Jump to content

Alkohol i oduzimanje vozačke na 6 mj. :(:(:(


anonimus...

Preporučene objave

Molim vas za savijet. Zaustavljen sam radi redovne policijske kontrole, normalno odma alkotest. Pri puhanju dreger je stalno pištio. Na zapisniku mi piše da: prihvaćam ispitivanje ali da nisam pristupio prema tvorničkim uputama uređaja. Priznao sam da sam popijo jedno pivo, kada sam pitao za vađenje krvi policajac je odbijo. Policajac mi je rekao da je to kazna od 3000 kuna i oduzimanje vozačke na 6 mj:; Budući da u prometu nisam bio nikoga ugrozio i da mi je to prvi prometni prekršaj zanima me dali se na sudu mogu nekako izvući sa oduzimanjem vozačke na 3 mjeseca ?Jer bez vozačke 6 mj. nemogu, bavim se takvim poslom da mi je vozačka prijeko potrebna.......hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piši žalbu, jedna piva po novom, tek predloženom zakonu spada ispod 0.5 .....

A i traži suočenje zato što te je odbio odvesti na vađenje krvi, osim ako si potpisao zapisnik u kojem ne piše da si tražio isto. Dobro je da nisi odbio puhanje, jer ti onda automatizmom pišu najveću količinu alkohola. A i da si potpisao, dobivaš na vremenu dok se ne proglasi novi zakon.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapisnik sam potpisao jer su policajci bili dosta neugodni pa se nisam usudio raspravljati, i na kraju zapisnika su napisali da imam zadah na alkohol.Neki mi kažu da to što mi je dreger pištio i nije ništa izmjerio je isto kao i da odbijam alkotest te da sam naje....? Ali ipak mislim da je policajac dužan me odvesti na vađenje krvi....?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo baš maloprije mi je stigao prekršajni nalog:(, napisali su da sam počinio prekršaj iz članka 282 st.4, napisali da odbijam ispitivanje a na zapisniku mi to ne piše. Piše da u roku 8 dana imam pravo prigovora prekršajnom sudu. Kazna mi ne gine:( . Zanima me moguli sa tim prigovorom možda smanjiti odiuzimanje vozačke na 3 mj., i plaćanje kazne na rate, hoću li sa prigovorom dobiti nešto na vremenu? Hvala.....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onda napiši prigovor,ne žalbu,i zatraži da te sud sasluša radi razjašnjenja okolnosti pod kojima se prekršaj dogodio. Uzmi i zapisnik. Na pripremnom ročištu reci kako je bilo,pokaži zapisnik o ispitivanju alkoholiziranosti i to.Onda ti bude sudac zakazao raspravu,vjerojatno će bit i pozvan policajac na suočenje. Nemoj pisati prigovor na visinu kazne jer taj prigovor ide direktno na vps.

I ako budeš imao sreće možda dobiješ i uvijetnu na vozačku,samo onda moraš pametno godinu dana najmanje,nesmiješ bit kažnjen za ništa šta uključuje oduzimanje dozvole.

Evo :

Članak 299.

 

(1) Izvršenje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom može se odgoditi na određeno vrijeme, osim za prekršaje iz članka 199. ovoga Zakona, ako tijelo koje je izreklo zaštitnu mjeru utvrdi da se, prema okolnostima u kojima je prekršaj počinjen i prema ponašanju počinitelja nakon počinjenog pre­kršaja, a s obzirom na njegovo ranije ponašanje u prometu, može očekivati da on i bez izvršenja te mjere neće ubuduće činiti prekršaje u prometu na cesti.

 

(2) Tijelo koje vodi prekršajni postupak, profesionalnim vozačima, instruktorima vožnje ako bi se bezuvjetnim izricanjem zaštitne mjere ugrozila njihova egzistencija, odgodit će izvršenje zaštitne mjere zabrane upravljanja vozilom određene vrste ili kategorije, osim za prekršaje iz članka 199. ovoga Zakona uz uvjet da počinitelj prekršaja u određenom roku, koji ne može biti kraći od jedne ni duži od dvije godine, ne počini drugi prekršaj iz ovoga Zakona za koji se može izreći zaštitna mjera.

 

(3) U odluci o prekršaju kojim je izrečena mjera iz stavka 1. i 2. ovoga članka odredit će se vrijeme trajanja te mjere i vrijeme za koje se odgađa njezino izvršenje.

 

(4) Ukoliko prekršitelj u roku na koji je odgođeno izvršenje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom ne počini novi prekršaj za koji je propisana zaštitna mjera zabrane uprav­ljanja motornim vozilom zaštitna mjera se neće izvršiti.

 

Članak 300.

 

(1) Odgođeno izvršenje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom određene kategorije opozvat će se ako počinitelj prekršaja, u roku za koje je izvršenje odgođeno, počini novi prekršaj za koji je propisano izricanje zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom određene kategorije.

 

(2) Ako tijelo koje vodi prekršajni postupak izrekne počini­telju prekršaja novu zaštitnu mjeru zabrane upravljanja motornim vozilom i opozove odgođeno izvršenje ranije zaštitne mjere, vrijeme trajanja nove zaštitne mjere zbrojit će se s vremenom trajanja ranije izrečene, a odgođene zaštitne mjere i izreći će se jedna zaštitna mjera čije ukupno trajanje ne može biti duže od dvije godine.

 

(3) Izvršenje zaštitne mjere iz stavka 2. ovoga članka ne može se odgađati.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko do tada niste puhali u alkometar "Dreger" policajac Vam je dužan objasniti način uporabe, to se provodi na način da dok se čuje zvučni signal i dok svijetli zelena lampica Vi morate puhati. U slučaju da Vi prestanene prije uređaj to računa kao grešku i na displeju to pokaže što se i dogodilo kod Vas. Uređaj se nakon toga treba resetirati i Vi ukoliko želite možete ponoviti ispitivanje, što niste učinili, pa su Vam iz tog razloga zapisnički konstatirali da se Vi odbijate podvrći ispitivanju.

 

Vađenje krvi možete zahtjevati tek kada Vam se utvrdi određena koncentracija alkohola, tada Vi to možete poreći i tek tad Vam je policajac dužan omogućiti vađenje krvi.

 

Prekršajni nalog su Vam napisali po ZSPC:

 

"članka 282.

 

(1) Policijski službenik koji obavlja nadzor vozača i drugih sudionika u prometu na cesti, ovlašten je nad svakim sudionikom u prometu koji svojim ponašanjem ometa ili ugrožava promet, provesti postupak ispitivanja pomoću odgovarajućih sredstava i aparata (alkometar i dr.), umjerenih prema propisima o mjerilima i mjeriteljskim uvjetima, radi utvrđivanja prisustva u organizmu alkohola, opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje, odnosno ovlašten je nakon toga te osobe s istim ciljem odvesti na vađenje krvi i uzimanje urina ili na liječnički pregled.

 

(4) Osobe iz stavka 1. i 2. ovoga članka dužne su postupati prema zahtjevima policijskog službenika.

 

(10) Novčanom kaznom u iznosu od najmanje 3.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač motornog vozila i instruktor vožnje ako se odbije podvrgnuti ispitivanju ili liječničkom pregledu, odnosno uzimanju krvi ili krvi i urina, izreći će mu se zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje šest mjeseci i pet negativnih bodova."

 

U nezgodnoj ste situaciji i vrlo teško ćete se izvjući, novčanu kaznu i zaštitnu mjeru dobili ste najmanju određenu za taj prekršaj. No u svakom slučaju pravodobno pišite prigovor. Za alkohol ne umanjuju. Jedino što Vam je povoljno to je da Vam nisu pisali prekršaj iz članka 199, a zakon ublažavanje izrekom zabranjuje za taj članak, pa se između ostalog pozovite i na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisi rekao kada su te zaustavili, u koje vrijem e, datum i sat. očito si namjerno izbjegao puhanje??? zašto. imaš li kakove tegobe sa disanjem i plučima ili si možda tih dana bio bolestan....

anonimus... je napisao:

Molim vas za savijet. Zaustavljen sam radi redovne policijske kontrole, normalno odma alkotest. Pri puhanju dreger je stalno pištio. Na zapisniku mi piše da: prihvaćam ispitivanje ali da nisam pristupio prema tvorničkim uputama uređaja. Priznao sam da sam popijo jedno pivo, kada sam pitao za vađenje krvi policajac je odbijo. Policajac mi je rekao da je to kazna od 3000 kuna i oduzimanje vozačke na 6 mj:; Budući da u prometu nisam bio nikoga ugrozio i da mi je to prvi prometni prekršaj zanima me dali se na sudu mogu nekako izvući sa oduzimanjem vozačke na 3 mjeseca ?Jer bez vozačke 6 mj. nemogu, bavim se takvim poslom da mi je vozačka prijeko potrebna.......hvala...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne obmanjujte čovjeka. Policajac je točno utvrdio da nisi postupio po uputama proizvođača ni policijskog službenika ali te nije imao pravo odbiti odvesti na vađenje krvi jer članak 282. stavak 3. lijepo kaže:

 

 

Policijski službenik odvest će na vađenje krvi i uzimanje urina radi analize i osobe kad poriču rezultate ispitivanja da u organizmu ima opojnih droga ili lijekova na kojima je označeno da se ne smiju upotrebljavati prije ni za vrijeme vožnje utvrđene odgovarajućim sredstvima i aparatima te kad zahtijevaju vađenje krvi i urina radi analize, odnosno liječnički pregled.

 

...te kad zahtijevaju vađenje krvi i urina radi analize, odnosno liječnički pregled.

 

 

Prema tome samo slijepa osoba može tvrditi kad ovo pročita da ga nije morao odvesti na vađenje krvi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rekspi, ti to tvrdiš duže (ja imam suprotno mišljenje, a to je da se prvo mora podvrći ispitivanju, a tek nakon toga zahtjevati vađenje krvi), zanimljivo je pročitati tvoj niže navedeni topic u kojem objašnjavaš kako je prošao tvoj prijatelj. Zanimljivo bi bilo da objaviš da li je dobio kakvo rješenje i kako je prošao?

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503317296&forum=29

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ići ću na suočenje sa policajcem. Ali nemam nikakve svjedoke, tako da je njegova riječ protiv moje. Nemam nikakve šanse:(.

 

Aj, nije baš da nemaš nikakve šanse. Pristao si na puhanje i to je dobro.

 

Na suočenju reci da si pri puhanju postupio po zahtjevu policajca, al svejedno da nisi uspio napuhati (time se usklađuješ sa stavkom 4, članka 282.), da nije tvoja krivica pa si zatražio vađenje krvi na što policajac nije pristao, nego ti je napisao kaznu.

 

E sad, ne znam jel igdi u zakonu izričito navedeno da je nereagiranja dragera pri puhanju ekvivalentno odbijanju alkotesta. Virujem da nije i drži se toga; znači. puha si, Drager nije reagira pa si zatražio vađenje krvi na što policajac nije prista.

 

Ovo što OKAN kaže o resetiranju Dragera i ponavljanju alkotesta je sigurno točno. E sad, ako ti policajac nije ponudio da pušeš ponovo reci da nisi zna da to možeš pa da si zbog toga i zatražio vađenje krvi jer si tio dokazat da nisi pijan.

 

 

Možda mi se sudac malo smiluje jer do sada nisam imao nikakvih prekršaja

 

To ti je olakotna okolnost, i to će, virujem, bit presudno pa ćeš dobit 6 miseci bez vozačke, al uvjetno! A i to je dobro.

Na Sudu navedi da ti je auto prijeko potreban.. posao, šta li već..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija