Jump to content

Oporuka oboljelog od Parkinsonove bolesti


Morgoth

Preporučene objave

Pozdrav!

Situacija je sljedeća: baka mi boluje od Parkinsonove bolesti

(jedna od posljedica bolesti je i demencija), a tatina sestra je prodala bakino zemljište uz bakin potpis na ugovoru i uzela novac bez da je bilo što dogovorila sa svoja dva brata

koji bi zajedno s njom bili nasljednici tog zemljišta u slučaju bakine smrti.

zanima me što učiniti... i od kad počinje teći zastara.

 

 

Zanima me također da li je moguće osporiti oporuku,darovni ugovor ili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ako bi ga baka potpisala ili je potpisala nakon što je oboljela od Parkinsonove bolesti.

U vlasništvu ima još jedan stan i kuću i moguće je da joj tatina sestra podvali (ili već je) i oporuku/darovni ugovor/ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili bilo koji oblik takvih ugovora (nisam pravnik pa ne znam sve mogućnosti) da potpiše.

 

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba započeti proces oduzimanja poslovne sposobnosti baki, ako to već tetka nije napravila. Provjeriti na Trgovačkom sudu i Centru za socijalnu skrb. Vjerojatno nije, ako baku žica da potpisuje kupoprodajni ugovor.

Može se osporavati sve to što ste gore nabrojili, sudskim putem, ide teško, u praksi se rijetko kad ospori i to u slučajevima kao što je ovaj kojeg ste opisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

 

Zanima me također da li je moguće osporiti oporuku,darovni ugovor ili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ako bi ga baka potpisala ili je potpisala nakon što je oboljela od Parkinsonove bolesti.

 

 

Ugovore o uzdržavanju (dosmrtnom ili doživotnom) možete pobijati, ali ćete na taj način vrlo teško dokazati činjenice koje pobijate. Morat ćete imati debele veze, debele svjedoke, debele dokaze.

Vaša baka ukoliko je Ugovor potpisan od strane svjedoka, pročitan objim stranama i svjedocima, te solemniziran kod Suda ili JBU, ima sve pravne kvalifikacije i vrijednosti.

Dementnost vaše bake će se vrlo teško utvrditi, te svjedoci mogu pod svim odgovornostima tvrditi da je baka bila pri punoj svijesti, pameti, bez ičije prisile ili nagovaranja, te da je svojom voljom potpisala dokumenat.

 

Ipak, želim vam uspjeh.

Good Luck

Mike

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija