Jump to content

darovanje dijela zemljišta


marion56

Preporučene objave

evo otvaram novu temu, na savjet administratora.

 

moj problem je:

 

Brat ima zemlju između dvije ceste (ulice). Na jednoj ima svoju kuću, a meni bi prepisao pola zemlje tako da ja mogu graditi na drugoj polovici uz drugu cestu.

 

Dali je to moguće i kako proći najjeftinije?

 

NAPOMENA: zemljište je građevinsko i ima dovoljno m2 za obojicu, tj. za uvjete gradnje.

 

 

DOBIO SAM ODGOVOR: Ako brat poklanja Vama, plaćate porez na promet nekretnina.

Ako je jedan od roditelja još živ, porez možete izbjeći tako da brat pokloni ocu ili majci, a on ili ona odmah Vama.

Za parcelaciju morate ishoditi Rješenje o uvjetima gradnje, što ionako trebate ako mislite graditi.

 

SAD OPET PITAM:koliki je taj porez? kako se odeđuje? valjda nije prevelik?

 

da, roditelji su živi, možda bi to bilo najjednostavnije i breže, samo nisam baš u tome pa neznam kakv je postupak, šta mi je raditi?

 

brat bi trebao taj dio koji misli meni pokloniti dati njima, i oni meni...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez na promet nekretnina je 5 % vrijednosti nekretnine.

Vrijednost procjenjuje porezna uprava.

 

Neka vam netko sastavi darovni ugovor. Može javni bilježnik, a možete i sami. Svakako točno navedite nekretninu kako je upisana u z.k., tj. 'dio čestice k.č. br. xx, k.o. xxx, površine xxx, uz prometnicu yyy, prema priloženoj skici na kopiji katastarskog plana.

 

Napišite dva ugovota, jedan gdje brat poklanja ocu (ili majci). I drugi, gdje roditelj poklanja Vama. (jednostavnije da je jedan roditelj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija