio građevinske dozvole (ishođenje posebnih uvjeta javno pravnih tijela prije izrade glavnog projekta, nakon izrade potvrde JP tijela, te prijavu početka građenja prema članku 131. i ishođenje uporabne dozvole prema članku 137. ZoG) – ukratko, na pomoćne zgrade se primjenjuje sve postupovne odredbe Zakona o gradnji, osim ishođenja građevinske dozvole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Antuntun56 zahvaljujem na detaljnom odgovoru. 

Izgleda da mi je potrebno više informacija. Možete li reći s kojom osobom bih mogao voditi razgovor (osobno, licem u lice) vezano uz zakonske regulative i procedure u vezi građenja te sličnih projekata koja bi mogla citirati stavke zakona, kao vi (nije problem platiti ako treba, čak je i preferirano jer imam stotinjak pitanja pa bih trebao provesti 2-3 sata s tom osobom)? Drugim riječima, da mogu saznati što ja mogu napraviti sa svojom zemljom i svojom kućom. Arhitektom? Osobom u nekoj od državnih institucija? S vama (platim za savjetovanje)? 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Arhitektom ili ovlaštenim inž. građevinarstva a možda bi se koje pitanje od vaših nekoliko stotina odnosilo i na pravo izvođenja radova pa bi dobro i neki pravnik, ali uglavnom tim redosljedom...

Djelatnici u upravnim /državnim tijelima nemaju po 2 - 3 sata na raspolaganju za jednu stranku.

Sa mnom - nikako, jer sam ja na forumu besplatno - samo da vas uputim u pravom smjeru (tako ja shvaćam svoju ulogu) 😊 Lp 

uređeno: od Antuntun56
proširenje odgovora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija