Jump to content

Drugi brak


embie

Preporučene objave

Udovac sam i imam dva sina iz prethodnog braka. Postoji vjerojatnost da ću se ponovo oženiti udovicom koja ima jedog sina iz svog braka. Zbog godina ne vjerujem da ćemo imati zajedničke djece.

Imovina koju bih ja unio u brak je sljedeća:

- kuča

- zemlja

- dionice

- ušteđevina

- životno osiguranje (moja djeca su navedena kao korisnici u slučaju moje smrti).

 

Pitanje je, tko nasljeđuje gore navedenu imovinu u slučaju moje smrti?

Pretpostavljam da bi buduća žena također nešto naslijedila, no tko bi bili nasljednici imovine koju ja unosim u novi brak i nakon njene smrti ?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sklopite brak, u slučaju vaše smrti vašu imovinu dijele supruga i sinovi na jednake dijelove (trećina svakome), a ako vi naslijeđujete suprugu nakon smrti njenu imovinu bi dijelili sa njenim sinom popola.

Možete sklopiti bračni ugovor , da isključivo vaša djeca naslijeđuju imovinu svakog od vas dvoje (pretpostavljam da vam je to intencija).

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne moze se to regulirati bracnim ugovorom.

Problem je sto se ne mozete odreci nasljedstva prije smrti ostavitelja. Tek smrcu ostavitelja se stjece nasljedno pravo, tako da se tek od tog trenutka mozete odreci nasljedstva (čl 4 ZN).

 

sve ostalo je kolega tocno naveo, dakle sin vase zene vas ne nasljeđuje a vasa djece ne bi nasljedili vasu zenu.

Valja jos naglasiti da sve sto steknete od trenutka sklapanja braka, pripada vama i vasoj zeni na pola. Dakle ako kupite kucu a nema bracnog ugovora, kuca bi pripala na pola vasoj zeni sa svim nasljednopravnim posljedicama koje idu uz to. Pazite , ako otplacujete bilo sto od navedenoga za vrjeme trajanja braka , koristite se "zajednickom bracnom stecevinom" tako da to sto otplacujete, prakticki otplacujete zajedno sa svojom zenom i iz toga se onda stvara njezin zahtjev nakon smrti da dobije uvecani dio nasljedstva.

Malo je komplicirano za shvatit ovo pa ukoliko vam je nejasno, samo kazite pa cu vam pokusat objasit sto vas zanima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzz_zzz je napisao:

Problem je sto se ne mozete odreci nasljedstva prije smrti ostavitelja.

 

Ne bih se složila.

Bračni drugovi mogu sklopiti za života Ugovor o odricanju od nasljedstva koje bi jednom bračnom druguu pripalo nakon smrti drugog. I obrnuto.

Ugovor je strogo formalni, te mora biti ovjeren na sudu ili kod javnog bilježnika sastavljen ili solemniziran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija