Jump to content

Prijepis


Alchi156

Preporučene objave

Poštovanje

 

Prvo ide isprika zbog svih mogučih gramatičkih pogrešaka. Živim u Sloveniji pa mi nisu poznata baš sva pravila pisanja ali trudit ću se koliko znam i mogu.

 

Dakle situacija je takva:

Tata, mama i ja imamo svi dvojno državljanstvo(slo,hr). Tata mi nije biološki otac, nije oženjen sa mojom majkom (biološka!) a nisam ni usvojen. Od moje druge godine pa sve do prije godinu dana (cca.20 god) živjeli smo u zajedničkom kućanstvu.

 

E sad. Tata je pokraj Ozlja naslijedio nekoliko parcela između ostalog i "gradbenu" parcelu koju je odlučio prepisati na mene. On je 100% vlasnik parcele i upisan je u zemljištnu knjigu, katastar ili gruntovnicu, neznam pravi izraz. dakle sve je tako kako mora biti.

 

Zanima me kako najbezbolnije, najjeftinije izvesti postupak prijepisa?To se obavi gdje? Kako je sa porezom? Moramo li ići kod odvjetnika u HR ili se to može obaviti u SLO? Dolazi li u obzir darovnica? Koliki je porez u tom slučaju?

 

Imam još pregršt pitanja ali idemo redom :-D

 

hvala najljepša svima....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega nema frke, iz vašeg pisma se UOPĆE ne primjećuje da ste Slovenac, Mnogi ovdje učeni Hrvati pišu takovim pravopisom i gramatikom da te muka uhvati.,

A sada o Vašem problemu.

 

Otac vam može Darovnim Ugovorom prenesti određene nekretnine, morat ćete platiti porez (5% na prijenos vlasnišrtva)., s obzirom da niste u srodstvu

 

Platit ćete 250 kn za upis u Gruntovnicu.

Eto, to vam je cijela priča

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru...

 

Rođen u SLO, rodom HR :)

 

Znači darovni ugovor i to je to. A porez t.j. tih 5 % na prijenos vlasništva se računa od čega? Od vrijednosti nekretnine-parcele? ili je to fiksni porez? kako se može utvrditi vrijednost? Šalju to li "oni" ocjenjivača (čovjeka koji objektivno utvrdi cijenu)?

 

Jeli moguče da mi otac recimo proda nekretninu za npr. 100€? na šta se onda računa porez?

 

A da on napravi prijepis na moju majku a ona na mene?

 

hvala najljepša..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to što odvjetnik radi procjenu je glupost i ne obvezuje poreznu upravu.oni imaju svog procjenitelja

po toj procjeni odvjetnik će lupiti svoju tarifu.

tvoj otac može prepisati imovinu na tvoju majku ali pošto nisu vjenčani nisam siguran za porez.

provjeri na stranicama www.porezna-uprava.hr

ugovor mižete napraviti i sami nalaze se na stranici

www.Andall.hr i ovjeriti kod najbližeg javnog bilježnika u Hrvatskoj(koji je najbliži Slovenskoj granici).

uknjižbu takođe možete obaviti sami.

250,00 kn za taksu i sa ovjerenim ugovorom u gruntovnicu gdje se nalazi nekretnina.Ispuni se prijedlog za upis nekretnine i to je to.potrbno je da darovatelj i obdarenik posjeduju Domovnicu (državljanstvo RH).

prijedlog za upis nekretnine na stranici Županijskog suda Varaždin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok sad mi je već sve malo jasnije.

 

Slijedeće pitanje:

 

Radi se o zemljištu:

 

-voćnjak

-U selu-gosp.zg. neplodno

-u selu-dvorište neplodno

 

U toj staroj "gospodarskoj zgradi" nekad se je živjelo. Zanima me, ako ju želim adaptirati t.j napraviti umjesto nje novu kuću-icu, dali moram imati građevinsku dozvolu ili mogu samo prijaviti nekakvu adaptaciju. Kako je onda sa zahtjevom za priklop struje, vode, sa kučnim brojem? Može li se legalno zaobići građevinska t.j. dali mogu raditi adaptaciju bez zgradnog zemljišta?

 

znam, pitanja su možda pomalo naivna i glupa ali stvarno se ne snalazim baš u tome najbolje pa onda idem po principu: bolje biti 5 minuta glup, nego cijeli život...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vjerojatno se radi o barem dvije, ako ne i tri k.č. i upis otprilike glasi:

 

k.č..... voćnjak površine ...... m2

gosp. zgrada površine......m2

neplodno površine.......m2,

 

što znači da pod gospodarskom zgradom nije neplodno, nego zemljište pod zgradom, a okolo je neplodno. to znači da gospodarsku zgradu možete adaptirati, i ako ostaje gospodarske zgr. iste površine , onda ne trebate građ. dozvolu (odnosno danas za zgrade do 400m2, odnosno gospodarske do 600 m2, to je rješenje o gradnji i ovjera glavnog projekta). ako zgradu proširujete, povećavate, onda treba građ. dozvola, odnosno rješenje.

 

za prenamjenu gospodarske zgrade u zgradu za stanovanje, trebat će vam papiri. sve znaju u upravnom odjelu za propstorno uređenje u vašem mjestu.

 

u slučaju prenamjene ili proširenje sve treba završiti tehničkim pregledom i izdavanjem uporabne dozvole, te na kraju geodet. elaboratom za evidentiranje građevine, čime se u zemjišnoj knjizi vaša nova zgrada evidentira sa novom površinom, adresom i namjenom.

 

priključak za struju je priča za sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija