Jump to content

Ometanje posjeda


njofra13

Preporučene objave

Imam jedan problem vezan za ometanje posjeda pa unaprijed zahvaljujem na pomoci.

 

Prije 2 godine postao sam vlasnik jedne parcele(suma+pasnjak u sumi)...susjed do mene je na medji imao ogradu i sve je bilo ok dok on svoje zemljiste nije prosle godine prodao i tu nastaje problem. Sadasnji vlasnici su srusili ogradu i sve oko nje te postavili novu, ali vise nego ocigledno usavsi u moju parcelu. Posto neki normalan dogovor nije moguc(preporucio sam privatnog mjernika...odbili su)...te kako zelim samo da se zna di je tocno medja obratio sam se advokatu da probamo to rijesiti sluzbenim putem. On mi je rekao da moramo podnesti zahtjev za ometanje posjeda...te da ce nakon izvanparnicne rasprave izaci sluzbeni mjernik koji ce pokolciti zemljiste. E tu dolazi jos jedan problem...danas sam otisao na opcinski sud i u katastar po papire svoje zemlje i usput sam zatrazio vlasnicke papire od mog susjeda(samo 20kn biljega i to je to)...i paf...ni on ni prosli susjed uopce nisu uvedeni kao vlasnici te zemlje(ni na sudu ni u katastru) vec sasvim treca osoba.

Advokat mi rece da je moguce da "sadasnji" vlasnici vanknjiznicno uzivaju posjed i da za pokretanje postupka ometanja posjeda moram nabaviti adresu i sve podatke od osobe koja je upisana kao vlasnik na vlasnickom listu. Od te gospodje znam samo mjesto stanovanja(nista vise), ali nemogu stupiti u kontakt s njom. Sad me zanima jel ima ko kakav savjet kako pokrenuti ovaj postupak kako bi na teren izasao sudski mjernik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužba za ometanje posjeda se podnosi u roku od mjesec dana od dana saznanja smetanja, kasnije kasnite sa tužbom za

smetanje posjeda.

Neznam zašto se uopće opterečujete sa susjedom i bivšim vlasnicima.Predložite vašem odvjetniku da izvedete geodeta da točno izmjeri vaše zemljište. Tko kaže da stalno treba pitati susjeda da li se on slaže ili ne. Da li se vi slažete sa ovakvom situacijom koju imate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAGI je napisao:

Tužba za ometanje posjeda se podnosi u roku od mjesec dana od dana saznanja smetanja, kasnije kasnite sa tužbom za

smetanje posjeda.

Neznam zašto se uopće opterečujete sa susjedom i bivšim vlasnicima.Predložite vašem odvjetniku da izvedete geodeta da točno izmjeri vaše zemljište. Tko kaže da stalno treba pitati susjeda da li se on slaže ili ne. Da li se vi slažete sa ovakvom situacijom koju imate?

 

Naravno da se ne slazem s ovakvom situacijom.

 

Htio sam izvesti mjernika...bio sam kod privat. geodeta i covjek mi je rekao da on moze doci i izmjeriti zemljiste tj. odrediti gdje je medja , ali da to nije sluzbeno jer druga strana to moze osporiti i opet sam na pocetku.(a moram ga platiti)

Posto su mi likovi vec usli u posjedi i jedan dio ogradili vrlo vjerojatno da bi osporili mjerenje.

 

Zato sam prek odvjetnika pokrenuo postupak za uredjene medje(vanparnicki predmet) nakon kojeg izlazi mjernik na lice mjesta. Svi mi govore da je to jedino sluzbeno rjesenje ovog slucaja i ako mi nakon toga ponovo predju medju mogu podnesti tuzbu za ometanje posjeda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste putem odvjetnika podnijeli sudu podnesak za uređenje međe, sud će najvjerojatnije presuditi da se međa uredi po posljednjem mirnom psjedu.

Ukoliko se jedna od stranaka ne složi, sud će odrediti geometra-vještaka koji će na terenu izmjeriti situaciju. Istovremeno će sud izaći na teren, te će sudac na licu mjesta uz asistenciju vještaka odrediti među. Najvjerojatnije će to sudac odrediti po posljednjem mirnom posjedu, ili po pravičnoj odluci suda.

To rješenje donosi se na licu mjesta, na njega nema žalbe, a nezadovoljna stranka ima pravo podnijeti sudu podnesak za postupak ako smatra da mu je oduzeto njegovo vlasništvo.Taj podnesak ne odnosi se na uređenje međa već kao posebna parnica.

Osobno ne preporučam taj postupak jer je digotrajan i skup, a i malo je šanse da će neki drugi sud pobiti pravičnu ocjenu prethodnog.

Iz mog slučaja ta će vas avantura skupa sa odvjetnikom koštati svakog po oko 3500 Kn.

Naime, troškovi sudskog uređenje međe padaju po pola svakoj stranci dok svaka stranka plaća svog odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Ako ste putem odvjetnika podnijeli sudu podnesak za uređenje međe, sud će najvjerojatnije presuditi da se međa uredi po posljednjem mirnom psjedu.

Ukoliko se jedna od stranaka ne složi, sud će odrediti geometra-vještaka koji će na terenu izmjeriti situaciju. Istovremeno će sud izaći na teren, te će sudac na licu mjesta uz asistenciju vještaka odrediti među. Najvjerojatnije će to sudac odrediti po posljednjem mirnom posjedu, ili po pravičnoj odluci suda.

To rješenje donosi se na licu mjesta, na njega nema žalbe, a nezadovoljna stranka ima pravo podnijeti sudu podnesak za postupak ako smatra da mu je oduzeto njegovo vlasništvo.Taj podnesak ne odnosi se na uređenje međa već kao posebna parnica.

Osobno ne preporučam taj postupak jer je digotrajan i skup, a i malo je šanse da će neki drugi sud pobiti pravičnu ocjenu prethodnog.

Iz mog slučaja ta će vas avantura skupa sa odvjetnikom koštati svakog po oko 3500 Kn.

Naime, troškovi sudskog uređenje međe padaju po pola svakoj stranci dok svaka stranka plaća svog odvjetnika.

 

Pretpostavljam da mirni posjed = zadnja medja s kojom su se oba dvije strane slagale? Ako je moja pretpostavka tocna onda toga vise nema jer su moji susjedi(da ih tako nazovem) porusili staru ogradu koja je oznacavala medju.

 

Nego jel mi mozete reci koliko ste dugo u vasem slucaju cekali na izlazak sudskog vjestaka na lice mjesta od podnosenja zahtjeva za uredjenje medje?

 

Zahvaljujem na pomoci, pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste naveli da li je susjed porušio među sa kojom ste vi bili suglasni. To bi za vas bio posljednj mirni posjed odnosno međa sa kojom ste bili suglasni.

U mom slučaju od podneska sudu za uređenje međe pa do izlaska vještaka na teren prošla su 3 mjeseca a još mjesec dana do rješenja .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Niste naveli da li je susjed porušio među sa kojom ste vi bili suglasni.

 

Tako je, srusio je medju s kojom sa bio suglasan.

 

To bi za vas bio posljednj mirni posjed odnosno međa sa kojom ste bili suglasni.

U mom slučaju od podneska sudu za uređenje međe pa do izlaska vještaka na teren prošla su 3 mjeseca a još mjesec dana do rješenja .

 

Zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja sam mišljenja da trebate izvesti i naravno platiti stručnu osobu da izmjeri i omeđi vašu nekretninu. Ukoliko budete tada imali problema treba pokrenuti prvo izvan parnični postupak za uređenje međa a tek onda i sudski vlasničkom tužbom jer ste za tužbu radi smetanja posjeda zakasnili.Inače tužbu za smetnanje posjeda može se i mora podnijeti protiv onoga tko smeta posjed bez obzira jeli on i vlasnik nekretnine susjedne nekretnine. Bit ovakove tužbe i predmet spora je smetanje posjeda a ne utvrđivanje prava vlasništva ni tužitelja ni tuženikapa ta činjenica nije ni bitna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija