Jump to content

Dogovor nasljednika oko ustupa imovine prije same ostavinske - pravni okvir


Bumbarko

Preporučene objave

Supruzi (koja je uz brata jedini zakonski nasljednik) je umro otac, moj punac. Punica je umrla ranije. Punčeva imovina su bili dvosoban stan sa garažom u dvorištu zgrade (koji je vanknjižno vlasništvo), pokretnine iz stana, grobno mjesto i mirovina.

 

Supruga bi od brata "kupila" stan i garažu. On se s tim slaže i prihvaća cijenu. Zašto kažem "kupila", a ne kupila? Zato jer bi mu isplatila vrijednost prije ostavinske, a on bi potpisao i ovjerio nasljedničku izjavu u kojoj joj ustupa svoju polovinu stana i garaže sve da ne bi platila porez na kupoprodaju od 5% ako bi to obavili nakon ostavinke rasprave, a i da može raspolagati stanom ranije jer tko zna kada će ostavinkska. Ima moja draga kliker. :namiguje:

 

Odvjetnik kod kojeg smo bili draga i ja nam je rekao da takva trampa moguća (nasljednička izjava sa ustupom u zamjenu za novac). Je li uopće i na što treba paziti?

 

Rekao je također da je njegov trošak (sastavljanje izjave nakon što mu donesemo vlasnički list, prebacivanje nekretnine na nju i dovođenje u stanje 1/1) 3000kn :-o . Sada mene zanima je li to realan trošak s obzirom da kao pravni laik smatram da je tu jedini trošak formiranje nasljedniče izjave i ovjera šogorovog potpisa (što ide u džep JB-a) jer će JB koji vodi ostavinsku na kraju ionako rješenje poslati na Sud tj. Gruntovnicu pa će prijenos vlasništva biti "bezbolan"? Valja li nas odvjetnik ili je to jednostavno ta cijena?

 

pozdrav i zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači neka mjenjam odvjetnika. :zao:

 

Koliko bi mi onda odvjetnik trebao naplatiti sastavljanje nasljedničke izjave koju bi šogor potpisao, ovjerio i primio novac? Nju bi supruga, kada dođe do ostavinske, samo gurnula JB-u pod nos ako bi se šogor usudio praviti grbav i negirati da je primio novac.

 

Još 2 pitanjca:

 

1.Na koliko nasljedničkih izjava osoba ima pravo? Bojim se mogućnosti da se šogor napravi lud i na ostavinskoj zaniječe tu raniju izjavu u kojom je sestri ustupio dio nasljedstva, a u novoj izjavi pred JB-om se prihvati nasljedstva iako mu je sestra novac dala. Bojimo se gubitka novca i dugogodišnjih sporova u najgorem slučaju. Ima li razloga za to u obliku kako je supruga zamislila?

 

2.Može li osoba ustupiti samo dio svog nasljedstva, a dio prihvatiti po principu "ovo hoću, a ovo ne" ili mora ili sve prihvatiti ili sve ustupiti?

 

zahvaljujem na prošlim i budućim odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja mislim da tu možda ima nekih problema:

 

1. Ako brat zaniječe da je za svoj dio nasljedstva primio novce, JB će vašu suprugu uputiti na podizanje tužbe. JB-i ne rješavaju probleme koji iskrsnu na ostavini. Oni je mogu provesti samo ako je sve bez problema i ako su svi suglasni sa svime, tj. postoji konsenzus.

 

2. Bojim se da se brat ne može odreći samo dijela nasljedstva. Nasljedničkom izjavom (kom 1), nasljednik se ILI prima ILI odriče nasljedstva - jer...vidi 3.

 

3. Upitne su ovakve kombinacije u cilju izbjegavanja plaćanja poreza. Država ne želi da se porez izbjegava platiti, pa je ovakvo nešto možda i prekršaj neke vrste.

 

Nadam se da će se javiti neki pravnik (dajboze Notarica) da kaze svoje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:misli:

 

Na ostavinskoj raspravi iza mog oca, sestra i ja smo se pred javnom bilježnicom dogovorile šta kojoj ostaje, to je javna bilježnica fino upisala i tako po toj izjavi i rješenju smo se kasnije i mi upisale kao vlasnice.

 

A glede pitanja (ne)prevare od strane brata, pa ponesite novce sa sobom na raspravu, pokažite mu ih ali mu ih dajte tek onog trena kad se on odrekne nasljedstva. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

coffe je napisao:

:misli:

 

Na ostavinskoj raspravi iza mog oca, sestra i ja smo se pred javnom bilježnicom dogovorile šta kojoj ostaje, to je javna bilježnica fino upisala i tako po toj izjavi i rješenju smo se kasnije i mi upisale kao vlasnice.

 

A glede pitanja (ne)prevare od strane brata, pa ponesite novce sa sobom na raspravu, pokažite mu ih ali mu ih dajte tek onog trena kad se on odrekne nasljedstva. :-D

 

Po ovome ispada da je moguća rošada tj. biranje tko što hoće bez cjelokupnog ustupa. :misli: A ništa, otići su se posavjetovati sa još nekim odvjetnikom. Znam ja da bi najjednostavnije (i praktički besplatno) to bilo rješiti na ostavinskoj pred JB-om no njima se žuri pa sad moramo izmišljati toplu vodu. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

previše kompliciraš.

pa oni su brat i sestra i vjeruju jedno drugom,ili su odnosi narušeni.

na ostavinskoj raspravi možeš izjaviti da se svog djela jedne nekratnine odričeš u korist drugog nasljednika.

prema tome nasljednici se dogovaraju a u slučaju izostanka dogovora imovina se dijeli pola-pola ukoliko je moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija