Jump to content

polubrat kao jedini nasljednik ?


boris49

Preporučene objave

zanima me sljedece: rastavljen sam i nemam djece, oba roditelja su mi pokojna, a nakon njihove smrti sudskim postupcima koji su još uvijek u tjeku, pokušavam doci do svog djela nasljedstva ( nužni dio)

 

polubrača to pokušavaju osporiti i odugovlace, ali to nije moje pitanje, pitanje glasi: dali su oni moji nasljednici ?

 

i kako da to sprijecim?

nikako ne bi htio da oni nešto nasljede poslije moje smrti!!

 

dali bi oporuka bila dovoljna ?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oporuka nije dovoljno jak instrument, vidite to sami iz svog slučaja (mogućnost osporavanja).

ukoliko ste razvedeni, braća bi bila vaši nasljednici izuzev kada biste s nekim sklopili ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, pa bi taj postao vlasnik vaše imovine. praksa je pokazala da se taj ugovor ne može s uspjehom pobijati (ili vrlo minimalnim).

 

btw, što znači "rastavljen"? Pojmovi rastavljen i razveden nisu isti. Jeste li presudom razvedeni od supruge?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

boris49 je napisao:

sad mi se nametnulo novo pitanje:

 

dali se u takav ugovor moraju navesti nekretnine i ostala materijalan dobra koja dobiva pružatelj uzdržavanja nakon moje smrti ?

 

i šta ako nakon sklapanja ugovora ja naprimjer dobijem na lotu i kupim si vikendicu ?

 

ono što ugovorite u ugovoru, to je predmet stjecanja vlasništva davatelja uzdržavanja na temelju istog. no vodite računa da taj ugovor sadrži klauzulu prijenosa vlasništva od primatelja uzdržavanja davatelju, kako bi mogao biti provediv u zemljišnim knjigama. kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju vlasništvo prelazi na davatelja uzdržavanja odmah po potpisu i ovjeri ugovora, a kod ugovora o doživotnom nakon smrti primatelja uzdržavanja.

 

ako dobijete na lotu, taj iznos bi se poslije vaše smrti dijelio na zakonske nasljednike, ukoliko ne bi bilo oporuke. Ukoliko bi bilo oporuke, oni bi mogli tražiti nužni dio.

 

sve što nije obuhvaćeno ugovorom o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, ide dalje redovitim putem nasljeđivanja (zakonsko ili oporučno ili zakonsko i oporučno nasljeđivanje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako sve ovo o ugovoru stoji, smatram da bi u ovom slučaju bila i oporuka dovoljno jak instrument.

Razlog je u tome da braća i sestre nisu nužni nasljednici, te u tom smislu ne mogu pobijati oporuku. To znači da vaš oporučni nasljednik može dobiti sve što želite u cijelosti (na isti način kao i što bi Davatelj uzdržavanja dobio po ugovoru).

Međutim, prednost oporuke u ovom slučaju je financijski element, jer oporuku možete sastaviti i sami (vlastoručno je napisati i potpisati, ili isprintati na papiru i potpisati je sa svjedocima), dok ugovori o dosmrtnom /doživotnom zbog svoje formalnosti ipak zahtijevaju određene izdatke (sudske, bilježničke, odvjetničke...).

Prednost ugovora je da sebi osigurate uzdržavanje.

Dakle, možete izabrati oporuku ili ugovor, postižete iste efekte glede imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija