Jump to content

Kriterij vremena "nastanka bolesti"


zadrav

Preporučene objave

Odlazim u mirovinu po čl. 11 nakon 14 godina DVS i upravo sam doznao da su moji papiri vraćeni od komisije g.Taborskog u HZMO na konačni izračun mirovine. Dobio sam omjer 70/30 ratni/civilni. Moja nedoumica je sljedeća: poznata mi je stavka zakona koja određuje čin za osnovicu, ali mi nije u potpunosti jasna. Dakle, ona kaže:

"Za izračun mirovine uzima se osnovica, prema poslovima koje je hrvatski branitelj obavljao na ustrojbenom mjestu na koje je bio raspoređen u trenutku razvojačenja i prema osobnom činu u trenutku razvojačenja (pričuvnik), odnosno prestanka djelatne vojne službe (DVO). Ako je to za hrvatskog branitelja povoljnije, osnovica se određuje prema poslovima koje je obavljao na ustrojbenom mjestu na koje je bio raspoređen u trenutku stradavanja (ranjavanja, ozljeđivanja ili nastanka bolesti)."

Natporučnik sam i invalidnost dobivam na osnovu PTSP. Budući da mi je DVS prestala nakon više od godinu dana bolovanja, a ustrojbeno mjesto sam izgubio nakon 6 mjeseci bolovanja, sukladno prvom dijelu gore navedene točke zakona moja osnovica će biti određena po osobnom činu natporučnika. E sad onaj zbunjujući drugi dio. Ako mi više odgovara, osnovica može biti određena po osnovi čina/ustrojbenog mjesta koji sam imao u trenutku nastanka bolesti. Napominjem da sam zadnjih 11 godina proveo na ustrojbenom mjestu satnika, a 2004. mi je i dodijeljen privremeni čin satnika na godinu dana zbog misije UN-a.

Pitanje: Tko određuje kada je nastala moja bolest? Koji je kriterij po kome se računa nastanak bolesti? Napominjem da je moje prvo javljanje psihijatru zbog psihičkih tegoba bilo 1997. godine. Da li se to zakonski može uzeti kao datum nastanka bolesti?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, zadnje ustrojbeno mjesto mi je bilo natporučničko. Na satničkom mjestu sam bio do 9.mj. 2004. godine. Tada je prošlo 6 mj. kako nisam radio na ustrojbenom mjestu (jer sam bio u misiji) i automatski sam postao neraspoređen. Povratkom iz misije vratio sam se u istu postrojbu ali moje staro mjesto je bilo zauzeto. Moj personalac me stoga stavio na slobodno natporučničko mjesto, ali sam internom zapovijedi odmah postavljen na moje staro mjesto - jer je časnik koji je na to mjesto u međuvremenu raspoređen također interno premješten na drugo mjesto. Naravno, sada mogu s tim papirom obrisati g....u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li si ti raspoređen na satničko mjesto personalno ili interno ili nekako drugačije, kako ?, ako si raspoređen personalno onda će ići po činu satnika a ako nemaš personalan raspored onda ništa, još može proći ako si HRVI i ako ti je recimo za vrijeme rata povoljniji čin ili dužnost od natporučnika a za natporučnika ti je osnovica u 2007 - 104 346, za satnika je 115 586 , moraš vidjeti što je povoljnije za tebe samo moraš dokazati obnašanje dužnosti papirnato tj, Personalna će poslati podatke o tebi tj. Stančićeva 6 i to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U svim tim podacima koje se navode dosta toga ne drži vodu: privremeni čin (Je li ti ga Predsjednik dao pa uzeo?), interno ga zapovjednik rasporedio, ...

Ukratko: osobni čin ili ustrojbeni prilikom razvojačenja ili čin (ustrojbeni,...) u trenutku nastanka bolesti (sukladno već onome što sam navodio) a sve temeljem akta ovlaštenog (Predsjednik, Personalna služba,...) i potvrdama poslodavca (MORH, Personalna, Uprava za financije,...) te medicinskoj dokumentaciji (opet sukladno već spominjanoj Uredbi,...), dakle na prvi pogled satnik uz dokaz da je bolest koja uzrokuje nesposobnost za rad dijagnosticirana i verificirana za vrijeme obnašanja satničke dužnosti (opet skrećem pozornost: akti ovlaštenih osoba, ...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od 1993. do 1999. sam bio na ustrojbenom mjestu natporučnik-satnik, od 1999. do 9. mj 2004. na ustrojbenom mjestu satnik. Od 9. mj. 2004. do 4. mj. 2005. neraspoređen jer sam bio u misiji. Povratkom iz misije raspoređen na ustrojbeno mjesto natporučnika, a internom zapovijedi unutar postrojbe (imam je uz sebe) na svoje "staro" satničko mjesto na kojem sam bio do prestanka DVS u 5. mj 2007. Praktično, najveći dio svoje službe proveo sam na satničkom radnom mjestu, a godinu dana čak i bio satnik (sa privremenim činom) i dobivao satničku plaću. To sve će biti vidljivo u papirima koje HZMO dobije od MORH-a odnosno POF-a. Ali bojim se da to njima ništa neće značiti, oni će gledati zadnji čin i dužnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zadrav je napisao:

Od 1993. do 1999. sam bio na ustrojbenom mjestu natporučnik-satnik, od 1999. do 9. mj 2004. na ustrojbenom mjestu satnik. Od 9. mj. 2004. do 4. mj. 2005. neraspoređen jer sam bio u misiji. Povratkom iz misije raspoređen na ustrojbeno mjesto natporučnika, a internom zapovijedi unutar postrojbe (imam je uz sebe) na svoje "staro" satničko mjesto na kojem sam bio do prestanka DVS u 5. mj 2007. Praktično, najveći dio svoje službe proveo sam na satničkom radnom mjestu, a godinu dana čak i bio satnik (sa privremenim činom) i dobivao satničku plaću. To sve će biti vidljivo u papirima koje HZMO dobije od MORH-a odnosno POF-a. Ali bojim se da to njima ništa neće značiti, oni će gledati zadnji čin i dužnost.

Temelljem ovih podataka i prethodno navedenog: sigurno natporučnik. Ne vjerujem da je POF pored akta Personalne o rasporedu na natporučničko mjesto temeljem interne zapovjedi (zna se tko po zakonu ima ovlasti, pa čak i prenesene za raspoređivanje časnika,...) isplaćivao satničku plaću (a ako je, to je kazneno djelo,...).HZMO će dobiti samo jednu potvrdu i to od Personalne službe MORH (a koja prije toga konzultira Upravu za financije) s elementima osobni čin i ustrojbeni čin i financijske podatke radi Zakona o pravim iz mirovinskog osiguranja DVO,...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Đuro, privremeni čin dodijeljuje ministar obrane po ovlasti predsjednika i podrazumijeva ista prava kao i stalni osobni čin. U mome personalnom dosijeu u rubrici pod rubrikom "dodijela čina i promaknuća" uredno stoji podatak u promaknuću u čin satnika (privremeni, na godinu dana), a po njemu sam tu godinu dana i dobivao plaću - na listićima od POF-a pod "osobni čin" tih godinu dana je stajalo "satnik".

Ali, koji je to vještak koji bi mogao procijeniti da je moje oboljenje nastalo dok sam bio na satničkoj dužnosti? Vještak od HZMO?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako se ne bi više "loptali" i "šiljili zob" tko je ovlašten ili nije za nešto i vodili raspravu o institutu privremenog čina (iako se ne mogu suzdržati i reći: jadna je, u organizacijskom smislu i u smislu upravljanja ljudskim resursima, vojska u kojoj zopovjednik postrojbe internom zapovješću raspoređuje časnika, a tu mu zapovjed POF amenuje i prizna te isplaćuje prava po tom aktu pored "žive i zdrave" Personalne službe MORH-a iliti kako se prije zvala Personalnom upravom, valjda je onda s tim i takvim i imenom bila svrsishodnija, ili koji je smisao privremenog čina: da se osoba upućena u misiju slika s činom satnikom i da kažemo poslali smo satnika- pa ako je dobar i šaljemo ga u misiju gdje se šalju satnici dajmo mu satnika ili ne šaljimo ga i priznajmo si da su nam satnici takvi i takvi i da s upravljanjem ljudskim resursima nešto ne štima, itd......) kratko ću rezimirati: temeljem podataka koje ste naveli (obnašanje dužnosti u trenutku kada smatrate da je nastala bolest, osobni čin, ustrojbeni elementi pri razvojačenju,...):natporučnik.

Ne morate se sa mnom složiti, a osobno, ako vas to zadovoljava, što se mene tiče neka vam odrede mirovinu i po generalu, no pričekajmo potvrdu MORH-a.

Sve najbolje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li si taj privremeni čin satnika dobio kada si išao u mirovne misije?????

Rekao sam ti ako imaš personalni raspored na satničko mjesto onda si primao plaću ovako, ni kao natporučnik ni kao satnik nego srednju vrijednost, jesam li u pravu???

Zaključak:

Ako imaš personalno rješenje satnika onda će ti se i mirovina tako obračunati

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija