Jump to content

Kako dobiti "Društveno koristan rad"?


dalibor_d

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Novi sam na ovom forumu, pa se ispričavam ako je već bilo sličnih upita, odnosno ako ponavljam temu. Evo o čemu se radi: Počinio sam prometni prekršahj upravljanja vozilo koje nema tehnički pregle i koje nije osigurano. Time sam prekršio najmanje dva zakona: Zakon o sigurnosti prometa na cestama i Zakon o obveznom osiguranju. Policajac mi je na licu mjesta uručio Obvezni prekršajni nalog na 2000 kn koji se odnosi na prekršaj iz prvog Zakona, a nešto poslije sam dobio i poziv od rekršajnog suca za drugi prekršaj. Imam hrpu olakotnih okolnosti (nekažnjavanje i uredna prošlost, teška financijska i materijalna situacija, teška obiteljska situacija - bolesno dijete, minimalna težina prekršaja - vozio sam svega 300 metara po državnoj cesti...), ali mi je sudac ipak opalio 2000 kuna kazne i tvrdi da je to najmanje što je moguće te da po zakonu nije moguće za ovu vrstu prekršaja izreći uvjetnu kaznu. Inače Zakonom propisana kazna je od 5 000-20 000 kuna. Budući da nisam platio kaznu iz Obveznog prekršajnog naloga sad me čeka ročište i za taj prekršaj, pa očekujem da ću proći slično - sve skupa nekih 4000-5000 kn. Kaznu definitivno ne mogu platiti (imam toje male djece, kredit, nesređeno stambeno pitanje i 3800 kuna plaće) pa mi jedino preostaje zatvor ili tzv. Društveno koristan rad. Stoga molim sve koju mi mogu pomoći da mi pojasne kako i mogu li uopće očekivati da se zatvorska kazna preinači u društveno koristan rad i kako teče procedura, to jest mogu li odmah po primitku prvostupanjske presude tražiti tu kaznu ili se ona traži tek kad se novčana pretvori u zatvorsku kazni, ili pak na neki treći način.

Inače, po zanimanju sam ekonomist (SSS) a radim u knjižarsko-nakladničkoj firmi.

 

Unaprijed toplo zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalibor_d je napisao:

Pozdrav svima!

Novi sam na ovom forumu, pa se ispričavam ako je već bilo sličnih upita, odnosno ako ponavljam temu. Evo o čemu se radi: Počinio sam prometni prekršahj upravljanja vozilo koje nema tehnički pregle i koje nije osigurano. Time sam prekršio najmanje dva zakona: Zakon o sigurnosti prometa na cestama i Zakon o obveznom osiguranju. Policajac mi je na licu mjesta uručio Obvezni prekršajni nalog na 2000 kn koji se odnosi na prekršaj iz prvog Zakona, a nešto poslije sam dobio i poziv od rekršajnog suca za drugi prekršaj. Imam hrpu olakotnih okolnosti (nekažnjavanje i uredna prošlost, teška financijska i materijalna situacija, teška obiteljska situacija - bolesno dijete, minimalna težina prekršaja - vozio sam svega 300 metara po državnoj cesti...), ali mi je sudac ipak opalio 2000 kuna kazne i tvrdi da je to najmanje što je moguće te da po zakonu nije moguće za ovu vrstu prekršaja izreći uvjetnu kaznu. Inače Zakonom propisana kazna je od 5 000-20 000 kuna. Budući da nisam platio kaznu iz Obveznog prekršajnog naloga sad me čeka ročište i za taj prekršaj, pa očekujem da ću proći slično - sve skupa nekih 4000-5000 kn. Kaznu definitivno ne mogu platiti (imam toje male djece, kredit, nesređeno stambeno pitanje i 3800 kuna plaće) pa mi jedino preostaje zatvor ili tzv. Društveno koristan rad. Stoga molim sve koju mi mogu pomoći da mi pojasne kako i mogu li uopće očekivati da se zatvorska kazna preinači u društveno koristan rad i kako teče procedura, to jest mogu li odmah po primitku prvostupanjske presude tražiti tu kaznu ili se ona traži tek kad se novčana pretvori u zatvorsku kazni, ili pak na neki treći način.

Inače, po zanimanju sam ekonomist (SSS) a radim u knjižarsko-nakladničkoj firmi.

 

Unaprijed toplo zahvaljujem!

 

rad za opće dobro na slobodi, kao jedna od opcija izvršenja neplaćene novčane kazne, predviđen je za novčane kazne do 500,00 kn, a u vašem slučaju izrečena novčana kazna daleko premašuje taj iznos..

stoga, ne možete niti tražiti da vam se isto i odobri.

jedino što možete tražiti jest obročno plaćanje novčane kazne, a naravno, povrh tog aimate pravo žalbe na rješenje suda, međutim, vama je kazna ublažena primjenom određenog članka, pa žalba ne bi ništa bitno promijenila, jedino što dobijate na vremenu...

za novčane kazne preko 500,00 kn način izvršenja je zakonom određen drugačije nego one koje su ispod tog iznosa...

budući se radi o tim iznosima, one se prvotno naplaćuju prisilno (preko porezne upravfe, sjedanjem na prihode - ukoliko ih ima), a ukoliko se ista ne naplati u roku od šest mejseci od dana otvaranja tog postupka, novčana kzana ili njezin neplaćeni dio, zamijenit će se mjerom zatvora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Nisam baš tako nešto očekivao, ali sam se bojao da će završiti upravo tako. Ipak, koji je smisao žalbe višem sudu, ako ista, kako i sami kažete, neće ništa promijeniti? Može li pravna država biti toliko bezosjećajna da ne uzima u obzir uistinu specifične okolnosti? Meni zasigurno neće leći na račun, jer je isti konstantno prazan - ne zato što sam propalica nego zato sa 3800 kuna hranim 5-ora usta. Što je sa mojim djetetom od 23 mjeseca koje je upravo na dan kad mi je sudac izricao kaznu bilo čak 8. put na operacijskom stolu. Može li iole humana država dopustiti da otac tako bolesnog djeteta koje k tomu ima brata i sestru ispod 7 godina starosti, ide u zatvor zbog jednog banalnog prekršaja koji nije imao ama baš nikakvih posljedica? Ne raspravljam s Vama, već želim znati ima li u demokraciji 21. stoljeća mjesta za milost spram takve teške životne situacije, ili je ona rezervirana samo za pokajnike iz afere Index i slične? Nije li to apsurdno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalibor_d je napisao:

Hvala na odgovoru. Nisam baš tako nešto očekivao, ali sam se bojao da će završiti upravo tako. Ipak, koji je smisao žalbe višem sudu, ako ista, kako i sami kažete, neće ništa promijeniti? Može li pravna država biti toliko bezosjećajna da ne uzima u obzir uistinu specifične okolnosti? Meni zasigurno neće leći na račun, jer je isti konstantno prazan - ne zato što sam propalica nego zato sa 3800 kuna hranim 5-ora usta. Što je sa mojim djetetom od 23 mjeseca koje je upravo na dan kad mi je sudac izricao kaznu bilo čak 8. put na operacijskom stolu. Može li iole humana država dopustiti da otac tako bolesnog djeteta koje k tomu ima brata i sestru ispod 7 godina starosti, ide u zatvor zbog jednog banalnog prekršaja koji nije imao ama baš nikakvih posljedica? Ne raspravljam s Vama, već želim znati ima li u demokraciji 21. stoljeća mjesta za milost spram takve teške životne situacije, ili je ona rezervirana samo za pokajnike iz afere Index i slične? Nije li to apsurdno?

 

pretpostavljam da ste na sudu naveli sve olakotne okolnosti, a između ostalog i situaciju u kojoj se nalazite vi i vaša obitelj...

sudac vam je izašao ususret, ublaživši maksimalno novčanu kaznu, a sama činjenica da vam je račun konstantno prazan, ne može utjecati na daljnji tijek izvršenja, ako preskočimo prisilnu naplatu (sjedanjem na prihode), preostaje vam kazna supletornog zatvora.

na vaša pitanja mogu odgovoriti, ali vama to neće pomoći, jer se ništa neće time riješiti.

predlažem da uložite žalbu na rješenje, premda sam gore navela onako kako sam navela, pa se možda do rješavanja vpisokog prekršajnog suda, okolnosti promijene ili se nešto dogodi što može vas staviti u bitno povoljniji polož

aj od ovog u kojem jeste sada. :-)

SRETNO!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja se slažem da se uloži žalba i traži dalje presuda od Višeg prekršajnog suda...a i čudno mi je ona tvrdnja da se rad za opće dobro ili kako se već zove - društveno koristan rad odrađuje samo za kazne do 500 kuna, nisam to vidio nigdje da piše u zakonu - već je problem u državi što još nije regulirala taj vid naplate kazne - a sud se uvijek poziva na nju - ima više takovih slučaja kada se pozivaju da niste platili, da niste odradili rad za opće dobro - pa onda prijete zatvorom...mislim da imate šanse da iskoristite svoje zakonske elemente s ciljem pravovaljane i na zakonu dobijene odluke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa u svakom slučaju ću se žaliti. Mislim da je najgore što mi se u tom slučaju može dogoditi da me ista kazna sustigne sa nekoliko mjeseci odgode, premda bih, istini za volju, zatvorsku kaznu, ako mi već ne gine, radije odradio što prije i tako to skinuo sa dnevnog reda. Ja osobno, bez ikakvog, (oprostite mi na izrazu) preseravanja imam ozbiljnih moralnih kočnica koje mi brane da platim ovu kaznu čak i kada bih mogao (a ne mogu). Moj osjećaj za pravdu i pravičnost mi ne bi oprostio kad bih od usta moje djece otkinuo 4000 kuna i uplatio ih u proračun za račun debelih saborskih stražnjica. Kako, naime, ljudi koji imaju po nekoliko puta veću plaću od one sa kojom preživljava većina poštenih građana ove zemlje uopće mogu donijeti pravične zakone. Njima je očito referentna cifra za određivanje visine kazne njihova saborska plaća. Oni, dakle, ne žive u istom svijetu kao i mi, pa onda ne mogu niti donositi pravedne zakone za nas smrtnike. Zašto se, na primjer, visina kazne ne određuje u srazmjeru sa materijalnim stanjem ili mjesečnim primanjnima prekršitelja. Onda Željko Kerum za obaranje pješaka svojim milijun eura vrijednim terencem ne bi platio dvije tisuće, nego možda dva milijuna kuna. U tom bi slučaju i proračun i pradva bili zadovoljeniji, ali cilj zakona nije pravda, nego napuniti proračun iz praznih džepova sirotinje. To je ono žalosno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rad za opće dobro je ukinut od 01.01.2008.

neka ti proradi i osjećaj za odgovornosti prije nego se sljedeći put upustiš u svjesno počinjenje prekršaja.onda neka ti proradi i osjećaj solidarnosti pa se sjeti idiota koji plaćaju osiguranje vozila da bi u slučaju nezgode pokrili štetu drugim sudionicima u prometu.pa neka ti proradi i osjećaj krivnje pa nemoj udarati drugima na savjest izvlačeći se na gladnu dječicu, pogotovo što si dobio najblažu moguću kaznu za navedeni prekršaj.vjerujem da ti nije ovo prvi a ni zadnji put da voziš neosigurano vozilo, pa ne dijeli lekcije o pravu i pravičnosti jer nije nitko drugi osim tebe otkinuo 4000kn iz usta tvojoj dječici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zip je jednom rekao:

...nitko tebi nije "uzeo" 1.800 kuna, uzela ti je ona osoba koju vidiš kad se briješ...

 

ja imam registrirana 3 vozila i sva 3 su uredno osigurana. osiguranja plaćam skupo iz razloga jer se iz moje uplate puni garancijski fond koji isplaćuje štete koje bi moglo napraviti vaše neosigurano vozilo. izvolite plaćati svoje police ili idite pješice.

 

zamjeram sudu jer vam je umanjio najnižu kaznu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodo Jackal i Petpetica, ako niste primijetili nisam tražio bezočne napade na moju malenkost, već pomoć. Ako želite vrijeđati i napadati idite na Index.hr. Mogu reći jedino da sudite bez imsalo uvida u prekršaj. Imam i ja registrirano auto i plaćam sve svoje namete i poreze uredno itd... Nisam htio po forumima iznositi detalje slučaja već sam postavio jednostavno pitanje: Mogu li i kako zatvor zamijeniti radom na opće dobro. Odgovor sam dobio i vaši mi komentari uistinu više nisu potrebni. A moj post koji vas je razjario bio je odgovor forumašu Leopardu a ne poziv na linč!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija