Jump to content

nacionalizirana imovina - pravo na povrat


panker

Preporučene objave

Poštovanje!

 

Živimo 25 godina u stanu kojeg dobivamo u najam svako neko vrijeme od grada.

U vrijeme kada je bio aktualan povrat nacionalizirane imovine raspitivali smo se postoji li zahtjev za naš stan (bio nacionaliziran), u Gradu nisu imali nikakvih informacija.

 

Prije 2 godine dobivamo od suda rješenje po kojem se toj i toj osobi koja je izdala xy punomoć da potražuje u njeno ime vraća polovina stana (ona je kći jedne od triju vlasnica kojima je imovina oduzeta, na to rješenje smo uložili žalbu kao i spomenuta gospođa (njoj je bilo malo pola stana), pa je sud nepovoljno riješio obe žalbe, pa se opet žalimo i tako to u nedogled.

 

U međuvremenu je gospođa umrla. Može li se ikom osim njezinoj djeci vratiti ta imovina?

 

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Dakle, ako sam dobro razumjela, pravo na povrat njezine nacionalizirane imovine ima i xy - njezin pastorak kojem je ona izdala punemoć za života? Ili ne?

 

Malo konkretnije, povrat dijela stana dobili su 2008., na što se on žalio u njezino ime, a žena je umrla već 2006.

 

Nekako mi to nije jasno... Pisali smo tužbe i sve što ide, ali na žalost prekasno smo saznali ove činjenice.

 

Hvala na dodatnom pojašnjenju pojma nasljednik u kontekstu pastorka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

U kojem važećem zakonu mogu pronaći tko ima pravo na nasljedstvo u konkretnom slučaju?

 

I još jedno pitanje ako tko zna.

 

Čini mi se da su se do 2000. g. trebali javiti oni koji potražuju nacionaliziranu imovinu, može li se negdje provjeriti (i gdje) je li zahtjev za povratom predan na vrijeme?

 

:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Podižem temu.

 

1. ako je pastorak i gospođin nasljednik, može li njemu biti vraćen dio tog nacionaliziranog stana (čitam da se nacionalizirana imovina vraća 1. nasljednom redu, te sam negdje pronašla da postoji i ono što se po zakonu ne može naslijediti) ukoliko on sam nije podnio zahtjev za istim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:)

 

istražila... našla

 

"Isto tako postavilo se pitanje što ako ovlaštenik naknade umre tijekom

prvostupanjskog postupka.

Sud je zauzeo shvaćanje da ako ovlaštenik naknade umre tijekom

prvostupanjskog postupka, postupak se nastavlja i dio koji bi pripao umrlom

ovlašteniku pripada njegovom nasljedniku. Radi se o stvarno pravnom

potraživanju na koje se ne primjenjuju ograničenja iz članka 9. Zakona o

naknadi u pogledu nasljednog reda."

 

(Lj. Karlovčan-Đurović, Zakon o naknadi za imovinu oduzetu...

Zb. Prav. fak. Sveuč. Rij. (1991) v. 29, br. 1, ???-??? (2008))

 

I opet pitanje:

 

- Nastavlja li se na ime nasljednika ili ovlaštenika, tj. bilježi li se gdje u tim rješenjima spora da je osoba umrla?

 

(Čitala sam da se nastavlja nakon što nasljednici daju izjavu da žele nastaviti)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija