Jump to content

Oporuka ili ugovor o doživotnom uzdržavanju


jasmina5

Preporučene objave

Ako nakon vaše smrti iza vas ostane samo dvoje djece (bez supruga) nema potrebe za pravljenjem oporuke ako jer će djeca i po zakonu naslijediti vašu imovinu na jednake dijelove.

 

Što se tiče sastavljanja oporuke postoji nekoliko mogućnosti, ali oporuka je valjana ako ste ju vlastoručno napisali i potpisali, bez obzira kod koga se u trenutku oporučiteljeve smrti nalazi.

 

Ugovor o doživotnom uzdržavanje ne možete sklopiti s maloljetnim osobama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što se suprug odrekao imovine u vaše ime ne znači da nakon vaše smrti, ako vas nadživi, neće moći naslijeđivati. Sve ovisi kakav je odnos i kakav će biti odnos između supruga i vaših kćeri nakon vaše smrti. On se jednostavno može odreći svog nasljednog dijela u korist vaših kćeri pa bi one dobile svaka polovinu imovine.

 

Nije mi jasan sam razlog zašto bi supruga ostavili bez imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne bi ostavila supruga bez nasljedstva. Suprug se odrekao bračnim ugovorom zajednički stečene kuće zato što ima dijete iz prvog braka i ne želi da ga u tom dijelu dijete naslijedi već da naslijede samo zajednička djeca. Kako se suprug odrekao dijela zajednički stečene imovine, dakle kuća pripada meni, htjela sam s djecom napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju i mene i supruga ali ni to ne mogu (bar za sada) jer su djeca maloljetna. kad djeca postanu punoljetna, sklopila bih s njima ugovor o doživotnom uzdržavanju i mene i supruga. Jedini problem je što ne znam da li bračni ugovor ima dovoljnu težinu da taj ugovor sklopim sama s djecom. Nekretnina je upisana u zemljišnim knjigama na moje ime, imam bračni ugovor u kojem se suprug odriče te imovine i samo me zanima da li je to dovoljno da nam se njegovo dijete iz prvog braka ne upliće u nasljedstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suprugovo dijete nikako ne nasljeđuje zajedničku imovinu vašeg supruga i vas (ako vi umrete prije supruga). Ako je kuća u gruntovnici uknjižena na vas kao jedinog vlasnika ona je samo vaše vlasništvo bez obzira što ju suprug koristi pa njegovi nasljednici (ne uzimajući u obzir vašu djecu) ne polažu nikakva prava na nju.

 

Nakon suprugove smrti svu njegovu imovinu RAVNOPRAVNO dijele sva njegova djeca, bez obzira bila bračna ili vanbračna, iz prethodnog ili sadašnjeg braka. Jedino u slučaju sklapanja ugovora o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanja dijete ili djeca mogu ostati bez svog nužnog nasljednog dijela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jedini problem u cijeloj priči je u tome što suprug želi biti siguran da ako slučajno umre prije mene, naša zajednička djeca i ja nećemo imati problema s njegovim djetetom iz prvog braka na kući koju smo nas dvoje zajednički stekli. Samo to....dakle, htio je mene i djecu zaštiti od takvih stvari jer smatra da u tom dijelu njegovo dijete nema pravo nasljeđivanja njegovog dijela zajedničke stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jasmina5 je napisao:

Jedini problem u cijeloj priči je u tome što suprug želi biti siguran da ako slučajno umre prije mene, naša zajednička djeca i ja nećemo imati problema s njegovim djetetom iz prvog braka na kući koju smo nas dvoje zajednički stekli. Samo to....dakle, htio je mene i djecu zaštiti od takvih stvari jer smatra da u tom dijelu njegovo dijete nema pravo nasljeđivanja njegovog dijela zajedničke stečevine.

 

A sto bi rekli na sljedece:

Izmjenite bracni ugovor na sljedeci nacin:

Vas muz se odrice svog djela kuce ali vi mu priznajete pravo dozivotnog koristenja idealnog dijela od 50% kuce. To bi znacilo sljedece, vaseg muza nitko, ni vi ni vasa djeca, ni nitko treci nema pravo izbaciti iz kuce dok je ziv. Dakle, ako kojim slucajem vi umrete prije i nedaj boze se uz to odnosi između vaseg muza i djece do te mjere pogorsaju da ga djeca zele izbaciti, on ipak ima pravo zivjeti u kuci koju ste zajedno stekli do kraja svog zivota. A nakon njegove smrti to se pravo samo po sebi gasi. Dakle takvo se pravo ne nasljeđuje.

Prednosti su dvojake:

1. teze bi bilo pobijati takav bracni ugovor jer je "pravedniji"

2. njegovo drugo djete nema apsolutno nikakvo pravo ni na kucu ni da zivi u njoj.

Pretpostavljam da je to jedino sto je regulirano bracnim ugovorom. Dakle ostatak se djeli 50/50.

Ako je to tako, nakon smrti vaseg muza bi se nasljeđivalo ovako:

1/4 vama

2/4 za vase dvoje djece

1/4 za to djete iz prvog braka

Ako sastavi oporuku on moze smanjiti udio tog djeteta na 1/8. U tu osminu moze ubaciti staru robu, ormare TV itd.

 

To vam je po meni za sada najbolje rjesenje. A za razdoblje kad djeca budu punoljetna najbolje vam je pricekat,kad dode vrjeme sjest sa djecom za stol i dogovoriti se sto je najbolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
Znaci ako sklopimo ugovor o dozivotnom uzdrzavanju ja i sestra sa oba roditelja koji posjeduju nekretninu, svaki sa 1/2 vlasnistva, smrti jednog nekretnina se dijeli na 1/3?
problem je što miješate nasljeđivanje i pravni posao.

Ako sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju,trebate imati u vidu da se radi o stjecanju prava vlasništva temeljem pravnog posla i tu se više nemože pričati o nasljeđivanju,no svakako da je i u ovom slučaju upis prava vlasništva davatelja uzdržavanja odgođen do smrti primatelja uzdržavanja,što će reći da se za njihovog života nemožete upisati kao vlasnici,u suprotnom bi se radilo o drugom sličnom ugovoru,niti će se po smrti jednog primatelja uzdržavanja nasljeđivati imovina obuhvaćena ugovorom o doživotnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija