Jump to content

Dragovoljački dodatak.


sterop

Preporučene objave

Nije za mene ubi me punac pitanjima ,a njegovo glasi ovako :kada se prvi put išlo u mirovinu on je otišao u starosnu sa činom narednika 01.03.2003.g.ima mirovinu sada3500.00kn jer je bio djelatni sastav ED.u vojsci je pd 23.03.1991.g bio bez prestanka do umirovljenja i njega zanima dali on ima pravo na dragovoljački dodatak jer mu nigdje u rešenju o mirovini nepiše da prima neki postotak za status Dragovoljca .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragovoljac Domovinskog rata je hrvatski branitelj koji je sudjelovao u obrani suvereniteta R Hrvatske najmanje 100 dana, u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., odnosno koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992., ako nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnoga roka (npr. žene, malodobne osobe, odnosno osobe nesposobne za vojnu službu, odnosno osobe koje nisu imale vojni raspored). Status dragovoljca Domovinskog rata utvrđuje Ministarstvo obrane, odnosno Ministarstvo unutarnjih poslova na temelju svojih evidencija, odnosno, nakon provedenog upravnog postupka i o tome izdaje potvrdu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatski branitelji, korisnici starosne i prijevremene starosne mirovine koju su ostvarili nakon 1. siječnja 2005. i to prema ZOMO-u, na temelju staža manjeg od 40 godina, mirovina se povećava, ovisno o razdoblju provedenom u Domovinskom ratu i to:

 

 

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

 

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseca za 15%

 

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

 

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

 

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

 

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

 

 

Pravo na navedeno povećanje imaju i hrvatski branitelji korisnici invalidske mirovine, te članovi obitelji hrvatskog branitelja, korisnici obiteljske mirovine koja je ostvarena nakon 1. siječnja 2005. i to prema ZOMO-u. Hrvatski branitelji, korisnici kumulirane invalidske mirovine ostvarene prema ZOPHBDR također imaju pravo na navedeno povećanje. Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

Dragovoljački dodatak više ne postoji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To i ja znam,ali dali je onda to neka razlika između dragovoljaca koji imaju invalidnost i onih koji nemaju nego su odradili do kraja ,šta če mu onda status Dragovoljca..........(nemogu to nać ni u jednim narodnim novinama po tom pitanju zato sam pitao vas možda je to neko prošao, ili di da mu kažem da nazove da se raspita ko je za to nadležan .)Samo nemojte udrugu molimvas.

ovo sam napisao prije nego što sam vidio ovo iznad :hvala:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako bodovi za izrasčun mirovine(njihova vrijednost) podižu se za postotak određen u zakoniu o PHBDR.I tako uvećan bod diže civilni dio mirovine.No ima kvaka.Ukoliko je tako izračunata vrijednost boda veća od boda koji bi dobio za pune godine starosti i puni radni staž onda ti vrijednost boda ne može bitiveća od one vrijednosti koju bi imao da imaš pune godine starosti i radnog staža.Tako da gas uglavnom smanjuju koliko god mogu.Hebiga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sterop je napisao:

Nije za mene ubi me punac pitanjima ,a njegovo glasi ovako :kada se prvi put išlo u mirovinu on je otišao u starosnu sa činom narednika 01.03.2003.g.ima mirovinu sada3500.00kn jer je bio djelatni sastav ED.u vojsci je pd 23.03.1991.g bio bez prestanka do umirovljenja i njega zanima dali on ima pravo na dragovoljački dodatak jer mu nigdje u rešenju o mirovini nepiše da prima neki postotak za status Dragovoljca .

Bitno je vrijeme kada je otišao u mirovinu. U godini kada je punac otišao u mirovinu (2003.) da bi HB imao pravo na dodatak na mirovinu (kolokvijalno nazivan "dragovoljački dodatak" ili "braniteljski dodatak") morao je imati priznat status HRVI-a i pravo na invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti.

Prema tome, oni koji su 2003. otišli u starosnu mirovinu (kao tvoj punac) nisu mogli ostvariti pravo na navedeni dodatak (bez obzira bili dragovoljci ili ne).

Svi oni koji su ostvarili navedeni dodatak po tzv. "Pančićevom" zakonu, prevedeni su na odredbe novog ZOPHBDR.

Budući da punac nije ostvario navedeni dodatak, nije mogao biti obuhvaćen tim prevođenjem, odnosno novim obračunom iznosa mirovine, a koji izračun podržava navedena tablica na PF.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

dali mi možete reći dali imam pravo na dobrovoljački dodatak u mirovini sam od 11.2006 po točci 11 . imam status HRVI 30% privremeno još sam na privremenoj mirovini bio sam sudionik od 6.91- 11.2006 bez prestanka s tim da sam prije rata bio student a otišao kao dragovoljac.

Ako imam pravo kako ostvariti ?

Unaprijed zahvaljujem !

molim mail

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija