Jump to content

strane tablice


blade234

Preporučene objave

Zanima me da li Hrvatski državljanin sa prebivalištem u RH može upravljati vozilom stranih tabla u RH i ako DA koji uvjeti moraju biti zadovoljeni ??Hvala

 

odgovor mup_a

 

 

 

Poštovani,

 

Temeljem Konvencije o privremenom uvozu (Narodne novine, međunarodni ugovori, 16/98), Carinskog zakona (Narodne novine, broj: 78/99 i 94/99) i Uredbe o provođenju Carinskog zakona (Narodne novine,broj: 144/99 i 48/00), hrvatski državljanin ne može upravljati vozilom stranih registarskih oznaka u Republici Hrvatskoj, ako u putovnici nemaju važeću radnu vizu druge zemlje.

 

U slučaju kada se u nadzoru prometa utvrdi da vozilom strane registarske oznake upravlja državljanin RH, koji u putovnici nema radnu vizu, a s obzirom da time čini prekršaj kažnjiv po članku 241. stavku 1. točki 1. (novčana kazna od 10.000,00 do 1.500.000,00) i/ili članku 243. stavku 1. Carinskog zakona te imajući u vidu novi Prekršajni zakon (Narodne novine, broj: 107/07), policija će o tomu obavijestiti carinsku službu, te će carinska služba provesti nadležni postupak.

 

Hrvatski državljani ne smiju upravljati vozilom strane registrarske oznake u RH osim ako:

 

* u putovnici imaju važeću radnu vizu zemlje u kojoj je vozilo registrirano

* su vlasnici vozila

* je u vozilu s njima i vlasnik tog vozila

 

S poštovanjem,

Odjel za odnose s javnošću

 

sad mene zanima da li sva tri uvjeta moraju biti zadovoljena ili samo jedan od njih i koje je vase pravno misljene o ovoj temi ???da mozda trebam napomenuti da imam dvojno drzavljansvo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete imati i 50 državljanstava, ali samo jedno prebivalište.

 

Ako imate prebivalište u RH, ne priznavaju se druga prebivališta.

 

Za provedbu Carinskog zakona nije ovlaštena policija i ona može samo carinsku službu obavjestiti putem obavjesti o počinjenom prekršaju.

 

Bilo je slučajeva da su carinici odustajali od podnošenja prekršajnog naloga vidjevši stranu osobnu iskaznicu, ne želeći ulaziti u dubioze manipulacija o prebivalištu budući da to nije njihov posao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Možete imati i 50 državljanstava, ali samo jedno prebivalište.

 

Ako imate prebivalište u RH, ne priznavaju se druga prebivališta.

 

Za provedbu Carinskog zakona nije ovlaštena policija i ona može samo carinsku službu obavjestiti putem obavjesti o počinjenom prekršaju.

 

Bilo je slučajeva da su carinici odustajali od podnošenja prekršajnog naloga vidjevši stranu osobnu iskaznicu, ne želeći ulaziti u dubioze manipulacija o prebivalištu budući da to nije njihov posao.

 

ZAKON

o hrvatskom državljanstvu (NN 53/91 i 28/92).

 

"Članak 2.

 

Državljanin Republike Hrvatske koji ima i strano državljanstvo, smatra se pred tijelima državne vlasti Republike Hrvatske isključivo hrvatskim državljaninom."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hrvatski državljani ne smiju upravljati vozilom strane registrarske oznake u RH osim ako:

 

* u putovnici imaju važeću radnu vizu zemlje u kojoj je vozilo registrirano

* su vlasnici vozila

* je u vozilu s njima i vlasnik tog vozila

 

 

 

vidim da nikad necu dobiti konkretan odgovora na moje pitanje ma gdje god pitao svatko tumaci na svoj nacin ukljucujuci i mene.

 

da budem jednostavniji od ova gore 3 uvjeta da li moraju svi biti ispunjeni ili samo jedan ?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa naravno da samo jedan!!!!!!

 

uostalom drugi i treći ne mogu istovremeno biti ispunjeni tj. ne možeš biti vlasnik vozika i imati vlasnika pored sebe :)

 

 

Dugo sam živio u Italiji i povremeno dolazio u RH sa službenim automobilom. Imao sam sa sobom punomoć od firme (za svaki slučaj) i dozvolu boravka u itlaiji (ekvivalent vizi u ovom slučaju) i nikad problema.

 

Također bi korstio auto od cure (ona je tal. državljanka), ali isključivo kad je i ona u autu prisutna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

blade234 je napisao:

Hrvatski državljani ne smiju upravljati vozilom strane registrarske oznake u RH osim ako:

 

* u putovnici imaju važeću radnu vizu zemlje u kojoj je vozilo registrirano

* su vlasnici vozila

* je u vozilu s njima i vlasnik tog vozila

 

 

 

vidim da nikad necu dobiti konkretan odgovora na moje pitanje ma gdje god pitao svatko tumaci na svoj nacin ukljucujuci i mene.

 

da budem jednostavniji od ova gore 3 uvjeta da li moraju svi biti ispunjeni ili samo jedan ?????

Gdje je sad Mrljavac da ovo premjesti pod "bisere"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija