Jump to content

porez kod darovanja nekretnine


mala_x

Preporučene objave

Moja suvlasnica mi želi darovati svoju polovicu nekretnine (zemljište) i time bih ja postala solo vlasnik.

E sad, kod plaćanja poreza na darovanu nekretninu, rečeno mi je da prvo treba ocijeniti koliko novčano iznosi ta njena polovica.

Zanima me kako mogu doznati da li je zemljište poljoprovredno ili građevinsko (da li se može na netu naći preko stranice katastra pa upucati samo broj čestice) ili zovem OPćinski sud ili katastar gdje se nekretnina nalazi?

 

I da li moram nabaviti nekakvu službenu procjenu vrijednosti zemljišta? Od koga? Kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

procijenu vrijednosti nekretnine vrši porezna uprava preko svog vještaka,po kojoj i plačate porez.

ako vršite procijenu u svojoj organizaciji to je sam bacanje novaca i neobvezujuće za poreznu upravu

 

ako je nekretnina opterečena hipotekom ,za taj iznos smanjuje se vrijednost nekretnine a u svezi poreza ,na što treba ukazati poreznoj upravi kod prijave poreza (vlasničkim listom gdije se vini zabilježena hipoteka ako postoji)

 

možda je bolje napraviti kupoprodajni ugovor i navesti približnu vrijednost nekretnine.

porez se svakako plaća.

osim ako roditelji daruju dijeci.

 

 

www.porezna-uprava.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za saznati da li je zemljište poljoprovredno ili građevinsko moraš se obratiti “Upravnom odjelu za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja” koji je nadležan za područje na kojemu se spomenuta nekretnina nalazi, samo ponesi preslik plana, koji ishoduješ na katastru ( 75 kn ) i oni će ti odmah usmenom predajom (besplatno ) dati sve podatke koji te zanimaju. Ukoliko ti iz nekog razloga treba taj podatak službeno, onda kod navedenog organa predaš zahtjev za izdavanje uvjerenja o podacima iz dokumenata prostornog uređenja, priložiš preslik plana, platiš 40 kn takse i kroz par mjeseci uvjerenje stiže na kućnu adresu. Neke Općine tj. Gradovi su objavili svoje planove na službenim web stranicama npr: Zadar, plan imaš na www.grad-zadar.hr pod prostorni planovi. Otvoriš plan, uociš svoju česticu i vidiš u kojoj je zoni. Ali vecina planova nije objavljena na vebu , ukoliko je to slucaj put pod noge!

Ps. Kad si već tamo nemoj se ograničiti samo na pitanju jeli je poljoprovredno ili građevinsko, pitaj sve, u kojoj je zoni, ukoliko je građ. kolika je izgrađenost, iskoristivost, visina vijenca itd…

Nadam se da sam pomogao!!!!

Pozdrav!!!!

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija