Jump to content

Promjena u mom slučaju !


PRAVEDNIK

Preporučene objave

Već sam se obračao par puta za pomoć cijenjenom auditoriju.

 

Nastupila je promjena kod mene i sada me zanima , ako mi možete pomoći oko sljedećeg pitanja.

 

Ako se nasljeđena nekretnina , od osobe koja je još živa a radi se o odnosu na relaciji baka-unuk, a nekretnina je darovnim ugovorom na unuku -PRODA, kakav je status oko potraživanja nužnih dijelova od strane bakine djece nakon nedaj bože bakine smrti.

Da li baka onda na ostavinskoj posjeduje imovinu, imali li je se pravo tražiti u obliku nužnog dijela i slično ??

 

 

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravednik, ako sam vas dobro shvatila, baka je nekretninu darovala unuku. Baka je još živa i ima djece.

Kad baka umre, gledati će se tko su joj zakonski nasljednici. Unuk joj može biti zakonski nasljednik pod uvjetom da roditelj unuka-bakino dijete više nije živo. U tom slučaju kad je unuk zakonski nasljednik, ostali nasljednici mogu tražiti nužni dio ili uračunavanje darovanog.

Ako unuk ne bude zakonski nasljednik, jer mu je roditelj-bakino dijete živo pa ono nasljeđuje, tada je unukov dar siguran pod uvjetom da do darovanja nije došlo u zadnjoj godini života bake.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala , puno na trudu oko odgovora, ali nismo se razumijeli.

 

Dakle , baka je živa, unuk to jest ja sam vlasnik te nekretnine. Baka nije u toj nekretnini, i ja bih sada prodao tu nekretninu.

Dakle zanima me sljedeće. Ja ju uredno prodam i nedobog, baka umre za nebitan rok vremena.

 

I pitanje. Da li njena djeca, osim moje pokojne mame mogu tražiti poslije nužne dijelove ili slično jer se radi ipak o darovnom ugovoru od strane bake prema unuku, tj. meni.

Dakle dali je gotovo kada ga prodam ili priča ima svoj nastavak, a mogao bi biti jer znam da će tražiti, a sad da li imaju pravo.

Baka osim toga stana nije imala drugih nekretnina i svojom voljom je u domu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Notarice, i mene bi zanimao odgovor na dio gornjeg pitanja:

ako se ta nekretnina proda, kako se naknadno radi "uracunavanje darovanog" u ostavniskom postupku? Da li se radi o tome da se to odbije od ostavinske mase, ili nesto drugo...

 

Istovremeno pretpostavljam, ako je nekretnina prodana, a trazi se nuzni dio - da bi se onda trazio dio od iznosa za koji je nekretnina prodana...

 

Zahvaljujem na odgovoru za "uracunavanje darovanog", ili na ispravci...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ Pravednik, upravo to sam vam odgovorila. Ključno je kad će baka umrijeti i tko će joj sve biti nasljednici.

Jednostavnije rečeno, ako će vam mama biti živa kad baka umre, tada ste bez brige, ako je prošlo više od 1 god od darovanja.

Ako vam mama neće biti živa, tada vaši ujaci, stričevi, tete... imaju pravo tražiti nužni dio ili uračunavanje darovanja.

 

@ Persevera

Kod uračunavanja se najprije određuje vrijednost darovanog u trenutku smrti pokojnog, a prema stanju (kvaliteti darovanog) u vrijeme darovanja. Vrijednost možete odrediti sporazumom, ili vještačenjem, ili u parnici.

Nakon određivanja vrijednosti, tu istu vrijednost ostali nasljednici dobivaju iz ostavine. Tako da se postigne ravnoteža, jedna pozitivna nula. Tek nakon toga, ako je što ostalo dijeli se na jednake dijelove među svima.

Drgi način je da obdareni nasljednik vrati dar u ostavinu, pa se onda sve dijeli normalno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@notarica

 

Molio bih Vas još da mi malo razjasnite. Za potrebe ću koristiti obiteljske odnose pokretača topica da ipak nešto razjasnimo, a ne još više zakomliciramo.:-)

 

Znači, baka je darovala stan, jedinu svoju nekretninu unuku. Što biva u trenutku smrti bake ako je:

 

1.) Unukova majka mrtva, a proteklo je manje od godine dana?

2.) Unukova majka mrtva, a proteklo je više od godine dana?

3.) Unukova majka živa, a proteklo je manje od godine dana?

4.) Unukova majka živa, a proteklo je više od godine dana?

5.) "Unuk" uopće nije u nikakvom rodu sa "bakom" (nebitno iz kojih razloga je došlo do darovanja jer to nije tema)?

 

 

Koliko sam ja shvatio, Vas samo molim za potvrdu, odgovori bi trebali biti:

 

1.) Dar se uračunava u ostavinu

2.) Dar se uračunava u ostavinu

3.) Dar se uračunava u ostavinu (ali čiju ostavinu kad unuk nije nasljednik nego njegova majka???)

4.) Dar se ne uračunava u ostavinu

5.) Dar nema veze s ostavinom, niti se može uračunati jer "unuk" nije bio u rodu s "bakom".

 

Valjda nisam previše zakomplicirao te me zanima što bi bilo da su u hipotetskoj situaciji ostali rođaci tog unuka svojevoljno potpisali neku izjavu da se oni što se tiče dara unuku smatraju namirenim te da, nakon bakine smrti, neće imati potraživanja prema unuku vezano za taj raniji dar. Taj zadnji dio mi je zapravo i najvažniji.

 

Zahvaljujem na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija