Jump to content

šteta nastala na plinskom vodu prilikom paljenja korova


naiva

Preporučene objave

U ožujku ove godine palila sam korov na mjestu na kojem to već godinama činim. Odjednom se vatra pretvorila u požar -počeo je curiti plin iz cijevi plinskog voda u neposrednoj blizini. Nisam znala da se tu nalazi plinski vod, jer je izlazio iz zemlje i bio prikriven raslinjem. Nakon što su ventili na vodu zatvoreni a plin iz cijevi izgorio, opasnost je prošla. Inače, plamen je bio visok i da je bilo vjetra izgorio bi cijeli moj posjed, mogla sam i sama stradati, a možda i drugi... ali ne želim sada misliti na to. Pretrpjela sam užasan strah, a i kriva sam za palež.

Drugi dan su komunalci promijenili cijev - stavili su veću cijev i čeličnu obujmicu i sve obojali uočljivom žutom bojom. Da je to bilo učinjeno ranije, do požara ne bi moglo doći.

Nakon mjesec dana stigao mi je račun na 16.800,00 kn - izmjena cijevi i utrošak izgorenog plina. Pitala sam - utrošak plina su izračunali po veličini rupe na brtvi i vremenu trajanja požara, jer ne mogu odrediti koliko je točno plina izgorjelo.

Ja jesam kriva za palež. (Priznala sam to i na uviđaju. Na sudu su rekli da me neće krivično teretiti, jer to nisam učinila namjerno.) Smatram da su i komunalci krivi za nemar i nepoštivanje propisa o plinskim instalacijama, zbog čega smo i ja i moja obitelj, i posjed mogli stradati.

Nigdje nisam mogla pronaći neki pravilnik ili zakon o plinskim instalacijama, samo sam pročitala da moraju biti označeni, obojani žutom bojom, a negdje piše i ograđeni.

Budući da nisam platila navedeni račun, poslali su mi opomenu pred ovrhu, pa molim savjet: što da radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko dobijete ovrhu na istu se žaliti uz napomenu

za njhov doprinos šteti zbog neodržavanja.

plin curio ,mjesto neobilježeno po propisu.

isto tvrdite i u tužbi koju ćeš dobiti ako uvaže žalbu na ovrhu.

nije dobra tvoja izjava da si kriva za požar.

ti nisi znala da plin curi zbog neodržavanja

a palila si korov što si činila godinama prije.

ako imaš svjedoka koji će potvrditi da se zbog neodržavanja nije vidjelo mjesto gdijesu ventili za plin ukljući ih.

smatram da bi bilo poželjno angažirati odvjetnika i to u samom početku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na uviđaju sam rekla ono što i u svom pisanom odgovoru na opomenu pred izdavanje ovrhe:

"Priznajem da sam palila granje i korov. Ali sigurna sam da mi nikada ne bi palo na pamet raditi tako nešto u blizini plinskih instalacija da je cijev bila ograđena i označena, ili bar obojana žutom bojom (kao sada kad ste stavili novu). Stoga smatram da ste i vi odgovorni za nastalu štetu, a zbog vašeg nemara i nepoštivanja propisa, ja i moja obitelj smo se našli u životnoj opasnosti."

Dakle, priznala sam da sam palila korov, ali ne da sam isključivi krivac za nastali požar.

 

Hvala na savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postoje strukovni propisi o postavljanju plinskih instalacija, kako podzemnih tako i nadzemnih. U svim slucajevima predvidjeno je vidljivo oznacavanje, kao i obveze distributera da ONI ciste okolis oko instalacija koje mogu biti opasne. O vise informacija koje se ticu strukovnih propisa i obveza distributera mozete se obratiti na HERA, i HSUP. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija