Jump to content

Necastan otpust iz HV.Pomoc


marin16

Preporučene objave

Postovanje,

 

Imam jedan problem.

Radi se o pripadniku specijalnih postrojbi, dragovoljcu, bez ijedne mrlje na karijeri do 1996. godine kada je isti udaljen

iz OS Rh radi fizickog sukoba sa nadredjenim.Kazna je bila

necasni otpust.

Ipak, covjek dobija onaj papir sa udjelima iz Erste-a, i posjeduje iskaznicu branitelja iz DR-a.

Medjutim, prigodom pokusaja podizanja dividende, sluzbenica iz Fine ne pronalazi njegove podatke, i poslije

provjere obavjestava ga da je izbrisan iz vojne evidencije

i da nema nikakva prava.

 

Interesira me ima li pravo zalbe, ako da ,kome se obratiti,

i da li je moguce covjeku koji je neupitno bio tu kad je trebalo, oduzeti sva prava ,tj. izbrisati ih jednim pokretom misa?

 

Unaprijed zahvalan,

 

Marin

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje su bitna dva pitanja:

1. kada je otpušten iz OS i

2. koji je razlog nečasnog otpusta?

 

ad 1. Što se tiče vremena otpuštanja iz OS, za status HB-a bitno je razdoblje do 30.06.1996.

ad 2. Ukoliko je razlog nečasnog otpusta iz OS onaj koji navodite ("radi fizickog sukoba sa nadredjenim") to se, po mom mišljenju, ne bi moglo podvesti pod odredbu članka 10. ZOPHBDR:

"1) Ne mogu ostvariti prava iz ovoga Zakona osobe koje su oštećenja organizma zadobile kao pripadnici, pomagači ili suradnici neprijateljskih vojnih i paravojnih postrojbi kao i osobe koje su osuđene pravomoćnom sudskom presudom zbog sudjelovanja u neprijateljskim vojnim i paravojnim postrojbama ili zbog ugrožavanja ustavnog poretka i sigurnosti Republike Hrvatske, kao ni članovi njihovih obitelji.

(2) Prava utvrđena ovim Zakonom ne mogu ostvariti ni osobe koje su se u Domovinskom ratu same ranile radi izbjegavanja vojne obveze, niti osobe za koje je u odgovarajućem postupku utvrđeno da su samovoljno ili bez dopuštenja nadležnog zapovjednika napustile postrojbu u bilo kojem razdoblju ili se nisu odazvale mobilizaciji.

(3) Zapreke iz stavka 1. i 2. ovoga članka odnose se i na priznavanje statusa hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata."

 

 

Za početak bilo bi dobro da kontaktira MOBMS radi provjere podataka u Registru (odnosno, da li su ga i po kojoj osnovi brisali iz istog).

Ukoliko je brisan iz Registra, neka se pisanim zahtjevom obrati nadležnom tijelu MORH-a radi izdavanja potvrde o statusu HB-a. Ili će dobiti potvrdu ili će ga odbiti (uz neko obrazloženje, valjda) - u svakom slučaju situacija bi trebala biti jasnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Lijep pozdrav! Imam nekoliko pitanja u vezi nečasnog otpusta! Naime prijatelj je nečasno otpušten u 12 mjesecu 1995. Spor se vodio do 1996, uglavnom zanima ga pošto je do 2004 godine dobio sve potvrde da je HB dobio je iskaznicu HB, dionice koje je prodao i nije bilo nikakvih problema. Međutim prošli tjedan je otišao podići potvdu da je HB što su odbili rekavši da nema status HB. I da dečko koji je isto skinit sa njim radi iste stvari je dobio potvrdu da je HB a moj prijatelj ne! Gdje i kako bi se mogao žaliti! Dobiti nekakav oprost ili nešto! Molim Vas pomoć žao mi je čovjek!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neka pismeno od ureda za obranu(MUP-a) traži potvrdu o pripadnosti.

zahtjev za izdavanje potvrde o pripadnost posati poštom preporučeno i sa povratnicom .

ili na kopiju zahtjeva da dobije pečat kao potvrdu da je ured primio zahtjev.

ako rješenje bude negativno postupiti po uputi o pravnom lijeku.

vjerujem da bi Upravni sud zauzeo drugačije stajalište.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Vjestica

prevedi nam to na hrvatski , jer ne razumijemo svi pravne termine .Jer i ja sam imao problema sa nečasnim otpustom . Nešto sam riješio ,a nešto još pokušavam . Možda se čovjeku može pomoći . Uglavnom na forumu postavljam pitanja ,a sada bih možda mogao i pomoći (ne garantiram)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Bok svima! Prijatelj je rješio neke stvari naime dobio je potvrdu HB ali je problem što su mu priznali u uredu za obranu tj. izdali su mu potvrdu za nekoliko dana (konkretno 10-tak, a on je bio 5 godina) što je totalna glupost i sada mora prikupiti sve papire koje ima i odnjeti u ured za obranu, kao da oni to tamo nemaju, imaju sve u kompjuteru, da bi mu priznali svih 5 godina! I to su mu rekli da mu nemogu sve priznati! Otišao je kod pravnice i rekla mu je da mora prikupiti sve što ima iz vojske i odnese u ured za obranu i da mu moraju priznati sve to jer nečastan otpust nema nikakve veze sa priznavanjem statusa HB, jer ga on već ima i može dobiti potvrdu! Na kraju je i bilo onako kako je rekla pravnica! Isto tako je rekla da ima pravo na braniteljsku mirovinu! Pošto je nezaposlen sada je prikupio sve papire i predao je za opskrbninu (sada i na to ima pravo)! Samo eto nekako da se sredi nečastan otpust jer to mu je velika mrlja pogotovo kad bude tražio ratni put! Šteta jer je on bio od 1991. Svi savjeti su dobrodošli! Hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

poštovanje

suprug je imao nečastan otpust iz brigade razlog:ne javljanje na poso nakon terena nakon 5 dana. molila vas ako neko može pomoći na pitanje: kako rješit nečastan otpust?tek prije par dana smo slučajno doznali za taj nečastan otpust,,,,po njima!otpust je bio davne 1993,,,i sve ono razdoblje 91,92 je naravno nečasno,,a suprug ima dokumentciju da mu je 93 dijagnosticiran ptsp,,,i nakon tog nečasnog otpusta imamo dokumentaciju da se želio vratit u hv,,,ali nije bilo sluha,,,,dok je trebao-bio je dobar,,,,, inače suprug je došao u hrvatsku 91 u hv,,,a njegovi pretpostavljeni iz brigade nisu znali da nakon povratka s terena on je beskućnik..........

ako netko zna kako se rješit tog nečasnog otpusta??????????hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- nečastan otpust se ne može "riješiti"

- tijekom rata u mojoj postrojbi bilo je desetak nečasnih otpusta, ali nakon strogo i pravično provedenih stegovnih postupaka te na kraju pravomoćne presude vojno-stegovnog suda

- osim nekih krađa, ubojstava i zloporabe droge, razlozi su u dobrom dijelu slučajeva bili neopravadani izostanci 5 ili više dana iz postrojbe

- svi moji zapovjednici ipak su u takvim slučajevima bili vrlo oprezni i ljudski se ponašali te donašali odluke nakon nekoliko prospavanih noći, da tako kažem - ipak se tu radilo o bojovnicima, sa nemalim zaslugama za uspjeh i ugled postrojbe

- zapovjednik je želio svakom od "bjegunaca" oprostiti, i oprostio je onima razumnim koji su priznali svoj grijeh i ispričali se, ali drugi dio njih nije bio takav

- šta sam želio reći, teško je sada nakon tolikog vremenskog odmaka govoriti o toj temi, ja ne mogu shvatiti niti vjerovati da neki nisu znali da su nečasno otpušteni, a pogotovo da sada traže oprost, brisanje, ili kakogodsetozvalo

- za grijehe treba odgovarati i snositi posljedice - kako onda, tako i sada - o tome je trebalo misliti na vrijeme

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

paukovi je napisao:

poštovanje

suprug je imao nečastan otpust iz brigade razlog:ne javljanje na poso nakon terena nakon 5 dana. molila vas ako neko može pomoći na pitanje: kako rješit nečastan otpust?tek prije par dana smo slučajno doznali za taj nečastan otpust,,,,po njima!otpust je bio davne 1993,,,i sve ono razdoblje 91,92 je naravno nečasno,,a suprug ima dokumentciju da mu je 93 dijagnosticiran ptsp,,,i nakon tog nečasnog otpusta imamo dokumentaciju da se želio vratit u hv,,,ali nije bilo sluha,,,,dok je trebao-bio je dobar,,,,, inače suprug je došao u hrvatsku 91 u hv,,,a njegovi pretpostavljeni iz brigade nisu znali da nakon povratka s terena on je beskućnik..........

ako netko zna kako se rješit tog nečasnog otpusta??????????hvala

 

Dali vam je suprug cijelo vrijeme rata bio u jednoj postrojbi, a ako nije napišite koje postrojbe i koji vremenski period . I sa kojim datumom je dobio nečastan otpust.Bilo bi dobro kada bi naveli zbog čega treba dokumentaciju za priznavanje statusa HB . Ja sam i sam "nečastivi"(saznao za to nakon 10 god.) pa možda mogu pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..da za grjehe treba odgovarati slažem se s tobom.

.grjeh ovog branitelja je bio taj što je imao obiteljskih problema naime mama i tata su mu bili u srbiji i on je tržio način da ih dovede otamo,al duga je to priča,

-a moje mišljenje je da neki branitelji su s razlogom možda bili odsutni tih 5 ili više dana,,a neki ne,smatram ako se je netko htio vratit u postrojbu da je netko trbao imat za to sluha ,jer ako netko od 93 ima dijagnosticiran ptsp,mislim da je to nekim zapovjednicima trebalo nešta značit ili ih malo potaknit na razmišljanje....al nema veze.

--

nevjerojatno je al netko je slučajno tek prije par dana saznao da je neč,otpušten jer je vadio neku potvrdu a do prije 2god,nije bilo rječi o tome.

-izgleda da se s ragitama nevalja bost-kažu stari ljudi

-hvala na tvom komentaru

-mene je semo zanimalo jel se može šta poduzet ,jer su ga svi napustili,zaboravili,,a ja mislim da čovjeku treba pomoć ako se može jer je s 20god,došao o hrvatsku i bio u elitnoj brigadi 1991,1992, 1993,,,a pukao je iza operacije maslenica kad mu je poginio naj bolji frend,,,,,

HVALA NA PORUKAMA!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala ti na tvojoj poruci

suprug je bio u 4gbrd,od 1991-1993.i nakon operacije maslenica je puka,,a kako da ti drukčije kažem valjda znaš kako je to,,,ma ima on status HB,,nije dobio one dionice od erste fonda za 91-93 i slučajno tražili neku potvrdu u uredu za obranu i saznali,,,a do prije 2 god,je imao papir za to razdoblje,,,otpust je dobio 93

ma čini mi se da je vama braniteljma ovo sve borba s vjetrenjačama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

paukovi je napisao:

poštovanje

suprug je imao nečastan otpust iz brigade razlog:ne javljanje na poso nakon terena nakon 5 dana. molila vas ako neko može pomoći na pitanje: kako rješit nečastan otpust?tek prije par dana smo slučajno doznali za taj nečastan otpust,,,,po njima!otpust je bio davne 1993,,,i sve ono razdoblje 91,92 je naravno nečasno,,a suprug ima dokumentciju da mu je 93 dijagnosticiran ptsp,,,i nakon tog nečasnog otpusta imamo dokumentaciju da se želio vratit u hv,,,ali nije bilo sluha,,,,dok je trebao-bio je dobar,,,,, inače suprug je došao u hrvatsku 91 u hv,,,a njegovi pretpostavljeni iz brigade nisu znali da nakon povratka s terena on je beskućnik..........

ako netko zna kako se rješit tog nečasnog otpusta??????????hvala

 

Dali vam je suprug cijelo vrijeme rata bio u jednoj postrojbi, a ako nije napišite koje postrojbe i koji vremenski period . I sa kojim datumom je dobio nečastan otpust.Bilo bi dobro kada bi naveli zbog čega treba dokumentaciju za priznavanje statusa HB . Ja sam i sam "nečastivi"(saznao za to nakon 10 god.) pa možda mogu pomoći

hvala ti na tvojoj poruci
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ecwashere je napisao:

 

- šta sam želio reći, teško je sada nakon tolikog vremenskog odmaka govoriti o toj temi, ja ne mogu shvatiti niti vjerovati da neki nisu znali da su nečasno otpušteni, a pogotovo da sada traže oprost, brisanje, ili kakogodsetozvalo

- za grijehe treba odgovarati i snositi posljedice - kako onda, tako i sada - o tome je trebalo misliti na vrijeme

 

Teško ti je shvatiti kada nisi u takvoj situaciji (ili je nešto drugo u pitanju). Niko od nikoga ne traži oprost , traži se da mu se prizna ono što je prošao i preživio . Žena je pitala za pravnu pomoć , a ne za tvoje moralne savjete . Ti si očito imao vremena razmišljati unaprijed , dok su drugi razmišljali kako da sačuvaju živu glavu . O kakvim grijesima ti uopće pričaš , pričaj o grijesima onih koji su doneli takve zakone . Sjedili su u polupraznom saboru , rata nisu ni pomirišali i oni odlučuju da li je častan ili nečastan netko ko po zimi i kiši spava u hladnom rovu ( u tvom rovu je vjerovatno bilo ugrađeno centralno grijanje ), a granate , metke , gledanje i slušanje zapomaganja ranjenih nebih trebao ni spominjati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

paukovi je napisao:

hvala ti na tvojoj poruci

suprug je bio u 4gbrd,od 1991-1993.i nakon operacije maslenica je puka,,a kako da ti drukčije kažem valjda znaš kako je to,,,ma ima on status HB,,nije dobio one dionice od erste fonda za 91-93 i slučajno tražili neku potvrdu u uredu za obranu i saznali,,,a do prije 2 god,je imao papir za to razdoblje,,,otpust je dobio 93

ma čini mi se da je vama braniteljma ovo sve borba s vjetrenjačama

 

Žao mi je , ali mislio sam da ima problem sa statusom HB , jer moj slučaj je takav ( ali uspio sam "navući 6 mjeseci " časnog " služenja pa sam dobio status) .Dionice nisam dobio niti ja za period od 08.91 -04.95.Skoro četiri godine , trenutno sam na ustavnom sudu ,nisam nikakav pravnik tako da vam ne mogu ništa pametno reći. Možda Mrljavac ili Morskiwuk , imaju bolji savjet . Uglavnom puno sreće i ne odustajte

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 kaže:

"Ti si očito imao vremena razmišljati unaprijed , dok su drugi razmišljali kako da sačuvaju živu glavu. O kakvim grijesima ti uopće pričaš, pričaj o grijesima onih koji su doneli takve zakone."

 

Uvijek ću moralizirati o ljudima koji su samovoljno napuštali postrojbu. Uvijek je postojalo moguće rješenje, samo je trebalo pitati i zamoliti, a ne...U ratu se može sve progutati, ali baš sve, samo ne samovoljno napuštanje postrojbe.

 

A o mojim razmišljanjima unaprijed, pa naravno da sam razmišljao unaprijed, zato sam i krenio 91. u Zapadnoj Slavoniji i završio 95. pred Mrkonjić Gradom. Ostale su mi drage čelične uspomene u glavi i nogama zbog kojih sam pušku zamijenio olovkom i računalom. Drago mi je da sam i nakon rata radio u trupi sve do nasilnog umirovljenja prije par godina...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija