Jump to content

Porodiljne naknade za nezaposlene


anonimno

Preporučene objave

Radila sam godinu i 2 mjeseca. Ostala sam trudna, te sam zbog komplikacija u trudnoći morala otići na bolovanje. Budući da sam imala ugovor na određeno vrijeme, on je u međuvremenu istekao. Za bolovanje sam dobivala 100% prosjek plaća. A što je dalje kad moram na porodiljni, kolika je naknada? Kada se treba prijaviti na HZZ (po isteku ugovora ili po početku porodiljnog dopusta)? Imam informaciju da se na HZZ prijavljuje s početkom porodiljnog dopusta, budući da HZZO (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje) do porodiljnog upisuje radni staž.

HVALA na odgovoru!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema članku 5. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, osiguranik je

citat stavka:

10. nezaposlene osobe s prebivalištem, odnosno odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj prijavljene u evidenciji nezaposlenih osoba kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koje nisu zdravstveno osigurane po drugoj osnovi, ako su se prijavile Zavodu u roku od 30 dana:

podstavak a) od prestanka radnog odnosa, odnosno obavljanja djelatnosti ili od prestanka primanja naknade plaće na koju imaju pravo prema ovom Zakonu ili prema propisima donesenim na temelju ovoga Zakona,

podstavak f) od dana prestanka primanja novčane naknade na koju imaju pravo prema ovome Zakonu ili prema propisima donesenim na temelju ovoga Zakona...

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se ne radi o prijavi HZZO- kao nezaposlenoj osobi, već Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, a uvjet je:

 

vode se u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porođaju djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili da su se u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti prijavile u evidenciju nezaposlenih pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje

- radni odnos ili služba nije im prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca, odnosno da im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija