Jump to content

Kada je MInistarstvo objavljuje na internetu popis komisije?


diogen

Preporučene objave

Ovo je užas! Danas sam dobio ljubavni poziv Ministarstva,te istim ostao zatečen! Dogodilo mi se ono najgore; u prijavi sam ljubazno molio Ministarstvo da mi dodijeli termim ispita za kraj tekućeg roka u ožujku kako bi saznao bar imena članova komisije), a oni su mi dodijelili vrlo "ljubazno" prvi dan roka. Iako sam od njih svašta očekivao, jer je to njihovo diskrecijsko pravo da uglavnom ne uvažavaju zamolbe kandidatima vezano za termin, ipak sam šokiran. Očito je da neću na vrijeme saznati ni imena članova komisije. Ne znam što da radim, da jednostavno ne pristupim i prijavim se za idući rok?

 

Cijenjene kolege, molim Vas informaciju imate li saznanja kada Ministarstvo objavljuje na internetu popis komisije za tekući ispitni rok? Čuo sam da znaju kasniti i po nekoliko dana, što je praksa posljednjih mjeseci! Očito su kandidati koji dobiju prve termine za ispit u nepovoljnijem položaju od onih koji polažu kasnije. Diskriminacija?!!

 

Zahvalan sam na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se kolega da su kandidati koji su na početku roka u nepovoljnijem položaju pogotovo u zadnje vrijeme(npr. ja sam dobio poziv za 19.3.). Zadnji put u veljači su objavili popis u petak 13.2.08. tako da onima koji su izlazili 18.2.09. nije ostalo više od 5 dana. trebali bi objaviti najkasnije dva dana nakon završetka prethodnog roka. Možda vide naše postove pa se udostoje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijeli princip sa tom prijavom nema nikakvog smisla. U ovakvim situacijama kad tražiš kraj roka i dobiješ početak ostaje ti tek prijava za dva mjeseca i to je katastrofa. Kad već planiraju sve te izmjene glede pravosudnog neka izmjene i ovo. Neki ljudi dobiju kako traže, a drugi su skroz oštećeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovi? Čitaju oni čitaju bez brige sve postove, zato je tome tako. Upoznaj neprijatelja da bi ga više volio, ha ha. Nisam inače pristaša teorije zavjera, ali je svakome poznato da ispitivači stalno postavljaju gotovo ista pitanja, koja uredno cirkuliraju po Legalis-u. Ako ih mi možemo čitati, a zašto ne bi i oni?!

 

Za bivše ministrice bilo je svašta, ali ovo je previše. Nisam još od nijednog kolege ili kolegice koji su dosada polagali i položili nisam čuo da je bilo takvog bezobrazluka oko termina. Pišu pravila kojih se sami ne drže, to je skandalozno i u najmanju ruku za tako jednu malu ustavnu tužbu. Ionako je neki kolega (sada ugledni sudac) svojedobno izjavio da je polaganje pravosudnog ispita najgore kršenje ljudskih prava kojem je on svjedočio u životu.

 

Razmislio sam dobro, izlazim u svibnju, to mi je jedino preostaje, no jednom kada položim, vidjet ćemo ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma, pa zar netko stvarno vjeruje da ljudi izlaze na Pravosudni bez da nisu barem 2-3, a i više mjeseci grijali stolicu? Mislim, i ta pitanja koja kruže Legalisom. Kad ih sve staviš na jedno mjesto šta dobiješ? To da ispadne da i tako moraš sve naučiti. Ja nisam vidjela niti jedan dio koji nije obuhvaćen tim pitanjima.

 

Zato smatram da te objave komisije i ne bi trebale biti problem, a niti su pitanja problem. Jer i tako ljudi uče cijelu materiju do zadnjeg trena, a objava komisije im, s obzirom da je ispit užasno težak i psihički lomi i najjačeg, barem malo olakša na kraju.

 

A i s obzirom na to da se kasnom objavom komisije oni na početku roka zaista stavljaju u nepovoljniji položaj, mislim da treba malo ranije objavljivati te komisije. To nije fer, apsolutno. I tako, nitko normalan ne izlazi na Pravosudni a da uči samo to što pitaju ispitivači koji će biti taj dan na roku. Uostalom, moguće je da ispitivač koji je trebao biti taj dan bude spriječen pa ga zamijeni netko - sve je to život i događa se.

 

U zadnje vrijeme doista kasnije objavljuju pa čovjek svašta pomisli - namjerno objavljivati komisiju kasnije bi doista bilo nepotrebno, a i krajnje brutalno. Budući da je u nadi spas, nadam se da tomu nije tako...

 

Dovoljno je teško i bez toga, a bogme moglo bi i bez onog "rodea" za prijavu slušanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

A kaj vi to učite za komisiju, ili za sebe, da postanete veliki i jaki pravnici?! :namiguje:

 

Ne, kolegice, mi učimo za svoju baku...Mislim, ajmo provocirati... :palacdolje:

 

Sve ima svoju mjeru i stoga ne treba pretjerivati. Ispit je težak, ali da se naučiti i ljudi uče - ZBOG SEBE kolegice. I ako se netko žali na sustav, to je njegovo pravo - niti je ovaj sustav savršen niti savršen sustav uopće negdje postoji. Ali zato se stvari mogu poboljšati i to zahvaljujući onima koji izražavaju svoja mišljenja, a ne sigurno "ovčicama".

 

Kritika nije loša stvar, uvijek je dobrodošla. Pametnima sigurno...

 

Uostalom, kao i u svim profesijama tako i među nama pravnicima - neki su bolji, neki lošiji - a položili su pravosudni. Ergo, pravosudni ne znači izvrsnost, kao što to ne znači niti jedan ispit - to je samo jedan element.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega, kakvo odgađanje i odustajanje...to nisu karakteristike dobrog pravnika :-) ! Svi se slažemo da je ovo ogroman stres....i svi naravno imamo izbor polagati pravosudni ili ne...ali da ćeš odustati zato što ćeš kasno saznati komisiju ili misliti da ljudi u Ministarstvu nekome žele namjerno nešto...mislim da je ipak ovakvo razmišljanje posljedica stresa!

Po meni je to što ćeš saznati komisiju samo nekakav psihološki efekt na kraju...da se smiriš i znaš s kojim ljudima ćeš se susrest taj dan :-D

P.S. Nekoliko puta sam slušala ispit i mogu reći da su ispitivači jako ugodni i moje osobno mišljenje je da nikoga nisu došli bacit, dapače da su sretni kad vide da je ekipa učila :namiguje:

Želim ti puno sreće i hrabrosti da ipak ne odgodiš :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo samo moje iskustvo od prije cca. 6 godina.

Prijavila ispit zadnji mjesec vježbeničkog staža (dakle opcija odgađanja nije dolazila u obzir).

Upravo taj mjesec promijenilo se 80% komisije, tj. na popis ispitivača je došlo 80% novih ljudi, a 80% starih je otišlo.

Dakle, pitanja novih postoje samo u njihovim glavama.

Svima frka, panika ... neki su odustali.

Postotak prolaznosti je više manje bio uobičajen.

Padali su uglavnom oni koji su učili samo i isključivo po pitanjima (ne razumijući rupe izvan pitanja).

Oni štreberi koji su učili po svemu (zakonima, udžbenicima, pitanjima, skriptama) su prolazili.

Ja sam bila jedna od štrebera.

Tako da je moje mišljenje da se uči po zakonima i literaturi. Po pitanjima se samo ponavlja i kontrolira naučeno.

Onda možeš odgovarati i pred svim svetima. :-D

Ajde, drž'te se. Proći će i stres, a znanje u glavi će ostati. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da nitko normalan ne računa samo na sastav komisije (njihova pitanja), već samo na svoje stečeno znanje, ali je isto tako jasno da su neki pri polagnju pravosudnog u povoljnjijem položaju. Stvar je elementarne građanske pristojnosti, da kandidat u prijavi pristojno zamoli gospođe iz MP-a da ispit polaže u drugom dijelu ili potkraj tekućeg roka, a one da toj doduše neobvezujućoj zamolbi nastoje barem približno udovoljiti, a ne da se kandidatu dade prvi termin u tekućem roku!

 

Nadalje, mislim da je problem leži u tome da postojeća pravila ne funkcioniraju, te u činjenici da se predmetno državno tijelo ponaša kao država u državi. Sam postupak prijava je potpuno besmislen ovakav kakav jest, jer zapravo u cijelosti arbitraran. Ne zna kada rok zapravo započinje, niti približno. Način prijavljanja je nepotrebno zakompliciran, u bitnome se ne usvajaju okvirne želje kandidata, a također i taj famozni rok od 45 dana za prijavu za drugi mjesec je besmislen, pogotovo za tzv. pravnike u privredi koji ne dobiju dovoljno vremena za učenje (u tu svrhu uzimaju GO) i ne mogu polagati ispit kada to žele, a poslodavce to uopće ne zanima. Uz dužno poštovanje prema kolegama iz pravosuđa, koji takvih problema nemaju.

 

Svaki je ispit, pa tako i ovaj najgrublje kršenje ljudskih prava, ali ga treba položiti. Općenito, nakon završenog fakulteta i višegodišnjeg radnog staža, mogu ponoviti samo onu izreku genijalnog Bogišića u Uvodu Opšteg imovinskog zakonika Crne Gore: "Što se grbo rodi, ni vrijeme ne pozakoni."

 

A sve su životinje jednake, samo su neke još jednakije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da komisiju objavljuju oko 15. - og u mjesecu, tako nesto.

sto se pristojne zamolbe tice, vjerojatno nisi jedini, stovise, vrlo malo njih moli za pocetak ili sredinu roka.

ono sto sam ja cula jest da u svojoj molbi treba odrediti dan koji zelis polagati, a ne neodredjeno "kraj roka".

vrlo je velika greska oslanjati se na komisiju - ona se ili izmijeni ili ima i njih koji vrludaju i izvan svojih standardnih pitanja. treba ipak sve proci, nauciti koliko mozes i stignes, a za kraj malo proci po pitanjima i to svih ispitivaca, cisto da odvojis bitno od nebitnog.

 

mene je najvise sokirao svojedobno jedan komentar u kojem je stajalo da je jesenkovic rusio decka koji je znao, samo zato sto je znao i previse, odnosno i vise nego sto ovaj pita! mislim, pa to mi je neshvatljivo! da mi se to dogodi, pa culo bi me i ministarstvo, a bome bi i mediji saznali da netko na pravosudnom rusi jer kandidat zna vise nego sto se od njega trazi!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada možemo teoritizirati što bi bilo kad bi bilo, no ostajem u cijelosti pri onom što sam napisao u zadnjem postu.

 

Ipak dozvoli mi da prokomentiram tvoje teze. Prvo nisi u pravu da raspored komisije objavljuju 15-tog u mjesecu, jer pouzdano znam da je u rujnu 2008. godine komisija objavljena tek 19-tog, iako je rok započeo još 17-tog. Također rok ne započinje 15-tog u mjesecu iako tako piše na portalu MP-a. Primjerice rok u siječnju započeo je 21. siječnja, a ko zna kada je objavljen. Kao što vidiš čisti javašluk i samovolja.

Drugo, ja sam u svojoj prijavio naveo točan datum, 01. travnja 2008. godine (naravno bez aluzija na prvi april), pa ne stoji niti druga tvoja teza da će usvojiti tvoj prijedlog za termin samo zato što si ga precizirao.

 

Treće, teza da Jesenković ruši zbog previše znanja je čista urbana legenda, nešto poput one da Kurtović baca indekse kroz prozor kandidatima koji pojma nemaju. Iz iskustva znam da studenti prava i kandidati za pravosudni imaju jako bujnu maštu. Ta legenda je u rangu poput čudovišnog Jetija ili čudovišta iz Loch Nessa-a. To slobodno zaboravi. :smijeh:

 

Samo da zaključim, kakva nam je država ukupno, takvo nam je i drago ministarstvo koji vodi najproblematičniji sektor državne uprave, iliti kako bi to Slavonci rekli:" kakva ti je šuma, takvi su ti i zecovi".

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

diogen je napisao:

 

iliti kako bi to Slavonci rekli:" kakva ti je šuma, takvi su ti i zecovi".

 

:smijeh2: Baš tako.

 

Daklem, znam da mogu očekivati sve pa i to da svoju komisiju neću niti vidjeti prije ispita. Morala sam prijaviti početak roka...A što ću sigurno dobiti. Ah, kad sam se već uhvatila toga, onda ću to i srediti pa da ne znam šta izvedu. :zivili:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ok, ok kolega :-o

nisam vidjela da si trazio datum..za komisiju sam rekla "otprilike"...i nisam nista rekla o pocetku i kraju roka :misli:

i samo sam komentirala neciji komentar, bila sam na predavanjima jesenkovica, jest da je malo mrk, ali ima i dobrih dana.

 

nemoj samo meni odrubit glavu zbog ministarstva :-D

 

sto se problema u d. upravi tice - najveci je problem sto nedostaje kadra. onog sposobnog. svi koji zele raditi rade sve, oni koji ne rade su u istom kosu s onima koji rade i nikome nsita, a sposobni i visokoobrazovani ljudi odlaze. tako je i kod njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajme meni, pa za koga ti mene smatraš?! Ne, nije mi bila namjera odrubiti ti glavu. Ja samo "ispravljao netočne navode" glede i u svezi, a osim toga ja uvijek i u cijelosti "ostajem kod tužbe i tužbenog zahtjeva, te se opreza radi protivim navodima protivne strane". :-)

 

Ja sam inače prilično dobroćudna osoba i ne bi ni mrava zgazio.

 

U svakom slučaju, želim ti sve najbolje u borbi s sedmoglavim i desetoglavim aždajama svih boja i inkarnacija. :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle, nece past glava, ali sam suprotna strana :tuzan:

 

ma, nisam, kolega, u istoj sam gabuli kao i ti, samo sto si ti optimist, a ja reformirani optimist - naime, uopce se ne nadam da ce me staviti krajem roka, ali stavit cu takav zahtjev reda radi.

 

nekoc sam bila drzavni sluzbenik i to u jednom od strucnih tijela izvrsne vlasti tako da znam kakvi su to sve zmajevi tamo:-D

 

 

evo jedan odvjetnicki:

- koja je razlika izmedju zgazenog odvjetnika i zgazenog psa?

- ispred psa se mogu naci tragovi kocenja

 

 

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

diogen je napisao:

 

Razmislio sam dobro, izlazim u svibnju, to mi je jedino preostaje, no jednom kada položim, vidjet ćemo ...

 

Diogen, vidim da si odlučio odgoditi ispit, ali ne moraš odgoditi tek za svibanj, možeš moliti da te stave odmah u travnju, bar tako mislim...jedan moj kolega je isto odgodio baš sa ovog roka za travanj, isto su ga stavili puno ranije, i poslao im je molbu, a uz istu je priložio nekakvu ispričnicu od doktora, rekli su mu da će je pokušati uvažiti, naravno to su mu rekli telefonski, jer ih je i zvao, pa se raspitaj, da ne čekaš toliko dugo... SRETNO!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ti iDR, been there, done that! Idem u svibnju, pa kako bude.

 

Slijedi prilično bolesna priča. Naime, prvi put sam izašao na ispit još početkom 2008. godine, no zbog bolesti (virusne upale pluća) bio sam prisiljen isti prekinuti već po polaganju pismenog dijela ispita, iskoristivši tu zakonsku mogućnost priložio sam potrebnu liječničku dokumentaciju, a nakon što sam odležao, podnio zamolbu za nastavak ispita. Nakon mjesec dana od podnošenja zamolbe dobio sam Rješenje ispitne komisije koji su mi isto uvažili te mi odobrili nastavak ispita u roku dva mjeseca. Nažalost, sada postaje gadno. U međuvremenu zdravlje mi se toliko pogoršalo da sam hitno primljen u bolnicu, gdje sam hitno operiran. Nakon gotovo dvomjesečnog bolovanja i oporavka, no još uvijek u danom roku podnio sam pismnenu zamolbu uz priloženu novu liječničku dokumentaciju (otpusno pismo itd), radi odgode usmenog ispita. No gle čuda, novo Rješenje o odobrenju nastavka usmenog čekao sam gotovo pet mjeseci, iako su mi u roku od mjesec dana trebali odgovoriti pozitivno ili negativno. Naime prema ZOUP-u kao općem propisu (jer specijalni propis u tome baš ništa ne govori) tijelo državne uprave (a što MP nedvojbeno jest) dužno je donijeti rješenje u roku od mjesec dana od dana primitka zahtjeva stranke ili dva mjeseca po službenoj dužnosti! 8-)

 

Dakle, dana krajem kolovoza prošle godine, nakon što sam mjesecima zvao telefonom i pisao požurnice konačno sam dobio i to Rješenje MP-a koje je potpisala tadašnja ministrica (takva rješenje inače potpisuje predsjednik komisije), gdje mi je naređeno da izvolim izaći usmnei ispit u roku ud 2 mjeseca od primitka, dakle do listopada. inače se smatra da ispit nisam položio. Rubno legalno, no prihvatljivo. No slijedi završni udarac, isto tijelo mi šalje s prilogu s rješenjem poziv gdje se moram pojaviti na ispitu dana 17. rujna 2008. godine (prvi dan tekućeg roka), inače se smatra da sam pao na ispitu! :-o

 

Dakle, tko je tu lud?! Taj poziv i danas smatram čistom svinjarijom. I završilo je kako je završilo, uz te silne probleme nije bilo šanse da upješno riješim ispit. Šećer na kraju, i tako je taj rok već započeo, a još dva dana nisu objavili raspored za komisiju. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija