Jump to content

Razvrgnuće suvlasničke zajednice isplatom -- iskustva molim


camel

Preporučene objave

  • 1 mjesec kasnije...

Evo citata iz Zakona o vlasništvu::

 

Razvrgnuće suvlasničke zajednice

18.07.2005 | Info-nekretnine

Suvlasnik ima pravo na razvrgnuće suvlasništva, ako je moguće i dopušteno; to mu pravo ne zastarijeva.

 

Pravo na razvrgnuće ostvarivat će suvlasnik u sporazumu sa svim suvlasnicima s kojima razvrgava suvlasništvo (dobrovoljno razvrgnuće), ili putem suda (sudsko razvrgnuće), ako nije što drugo zakonom određeno.

 

Kad se provodi sudsko razvrgnuće, sud odlučuje u izvanparničnom postupku, ako zakon ne određuje drukčije. Kad razvrgnuće provodi sud, vezan je u prvom redu strogim zakonskim odredbama, a podredno valjanim sporazumom stranaka o načinu razvrgnuća. Prigodom diobe nekretnine sud može osnovati služnost i stvarni teret na ostalim njezinim dijelovima, ako je to nužno za uporabu ili iskorištavanje dijela koji se diobom odvaja.

 

Ako dioba nije moguća, a da se znatno ne umanji vrijednost, sud će odlučiti da se stvar proda na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a dobiveni iznos podijeli razmjerno suvlasničkim dijelovima (civilno razvrgnuće).

 

Suvlasnik ima pravo na razvrgnuće isplatom ako je to posebno određeno zakonom ili pravnim poslom, ili ako učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, pa će sud odrediti da mu pripadne stvar u cijelosti, a da on ostalim suvlasnicima isplati vrijednost njihovih dijelova u roku koji će sud odrediti prema okolnostima.

 

U tom slučaju ostali suvlasnici imaju dio isplate založno pravo na stvari koja je pripadala tražitelju razvrgnuća. Ne isplati li ih u roku, oni mogu zahtijevati ispunjenje ili naplatu iz vrijednosti zaloga, a mogu i tražiti da se poništi odluka o razvrgnuću isplatom.

 

Ako suvlasnici suglasno odluče da će umjesto diobe nekretnine svoja suvlasnička prava ograničiti tako što će s određenim idealnim dijelom povezati vlasništvo posebnog dijela suvlasničke nekretnine (uspostaviti etažno vlasništvo), uzima se da je to njihova odluka o načinu razvrgnuća, pa se na odgovarajući način i na nju primjenjuju pravila o razvrgnuću.

 

Troškove razvrgnuća snose suvlasnici razmjerno svojim suvlasničkim dijelovima, osim ako zakon ili njihov sporazum određuju drukčije.

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

moja obitelj vodi izvanparnični spor o razvrgnuću suvlasničke zajednice već 20 godina, u tom periodu promjenilo se oko 7 -8 sudaca, doneseno je samo jedno rješenje na koje su se svi žalili te je županijski sud usvojio žalbe te vratio ponovo na općinski, na općinskom sudu je od 2002 godine,2007. godine je na inzistiranje mog odvjetnika sazvana jedna rasprava jer sam ja napravila novi prijedlog diobe, sutkinja na toj raspravi je pustila suvlasnike da se zamalo potuku, i ništa nismo napravili, od tada do danas sam ja preuzela inicijativu i dijelom sa odvjetnikom a dijelom sama pokušala pregovarati. No, unatoč tome što sam svima dala jako puno činjenica , argumenata , matematičkih izračuna čak u bojicama da se lakše snađu , oni nisu mrdnuli s mjesta đto više iznova imaju nove i neostvarljive zahtjeve. E sad me zanima , mogu li povući prijedlog te tražiti da se postupak obustavi, i tako završiti priču. Mogu li u tom slučaju podnijeti tužbu protiv suvlasnika za dosjelost na nekretninama u kojima sam u posjedu više od 20 godina i na kojima me nitko ne smeta ? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija