Jump to content

Kupoprodajni ugovor - prijenos vlasništva, porez


domminnik

Preporučene objave

Kupujem dvije parcele zemlje koje uredno glase na prodavatelja.

Zanima me kako ide postupak prijenosa vlasništva sa njega na mene?

Da li mi je kod javnog bilježnika ovjereni kupoprodajni ugovor dovoljan da sa njim prenesem vlasništvo parcela na sebe?

 

Drugo pitanje odnosi se na plaćanje poreza. Jedna parcela se vodi kao vinograd a druga kao livada (iako je na njoj vikendica koja nema dozvolu). Plaća li se porez prema iznosi koji stoji na kupoprodajnom ugovoru ili porezna služba šalje nekog da procjeni vrijednost parcela?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim prijedloga za uknjižbu i kupoprodajnog ugovora s ovjerenim potpisom prodavatelja nemojte gruntovnici zaboraviti predati uplatnicu kao dokaz o uplaćenoj sudskoj pristojbi (250kn).

 

Porez sami prijavite u nadležnu poreznu upravu (nadležnost se određuje prema mjestu gdje se nekretnina nalazi) u roku od 30 dana od dana sklapanja ugovora. Porezna uprava u prvom redu uzima u obzir iznos iz ugovora, ali ako je on očito prenisko postavljen, odredit će sama poreznu osnovicu prema ostalim pokazateljima o kretanju tržišne cijene na tom području kojima raspolaže.

 

Ako vam je to prva nekretnina a radi se o građevinskom zemljištu, oslobođeni ste plaćanja tog poreza za 600m2, ukoliko u roku od 5 godina izgradite kuću za stanovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

plaćanje poreza vrši se prema procijeni nekretnine.

procijenu vrši nadležna porezna uprava odnosno njihov djelatnik.

u roku od 30 dana treba nadležnoj poreznoj upravi prijaviti zaključenje kupoprodajnog ugovora.

 

sa potvrdom porezne uprave o prijavi poreza,kupoprodajnim ugovorom ,zahtjevom za uknjižbu nekretnine i 250,00 kuna sudske pristojbe ,u gruntovnicu i provesti ugovor.

 

inače bez potvrde o prijavi poreza u gruntovnici zabilježe kupoprodaju bez prijave poreza.

pa nastaje dodatni trošak pri brisanju zabiljžbe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

inače bez potvrde o prijavi poreza u gruntovnici zabilježe kupoprodaju bez prijave poreza.

pa nastaje dodatni trošak pri brisanju zabiljžbe.

 

Je li to nešto novo?

 

Kupio sam na desetke nekretnina, ali ništa zadnjih godinu i pol.

Kad kupim,od bilježnika odmah idem na gruntovnicu (dobro, nakon kafića) , a tek onda na poreznu.

Nikad nisam dobio zabilježbu za porez (koji sam uvijek i platio,ali nisam nosio potvrdu na gruntovnicu).

:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija