Jump to content

Darovni ugovor


undertaker

Preporučene objave

Morate prihvatiti to da je vlasništvo ustavno i zakonsko apsolutno najjače pravo, koje ovlašteniku daje pravo da radi s njim što ga je volja, pa čak i da stvar uništi.

Pa tako to može i baka sa svojim vlasništvom, i vi sa svojim.

 

Niste rekli jesu li roditelji (djeca od bake) od vas 3 unuka živi.

Ako jesu, onda vi nemate nikakvih nasljednih prava iza bake.

Ako nisu, onda ste nasljednici vi, pa možete naostavini iza bake postavljati zahtjeve za nužnim dijelom ili tražiti uračunavanje dara.

 

P.S. Molim vas, ne duplicirajte teme. Mogli ste samo osvježiti ranije teme.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nažalost na prethodni post nije nitko reagirao, nas 3 imamo zajedničkog oca, koji je pak bio bakin jedini sin, prvi unuk kojem je baka darovala svoj dio nekretnine je sin iz prvog braka , dok smo nas 2 iz drugog braka, otac nam je preminuo još 1997, e i baka nema više apsolutno nikakvih pokretnina i nekretnina, osim jednog groba mislim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate prihvatiti to da je vlasništvo ustavno i zakonsko apsolutno najjače pravo, koje ovlašteniku daje pravo da radi s njim što ga je volja, pa čak i da stvar uništi.

 

 

čitam odgovor i morao sam reagirati...e pa i nije baš tako da vlasnik može uništiti svoje vlasništvo. vlasništvo nije apsolutno već u vezi njega postoje brojna ograničenja...Ustav RH zabranjuje (makar ne direktno) uništavanje svoga vlasništva. Kako bi rekao Mesić: Čitaj Ustav! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Naravno, slažem se s vama.

Ali pokušala sam naglasiti poantu u odgovoru na ovo konkretno pitanje, tj. da baki nitko ne može zamjeriti da proda svoje nekretnine.

Da sam krenula sa lamentacijom o zakonskim ili ugovornim ograničenjima (šikanom, općem interesu i općem dobru, izvlaštenju...), mislim da bi se izgubio smisao konkretnog problema.

A osim toga, činjenica je da vlasništvo čini 4 ovlaštenja: posidere, uti, frui i abuti.

A abuti na lat. je nešto kao potrošiti u potpunosti, ako se ne varam.

A jesam se sad dobro isfilozofirala, ha? :-D

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

undertaker je napisao:

Ma nee... nitko ne zeli biti tako okrutan i bacat bakicu van , samo me zanimalo kako se taj dio darovnog ugovora odnosi na nužni dio ( da li gubimo pravo nužnog dijela ako ona ima pravo doživotnog korištenja nekretnine ) :-P:-D:-D

Buduci da imam rociste za par tjedana, molim Vas da mi neko samo odgovori na ovo zadnje pitanje, Hvala, Hvala, Hvala!!!
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

undertaker je napisao:

Ma nee... nitko ne zeli biti tako okrutan i bacat bakicu van , samo me zanimalo kako se taj dio darovnog ugovora odnosi na nužni dio ( da li gubimo pravo nužnog dijela ako ona ima pravo doživotnog korištenja nekretnine ) :-P:-D:-D

 

ti pravo nužnog dijela ne možeš tražiti sve dok ne umre osoba iza koje potražuješ nasljedstvo.

Dakle, pretpostavka nasljeđivanja je smrt ostavitelja. Trenutno je baka korisnik doživotnog uživanja nekretnine, kad bakice više ne bude, neće biti ni korisnika doživotnog uživanja. Iza bakice će se provesti ostavinski postupak, pa ćeš svoj zahtjev postaviti u istom.

Kužiš? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija