Jump to content

novi stan ispod cijene


Steevo

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima..

 

Zadnjih godinu dana pratim ponudu novih stanova u svom gradu. Cijene onih koji me zanimaju se kreću od 1550-1700 EUR/m2. Tako, razgovaram ja s prijateljima o tome kad me jedan od njih uputi na svog rođaka koji ima za prodati novi stan. Nađem se s njime i on mi kaže da ima za prodati novi stan od 40-tak kvadrata i meni bi ga dao po 1100 EUR/m2. Pitam ga u čemu je kvaka. Lik kaže da je taj stan dobio pod poslovni račun i da mu ne treba. Hitno bi ga prodao ali zgrada još nije sagrađena, pa bi ga zato meni dao ispod cijene ali da mu ga djelomično platim sada u veljači (u daljnjem tekstu IZNOS X), a ostatak po useljenju (9-10.mj.2009.). I kaže da me ne misli prevariti te da će potpisati papir kojim bih se ja zakonski ogradio od prevare. Njemu treba novac hitno pa ne može čekati jesen da se zgrada izgradi te da ga proda po punoj cijeni.

 

U vezi toga moje pitanje glasi: "Kako pravno definirati dokument kojim bih osigurao svoj, njemu isplaćeni IZNOS X?" Bojim se da ako mu isplatim IZNOS X, a zgrada nakon izgradnje ne dobije uporabnu dozvolu, da neću moći dobiti natrag svoj novac. Trebam li ga tražiti da odmah prepiše stan na mene ili mogu čekati da se zgrada izgradi i dobije (ako dobije..) uporabnu dozvolu?

 

Hvala Vam!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Steevo je napisao:

Lijep pozdrav svima..

 

Zadnjih godinu dana pratim ponudu novih stanova u svom gradu. Cijene onih koji me zanimaju se kreću od 1550-1700 EUR/m2. Tako, razgovaram ja s prijateljima o tome kad me jedan od njih uputi na svog rođaka koji ima za prodati novi stan. Nađem se s njime i on mi kaže da ima za prodati novi stan od 40-tak kvadrata i meni bi ga dao po 1100 EUR/m2. Pitam ga u čemu je kvaka. Lik kaže da je taj stan dobio pod poslovni račun i da mu ne treba. Hitno bi ga prodao ali zgrada još nije sagrađena, pa bi ga zato meni dao ispod cijene ali da mu ga djelomično platim sada u veljači (u daljnjem tekstu IZNOS X), a ostatak po useljenju (9-10.mj.2009.). I kaže da me ne misli prevariti te da će potpisati papir kojim bih se ja zakonski ogradio od prevare. Njemu treba novac hitno pa ne može čekati jesen da se zgrada izgradi te da ga proda po punoj cijeni.

 

U vezi toga moje pitanje glasi: "Kako pravno definirati dokument kojim bih osigurao svoj, njemu isplaćeni IZNOS X?" Bojim se da ako mu isplatim IZNOS X, a zgrada nakon izgradnje ne dobije uporabnu dozvolu, da neću moći dobiti natrag svoj novac. Trebam li ga tražiti da odmah prepiše stan na mene ili mogu čekati da se zgrada izgradi i dobije (ako dobije..) uporabnu dozvolu?

 

Hvala Vam!

 

Prvo - stan ne možeš prepisati na sebe dok zgrada nije etažirana, a etažni elaborat se može provesti tek kad zgrada dobije uporabnu dozvolu.

 

Drugo, uz dužan oprez, ova priča sa cijenom u ovom trenutku je realna. Čovjek mi je prije koji mjesec nudio skoro završeni stan stotinjak kvadrata na Laništu za 1000 €/m2.

Garanciju kakvu opisuje bovu nitko Vam neće dati.

 

Ako se želite upuštati u takvu trgovinu prije svega provjerite gradi li se zgrada prema projektu, je li taj lik stvarno kupio (ugovorio) taj stan, i sa kim, a provjerite i samog čovjeka.

 

Ako je prevarant, najlakše je prevariti upravo u ovakvoj situaciji. Ovakav ugovor može potpisati sa Vama i još dvadesetoricom, i što vrijedi u tom slučaju da Vam i garantira hipotekom na svoj stan?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da priča nije nerealna, ima puno primjera da izvođači dobiju stan u kompenzaciju...Tip je kratak s lovom i nema vremena čekati završetak i prodaju stana...

 

Možda je moguće rješenje raskinuti ugovor o kupoprodaji stana ( pretpostavljam da je to temelj za kompenzaciju ) i sklopiti novi ugovor direktno između Vas i vlasnika zgrade u izgradnji?

 

Nisam sigurna prolazi li predbilježba u zemljišnim knjigama na temelju kupoprodajnog ugovora ako zgrada nije etažirana?...Raspitat ću se i javiti Vam....

 

Ja bi u svakom slučaju angažirala odvjetnika koji se bavi isključivo nekretninama....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija