Jump to content

Uknjižba vlasništva


josh

Preporučene objave

Moja majka naslijedila je od svog oca kuću i dvorište. No njezin otac nije riješio vlasništvo parcele. Osim njegovog dijela (kojeg je po ostavinskog raspravi naslijedila moja majka) na gruntovnici su upisane njegova majka i dvije sestre (sve tri su umrle). Jedna sestra je imala jednu kćerku, a druga nije imala nasljednike. Ta tetina kćerka ne protivi se da se majka knjiži na cijelu parcelu. Kojim postupkom majka može uknjižiti vlasništvo 1/1 na cijeloj parceli, jer su mi rekli da se ne mogu tužiti mrtve osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iza bake i obje tete morate pokrenuti postupak naknadno pronađene ostavine. Podnesete sudu gdje se vodila ostavina prijedlog i priložite broj čestice o kojoj se radi.

Po ovome kako navodite, nasljednice bi bile:

- iza bake: vaša majka i tetina kćerka - tako da tetina kćer može vašoj majci ustupiti svoj dio.

- iza 1. tete: samo njena kćer, tako da onda tetina kćer može s vašom majkom sklopiti nakon toga ugovor o darovanju tog dijela

- a iza 2. tete: vaša majka i tetina kćer, tako da tetina kćer može vašoj majci ustupiti svoj dio.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

U međuvremenu sam utvrdio da iza tete koja nije imala djece i nije bila udana nije pokrenuta ostavinska rasprava. Budući da je zadnje mjesto stanovanja bilo u Zagrebu i da se sad ostavinska rasprava može provesti kod javnog bilježnika, zanima me koliko bi taj postupak trajao. To jest da li se s rješenjem od javnog bilježnika direktno ide u gruntovnicu ili je mora potvrditi sud. Bojim se da bi predmet dugo stajao na sudu s obzirom na zatrpanost sudova u Zagrebu. Ostalo bi se moglo riješiti relativno brzo jer su nekretnine na području suda u Zaboku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Praksa pokazuje da ostavine kod bilježnika idu puno brže nego na sudu.

A i bilježnik, ako ima slobodnog termina, može vas ubaciti u raspored kako vama odgovara.

Nakon što bilježnik donese rješenje o nasljeđivanju, vi ne morate ići u gruntovnicu, jer rješenje po službenoj dužnosti u gruntovnicu šalje bilježnik, te se upis provodi po službenoj dužnosti.

Jb u Zagrebu prijavite i te nekretnine u Zaboku i sve ostelo što spada u ostavinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Mogu li se samo kratko nadovezati sa pitanjem, nisam ovo znala da se može kod javnog bilježnika...naime meni je ostavinska bila na sudu i sad samo sa majke na mene kao kćer . I ja sam predala na gruntovnicu - zemljišno knjižni da mi prebace na mene po toj ostavini i čekam već tri godine. Prošli tjedan sam opet išla pitati gdje je zapelo pa su mi rekli da mi je spis u ladici- čeka referenta koji če ga obraditi. Ajme.

Rekli su da ja mogu jedino preuzeti natrag cijeli spis , i onda gubim red t.j kad bih opet predavala svu dokumentaciju opet bih morala toliko čekati...

Da li postoji neka šansa da ga ja izvadim iz gruntovne i dam javnom bilježniku pa da mi on to brže prenese?

 

Ili sam skroz sve pobrkala? Molim vas savjet nemojte me špotati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija