Jump to content

Čl. 20 Zakona o policiji ?!


nono21

Preporučene objave

Pozdrav svima, imam jedno pitanje u vezi čl. 20 zakona o policiji.

 

Zanima me dali se baš svaki, znači i prometni, temeljni i bilo koji drugi policijski službenik, dužan predstaviti službenom iskaznicom i značkom, nakon što se, npr. službeno obrati građaninu u svrhu legitimacije, ili ako zaustavi neko vozilo, itd... ?!

 

Hvala unaprijed... :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A koji su to slučajevi kad situacija "ne dozvoljava" ?!

 

Pretpostavljam da je to u slučaju napada na policajca, ili u nekoj drugoj situaciji kad je potrebno brzo i učinkovito reagirati.. ili ?!

 

Hvala jos jednom.

Mrljavac je napisao:

Ukoliko situacija to ne dozvoljava - ne mora, a to policajac procjenjuje.

 

Građanin se uvijek može žaliti na postupak policajca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravilnik navodi da se policijski službenik ne mora predstaviti ako bi to moglo ugroziti postizanje cilja primjene policijske ovlasti.

Zakon o policiji propsuje da se policijski službenik ne mora predstaviti ako stvarne okolnosti primjene policijske ovlasti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje njenoga cilja. U tom slučaju policijski službenik će tijekom izvršenja policijske ovlasti na svoje svojstvo upozoriti riječju “Policija!”.

Čim prestanu okolnosti iz stavka 2. ovoga članka, policijski službenik predstavit će se na način određen stavkom 1. ovoga članka.

 

Dakle, radi se o procjeni svake pojedinačne situacije, no nakon prestanka razloga mora se predstaviti. Možda je zgodno napomenuti da budući se radi o postupanju koje predstavlja iznimku policijski bi službenik o takvom postupanju trebao sastaviti zabilješku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nono21 je napisao:

Pozdrav svima, imam jedno pitanje u vezi čl. 20 zakona o policiji.

 

Zanima me dali se baš svaki, znači i prometni, temeljni i bilo koji drugi policijski službenik, dužan predstaviti službenom iskaznicom i značkom, nakon što se, npr. službeno obrati građaninu u svrhu legitimacije, ili ako zaustavi neko vozilo, itd... ?!

 

Hvala unaprijed... :-D

 

..hm??

...daj nam malo više podataka??

...kako misliš zaustavio vozilo, jel misliš na policijskog službenika u odori ili što??

 

Koliko sam ja shvatio ti očekuješ da ti se predstavlja svaki policajac u odori sa značkom(koju uzgred ima na košulji) i da ti vadi službenu iskaznicu (koju ti uzgred nije dužan pokazati ako je u odori)!!

 

Znači!!

..... postupak predstavljanja policijskog službenika tebi (ja sam policijski službenik policijske postaje žnjžnj pero utegurović i zaustavio sam vas poradi pojačanog nadzora alkoholiziranosti vozača, molim vas vašu prometnu i vozačku dozvolu),

 

...... postupak utvrđivanja ili provjere tvog identiteta i druge radnje,

 

......zatim procesuiranje eventualnog prometnog prekršaja potrajalo bi mnogo dugo bato, a naši građani baš nemaju puno živaca posebno kad su kazne u pitanju!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 20.

 

Policijski službenik dužan je prije početka primjene policijske ovlasti predstaviti se pokazivanjem službene značke i službene iskaznice.

 

Iznimno, policijski službenik neće se predstaviti na način određen u stavku 1. ovoga članka, ako stvarne okolnosti primjene policijske ovlasti ukazuju da bi to moglo ugroziti postizanje njenoga cilja. U tom slučaju policijski službenik će tijekom izvršenja policijske ovlasti na svoje svojstvo upozoriti riječju “Policija!”.

 

Čim prestanu okolnosti iz stavka 2. ovoga članka, policijski službenik predstavit će se na način određen stavkom 1. ovoga članka.

 

 

Mislim da Mrnjavac ovdje nema pravo što se tiče zakona, policajac uvijek mora pokazati značku i iskaznicu, ali može to napraviti prije ili poslije primjene policijskih ovlasti.

 

Ono u čemu Mrnjavac IMA PRAVO jest da se naši policajci prema vlastitoj procjeni daju si za pravo ponašati kako hoće.

 

Formalno, ako se ne predstavi, nema pravo primjenjivati pol. ovlasti. Ako vikne "POLICIJA" i naknadno se ne predstavi, opet krši zakon, jer je primjenio policijske ovlasti suprotno zakonu o policiji.

 

Prijavite policijskog službenika (ako ne znate tkoje to bio, navedite mjesto, vrijeme i okolnost, možda broj pol automobila) putem ministarstva (s povratnicom) a oni neka proslijede kome treba. Proučite i etički kodeks policije Etički kodeks

 

Vjerojatno ćete dobiti odgovor od PU kao i ja, u stilu moji su "dečki OK", ali pritisak raste.

 

Osobno sam odlučio da ako prekršajni postupak završi u moju korist, ponovno pošaljem prijavu protiv službenika, te po zakonu prisilim načelnika PU kazni dotičnog, jer je obavezan po pravomoćnoj presudi u moju korist postupiti kao da je i sam utvrdio nepravilnost, odnosno prihvatiti odluku suda kao teret za pokicajca. Naavno, ja tvrdim da se djelo nije niti dogodilo, što bi u slučaju prihvaćanja prek. suda teško teretilo policajca, pa čak i kazneno.

 

Sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odora nije dokaz da se radi o službenoj osobi, bio je neki slučaj da su dva lažna policajca imala i sl. automobil. U savakom većem mejstu ima kazalište ili prodavaonica kostima, pa "ajmo svi biti policajci" :policajac:

 

Prema zakonu mora pokazati i značku i iskaznicu, uostalom pogledajte neku od onih policijskih sapunica iz amerike ili njemačke, policajci u odori stalno imaju istaknutu značku i iskaznicu na odori, pa nemaju pootrebu stalno vaditi ausweis.

 

Ali, naši su šerifi, a šerifu se ne treba zamjerati.

 

A sada još nešto gore:

 

U slučaju "Pukanić" policija je postupila prema zakonu JER POLICAJAC MOŽE AKO SUMNJA NA DUŠEVNU BOLEST građana PRIVESTI ISTOG u lisicama u duševnu bolnicu. Nakon toga bolnica upućuje slučaj na odluku sudu, koji odlučuje o daljnjem postupku, a u sluučaju "Pukanić" je gospđu pustio na slobodu. Ali, sankcija za policiju NEMA jer im zakon daje ovlasti iz domene medicinske dijagnostuke, odnosno psihijatrije.

 

Dakle, STVARNO POLICIJA NIJE PREKRŠILA ZAKON, a taj zakon je naš, HRVATSKI!!!

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako "dobro" to ne bi obrazložio najbolji metodolog zakonitosti postupanja policijskih službenika.

 

U savakom većem mejstu ima kazalište ili prodavaonica kostima, pa "ajmo svi biti policajci"
uostalom pogledajte neku od onih policijskih sapunica iz amerike ili njemačke, policajci u odori stalno imaju istaknutu značku i iskaznicu na odori, pa nemaju pootrebu stalno vaditi ausweis.
Ali, naši su šerifi, a šerifu se ne treba zamjerati.

 

 

A koju sapunicu da počnemo pratiti pa da nešto i naučimo? :zbunj:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju "Pukanić" policija je postupila prema zakonu JER POLICAJAC MOŽE AKO SUMNJA NA DUŠEVNU BOLEST građana PRIVESTI ISTOG u lisicama u duševnu bolnicu. Nakon toga bolnica upućuje slučaj na odluku sudu, koji odlučuje o daljnjem postupku, a u sluučaju "Pukanić" je gospđu pustio na slobodu. Ali, sankcija za policiju NEMA jer im zakon daje ovlasti iz domene medicinske dijagnostuke, odnosno psihijatrije.

 

 

 

niste baš potpuno u pravu. policija u ovom i sličnim slućajevima samo pruža asistenciju medicinskim djelatnicima. što je i u ovom slućaju vidljivo. ne privodi policajac osobu u duševnu bolnicu već to određuje liječnik koji je zatražio asistenciju policije. policajci mogu i bez liječnika privesti osobu na psihijatriju, ali samo ako je osoba već tamo liječena i postoji opasnost da ugrozi sebe ili druge (recimo kada se osoba napije,a već je liječena pa u takvom stanju napadne i istera ženu iz kuće, može ga policajac privesti na psihijatriju i dalje ga preuzima dežurni liječnik. za takvo postupanje postoji naputak o postupanju sa duševno oboljelim osobama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htio sam apostrofirati da policajac može i bez lječničke uputnice privesti bilo koju osobu u duševnu bolnicu. Kako nisam osobno sudjelovao na tom israživanju, mogi za dan dva staviti sažetak o tome.

 

Osobno mislim da policajac nije kompetentan određiati da li je netko duševni bolesnik ili ne. Policajac može reagirati na način da pozove hitnu pomoć, ali da sam sprovodi u lisicama nekog, to mislim da je previše.

 

Kako bih to dokazao, prisjetimo se nedavnog događaja o maloljetbiku kojeg su navodno pretukli poicajci. Kada bi policajac koji ga je sproveo u postaju bio medicinski kompetentan, umjesto u postaju trebao je s njim otići u bolnicu. Isti se poslije opravdavao da je pitao maloljetnika želi li medicinsku pomoć ili ne, za što mislim da je i u redu, jer on nije doktor da može procijeniti da li neko stvarno treba ili ne pomoć.

 

Ako povučemo analogiju s gđ. Pukanić, policajci su trebali pitati želi li ona u bolnicu ili ne. Naravno, po zakonu nisu trebali jer im isti dopuša da po vlastitom nahođenju sprovedu osobu u bolnicu.

 

Meni bi bilo normlno da osobu koja je psihički bolesna obrađiju bolničar i doktori, jer da stvar dovedemo do apsurda, možemo u duševnim bolnicama postaviti policajce da štite pacijente od samoozljeđivanja, jer su po zakonu kompetentni i za to. :bang:

 

Sretno (i paziti na živce)!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija