Jump to content

Autorska prava na logotip


sender

Preporučene objave

U firmi u kojoj radim su iz uprave tražili da svatko od zaposlenika da svoj prijedlog za izradu novog logotipa.

Ponudio sam svoju varijaciju logotipa izrađenu u programu za vektorsko crtanje i konvertiranu u rasterski format.

Nakon toga sam od članova uprave zatražen da ponudim još jedno slično riješenje s nekim preinakama prema njihovom zahtjevu. Kad sam predao drugo riješenje, tada je jedan od suvlasnika firme izjavio kako se njemu sviđa jedno od jednostavnijih riješenje pa sam napravio varijacije tog riješenja. Nakon toga je drugi član uprave, zatražio još neke preinake tog riješenja koje sam također napravio. Dok su članovi uprave birali između ponuđenih varijacija, ponudio sam i potpuno novo riješenje logotipa koje se svidjelo večini članova. U međuvremenu sam otišao na godišnji odmor, a uprava je preuzela jednu od varijacija poslijednjeg riješenja i bez mog pristanka su na tom riješenju napravili izmjenu na boji pozadine i veličini detalja . Nakon toga su, tako izmjenjeni logotip također bez mog pristanka dali u tisak posjetnica, memoranduma i drugog propagandnog materijala.

Moram napomenuti da se firma ne bavi grafičkim dizajnom, i da sam sve varijacije logotipa izradio kod kuće na privatnom računalu te ih naknadno prema traženju uprave, putem e-maila poslao na adrese svih zaposlenika.

Zanima me da li izrada logotipa pripada pod zakon o autorskom pravu i ako da, kakva bi bila moja eventualna prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da biste polagali autorska prava na logotip, trebate ga registrirati kao autorsko djelo. Nakon toga cete moci potrazivati naknadu, jer pretpostavljam da vam je cilj biti placen za taj autorski uradak (ili mozda i nije nego samo dokazati da ste vi autor...).

Da li ste prilikom trazenja i nudjenja rjesenja unutar firme, negdje potpisali da se odricete autorskog prava i naknade za izradu logotipa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kazete - trazili?

"U firmi u kojoj radim su iz uprave tražili da svatko od zaposlenika da svoj prijedlog za izradu novog logotipa."

 

Kako su to trazili? Jesu li raspisali neki interni natjecaj, u kojem bi negdje sitnim slovima stajalo da se svi radnici pozivaju da dadu svoj prijedlog te da buduci da su svi zaposlenici istog poduzeca da ce njihovi prijedlozi biti smatrani kao vlasnistvo poduzeca te nece biti posebno nagradjivani?

 

I jos kazete:

"nakon toga je drugi član uprave, zatražio još neke preinake tog riješenja koje sam također napravio.

Kako je to trazio, pismeno, usmeno?

 

" Dok su članovi uprave birali između ponuđenih varijacija, ponudio sam i potpuno novo riješenje logotipa koje se svidjelo večini članova."

Svidjelo im se i rekli su sto? Jeste li vi nesto trazili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije točno da se autorsko pravo stječe registracijom, samo u Americi. Prema Zakonu o autorskim pravima stječe se samim stvaranjem djela.

 

Ovaj slučaj je pomalo zbunjujući...ali kako je spomenuo kolega prije bitni su pisani dokazi...i sto spada u Vas okvir posla...u svakom slučaju mišljenja sam da Vam pripada naknada ako su konceptualno pristali na Vaše rješenje bez obzira na male varijacije...

 

Aha htjela sam dodati da bi logo mogao biti zaštićen kao žig i onda je potrebna registracija...samo u vasem slučaju ako zelite potrazivati naknadu mozete ju potrazivati na osnovi Zakona o aut. pravima. i mailovima dokazivati da ste vi autor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Autor se postaje samim činom stvaranja djela i to pravo ne može biti oduzeto.

No da bi netko polagao prava vezano za to autorsko djelo, treba moci dokazati da je netko autor. Zastita putem registracije je sigurna, pogotovo ako bi se netko tome mogao suprotstaviti.

 

Sto ce se dogoditi ako je spomenuto poduzece registriralo zig, memorandum sa logom, ili bilo sto od vizualnog identiteta nastalog na inicijalnom autorskom uradku?

 

U svakom slucaju, zavisi od procjene - ima li smisla ulaziti u trooskove regitracije ako je to maleno poduzece koje nece bog-zna-kako ekspolatirati osnovni autorski rad? Ili je to pak neka multinacionalna kompanija koja ce taj rad eksploatirati u reklamnim kampanjama od Alma Ate do Buenos Airesa...?

 

Zamislite kolicinu logova koje proizvede lokalna firma za graficku obradu vizitki... Koliko oni naplacuju izradu loga? Mislim da bi i ta cijena trebala uci u vasu procjenu za nagradjivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Persevera je napisao:

Kazete - trazili?

"U firmi u kojoj radim su iz uprave tražili da svatko od zaposlenika da svoj prijedlog za izradu novog logotipa."

 

Kako su to trazili? Jesu li raspisali neki interni natjecaj, u kojem bi negdje sitnim slovima stajalo da se svi radnici pozivaju da dadu svoj prijedlog te da buduci da su svi zaposlenici istog poduzeca da ce njihovi prijedlozi biti smatrani kao vlasnistvo poduzeca te nece biti posebno nagradjivani?

 

I jos kazete:

"nakon toga je drugi član uprave, zatražio još neke preinake tog riješenja koje sam također napravio.

Kako je to trazio, pismeno, usmeno?

 

" Dok su članovi uprave birali između ponuđenih varijacija, ponudio sam i potpuno novo riješenje logotipa koje se svidjelo večini članova."

Svidjelo im se i rekli su sto? Jeste li vi nesto trazili?

 

Tražili su usmenim putem, da svatko nešto predloži za vrijeme ručka na jednom team buildingu, uz objašnjenje da nisu baš zadovoljni ponuđenim od jedne dizajnerske firme.

 

Svi članovi uprave su tražili preinake od mene putem e-maila koje imam spremljene.

 

Posljednje rješenje se svidjelo članovima uprave, ali su naknadno, dok sam bio na godišnjem malo promjenili boju pozadine i dali u tisak, bez da su me išta više pitali. Nakon toga nisam ništa tražio za naknadu, jer se nisam htio dovesti u mogućnost da dobijem otkaz.

Nisam ništa potpisao, niti je to od mene traženo u vezi odricanja od autorskog prava i naknade za izradu logotipa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najprije sender, dugujem vam ispriku.

 

Naime kod autorskih prava i prava na umnozavanje, kad je autor i zaposlenik u poduzecu koje eksploatira njegovo djelo, samo je iznimka izrada kompjuterskih programa. Samo se kod tih zaposlenika, koji su placeni za posao izrade programa od te iste firme, ne primjenjuju autorska prava.

(Molim da netko provjeri da je ovo stvarno tako i u Hrvatskoj, a ne samo u EU...)

U svim drugim situacijama se autorsko pravo primjenjuje cak i kada je autor zaposlenik istog poduzeca

 

Vas slucaj je skolski primjer kako se situacija moze zavrtiti pa vise ni rijeci o autorskim pravima (seminar, neki small talk, pa pijedllozi, pa bas kad ste vi na godisnjem mijenjaju boju podloge, rade male izmjene, i vec krenu u stampu a vi jos na godisnjem

 

:misli: ).

 

Buduci da spomlinjete otkaz, ocito je da niste na mjestu zamjenika generalnog direktora. :namiguje:

Sto sad? Pravo na naknadu imate, autorsko i takodjer i na umnozavanje...

Ali zasto ne biste to iskoristili za razgovor?

Ocito ne radite u vulgarno-nepismenoj firmi - kad vec idete na team building programe - iskoristite to! Pitajte one koji su organizirali taj team building program, za misljenje, probajte se promovirati - traziti mjesto koje vise odgovara vasim kapcitetima... Uostalom, mozda ne bi bilo lose vidjeti da li ce biti jos seansi team buildinga, pa tamo pokrenuti ovu temu... Naravno, u dogovoru s voditeljem (samo mu jos treba da skrene s onog sto je pripremio i namjeravao proci)...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija