Jump to content

brak sa hrvatskim drzavljaninom


munze1

Preporučene objave

Ja sam drzavljanin Republike Srbije a moja verenica je drzavljanka Republike Hrvatske i sada smo u malim problemima naime dogovorili smo se da bi po vencanju najbolje bilo da zivimo kod nje u Zagrebu jer njen je posao malo specifican naime ona je profesorica kroatistike pa je malo tesko naci njoj zaposlenje u Beogradu

buduci da cemo se uskoro vencati i da bi trebalo razmisljati o mom trajnom preseljenju u Zagreb ja sam pogledao razne stranice koje se ticu boravka i rada stranaca u RH i moram priznati da mi nista nije jasno zato bih molio da mi neko pojasni ako je to ikako moguce

kakva prava ja kao suprug drzavljanke RH imam?

dali imam prava raditi i boraviti u RH?

sve je to malo konfuzno u zakonu pa bih molio za objasnjenje

najlepse hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslovna dozvola iz članka 97. ovoga Zakona smatra se odobrenjem za privremeni boravak i rad na području Republike Hrvatske.

Članak 43.

 

Strancu, članu uže obitelji hrvatskog državljanina, može se produžiti privremeni boravak na vrijeme do tri godine odnosno do ispunjenja uvjeta za izdavanje odobrenja za stalni boravak.

 

Strancu, članu uže obitelji, privremeni boravak može se produžiti i u slučaju ako je hrvatski državljanin ili stranac iz članka 42. stavka 1. ovoga Zakona umro, te u slučaju prestanka bračne zajednice koja je u Republici Hrvatskoj trajala najmanje tri godine.

 

Stalni boravak odobrit će se strancu koji:

 

2. je tri godine u braku s hrvatskim državljaninom ili strancem na odobrenom stalnom boravku, a u Republici Hrvatskoj ima odobren privremeni boravak.

 

XII. RAD STRANACA

 

Članak 85.

 

Stranac može raditi u Republici Hrvatskoj na temelju radne ili poslovne dozvole, ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.

 

Na temelju poslovne dozvole, stranac može obavljati obrt ili s obrtom izjednačenu djelatnost ili slobodno zanimanje, voditi poslove u registriranom vlastitom trgovačkom društvu ili pravnoj osobi u kojoj ima većinski udio ili pružati usluge u ime inozemnog poslodavca.

 

1. Radna dozvola

 

Članak 88.

 

Na zahtjev pravne ili fizičke osobe koja zapošljava stranca (u daljnjem tekstu: poslodavac), radnu dozvolu za stranca izdaje nadležno tijelo prema sjedištu poslodavca, u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.

 

O zahtjevu za izdavanje radne dozvole za stranca donosi se rješenje.

 

Članak 89.

 

Uz zahtjev za izdavanje radne dozvole za stranca poslodavac je dužan priložiti:

 

1. podatke o strancu s kojim namjerava sklopiti ugovor o radu ili drugi odgovarajući ugovor,

 

2. podatke o radnom mjestu ili vrsti posla i uvjetima rada,

 

3. dokaz o registraciji trgovačkog društva, predstavništva ili obrta u Republici Hrvatskoj,

 

4. dokaz o podmirenim poreznim obvezama i doprinosima,

 

5. obrazloženje o opravdanosti zapošljavanja stranca.

 

 

A možete i podnijeti zahtjev za hrvatsko državljanstvo, temeljem braka sa hrvatskim državljaninom/kom, što bi uvelike olakšalo cijelu priču

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

najlepse hvala i ja sam takodje pronasao i procitao sve to ali me interesuje jedno

ja bi vencanjem sa drzavljankom RH dobio pravo boravka u RH na tri godine tacnije na godinu pa bi se taj boravak produzavao do tri godine i tada bih dobio pravo stalnog boravka u RH to sam shvatio tamo takodje stoji da sa stalnim boravkom ne trebam radnu dozvolu da bih radio u RH ali me zanima dali mi sa privremenim boravkom treba radna viza ili mogu raditi

u svakom slucaju hvala na odgovoru

veliki pozdrav za sada iz Beograda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija