Jump to content

Pozdrav svima uz nekoliko pitanja!


grg4

Preporučene objave

Dakle ovako,

 

Sasvim slucajno naletjeh na ovu stranicu sto je dovelo do vrlo ugodnog iznenadjenja. Trenutno mi je status ovakav, HRVI 20% trajno (PTSP), sudjelovao u ratu tijekom 1991. i 1992. godine (rodjen sam 1975.), trenutno u mirovini (od svibnja ove godine sam preveden, bio na profesionalnoj rehabilitaciji), u potrazi za mnogim papiricima koji mi trebaju kako bih uspio rijesiti ishodjenje stambenog kredita preko Ministarstva. Prije godinu dana sam diplomirao informatiku na Tehnickom veleucilistu iz Zagreba, inace sam iz Osijeka.

 

Pitanja, da li mogu i na koji nacin, povecati postotak invalidnosti (nesto sam cuo da maloljetnici iz 1991. imaju zakonsko pravo na 20% koje bi mi trebalo biti "pribrojeno") te da li je na neki nacin moguce "retroaktivno" dobiti bilo kakav visi cin od vojnika koji sam trenutno (opet, s obzirom na to da sam u skupini malobrojnih, maloljetnika iz 1991 te s obzirom da sam prije nego sto sam umirovljen zavrsio faks).

 

Eto, puno hvala na eventualnim odgovorima i objasnjenjima, zivi bili!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HB-u iz Domovinskog rata koji je u vrijeme Domovinskog rata kao maloljetnik bio izložen teškim životnim uvjetima i zbog toga je nastupilo oštećenje organizma psihosomatskoga karaktera, postotak oštećenja organizma predviđen u Listi može se povećati za 10 ili 30.

HRVI iz Domovinskog rata koji je u vrijeme nastanka oštećenja organizma bio maloljetan, a kod njega je zbog toga oštećenja nastupilo i psihosomatsko oštećenje najkasnije u roku jedne godine od nastanka oštećenja organizma, postotak predviđen u Listi može se povećati za 10 ili 30.

 

To su dvije moguće situacije za primjenu članka 9. Pravilnika.

Za početak pogledajte nalaz i mišljenje DLP-a temeljem kojeg vam je priznat status HRVI-a i provjerite da li je na njemu igdje napisano "čl. 9. Pravilnika" ili samo "čl. 9.".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru. Rjesenje mi je trenutno dolje u autu, vani pada kisa a ja sam se lagano pripremio za spavanac.

:-)

 

Najvise se bojim da mi ne bi, radi trazenja povecanja postotka HRVi ukinuli sve ili preveli na privremeno pa opet ispocetka...

Inace, status HRVI imam od 1995. godine kad sam imao 40%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje nisam napisao da sam 1995. imao 40% trajno.

Mislim da je donekle logicno zakljuciti da bi mi u tom slucaju to i ostalo.

:-)

 

Bio sam pripadnik 106. pa 130. brigade. 27.10. je doslo do osnivanja 130. brigade pa smo na papiru prevedeni u istu. Ostali smo na istim mjestima i sa istim ljudima, samo je promijenjeno ime brigade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

To su dvije moguće situacije za primjenu članka 9. Pravilnika.

Za početak pogledajte nalaz i mišljenje DLP-a temeljem kojeg vam je priznat status HRVI-a i provjerite da li je na njemu igdje napisano "čl. 9. Pravilnika" ili samo "čl. 9.".

 

Dakle ovako, u nalazu i misljenju se apsolutno NIGDJE ne spominje čl.9, pise samo da postoje bolesti koje se uzimaju kao osnova za priznavanje postotka ostecenja organizma i sifra "T234b PTSP".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nebitno je ono" trajno" jer i ovako je sve neobično. sa 16 godina pripadnik brigade i onda se ljudi čude koliko branitelja ima .znam neke dečke iz te brigade ali oni su tada bili punoljetni...onaj tko je tebe i druge maloljetne osobe aktivirao u brigadu trebao bi puno toga objasniti ,a zna se dobro tko je bio nadležan .... :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

nebitno je ono" trajno" jer i ovako je sve neobično. sa 16 godina pripadnik brigade i onda se ljudi čude koliko branitelja ima .znam neke dečke iz te brigade ali oni su tada bili punoljetni...onaj tko je tebe i druge maloljetne osobe aktivirao u brigadu trebao bi puno toga objasniti ,a zna se dobro tko je bio nadležan .... :-o

 

Iskreno, tijekom 1991. sam lagao za godiste dok sam tijekom 1992. dobio normalnu iskaznicu sa fotografijom kao i svaki drugi pripadnik HV-a.

Ne vidim zasto bi itko ista morao objasnjavati ukoliko sam se dragovoljno odazvao pozivu domovine i savjesti, kako pise na iskaznici UHDDR-a. Dakle, ukoliko me pokusavas svrstati medju "sumnjive brojne branitelje" lijepo bih te molio da stanes istog trena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

apsolutno imam pravo na "sumnju",ti svakako nemožeš nikome zabraniti da kaže svoje mišljenje kad zbrojiš sve što si napisao jednostavno se dobije slika da nešto neštima... "tvoje priznanje kako si -lagao- samo je potvrda o propustima onih koji su ti dali 1992.godine iskaznicu HV....ništa ja gospodine ne pokušavam već mi je dosta " neistine i lažnih predstavljanja",ova tvoja izjava da si -lagao- trebala bi ipak nekome ukazati da se malo više izvrši uvid u taj predmet...nije problem utvrditi tko bi mogao biti malodobni i tko je istoga bez ikakvog uvida u osobnu dokumentaciju prihvatio u brigadu,jer dečki iz 106 brigade jako dobro znaju

.,Iskreno možda se pojavi još nekih laži u svemu tome...... javim se kad dobijem odgovore od nekih prijatelja,a u svezi ovog slučaja :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

apsolutno imam pravo na "sumnju",ti svakako nemožeš nikome zabraniti da kaže svoje mišljenje kad zbrojiš sve što si napisao jednostavno se dobije slika da nešto neštima... "tvoje priznanje kako si -lagao- samo je potvrda o propustima onih koji su ti dali 1992.godine iskaznicu HV....ništa ja gospodine ne pokušavam već mi je dosta " neistine i lažnih predstavljanja",ova tvoja izjava da si -lagao- trebala bi ipak nekome ukazati da se malo više izvrši uvid u taj predmet...nije problem utvrditi tko bi mogao biti malodobni i tko je istoga bez ikakvog uvida u osobnu dokumentaciju prihvatio u brigadu,jer dečki iz 106 brigade jako dobro znaju

.,Iskreno možda se pojavi još nekih laži u svemu tome...... javim se kad dobijem odgovore od nekih prijatelja,a u svezi ovog slučaja :-o

 

Ukoliko ti to nesto znaci, ti si JEDINI koji je dosad nesto posumnjao, za SVE ove godine nakon kao i za vrijeme rata.

Nadam se da ti to nesto govori. Uopce se nemam namjeru raspravljati dalje o ovom a narocito ne s tobom i sada mi je iskreno zao sto sam se uopce registrirao i javio na ovaj forum. Ukoliko nisi bio u stanju pomoci i dati kakav savjet ili sugestiju vezano za moja konkretna pitanja u ovom threadu bilo bi bolje da se nisi niti javljao. Time si zapravo samo rekao nesto o sebi, o meni je sve jasno i transparentno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajmo ukratko:

 

što se postotka invalidnosti tiče, o tome odlučuje liječnička komisija, a temeljem tvoje medicinske dokumentacije. Ti osobno ne možeš ništa povećati ili smanjiti.

 

što se tiče čina, retroaktivno ga ne možeš dobiti jer Zakon o službi u OSRH ne predviđa takvu mogućnost. Tvoja škola igra ulogu samo ukoliko si DVO.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

samo dvije rječi kod mene na vjencu bila je jedna ekipa dečki tata im je bio vatrogasac,nisam 100% siguran ali mislim da je jedan bio maloljetan i bio je u 106 brigadi.

Da za čin zaboravi nema ništa od toga,i ja sam bio ŠRO pa sam umirovljen kao vojnik nisam napravio prevođenje iako sam tražio par puta,a bio sam dragovoljac od 08/91......

sve je to igra.......velikih rječi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

molim da se javi još neki oboljeli od ptsp-a ,koji je tako bolestan uspio završiti fakultet ? uistinu sa 20 godina života biti umirovljen rvi to je bingo.

... :neznam:

 

Prijateljski savjet, sto god da uzimas smanji dozu, steti ti, vidi se po nebulozama koje pises.

Tesko mi je i zamisliti sto bi sve bio u stanju IZGOVORITI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuna je napisao:

Ajmo ukratko:

 

što se postotka invalidnosti tiče, o tome odlučuje liječnička komisija, a temeljem tvoje medicinske dokumentacije. Ti osobno ne možeš ništa povećati ili smanjiti.

 

Naravno da znam tko o tome odlucuje i da ne mogu osobno utjecati na postotak. Mene je zanimalo da li imam ZAKONSKO pravo na povecanje inicijalnog postotka invalidnosti.

Puno hvala na odgovoru, u svakom slucaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grg4 je napisao:

Najvise se bojim da mi ne bi, radi trazenja povecanja postotka HRVi ukinuli sve ili preveli na privremeno pa opet ispocetka...

Inace, status HRVI imam od 1995. godine kad sam imao 40%.

Postupak utvrđivanja novog % invalidnosti radi pogoršanja zdravstvenog stanja nije isto što i prevođenje.

U postupku utvrđivanja novog % invalidnosti radi pogoršanja PLP&DLP utvrđuju da li je - na osnovu medicinske dokumentacije koju prilažeš uz zahtjev - došlo do povećanja invalidnosti (pogoršanja) ili nije, a u odnosu na stanje koje je utvrđeno na posljednjoj ocjeni.

Dakle, po prirodi stvari, u tom postupku ne može se smanjiti % invalidnosti koji već imaš. Drugo, a vezano za već navedeno, u "igri" je samo novija medicinska dokumentacija, tj. nalazi od zadnje ocjene pa do dana obavljanja pregleda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grg4 je napisao:

Mene je zanimalo da li imam ZAKONSKO pravo na povecanje inicijalnog postotka invalidnosti.

"Ako nakon donošenja konačnog rješenja o pravima iz ovoga Zakona kod HRVI iz Domovinskog rata nastupe promjene koje su od utjecaja na postotak oštećenja organizma utvrđenog konačnim rješenjem, HRVI iz Domovinskog rata može, nakon isteka dviju godina od dana donošenja konačnog rješenja, podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

"Ako nakon donošenja konačnog rješenja o pravima iz ovoga Zakona kod HRVI iz Domovinskog rata nastupe promjene koje su od utjecaja na postotak oštećenja organizma utvrđenog konačnim rješenjem, HRVI iz Domovinskog rata može, nakon isteka dviju godina od dana donošenja konačnog rješenja, podnijeti zahtjev za utvrđivanje novog postotka oštećenja organizma."

 

To je OK, ja sam se ponajprije osvrnuo na onaj "Clanak 9" i eventualno zakonsko pravo na povecanje stupnja invalidnosti na osnovi toga sto sam bio maloljetan za vrijeme rata i ucestvovanja u ratu.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grg4 je napisao:

... ja sam se ponajprije osvrnuo na onaj "Clanak 9" i eventualno zakonsko pravo na povecanje stupnja invalidnosti na osnovi toga sto sam bio maloljetan za vrijeme rata i ucestvovanja u ratu.

 

Na tome treba inzistirati kada se pokrene postupak utvrđivanja novog % invalidnosti radi pogoršanja, naravno, ukoliko PLP&DLP ne primijene čl. 9. Pravilnika.

Prilikom podnošenja navedenog zahtjeva, bilo bi dobro u samom zahtjevu navesti činjenicu sudjelovanja u DR kao maloljetna osoba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

[Na tome treba inzistirati kada se pokrene postupak utvrđivanja novog % invalidnosti radi pogoršanja, naravno, ukoliko PLP&DLP ne primijene čl. 9. Pravilnika.

Prilikom podnošenja navedenog zahtjeva, bilo bi dobro u samom zahtjevu navesti činjenicu sudjelovanja u DR kao maloljetna osoba.

 

Nije mi jasno kako su to uopce uspjeli previdjeti. Naime, na svim mogucim papirima je to istaknuto na samom pocetku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grg4 je napisao:

Nije mi jasno kako su to uopce uspjeli previdjeti. Naime, na svim mogucim papirima je to istaknuto na samom pocetku.

 

Ne treba idealizirati ta liječnička povjerenstva. Svako od njih bi za tajnika trebalo imati dipl. pravnika, ali u praksi to nije tako, pa čak ni na DLP-u. Previše bi bilo očekivati od liječnika da budu i pravnici, to je ipak vezano za referenta koji vam šalje zahtjev na PLP. Oni u svom zahtjevu prema PLP-u trebaju napomenuti da ste kao maloljetnik sudjelovali u DR. Čak, ukoliko se PLP na tu opasku ne osvrne u obrazloženju svog nalaza niti primjeni navedeni članak, referent bi trebao vratiti takav nalaz na ispravak s zahtjevom da PLP navede razlog zašto nije u nekom slučaju primijenilo članak 9. Pravilnika, iako je osoba kao maloljetnik sudjelovala u DR. Naime, navedeni članak se ne mora primjeniti u svakom slučaju (pogledaj moj prvi post: " ... može se povećati za 10 ili 30."), ali je PLP/DLP dužan navesti u obrazloženju svog nalaza zašto ga nije primjenilo.

Zato sam vam i naveo da podnesete zahtjev i onda kao stranka u postupku koja ima određena prava (zahtjev, podnesci, žalba, tužba, itd), pratite postupak i na vrijeme reagirajte.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
trenutno u mirovini (od svibnja ove godine sam preveden, bio na profesionalnoj rehabilitaciji),

 

Ako možeš reći, po kojem zakonu ti je priznato pravo na prof. rehabilitaciju ('96 ili 2001)?

 

I sam sam diplomirao prošle godine na istom veleučilištu, međutim nisu me preveli pa sad to dolazi do suda.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako možete pisati takve gluposti o maloljetnim dragovoljcima kad se zna i istina je da su sudjelovali u DR, a i ja sam jedan od maloljetnih dragovoljaca i član udruge maloljetnih dragovoljaca koja broji više od 700 članova. Ako vi ovdje pišete i pomažete braniteljima sa svojim savjetima onda niste tu da da mislite ko je lažni branitelj a ko nije.Neka se administratori i moderatori foruma pobrinu za ovakve ispade. Ovo je sramota da netko može ovako pisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

deltacro je napisao:

1975 g.rođen,. od 1995g. trajni imao 40% ptsp (u 20 godini života imao staus hrvi 40% trajno ? svašta sam pročitao no ovo mi ništa nije jasno..1991.godine imao si 16 godina gdje si bio u kojoj postrojbi ,ako nije problem da odgovoriš. :vrti:

 

Za tvoju informaciju ima maloljetnih dragovoljaca iz 1991.god a trajni invaliditet iz 1992.god i umirovljeni su 1993.god.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što je ratnik time rekao ? nemoj ti meni slati nikakve informacije o maloljetnim dragovoljcima jer boli me ona stvar za neke filozofe i ostalo.. onaj tko vam prizna i onaj tko vas je aktivirao nek vas onda pošteno i zbrine.mene ne zanima taj dio ratne priče obzirom da sad po ovom broj branitelja nije konačan. :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija