Jump to content

poligrafsko ispitivanje na poslu-zakonito ili ne?


robertsmith

Preporučene objave

zanima me smije li poslodavac traziti od djelatnika da se podvrgnu poligrafskom ispitivanju jer sumnja u njihovo poštenje?krsi li time zakon i koji?krsi li zakon i osoba poligrafist koji pruza takve usluge?kome prijaviti takvog poslodavca ako postoji zakonska osnova za prijavu?

 

napominjem da ne radim u poduzeću u kojem poslodavac trazi to od mene,tako da pitanje postavljam trijezne glave.zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da poslodavac može od radnika tražiti samo one informacije koje bi bile vezane uz njegove radne zadatke i obavljanje posla, a poligrafsko ispitivanje sigurno nije sredstvo putem kojeg se takve informacije daju.

Također, poslodavac nije osoba koja je ovlaštena za provođenje istrage. Ukoliko poslodavac sumnja na postojanje nekog kaznenog djela, ili prekršaja, dužan je obratiti se policiji, tužiteljstvu, inspektoratu i sl.

 

Inaće, što se tiće poligrafskog ispitivanja, koliko je meni poznato, zakonom je uređeno samo postupanje policije prilikom poligrafskog ispitivanja gdje se između ostalog kaže da osoba mora pristati na isto, ne smije se ispitivati trudnica, bolesne osobe (npr. srčani bolesnici) i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru koji uopće nije odgovor na moju temu niti ima logike.zar se ne podrazumjeva samo po sebi da poslodavac nemoze provoditi istragu niti će traziti sluzbenu istragu zbog sumnje na ukradenu kilu čavala ili sumnje da mu poslovodja ima seksualne avanture sa računovodkinjom na radnom mjestu?radi se o hiru poslodavca zbog uobičajenih sumnji i gluposti.zanima me samo smije li angazirati poligrafistu i smije li poligrafist pruzati privatno takve usluge.sve sto ste odgovorili podrazumjeva se samo po sebi.uzaludno vam mudrovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

robertsmith je napisao:

hvala na odgovoru koji uopće nije odgovor na moju temu niti ima logike.zar se ne podrazumjeva samo po sebi da poslodavac nemoze provoditi istragu niti će traziti sluzbenu istragu zbog sumnje na ukradenu kilu čavala ili sumnje da mu poslovodja ima seksualne avanture sa računovodkinjom na radnom mjestu?radi se o hiru poslodavca zbog uobičajenih sumnji i gluposti.zanima me samo smije li angazirati poligrafistu i smije li poligrafist pruzati privatno takve usluge.sve sto ste odgovorili podrazumjeva se samo po sebi.uzaludno vam mudrovanje.

 

Gle poslodavac ima potpuno pravo pokrenuti istragu ako smatra da mu se u firmi krade i sl. Nema tog tko će mu to zabraniti.

Način na koji će to provesti je potpuno drugo. Mišljenja sam da poligrafsko testiranje nebi smjeli provoditi privatnici nego isključivo policija. A ako je unajmio privatnika to je ili čisto iživljavanje ili mada sumnjam želja da sve ostane unutar firme (ipak poligraf se ne priznaje na sudu kao dokaz).

Uostalom nije mi jasno niti kako privatnici mogu dobiti dozvolu za provođenje poligrfskog testiranja? Treba se napraviti blesav i tražiti na uvid tu njegovu 'dozvolu'

Tvoj poslodavac se namjerio na istjerivanje nekakve pravde a ti možeš odbiti poligraf.

Nadam se da je ovo približno odgovor tvom pitanju i ima bar malo logike :-)

E i ukoliko smatraš da je to mobing i potpuno neosnovano prijavi sindikatu ili inspekciji rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim,pretpostavljam i sl ne spadaju pravnu kategoriju.nazalost niti vas odgovor nema logike.nisam li jasno napisao da ne radim u toj firmi.zar ponovo nije jasno da se ne radi o nekoj kradji ili nečemu sto bi trebalo prijavjivati sluzbenim organima nego o hiru poslodavca zbog sitnica na koju bi se policija smijala.

 

ok,apsolvirali smo općepoznatu činjenicu o upotrebi poligrafa,ajmo se sad malo drzati moje teme da vidimo logiku malo i POZNAVATELJR zakona a ne one koji ZNAJU da se kradjom bavi policija i koji ZNAJU da poligraf koristi policija.To znamo svi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O POLICIJI

Članak 16.

Policijske ovlasti propisane ovim Zakonom su:

8. poligrafsko testiranje

Članak 46.

Policijski službenik ovlašten je nad osobom od koje traži obavijesti primijeniti poligrafsko ispitivanje nakon što osobu upozna s radom uređaja i nakon što osoba izrazi pisanu suglasnost.

Policijski službenik dužan je prekinuti primjenu poligrafskog ispitivanja ukoliko osoba od koje se traže obavijesti, nakon što je dala pisanu suglasnost, izjavi da istu povlači.

Članak 47.

Poligrafskom testiranju ne smije se podvrgnuti:

1. osoba koja je pod utjecajem alkohola ili pod utjecajem opojnih droga ili drugih psihoaktivnih tvari,

2. osoba koja ima ozbiljna srčana oboljenja,

3. osoba u stresnom stanju,

4. osoba koja uzima lijekove za smirenje,

5. osoba koja pokazuje vidljive znakove duševne bolesti ili poremećenosti,

6. osoba koja osjeća intenzivnu fizičku bol,

7. trudnica i rodilja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žao mi je što mislite da mudrujem.

Konkretno, mislim da se tu krše dva zakona:

 

Zakon o policiji, jer bez obzira na visinu štete počinjene poslodavcu (pa bila to i kila čavli), samo policija je ovlaštena voditi istragu na temelju koje su moguće neke sankcije za radnika primjerice naknada štete poslodavcu ili eventualni otkaz.

 

Zakon o radu - u dijelu zaštite privatnosti radnika i zaštite dostojanstva radnika - gdje se navodi da se osobni podaci radnika smiju prikupljati, obrađivati, koristiti i dostavljati trećim osobama samo ako je to određeno zakonom ili ako je to potrebno radi ostvarivanja prava i obveza iz radnoga odnosa, odnosno u svezi s radnim odnosom.

A ako osobni podatak nije koliki ti je trenutno srčani ritam, tlak, brzina udisaja i izdisaja, znojenje i ostali elementi koji se koriste pri poligrafskom ispitivanju, onda ne znam što jest.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vrlo je jednostavno zapravo:

 

poslodavac sasvim legalno moze pitati radnika hoce li se podvrgnuti poligrafskom testiranju pod uvjetom da je jasno da u slucaju odbijanja testiranja nece nastupiti nikakve negativne posljedice za posloprimca i da se unaprjed dogovore pitanja (a među pitanjima nema onih zabranjenih, dakle strogo osobnih npr. o planiranju obitelji,seksualnoj orientaciji itd.).

Kako je ovo tesko dokazat radnik bi u preko 90 posto slucaja dobio na sudu naknadu stete zbog nanosenih dusevnih boli.

Međutim, nacelno nije zabranjeno da se poslodavac uz suglasnost posloprimca sluzi nekakvim detektorima lazi.

Bitno je da se pri tome ne krsi temeljno ljudsko pravo na vlastito misljenje, odlucivanje o sebi i svojim pravima itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u Hrvatskoj postoji samo jedan licencirani privatni stručnjak za provođenje poligrafskog ispitivanja.

Poslodavac ga smije angažirati i provesti ispitivanje zaposlenika uz isključivi pristanak posloprimca na ispitivanje i uz zabranu pitanja koji su temelj diskriminacije i strogo osobnih pitanja sve u skladu sa čl. 29 ZR-a.

A svaku povredu prava radnik može prijaviti sindikatu ako je član, nadležnoj inspekciji rada ili podići privatnu tužbu protiv poslodavca temeljem čl. 133 ZR i čl. 247 ZR te sukladno čl. 10 Zakona o suzbijanju diskriminacije sumnju u postojanje dikriminacije prijaviti pučkom pravobranitelju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija