Jump to content

sporazumni razvod


luna09

Preporučene objave

Poštovani,

želim se razvesti od supruga-sporazumno.

Zanima me:

1. Da li u zahtjevu trebam navesti eventualne prijedloge o susretima i druženjima s ocem i uzdržavanju ili to sud sam predlaže tek u postupku određuje?

2. Znači da li je obvezno točno utvrđivanje termina ili može ostati po dogovoru?

3. Na koji način (obzirom da je trošak razvoda 5.000 kn)

svesti trošak na minimuu --takse 400 kn ?

Moja plaća je 3.500-4000, a suprugova još manja.

Na koji se član Zakona pozvati.

 

O čemu se još treba povesti računa,u svezi izjava i dogovora, obzirom da moj suprug nije oduševljen razvodom uopće.. kupuje vrijeme.. iako je kao ok da bude sporazumno zbog djeteta da se ne potežemo po sudu.

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,ako ste se sporazumjeli o razvodu to podrazumjebva da imate i sporazum o tome s kojim će roditeljem djete nastaviti živjeti,o susretima s drugim roditeljem i visini uzdržavanja koje će snositi roditelj s kojim djete neće po razvodu živjeti.

Takav dogovor trebate navesti u zahtjevu za sporazumni razvod koji se predaje sudu.

Sud nije dužan prihvatiti sporazum roditelja ukoliko utvrdi da je protivan interesima djeteta.Dakle,sud isključivo odlučuje o onome što je vezano za djete,a roditelji mogu sporazumno isto i predložiti.

Uvjek je dobo navesti termine susreta i druženje,a roditelji nakon toga mogu ako žele na korist djetea i sami promjeniti iste ovisno o životnoj situaciji,ali ako nema sporazuma onda uvjek preostaje sudska odluka...

 

Trošak razvoda 5000 kuna???????

Osim troškova koje ste naveli (400 kuna),ako idete s zahtjevom za sporazuni razvod nije potrebno utrošiti ni jednu kunu više.

Zahtjev možete sami napisati i predati na sud (potpisati ga trebaju oboje supružnika),odvjetnik vam ne treba, jer ste se oko svega sporazumjeli, pa ni dodatnih troškova nema...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

luna09 je napisao:

O čemu se još treba povesti računa,u svezi izjava i dogovora, obzirom da moj suprug nije oduševljen razvodom uopće.. kupuje vrijeme.. iako je kao ok da bude sporazumno zbog djeteta da se ne potežemo po sudu.

 

Ako imate maloljetnu djecu (spominjete uzdržavanje i susrete) , morate proći i proceduru pri CZSS.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima.

 

Zbunilo me to što primjer zahtjeva koje sam dobila za slučaj razvoda sa malodbnim djetetom- 11 g stoji kratica

 

VPS 5.000 kn (pretpostavljam vrijednost parničnog spora)

i na kraju zahtjeva :

Predlagatelji su lošeg imovnog stanja, stoga mole Sud da ih sukladno odredbama iz čl.172 Zakona o parničnom postupku i čl 14 Zakona o sudskim pristojbama, oslobodi plaćanja sudskih pristojbi.

 

Da li da to sve obrišem iz zahtjeva?

 

i molim vas odgovor -eventualni prijedlozi za susrete? (jer zaista milsim da se mogu sve dogovoriti ali moram imati nekakav primjer, kako ide kad je situacija poprilično dobra. jer npr.u primjeru zahtjeva stoji po dogovoru- za dobrobit djeteta)

i koja bi bila visina alimentacije?

 

Da znam za posredovanje Centra.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije nužno da to navodite u zahtjevu,a posebno je nepotrebno ako nemate osnovu za oslobađanje od troškova sudskog postupka (naveli ste da ste oboje zaposleni).Inače troškove ćete podjeliti (svatko po 200 kuna).

 

Susreti i druženje se mogu definirati na način da naznačite u koje radne dane djete ima pravo na susrete i druženje s drugim roditeljem (npr. utorkom i četvrtkom od___do__ ,ili bilo koji dan ili dane u tjednu što ovisi o obvezama djeteta ali i roditelja).

Zatim navedite da će dijete svaki drugi vikend boraviti kod roditelja s kojim ne živi.

Ako se radi o djetetu koje ide u školu navedite da će polovicu zimskih i polovicu ljetnih praznika privesti s drugim roditeljem.

Također i za državne praznike možete navesti da će jedan državni praznik provesti s jednim a drugi praznik s drugim roditeljem,što će se svake godine mjenjati...

Svakako možete nakon toga nadodati –''ili po dogovoru roditelja'' te tako možete postupati uvjek kada dogovor postoji,a u slučaju da istog nema onda preostaje kako je navedeno u sudskoj presudi...

 

 

Za uzdržavanja je teško dati savjet, koji ćete iznos navesti u zahtjevu.

To ovisi o potrebama djeteta, ali i o mogućnostima roditelja.

Znate kolike su prosječne potrebe vašeg djeteta u jednom kalendarskom mjesecu pa vam to može pomoći.

Zakon propisuje najniži iznos uzdržavanja koji je vezan za dob djeteta,a dužan ga je plaćati roditelj s kojim djete ne živi.

 

Članak 232.st.4.ObZ-a

 

(4) Ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi odredit će jednom godišnje, a

najkasnije do 1. travnja tekuće godine objaviti minimalne novčane iznose potrebne za

mjesečno uzdržavanje djeteta, koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom.

Minimalni iznos određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po

zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:

– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće, ( 822,97 kuna)*

– za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće, (968,20 kuna)*

– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće. (1.065,02 kuna)*

 

* navedeni novčani iznosi su informativni i izračunati su u odnosu na prosječnu mjesečnu neto plaću po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za 2007.g.

 

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za razdoblje siječanj - kolovoz 2008.g.iznosila je 5.108,00 kn (NN br. 129/08).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima, puno mi je jasnije.

 

Sad mi je jasno da ako je sporazumno, da ide svakom po 200 kn. Ovaj iznos od 5.000 kn me je zbunjivalo, al to pretpostavljam ide u slučaju tužbe, što ću nadam se izbjeći.

Iskreno se nadam da će se inače sve oko djeteta odvijati po dogovoru , bez pretjeranog vaganja..

 

u mom primjeru zahtjeva stoji;

 

Susreti i druženja oca s djetetom odvijati će se po dogovoru roditelja, uvažavajući interese i dobrobit djece.

 

a možda nije loše, bez obzir na dogovor, odrediti nekakve

smjernice na papiru, pa nek stoji ?

Nekad smo mi ljudi gori od životinja :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to divno i krasno kad se ljudi mogu dogovarati i kad tako ostane i kasnije: tad "dogovor roditelja a u skladu s dobrobiti djece" zaista na njihovu dobrobit i bude.

 

No, što ako tijekom vremena mogućnost dogovora izostane jer jedno nije više spremno dogovarati se? Komplikacija, a moglo je se izbjeći.

 

Najčešće sud ne uvaži taj dio procjenjujući da takvim sporazumom roditelja i nije baš osigurana dobrobit djeteta, no ponekad tako i ostane.

Topla preporuka: precizirajte vrijeme susreta i druženja- tjedno, vikendima, blagdanima, praznicima. Pa se vas dvoje dogovarajte kasnije koliko se god dogovarati možete...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

zahtjev za sporazumni je potpisan od strane supruga, ne baš željeno...al potpisan.

Predan je sudu i dobili smo poziv za glavnu raspravu za 07.04.2009.g.

Zanima me:

-o čemu će se prvo raspravljati ? o čemu treba povesti računa? Šta reći? Što ne?

 

Nekakve savjete jer...

 

dogovorili smo se da dijete (sin 11.g.) ostaje sa mnom, a da će njega redovno viđati..

Nadam se da suprug neće zabrljati svojim tužnim izjavama kako on to ne želi ( jer odgovara mu imati ženu a živjeti kao neoženjen ) i kako me voli.. Moja odluka je konačna, nadam se sporazumno, a ako ne tužbom.

Zajedničke imovine imamo (nekretnine ne, pokretnine da) , a nemamo, tako ćemo reći, nek si sve uzme, nek proda, neka se snađe.Taj dio želim bez rasprave.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija