Jump to content

Darovnica ili oporuka


Mussa

Preporučene objave

Oporuka je svetinja, njome može vaša tetka cijelo nasljedstvo darovati susjedovom mačku ako to želi.

Međutim na oporuku imaju pravo na nužni dio prvi nasljednici njene familije, braća, sestre ako nema djece.

Vjerojatno vaša tetka ima debele razloge što vama želi ostaviti nasljedstvo.

Da bi izbjegli ostale zakonske nasljednike na pravo nužnog dijela, sastavite sa tetkom UGOVOR O DOSMRTNOM UZDRŽAVANJU.

 

Tim ugovorom zakonski nasljednici iz pravog nasljednog reda nemaju pravo na nužni dio. Mogu pobijati taj ugovor ako ustanove da se niste dostojno brinurli za vašu tetku do smrti, ali za to treba imati debele dokaze i jake svjedoke.

 

Ugovorom o Dosmrtnom uzdržavanju sva imovina koja tetka navede ODMAH prelazi u vaše vlasništvo.

Good luck

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mike06 je napisao:

Međutim na oporuku imaju pravo na nužni dio prvi nasljednici njene familije, braća, sestre ako nema djece.

Mike :bjezi: brzo po Zakon o nasljeđivanju i ponoviti malo nasljedne redove i nužne nasljednike :cita: !

:-D

 

 

Mussa, ne trebate se brinuti.

Braća i sestre nisu nužni nasljednici, te vam ne mogu osporavati oporuku.

Ako teta nema djece, unuka..., muža, živih roditelja, nema ni nužnih nasljednika.

Vi sa tetom možete mirno sastaviti po svom izboru oporuku, ili darovni ugovor ili Ugovor o doživotnom /dosmrtnom, o kojem je Mike pisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Notarice, sad sam posve zbunjena, gledala sam Zakon o nasljeđivanju, a i ono što ste mi Vi prije napisali. Ako tetka nema muža, djece, roditelja - nisu li joj tad braća i sestre prvi nasljedni red ili eventualno nećak od neke već umrle sestre/brata?

I molim Vas, koja je razlika između ugovora o doživotnom uzdržavanju i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledajte si nasljedne redove u Osnovama nasljednog prava (prvi topić u Nasljednom pravu).

Braća i sestre, pod uvjetom da su im roditelji preminuli, mogu biti zakonski nasljednici 2. nasljednog reda.

I pogledajte Zakon o nasljeđivanju čl. 69, točno piše tko su nužni nasljednici koji mogu tražiti nužni dio iz oporuke.

To su samo bračni drug i djeca (unuci, praunuci...). I roditelji, bake i djedovi.., ali samo ako nemaju sr4dstava za život i ne mogu raditi.

Dakle, braća i sestre ne mogu "pobijati" oporuku zbog nužnog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marija_1495 je napisao:

I molim Vas, koja je razlika između ugovora o doživotnom uzdržavanju i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju?

 

U pravnim učincima. Kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju na obveznika uzdržavanja odmah prelazi ono što je ugovoeno kao činidba za uzdržavanje (obično je to nekretnina) i stoga se uzdržavatelj odmah može upisati kao vlasnik iste, a kod ugovora o doživotnom tek po smrti primatelja uzdržavanja nastupaju pravni učinci iz ugovora u smislu navedenog.

 

Eto draga moja, kad precizno postaviš pitanje, dobiješ i precizan odgovor :-D

 

Sve mi se čini da marija ima u planu ciljano uhvatit neku bakicu ili djedicu na uzdržavanje :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Na ostavinskoj raspravi , nas dva brata odrekli smo se očeve imovine , u korist naše majke .

 

Sad bi ona sve to željela prebaciti na nas dva sina tako da poslije njene smrti , sve pripadne nama obojici.

 

Šta nam savjetuje , koji je najbolji oblik , tako da ponovno ne plaćamo , visoke troškove javnog bilježnika .

 

Moj brat je u invalidskoj penziji ( 1.000 kn. ).

 

Prvu ostavinsku smo platili max. ( preko 3.000 kn.) Još se nismo oporavili . Otac nije ostavio za svog života ništa napismeno , jer je smatrao da smo majka i oba sina njegovi logični nasljednici .

 

Zato sad svi želimo stavit na papir.

 

Unaprijed zahvaljujemo !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Poslije majčine smrti, po samom zakonu ionako sve majčino ide na svu njenu djecu, dakle na vas dva sina, svakome pola.

Imate li još (polu) braće ili (polu) sestre?

Ako imate, tada da ih isključite, ako je to volja majčina, ugovorom o doživotnom ili ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju.

 

1.) Nemamo ( polu )braće ili ( polu ) sestre .

 

2.) Znamo da po zakonu ide na nas braću u slučaju majčine smrti.

 

3.) Ako se napravi ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju , kolika bi bila onda naknada javnom bilježniku .

 

4.) Poslije očeve smrti nismo imali nikakav ugovor,oporuku... a isto smo bili zakonski nasljednici , pa smo platili ostavinsku preko 3.000 kuna .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Toliko ste platili jer vam je procijenjena vrijednost imovine koju ste naslijedili bila viša od 280.000,01 kunu.

Ako i u ugovor o doživotnom stavite imovinu iste vrijednosti, cijena ugovora s pdv i pristojbama bi vas otprilike isto koštala, prema JB Tarifi, pod uvjetom da vam jb sastavi ugovor. Ako ugovor donesete već sastavljen, tada se on solemnizira ako ima pravilan i uredan sadržaj, te je naplata jb za oko 50% manja.

Ali za najpreciznije informacije, idite jb.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

 

Imate li još (polu) braće ili (polu) sestre?

Ako imate, tada da ih isključite, ako je to volja majčina, ugovorom o doživotnom ili ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju.

 

Šta mijenja na stvari , kad smo nas dvoje sami poslije majčine smrti ?

 

Šta ako majka napiše darovnicu ili oporuku ? Kako onda ide procjena i procedura kod j.bilježnika

 

Ne želimo nikoga slati u dom ili na ulicu .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

Notarica je zaboravila :-D napomenuti:

 

ako taj ugovor donesete na sud i sud vam izvrši ovjeru, plati se oko 400 kuna, plus minus.

 

Dakle, puno je isplativije ovjeravati na sudu neho solemnizirati kod užasno skupih javnih bilježnika.

 

 

E pa , to rođo !

 

ja to pitam cijelo vrijeme . Puno hvala , od srca ! :palac:

 

Pa ne želim ja majku ošteti , ali ne želim i da nas nitko ne guli . Hvala još jednom . :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molim vas da mi odgovorite na slijedeće pitanje,da li se može osporiti darovni ugovor na sudu,ovako ja sam živjela u vanbračnoj zajednici 7 g.kupila sam stan sa mužem-čovjekom sa kojim sam živjela 2003.g.ja sam digla stambeni kredit i većinu sredstava za taj stan sam ja dala.kupoprodajni ugovo je 1/2,s tim da je meni muž nakon kupovine stana kod advokata napisao darovni ugovor,gdje nemaju prava nikakva na njegov dio nasljednici prvog reda,i ostali.s tim da moj muž ima dijete iz prvog braka kojemu je 14 g,a muž mi je umro 2005.g.i sad su oni digli tužbu protiv mene da ospore taj darovni ugovor i da to dijete dobije nužni dio.nisu živjeli zajedno samo kratko,i ona je sa djetetom otišla u švedsku i tamo žive.kakve su moje šanse da dobijem spor,i da li dijete ima pravo na taj zakonski minimum bez obzira što je moj muž mene zaštitio darovnim ugovorom.unaprijed hvala.zerina.hitno...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni treba isto hitna pomoć....

Slučaj je ovakav - kad je otac umro - mi braća i sestre smo se odrekli nasljedstva u majčinu korist.

Sada - par godina poslije majka je umrla. Jedan brat je već prije (dok je otac bio živ) dobio darovnicom skoro pola zemlje koju je otac imao. Sestra je majku dok je umirala nagovorila da joj darovnicom ostavi sve ono čega smo se svih nas 6 odrekli kad je otac umro.

Ispada da ja ostajem bez ičega jer je sestra donijela tu darovnicu na ostavinsku raspravu.

Što mi je raditi? Da li imam pravo tražiti neki svoj dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija