Jump to content

razvod i podjela


jaskanac

Preporučene objave

razveden sam godinu dana, u međuvremeno se ponovno oženio. Imam 2 djece a i supruga 2 djece. Živio sam jedno vrijeme sa bivšom suprugom u stanu koji sam dobio na otkup od svog poduzeća i u gruntovnici (vl. list) stoji da je taj stan na mene 1/1. Nakon smrti mojih roditelja, temeljen ugovora o doživotnom uzdržavanju taj stan (drugi) je 1/2 1/2, dakle na mene i bivšu. Preselili smo u onaj stan dok se nismo razveli. Vratio sam se u prvi stan i darovnim ugovorom poklonio ga sadašnjoj supruzi.

Da li bivša ima ikakva prava na taj stan koji glasi 1/1 na mene, što mogu nakon moje smrti dobiti djeca ? Pošto su svi dokumenti od stana koji smo bivša i ja nasljedili kod nje, ne znam kako da riješim to.. predlagao sam joj da mirmim putem preko ugovora o podjeli imovine riješimo to, ona ne pristaje nego traži pola stana koji je 1/1 na mene i koji sam darovao sadašnjoj supruzi i polovicu stana koji je nasljedila... a taj stan još glasi na pok. oca. što mi je činiti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci imali ste stanarsko pravo. ima jedan stav ustavnog suda koji kaze da je to zajednicka imovina jer je u trenutku pretvaranja stanarskog prava u pravo na otkup stana to postalo imovinsko pravo a ono je dobiveno radom ili u vezi rada zar ne.

po tome je to zajednicka imovina bracnih drugova ako je otkup ostvaren prije stupanja na snagu obz-a a za vrijeme zbpo-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zato jer je po zbpo imovina stecena radom ili u vezi rada za vrijeme trajanja bracne zajednice postala zajednicko vlasnistvo te se omjerii koliko kome pripada trebaju utvrditi.

 

stupanjem na snagu obz.a sada nije vise zajednicko vlasnistvo vec se radi o suvlasnistvu i to 1/2 svakome.

 

zato je bitno kada je stecena imovina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skywalker je napisao:

zato jer je po zbpo imovina stecena radom ili u vezi rada za vrijeme trajanja bracne zajednice postala zajednicko vlasnistvo te se omjerii koliko kome pripada trebaju utvrditi.

 

stupanjem na snagu obz.a sada nije vise zajednicko vlasnistvo vec se radi o suvlasnistvu i to 1/2 svakome.

 

zato je bitno kada je stecena imovina

 

Da, to znam, ali pogledaj čl. 361., st. 1 ObZ-a

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija