Jump to content

Automobilska odgovornost za teret


habab

Preporučene objave

E ovako ljudi:

 

Kod osiguranja od automobilske odgovornosti postoji li odgovornost osiguratelja (društva za osiguranje) za slučaj kada je štetu prouzročio teret (curenje ulja iz transformatora na kolnik) koji se prevozio osiguranim vozilom?!

 

Ako imate saznanja o stavu sudske prakse glede ovakvih ili sličnih slučajeva molim da postate ovdje.

 

Unaprijed hvala! :D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito ste me pogrešno shvatili ili sam ja krivo postavio pitanje, pa evo točno o čemu se radi:

 

Vozač je upravljao teretnim vozilom na kojem je prevozio teret iz kojeg je navodna curilo ulje na magistralni put. Nakon proteka nekog vremena dođe do prometne nezgode na tom magistralnom putu u kojoj prometnoj nezgodi poginu dvije osobe. Iz zapisnika o uviđaju nigdje se ne spominje ulje na cesti, nego se spominje da je taj dan bila jaka kiša koja je padala i u vrijeme vršenja očevida. A o navodnom curenju ulja su se izjasnili svjedoci prometne nezgode. I sada ja dobijem tužbu u kojoj je tuženik između ostalih i poduzeće koje je vlasnik teretnog vozila, ali nije tužena osiguravajuća kuća kod koje je bilo osigurano teretno vozilo.

 

E sada mene zanima na temelju čega i na temelju kojeg propisa je pasivno legitimirano poduzeće - vlasnik osiguranog teretnog vozila?! A s druge strane nije tužena osiguravajuća kuća?!

 

Meni je osobno jako zanimljiv ovaj predmet, a vjerujem da će i vama sada biti dosta toga jasnije, pa ako imate kakvih saznanja o stavu sudske prakse, ili bilo kakvih drugih saznanja, prijedloga, i drugo, molim da postate.

 

Unaprijed Hvala! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam shvatio da je steta pocinjena na vlastitom vozilu zbog curenja ulja iz vlastitog tereta...ajmo dalje

 

zasto bi osigurvajuca kuca bila tuzena?

 

firma je trebala imati OSIGURANJE OD ODGOVORNOSTI PRIJEVOZNIKA OPASNIH TVARI ZA ŠTETE PREMA TREĆIM OSOBAMA

 

posto se nije osigurala i protiv toga rizika, logicno je da zahtjev za naknadu stete ide na adresu firme

 

 

ako je vremenski razmak izmedju curenja ulja i prometne nezgode velik, suodgovornost bi mozda trebalo traziti i od odrzavatelja te ceste... posto je magistrala u pitanju, vjerovatno zupanijske ceste

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija