Jump to content

prijedlog zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu


golum

Preporučene objave

Ja sam godinu i dva mjeseca zaposlen kao pravnik u jednoj firmi u jedinici lokalne samouprave i upravo mi prolazi godinu dana kako volontiram na Općinskom sudu i sljedeće godine u 2 mjesecu ispunjavam uvjete za pravosudni jer ću imati dvije godine staža kao pravnik i godinu na sudu volontiranja. Kako mi je rečeno iz Ministarstva, na moj izravni upit, mogu nakon 2 godine(a ne 3 kako je po novom) jer sam počeo raditi kao pravnik prije stupanja na snagu novog zakona, pa prema tome i ispunjavam uvjete tražene u starom zakonu a to je već spomenutih 2godine i 1g volontiranja na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

no, nema odgode, u tekstu tog prijedloga stoji:

 

"Primjena Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i

pravosudnom ispitu počet će 1. rujna 2009. godine i sredstva za njegovu provedbu predviđena

su u okviru sredstava Pravosudne akademije Ministarstva pravosuđa."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Evo malo sam proučio ZID Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima, i skonto sam neke nelogičnosti, ako griješim nek me netko ispravi:

- ako padnem pravosudni, mogu još 6 mj. raditi, uz odobrenje predsj. suda, tj. imam pravo na popravni (i na njemu mogu teoretski imat 100 bodova, i postat savjetnik)

 

- ako na ispitu dobijem između 56 i 69 bodova, onda sam u najgoroj situaciji - zakon mi uopće ne daje mogućnost nastavka vježb. prakse na sudu!!! :-?, a PROŠAO sam ispit

 

- ako na ispitu ostvarim 70 i više bodova, praktički automatski ostajem savjetnik na sudu!

 

E sad ako i dobijem 70 i više bodova, onda moram polagati neki Pristupni ispit za Državnu školu za pravosudne dužnosnike (što god to čudo bilo), znači još jedan ispit teorije - i nakon pravosudnog pravosudni!!! :panika::panika::panika::rigoleto::rigoleto::rigoleto:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

apropo diskriminacije

 

što to po novome znači za pravnike u privredi ? ako poslodavcu nije u interesu odnosno većini ne treba pravnik sa pravosudnim ispitom - mi nemamo više pravo polaganja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

dakle biti u firmi zaposlen kao pravnik je krajnje loša situacija

no krasno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto nikako ne mogu dobiti ministarstvo na broj 3710-702, ni jučer ni danas?

Ima li ikoga ovdje tko zna da li ako si počeo raditi na pr.poslovima prije stupanja na snagu novog Zakona o vježbenicima imaš pravo dovršiti uvjet za polaganje po starom zakonu (2g.+1g. volontiranja)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na tom broju ona tako "divna" gospođa ne radi :)

 

zovi na 3710-666 - pa će te oni spojiti sa ženskom koja ju mijenja :/ ali nemojte se nadati nikakvim pametnim informacijama, jer su im najdraže rečenice postale : "ali mi još ništa ne znamo", "pričekajte do rujna tad će sve bit jasnije", ili čak šta je meni rekla "pa gospodična, do listopada tko živ tko mrtav" :zao:

:zao:

:zao:

 

nemojte mi zamjerit ovu silnu frustraciju, ali su me izludili..

 

sretno :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

lorinas je napisao:

ja sam isto vježbenik u gradskom poglavarstvu! Zanima me koji su mi uvjeti za polaganje pravosudnog po novom zakonu? koliko moram odvolontirat na sudu da bi što prije mogla izaći? dobila sam informaciju da se neće više dozvolit polaganje razlike predmeta sa državnog stručnog ispita,tj.da neće priznat zajedničke predmete npr.radno,upravno na pravosudnom. Molim što točnije i novije informacije.Hvala

 

I mene zanimaju odgovori na ova pitanja pa ako netko zna, molim da odgovori. Ja sam negdje na legalisu pročitala da volontiranje na sudu ne postoji kao takvo, već da se sad molba podnosi Ministarstvu pravosuđa koje onda određuje neku praksu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, pravnici zaposleni u tijelima državne, lokalne, regionalne samouprave kao i zaposleni na fakultetima moraju provesti u sudu najmanje 9 mjeseci. Zahtjev se podnosi predsjedniku suda, uz suglasnost poslodavca i ugovor o radu ili rješenje o prijamu u službu. Potrebno je imati 1 godinu staža na pravnim poslovima. E sad mene zanima predsjedniku kojeg suda se podnosi taj zahtjev. Ako netko zna, pliiiz neka napiše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dioničar je napisao:

sad tek vidim da sam ranije krivo napisao da se zahtjev podnosi ministarstvu....pa vjerovatno bilo kojem sudu po izboru, a kod kojeg suda će se vježbenik voditi i biti mu dodjeljen mentor, a onda taj sud dalje šalje vježbenika na praksu u druga pravosudna tijela

 

Dok nisu bile donesene izmjene i dopune Zakona, pisalo je da se zahtjev podnosi ministarstvu. Izmjenama i dopunama je regulirano da se taj zahtjev podnosi predsjedniku suda, ali nekako mi nije logično da se može podnijeti predsjedniku bilo kojeg suda, kad se u čl. 19. st. 2. kaže da se praktični dio provodi prema rasporedu koji odredi predsjednik suda, a koji mora biti usklađen s rasporedom stručne prakse sudačkih vježbenika, a to iznosi prema čl. 11. st. 1. četiri mjeseca u građanskom prvostupanjskom odjelu, 2 mjeseca u kaznenom prvostupanjskom odjelu, 1 mjesec u drugost. građanskom i drugost. kaznenom odjelu, te 2 mjeseca u trgovačkom sudu i državnom odvjetništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija