Jump to content

Smanjenje plaće


Emil75

Preporučene objave

Najavljeno mi je smanjenje plaće, odnosno aneks ugovora.

Zanima me da li je moguće da sada, u svibnju traže da potpišem taj aneks za plaću za travanj (koja se isplaćuje oko 10og u mjesecu, znači još nije isplaćena)?

Da li kod potpisivanja moje upisivanje datuma na aneks ima bilo kakvu važnost?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ugovor o radu je DVOSTRANI ugovor. Prema tome, ako se ne slažeš sa smanjenjem unatrag, nemoj potpisati. Ako potpišeš i staviš datum kad si potpisao, nisi ništa napravio jer tvoj potpis potvrđuje da se slažeš sa smanjenjem plaće unatrag, a navedeni datum govori jedino o tome kad si potpisao ugovor.

 

Legalni put za poslodavca da ti smanji plaću na istom poslu je da ti da otkaz s ponudom novog ugovora na mani iznos plaće. Ako ne prihvatiš novi ugovor, dobio si otkaz s time da trebaš odraditi otkazni rok, a poslodavac ti je dužan isplatiti otpremninu - ako si na nju stekao pravo po Zakonu o radu, odnosno po trajanju zaposlenja kod tog poslodavca.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Mislim da se mogu nadovezati na ovu temu:

- prema ZOR-u poslodavac mi ne smije otkazati ugovor o radu zbog bolesti, kazu da se cak trebaju potruditi da mi nadu drugo radno mjeso koje nece biti toliko zahtjevno bla bla i omoguce .... svasta, sto je s placom i uvjetima rada. Da li mi mogu spanjiti primanja ili ne?

 

- Ovo sam pitanje vec postavila ali kad je sad u ovom teksu da opet pitam. Kratko! Da li vrijeme bolovanja ulazi u zbroj za otpremninu?

thx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Afrika je napisao:

Mislim da se mogu nadovezati na ovu temu:

- prema ZOR-u poslodavac mi ne smije otkazati ugovor o radu zbog bolesti, kazu da se cak trebaju potruditi da mi nadu drugo radno mjeso koje nece biti toliko zahtjevno bla bla i omoguce .... svasta, sto je s placom i uvjetima rada. Da li mi mogu spanjiti primanja ili ne?

 

- Ovo sam pitanje vec postavila ali kad je sad u ovom teksu da opet pitam. Kratko! Da li vrijeme bolovanja ulazi u zbroj za otpremninu?

thx

 

Afrika daj molim te nemoj uletavati u tuđe teme sa svojim pitanjima i to od jednom u više njih. Otvori novu temu , kronološki opiši događanja i postavi pitanja pa ćeš vjerojatno i dobiti konkretnije odgovore. Ovak to teško ide! Kužiš?1 :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Afrika je napisao:

Ovako veteran....uletila sam iz razloga i nije potrebno biti tako nadrkan, jel tako? Moderator me je jednom zamolio da ne otvaram nove teme, ako vec slicne postoje.

lp

 

Moderator je vjerojatno mislio da si iz drugih tema mogla isčitati odgovor na svoja pitanja koja su bila posrtavljena o istom problemu ili sl problemu. Dakle na ovom forumu tvoja twma je iz svibnja sad je mislim listopad i od tada su se valjda stvari pronmjenile. Nešto se dogodilo u međuvremenu. Ako sam ti dao savijet ne znaći da sam nadrkan. Ja ču ti ,a isvi drugi rado odgovoriti ako znam odgovor na tvoje pitanje i ako pojasniš situaciju u kojoj se sad nalaziš.

Navedi što se dogodilo. Što je poslodavac tebi učinio? Kako je to teklo? Što si ti poduzela i što bi željela poduzeti? Ako to raspršiš na Više stranica foruma onda to ni dragi Bg nemre poloviti. KUŽIŠ? :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Zahvaljujem na susretljivosti, evo sad cu objediniti sve svoje nedoumice, zaista nema smisla šarati, iako sam poštovala pravila, ali nikako da dobim odgovore, a trebam pomoć.

 

Skratka zaposlila se u maloj firmi, rasturili me u mjesec dana, razboljela se burnout + teže dijagnoze, no hvala Bogu sad je sve bolje,no valja riješiti probleme. Između BO i rada poslodavac mi je rekao da će mi dati vrijeme da se izlijecim, ali nakon toga me više ne trebaju. Kako je proslo dosta vremena ne znam kaj me tamo ceka, ali na obostrano zadovoljstvo mislim da nam je u interesu da se raziđemo. No voljela bi da se nagodimo, želim dobiti ono kaj me ide prema zakonu i svako svojim putem. Po mom misljenju imam 3 opcije; dobit odmah nogu kao što su mi rekli što je dobra prilika za nadgodbu, uvaliti mi posla preko glave pa da sama dam otkaz i ondaa otići bez ičega ili raditi pa gurati dok nešto drugo ne naiđe. Ove informacije su mi kljucne da se znam dočekati na noge u bilo kojoj varijanti.

Pa da ne duljim:

 

1) da li mi poslodavac može dati otkaz prvog radnog dana nakon bolovanja?

2) U ZOR-u Čl. 82 pravo povratka na posao nakon što je ustanovljeno da je čovjek radno sposoban, ali više ne postoji potreba za obavljanje tih poslova, poslodavac je dužan ponuditi nešto drugo, ali nitko ne navodi ništa za uvjete, određeno, neodređeno, da li plaća ostaje ista ili je mogu smanjiti itd.?

3) da li se burnout smatra - profesionalnom bolešću?

4) Da li mogu pregovarati da odradim GO iz 2009 i dio 2010 nakon BO, pa na otkazni rok?

5) da li nakon BO mogu tražiti otpremninu (radni staž + vrijeme provedeno na BO)?

6) ako dogovorimo stimulativnu otpremninu i bez otkaznog roka da li to ovisi o međusobnom dogovoru ili postoji neka referentna tablica? (firma nema kol. Ugovor)

7) koliko iznosi jednokratna pomoć za osobe koje su na bolovanju dulje od 90 dana po godini ili to ovisi od firme do firme?

8) da li me firma mora obavjestiti prije ukidanja doprinosta ili to oni mogu sami, naime u interesu mi je koristiti GO, a to ne mogu ako me skinu?

 

Evo mislim da je to to!

Zaista bi cijenila za pomoć!

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija