Jump to content

Omjer rat/mir-žalba?


mrkela

Preporučene objave

Ja sam se žalio na omjer prije 2 godine i prošao kao i velika većina, a to ti je negativno. Iz njihovog obrazloženja ništa ne možeš viditi, samo prepisano rješenje od mirovine uz mnoštvo pogrešaka. Nakon obnove postupka opet sam se žalio i sad čekam šta će se desit. Ne očekujem previše ali nikad se ne zna. Neka ti je sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

mrkela je napisao:

Da pričekat ću riješenje,trenutno primam predujam

mirovine.Riješenje o utvrđenom postotku nisam niti dobio,samo informacija telefonom od " tete".

 

Sačekaj dok dobiješ konačno rješenje sa izračunom mirovine, a omjer rat-mir kakav bude, tek onda kreni na vjetrenjače, mislim žalbom. Većina nas koji ti odgovaramo probalo je s tom institucijiom, osim odbijenice uz čudna obrazloženja osjećak razočarenja. Probaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Besmisleno je odmah podnijeti zahtjev za obnovu postupka zbog pogoršanja bolesti jer se u kratkom vremenskom periodu ne može prikupiti adekvatna medicinska dokumentacija iz koje bi se objektivno moglo donijeti mišljenje da je kod Marka Markovića nastupilo pogoršanje na osnovi tako mršave dokumentacije.

 

Najbolje je sačekati oko godinu dana uz stalne kontrolne preglede (jednom mjesečno), jedno psihološko testiranje i bar jedna dnevna bolnica, u najgorem slučaju grupna psihoterapija (ako se radi o PTSP-u).

 

U toj medicinskoj dokumentaciji mora biti evidentirano pogoršanje bolesti ukoliko je do pogoršanja i došlo, tako da vještak i povjerenstvo imaju pred sobom materijal na osnovi kojeg mogu donijeti rješenje da je do pogoršanja i došlo i realnu ocjenu radne sposobnosti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Besmisleno je odmah podnijeti zahtjev za obnovu postupka zbog pogoršanja bolesti jer se u kratkom vremenskom periodu ne može prikupiti adekvatna medicinska dokumentacija iz koje bi se objektivno moglo donijeti mišljenje da je kod Marka Markovića nastupilo pogoršanje na osnovi tako mršave dokumentacije....

 

"Šef" (ili šef) je uvijek u pravu :-D , sve navedeno je točno, ali ja inzistirah na onome 6 mjeseci je pogrešno u smislu da nema osnove da neko u HZMO sjedne i napiše akt u stilu zahtjev je preuranjen!

I onako od dana vještačenja pa dok shvatiš da nema smisla se žaliti na omjer prođe dosta vremena i prikupi se dosta dokumentacije; normalno da treba biti oprezan s prikupljanjem dokumentacije kako ne bi došlo do razočarenja (mišljenje HZMO-og vještaka: nema pogoršanja...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino što ćeš naći da si u roku od 15 dana o svim novonastalim promjenama dužan izvjestiti HZZMO, a ovih šest mjeseci nisam siguran da sam i ja negdje pronašao. No opet što kaže Mrlja, nekad treba pričekati ili ako je područni vještak takav pa će u dogovoru s vama odlučiti kada je najbolje pokrenuti obnovu postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni nije jasna jedna stvar kod ponovnog izlaska na vještačenje, a vezana je za doktora opće prakse !?

 

Zašto kod podnošenja zahtjeva vezano za pogoršanje stanja osnovne bolesti važnu ulogu ima doktor opće prakse, naime zašto on mora ispunjavati obrasce vezane za traženjem ponovnog vještačenja, zašto recimo ne bi mi sami mogli napisati jednu zamolbu za ponovnim vještačenjem ili prijedlog za ponovnim vještačenjem, kako got, naravno uz isto da priložimo i novu sakupljenu medicinsku dokumentaciju od specijalista. Zašto se bez tog obrasca ( IN 1 ) doktora opće prakse uopće ne može pokrenuti postupak utvrđivanja pogoršanja bolesti, odnosno izvršiti ponovno vještačenje ?

 

Kakvu ulogu u sevmu tome ima mišljenje doktora opće prakse i ima li kakvu ulogu kod vještaka koji procjenjuje da li je došlo do pogoršanja ili nije, a procjenu viještak vrši najvjerojatnije po nalazima specijalista ? Mislim ima li onda kakve veze taj obrazac što ga ispunjava doktor opće prakse ili je to više radi forme, zato jer tako mora biti.

 

Jel zna netko ovo objasniti ? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A zašto doktor opće prakse ?

 

Izabrani liječnik opće prakse je temelj i odskočna daska za ostvarivanje bilo kakvih prava koje želiš ostvariti vezano za invalidnost (u ovom slučaju invalidska mirovina kao i ima li osnove uopće podnositi zahtjev), a on je za to ovlašten jer je stručna osoba koja poznaje tvoje zdravstveno stanje koje je evidentirano u tvom liječničkom kartonu.

 

Kada ne bi bilo tako onda bi svako mogao skupiti specijalističke nalaze i tražiti mirovinu samo na osnovi svog subjektivnog mišljenja da ima pravo na nekakvu mirovinu, zatrpati HZMO (ionako su već zatrpani) kojekakvim zahtjevima, žalbama i sl.

 

Ajd sad zamisli npr. kada ne bi bilo tako do kakvog bi kaosa došlo kada bi svi koji misle da imaju pravo na nešto zatrpali mirovinsko sa brdom neutemeljenih zahtjeva, a da nisu prošli kroz ruke osobe koja najbolje zna ima li smisla predavati dokumentaciju u mirovinsko ili ne.

 

57885793vs0.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedino je problematika kaj su ti "filteri" predobri pa očiste i ono kaj ne bi trebali ;-)

 

Glede revizije, jel ima negdje neki pravilnik po kojem bi isti bili dužni postupati ili je to na pravdi boga, mislim da kad bi uvažavali mišljenje prvostupanjskog i na to eventualno minus do nekih 20 % predmjevam da bi bilo mnogo manje žalbi ali bi zato bilo mnogo više zadovoljnih ljudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kakav pravilnik?

Pravilnik je povjerenstvo (nije to samo jedan liječnik već uigrana i za to stručno osposobljena ekipa liječnika koji imaju svoj zajednički kriterij) koje kroz uvid u medicinsku dokumentaciju i prijedlog ovlaštenog vještaka HZMO donosi konačnu ocjenu radne sposobnosti.

 

Dakako, postoji Uredba o medicinskom vještačenju.

 

Teško da se mišljenja ovlaštenog vještaka i povjerenstva mogu razlikovati više od 10%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Mrljavac je napisao:

...

Teško da se mišljenja ovlaštenog vještaka i povjerenstva mogu razlikovati više od 10%.

Možda, ali onda ispada da ovlašteni vještaci masovno lažu ljudima kad ih pitaju koliki omjer su predložili. A, možda i griješim ...

 

I ne samo oni, ispada da sveučilišni profesori (psiholozi), doktori mediocine (psihijatri), članovi nekoliko komisija prije revizije da svi oni lažu i nemaju pojma o svojem poslu.

Ispada da su svi s kojima sam bio u kontaktu prije revizije lažovi i neznalice, ali pustimo to na miru bit će bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:pljesce:

Možda, ali onda ispada da ovlašteni vještaci masovno lažu ljudima kad ih pitaju koliki omjer su predložili. A, možda i griješim ...

 

A zašto bi Vam uopće rekli istinu. Vještaci su svjesni da su uglavnom dali-predložili manje nego što ste očekivali (opća-profesionalna ili omjer rat-izvan rata, a većina branitelja očekuju najmanje 50-50 rat-mir te opću nesposobnost) i ne žele se sukobljavati sa kojekakvim biserima sa PTSP-om oko toga, a vidim da to neki nisu baš najbolje shvatili.

 

Pa što Vi mislite, da vještak nema pametnijeg posla od upuštanja u razgovor sa Vama te zajedničko komentiranje i kritiziranje njegovog mišljenja i njegovog prijedloga liječničkom povjerenstvu vezano za Vašu mirovinu, a što bi uglavnom završilo svađom, a možda i tjelesnim obračunom.

 

Na Vaš upit kako ste ocjenjeni uglavnom nećete dobiti nikakav odgovor nego da sačekate rješenje pa ćete vidjeti u rješenju jer o tome odlučuje povjerenstvo ili će Vam reći da Vas je predložio za (šta ja znam) 100% opću nesposobnost, ali u rješenju koje dođe piše nešto sasvim drugo.

 

Evo primjera kod druge komisije:

Na procjeni invalidnosti za status HRVI Vam na prvostupanjskoj komisiji kažu koliko ste dobili jer tamo su u komisiji trojica pa, pokušajte se sa njima svađati ili nešto tražiti (ispalo bi kao na slici dolje), a mjerilo za ono što sam Vam rekao je to što i kada Vam kažu koliko ste dobili, u roku od 10-tak mjeseci kada dobijete drugostupanjsko rješenje o statusu HRVI isto se uglavnom ne razlikuje od prvostupanjskog ili se razlikuje za najviše 10%.

 

53094952ta1.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na procjeni invalidnosti za status HRVI Vam na prvostupanjskoj komisiji kažu koliko ste dobili jer tamo su u komisiji trojica .

 

Do sada sam išao dva puta na komisiju za HRVI (Regionalni centar Zagreb), još ni jednom nisam imao cjelovitu Komisiju, već je bio jedan član, dok normalno u Rješenju, potpisi i faksimili, sve trojice. To je moje iskustvo, što ne znači da negdje nije drugačije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

Na procjeni invalidnosti za status HRVI Vam na prvostupanjskoj komisiji kažu koliko ste dobili jer tamo su u komisiji trojica .

 

Do sada sam išao dva puta na komisiju za HRVI (Regionalni centar Zagreb), još ni jednom nisam imao cjelovitu Komisiju, već je bio jedan član, dok normalno u Rješenju, potpisi i faksimili, sve trojice. To je moje iskustvo, što ne znači da negdje nije drugačije.

 

Ja sam išao u Dubravu za priznavanje statusa hrvi-a, na plp, kada sam ušao u sobu kod vještaka nakon 3 sata čekanja, u sobi su bile tri osobe ( valjda po mojoj procjeni vještaci ) ali isto tako i nas je 2 - dvojica ušla zajedno i svaki je pričao sa jednim vještakom, dok je ona treča osoba, valjda isto vještak slagao nekakve papire.

 

Isto mi je rekao odma 30 %, dok u mirovinskom mi nije ništa rekao, nisam ga ni pitao isto kao i ovoga, ali ovaj je rekao a ovaj nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

commando je napisao:

Flak, evo ti si jedini za kojeg sam čuo da su mu na žalbu zbog tog omjera povisili omjer, tj uvažili argumente za žalbu. Svaka ti čast.

Znam dosta ljudi koji su pisali žalbu i nikome nije uvažena, a u tu skupinu ubrajam i sebe.

Prijatelju 80 u svezi
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

flak je napisao:

evo meni su povisili nakon žalbe omjer.4 mjeseca čekanja ali isplatilo se.i napominjem da sam sam pisao žalbu.bez pravnih caka nego onako po seljački. ;-)

 

Ako nije problem, da barem obrazloženje se stavi na stranicu, naravno samo ako se ti s time slažeš, da posluži kao neki presedan. Inače čestitke na dobivenoj bitci. Da vidimo na ćemu su "pali", imaš još branitelja koji će koristiti instituciju žalbe. Tehnički dio može odraditi Esad. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dsemovca je napisao:

 

 

Ako nije problem, da barem obrazloženje se stavi na stranicu, naravno samo ako se ti s time slažeš, da posluži kao neki presedan. Inače čestitke na dobivenoj bitci. Da vidimo na ćemu su "pali", imaš još branitelja koji će koristiti instituciju žalbe. Tehnički dio može odraditi Esad. :palac:

Na koju stranicu?Jel misliš na #############?Tamo ne mogu jer sam baniran ########bez ikakvog razloga i uz hrpu uvreda.Jedino da pošaljem email moderatorima ######(bogu hvala nema pendrek) ##############.(čitaj #########)Zaboravih ###########.:-D Ako možeš pošalji njihove email adrese i stvar riješena. :palac:

 

 

Editirao Mrljavac :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija