Jump to content

Please tko zna da mi odgovori!


kiki2603

Preporučene objave

iako me niti to neće spasiti molim ako netko zna da mi odgovori na nekoliko pitanja

 

1.Kome se podnosi tužba zbog nezakonite radnje?Da li općinskom ili županijskom sudu?

 

2.U koja 2 slučaja je moguća izvanredna ustavna tužba?Šta nije da se sad zahtjev za suđenje u razumnom roku podnosi neposredno višem sudu?tako da onaj prvi znam ali drugi ne..

 

3.Kada založni dužnik nije ujedno i vlasnik založene stvari?

 

popodne idem u zg pa ako mi netko do tad može odgovoriti..pitanja su razvidno glupa i početnička, kao uostalom i moje znanje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Tužba zbog nezakonite radnje se podnosi općinskom sudu, tako stoji u zpp-u. ovo iz iskustva-dakle provjereno!

 

2. -

 

3.Zalogodavac mora biti vlasnik stvari. Iznimno će biti nevlasnik, ako su ispunjene pretpostavke da bi se od njega zbog povjerenja u promet moglo steći pravo vlasništva na stvari, odnosno vrijed.papirima.Ovako piše u klariću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marmolada i ja se mucim sa revizijom..

 

ma mislim da samo nisi dobro procitala-meni je osobno valjda trebalo podosta blejanja u taj članak..

 

dakle, 2st sud odbacuje zalbu ako je nepravovremena, nepotpuna i nedopostena - protiv tog rješenja je dopustena revizija

 

odnosno drugi slucaj je revizija protiv rješenja kojom se potvrduje rješenje prvostupanjskog suda o odbacivanju revizije (odbacuje nepravovremenu, nepotpunu i nedopustenu i jos onu u koja je izjavljena zbog razloga zbog kojih nije dopuštena ili je razlog neobrazložen).

 

eto..nema primjera.to je to.samo treba skuzit postupak.sjetit se.

 

suosjecam..i meni je slabo.. :-(

 

nadam se da sam pomogla..

 

i kakva je ovo grozota sa zaloznim duznikom? aaaaaaaaaa, pa kako uvijek postoji nesto sto nemam pojma?niti bi ikad primjetila da netko ne spomene?

 

viky i marmolada vi ste dan poslije mene?kako vam ide? ja nemam pojma sta da radim,pokusavam ponovit sto vise, a imam osjecaj da mi isparava nakon par dana..a slabo mi je uhvatit se nekakvog usporedjivanja postupaka tipa koje odluke donosi 2st. sud po žalbi..a znam da me to ceka..

 

ovo je uzas..cure, drz te se.. :tupan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i netko treci moze dati stvar u zalog za duznika, dakle, zalozni duznik ne mora biti i duznik u obveznom odnosu, ali zalozni vjerovnik je uvijek i vjerovnik u obveznom odnosu.

sto se revizije protiv rjesenja II. st. suda tice, miksic ce vas pitati primjere za cl. 400., st. 1., dakle, za rjesenja kojim se postupak zavrsava, a to su vam: rjesenje o obustavi postupka, rjesenje o odbacivanju tuzbe i sl., znaci, ne moze nikako biti rjesenje o mirovanju ili prekidu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eda puno hvala skužila sam opet po neznam koji put, prije nekoliko tjedana napravila sam gpp i mislila da imam barem jedan predmet rješen, a onda me jučer nazvala frendica koja danas ima pismeni prvi dan i pitala rev na rješenje, a ja se ničega nisam mogla sjetiti, a članak kao da sam prvi put vidjela, onda je došla i panika koja kod mene čuči i iz prikrajka gleda moju muku, a kad se oko nečeg zamislim dojuri i totalno me uništi,

 

neznam odakle krenut, čeka me još puno posla, moram isponavljat gp, upravu, radno, organizaciju, gpp i pokušat zadržat u glavi ponovljeno...

 

sve u svemu nemoguća misija, ali nema odustajanja makar moje odgovaranje bilo najgore u povjesti polaganja pravosudnog i makar samo bedasto gledala u ispitivače...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo ko da slusam sebe..

 

ista stvar, ponovljala sam gpp prije 12 dana..i bila sigurna da ce nesto barem ostat od bitnih stvari..imam osjecaj da nesto nikako nije u redu..

 

pazi ovo - ponovljam jucer gpp - i ponovim postupak u parnicama zbog smetanja posjeda - ok, bila je vecer i umor je gadan - ali citam pitanja na legalisu i to iz gp - miletic - i naidjem na privremene mjere u posjedu - i sta bi ja odgovorila? pa da, sud ih moze izrec - nisam se mogla sjetit točno formulirano kada, u kojim slucajevima? pa sad ti reci da je to normalno..

 

panika je i mene tada uhvatila, kad sam se sjetila da iz svake grupe predmeta imam par stvari koje sam ostavila za kraj - nakupilo se toga.. primjerice, u gpp-u odnos revizije i prijedloga za ponavljanje posjeda - wtf?!dodje mi slabo kad pomislim na ta tri je..na clanka, a kamoli na ostatak..

 

danas mi je obiteljsko na redu..mislim da kad vidim stranicu broj 1 na skripti da cu si kosu pocupat..mrzim stranicu 1 :ljut:

 

i naravno marmolada, nema odustajanja pa makar to bude najsramotnije odgovaranje u povijesti!!!

 

drz mi se :fajter:

 

e i obavezno se javi ak se sjetis kojeg pitanja, problemcica,ja sam ti jedna od onih glupaca koje izgube sate na proucavanju gluposti umjesto da efikasno ponavljaju po pitanjima, pa da ih ne izgubis i ti :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i buduci da mrzim tu stranicu 1, krećem ponavljat po pitanjima jer su mi zivci vec ranim jutrom pri kraju i naidjem na pitanje:

 

Kad je sudska odluka ovršna? (ovisno je li kondemnatorna ili na trpljenje! Može li sudska odluka biti ovršna i prije pravomoćnosti? Koja? - za fizičke osobe do 1000 kn, za pravne osobe do 5.000 kn)

 

koji je ovo vrag za fizicke i pravne osobe?! zna li itko ima li to smisla ili mislite da je netko nesto krivo zapisao?

 

hvala i pozdraav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa kolko ja znam sve zavisi od paricijskog roka. On je najcesce jednak s rokom za zalbom.. Ali ako je kraci onda ovrsnost nastupa prije pravomocnosti..

u mjenicnim i cekovnim stvarima rok za ispunjenje je 8 dana ili 3 dana ..vise neznam koji su rokovi..:(

Kolko sam ja skuzil, a ovo za osobe nemam pojma ..mozda je to iz ovrsnog zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eda je napisao:

i buduci da mrzim tu stranicu 1, krećem ponavljat po pitanjima jer su mi zivci vec ranim jutrom pri kraju i naidjem na pitanje:

 

Kad je sudska odluka ovršna? (ovisno je li kondemnatorna ili na trpljenje! Može li sudska odluka biti ovršna i prije pravomoćnosti? Koja? - za fizičke osobe do 1000 kn, za pravne osobe do 5.000 kn)

 

koji je ovo vrag za fizicke i pravne osobe?! zna li itko ima li to smisla ili mislite da je netko nesto krivo zapisao?

 

hvala i pozdraav!

 

Eda mislim da ti je sudska odluka koja se odnosi na davanje ili činjenje ovršna ako je pravomoćna i ako je protekao rok za dobrovoljno izvršenje. dakle, tu ovršnost nastupa kasnije od pravomoćnosti.

 

A slučaj kada ovršnost nastupa istovremeno s pravomoćnošću jest kada se sudska odluka odnosi na trpljenje ili propuštanje.

 

ovo za fizičke i pravne osobe sam i ja vidjela i nemam pojma koji vrag je to!

 

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja konačno znam odgovor na neko pitanje :-D

da li presuda mora uvijek biti pravomoćna da bi mogla poslužiti kao ovršna isprava (odgovor pronašla u vodiću za ovršni postupak, nisam namjerno učila OZ), odgovor NE:

1. kada je presudom fizička osoba obvezana na ispunjenje tražbine do 1.000,00 kn

2. kada je pravna obvezana na isp. tr. do 5.000,00 kn

To je ono što vas muči 100% :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e pa da se ubijes..

pazi sad ovo..

 

pogledaj čl.328. st 3 zpp

 

ovo je čini mi se marmolada objasnila sue razliku paric.roka i pravomoćnosti pa sam ja kopirala i spremila - marmolada, da ne bi pala kakva tuzba zbog povrede autorskog prava..;)

 

paricijski rok i pravomoćnost se ne smiju miješati. paricijski rok je vezan za ovršnost odluke, dok je pravomoćnost vezana uz nemogućnost ulaganja pravnog lijeka. paricijski rok teče od dostave presude tuženiku, a pravomoćnost za svaku stranu teče različito odnosno od dana dostave svakoj ponaosob. paricijski rok može biti i duži, ali je uobičajeno da je isto 15 dana. tako da ovršnost i pravomoćnost nastupaju u pravilu, i to kod kondemnatornih presuda, istodobno.

 

presuda može postati formalno pravomoćna, ali da još nije protekao paricijski rok, npr. tužitelj primi presudu prije tuženika te mu istekne rok od 15 dana, presuda je prema tužitelju formalno pravomoćna, ali presuda još nije stekla materijalnu pravomoćnost, jer presuda nije prema tuženiku stekla formalnu pravomoćnost.

 

 

II st presuda postaje pravomoćna dostavom presude stranci jer se na II st presudu ne može uložiti redovni pravni lijek, a paricijski rok teče kako je navedeno u preinačenoj II presudi. (paricijski rok je zakonom određen i to na 15, 8 i 3 dana, može i duže za činidbe koje se ne sastoje u novčanom davanju

 

 

znaci da zakljucimo:

 

Sudska odluka kojom je naloženo ispunjenje tražbine na neko davanje ili činjenje ovršna je ako je postala pravomoćna i ako je protekao rok za dobrovoljno ispunjenje. Rok za dobrovoljno ispunjenje teče od dana dostave odluke ovršeniku ako zakonom nije drukčije određeno.

 

Sudska odluka kojom je naloženo ispunjenje tražbine na neko trpljenje ili nečinjenje (propuštanje) ovršna je ako je postala pravomoćna, osim ako je u ovršnoj ispravi određen poseban rok za usklađivanje ponašanja ovršenika s njegovom obvezom.

 

iz toga iscitavam sukladno čl. 328.st.2.Zpp - odluka može postati pravomoćna, a da nije ovršna u slučaju da se radi o činidbama koje se ne sastoje u novčanom davanju i sud je odredio dulji rok!

medjutim sukladno OZ-u:

 

Ovrha će se odrediti na temelju sudske odluke koja nije postala pravomoćna i odluke donesene u upravnom postupku koja nije postala konačna ako je zakonom propisano da žalba ili koji drugi pravni lijek ne zadržava ovrhu.

 

i jos su dakle ta dva slučaja za fizičku i pravnu osobu vezana za vps od 1.000,00 kn i 5.000,kn kada se ne treba čekati pravomoćnost da bi se provela ovrha.

 

eto jel to to,cure?

 

kao i uvijek molim lijepo kolege koji su pametniji da me isprave ak grijesim :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet imam pitanje ustvari vise molbica - da li bi netko bio tako dobar da mi kaze koji bi bio odgovor na mileticevo pitanje - promjene ZOO-a?

 

mislim, znam ovako nasumce nabrojat par, ali ne znam jesu li njemu bas te dovoljne ili najbitnije (primjerice kod prava osobnosti, ili pak kod nevaljalosti)..

 

ak neko ima sistematicno i ukratko napisane..

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uvelike je izmjenjena naknada štete. Pojam nematerijalna šteta se više ne koristi, već se uvodi pojam neimovinske štete. Razlika nije samo pojmovna, već i sadržajna. Neimovinska šteta je povreda prava osobnosti, a nematerijalna šteta je nanošenje drugome fizičke i psihičke boli i straha. Fizička i psihička bol, strah etc. su sad samo kriteriji, odnosno otegotne okolnosti za određivanje visine naknade štete, a neimovinska šteta nastaje već povredom prava osobnosti. Taj pojam je nov, preuzet iz germanskog pravnog sistema, te se primjenjuje čak i kod ugovorne štete.

Eto, mislim da bi to bilo dovoljno za štetu, možda će netko drugi znati još neke razlike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Umjesto pojma dobri poslovni običaji uvedeni su pojmovi običaj i trgovački običaji (čl. 12 ZOO)

2. Odredbom st. 2. čl. 14 određen je pojam trgovačkog ugovora kojim se zamjenjuje dosadašnji pojam ugovora u privredi (bivši čl. 25 ZOO)

3. Novčane obveze i kamate (čl. 22 ZOO)

4. Predugovorna odgovornost

5. Pobude za sklapanje ugovora, umjesto nesporazum o osnovi, kao razlog za manu volje

6. Fizička sila- ništetnost ugovora

7. Bitna zabluda, dodaje se i slučaj bitnnosti zablude u objektu ugovora

8. Nesporazum, zamjenjuje se nesporazum o predmetu obveze s nesporazumom o bitnom sastojku ugovora

9. Sklapanje ugovora elektroničkim putem

10. Opći uvjeti ugovora

11. Uvjet- izmjenjena je definicija, "buduća i neizvjesna činjenica o kojoj ovisi učinak ugovora, a ne nastanak i prestanak ugovora"

12. ovjaštenja punomoćnika, ne traži se više spec. punomoć za sklapanje ugovora o izbranom sudu

13. Ništetnost, promjena naziva i učinak ništetnosti

14. ugovorna odgovornost za neimovinsku štetu

15. viša sila- definicija

16. ugovorna kazna

17. Izmjena i raskid ugovora zbog promjenjenih okolnosti

18. prekomjerno oštećenje /dodan je trgovački ugovor- ne može se pobijati znog p. oštećenja

19. Odgovornost za materijalne nedostatke

20. Jamstvo za ispravnost prodane stvari (garancija)

21. Prodaja s pridržajem prava vlasništva

22. ugovor o ortaštvu

23. ugovor o prijevozu

24. ugovor o ostavi

25. ugovor o nalogu

26. ugovor o komisiji

27. ugovor o trgovinskom zastupanju

28. ugovor o posredovanju

29. ugovor o organiziranju putovanja

30. ugovor o osiguranju

31. akreditivi

32. pojam štete (neimovinska šteta)

33. odgovornost za štete izazvane motornim vozilom u pogonu

34. odgovornost za neispravni proizvod

35. stjecanje bez osnove

36. vrijednosni papiri

 

Evo to su izmjene, vrlo rado bih i detaljnije o svakoj od njih al trebalo bi mi 2 dana da to sve napišem. Uzmite stari i novi zakon i samo usporedite članke, ide to brzo!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eda je napisao:

pitanje iz radnog od vlahinje : kome pripada tehnicko unapredjenje?

 

jel zna tko?

 

mislim eda da ukoliko poslodavac prihvati tehničko unapređenje koje je predložio radnik da mu je dužan isplatiti naknadu i u tom slučaju tehničko unapređenje pripada poslodavcu. a ukoliko valjda poslodavac ne prihvati pripada radniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jel se misli na izum ili tehničko unapređenje??

 

Ako poslodavac prihvati teh. unapređenje koje je predložio radnik dužan mu je isplatiti naknadu utvrđenu kolektivnim ugovorom, ugovorom o radu ili posebnim ugovorom, u protivnom će ju odrediti sud.

 

Čini mi se da po prirodi stvari tehničko unapređenje ne može pripadati radniku, za razliku od izuma i to samo onog koji je ostvaren u svezi s djelatnošću poslodavca, on pripada radniku, a poslodavcu se mogu ustupiti prava na taj izum.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ketrin, slazem se s tobom u potpunosti! upravo sam i zbog toga i stavila pitanje ovdje...

 

vidjela sam ovo u zakonu, viky, ali isto ne kuzim na sta se misli pod tehničko unapredjenje?

 

ocito je netko krivo zapisao ali bolje provjerit..ja vam,cure, uvijek sumnjam da nesto ne iščitavam iz zakona i da to samo ja ne vidim :smijeh:

 

imam novo pitanje:

 

vlahinja: Kakva imamo izvršenja (3 vrste)?

 

znam za sudsko i administrativno, koja bi bila treca?

 

cure,hvala!!!

 

 

 

 

:dvoje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Piše u knjizi za postoji:

1. administrativno izvršenje radi ispunjenja nenovčanih obveza

2. sudsko izvršenje radi ispunjenja novčanih obveza

3. iznimno: administrativno izvršenje radi ispunjenja novčanih obveza ako one proizlaze iz primanja na osnovi radnog odnosa i ako na to pristane izvršenik

 

Ništa drugo nisam našla!!

 

Nadam se da se pod tim pitanjem ne podrazumjeva osnova za izvršenje jer tada imamo

1. rješenje

2. zaključak

3. nagodba

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E za ovo nisam sigurna, ali mislim da bi to bilo

1. zapošljavanje osoba mlađih od 15 godina

2. zapošljavanje žena u noćnom radu u industriji, osim iznimno

3. noćni rad malodobnika

4. poslovi na kojima žena ne smije raditi

 

a budući da se prema čl. 6 ZOR-a na sklapanje, valjanost i prestanak ugovora o radu primjenjuju opći propisi obveznog prava pretpostavljam da u obzir dolaze i razlozi ništetnosti prema zoo-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marmolada je napisao:

 

sve u svemu nemoguća misija, ali nema odustajanja makar moje odgovaranje bilo najgore u povjesti polaganja pravosudnog i makar samo bedasto gledala u ispitivače...

 

Cure, nemojte se brinuti kako će izgledati vaše odgovaranje!!

I ja sam mislila isto što i vi, čak sam mislila i odustati, ali nisam, i izvukla sam parcijalu! Nije kraj, moram još učiti i raditi i opet izaći na ispit, ali lakše se diše.

 

Kad krenete odgovarati, borite se svim snagama, i ne mora to zvučati lijepo, ali bitno je da pogodite ono što traže! Kad su ispitivači OK, lošije izražavanje ne uzimaju u obzir, a uzimaju u obzir da li se sa nekim stvarima susrećete u svakodnevnom radu ili ne. Pokušavaju vam pomoći svojim potpitanjima, a kad nešto ne znate - ne znate. Ja sam čak na jedno pitanje rekla da ne znam odgovor, jer mi se to u tom trenutku činilo najbolje, a ne da se gledamo, a ja znam da neću ništa reći!

 

Držite se, i ponavljajte, i vjerujte u sebe! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2. zapošljavanje žena u noćnom radu u industriji, osim iznimno

3. noćni rad malodobnika

4. poslovi na kojima žena ne smije raditi

 

ma neee :-D , pa jesi vidjela kad kakav ugovor o radu?

 

u ugovoru ti ne stoji koje smjene ces tocno raditi, to se propisuje ku i unutrasnjim aktima poslodavca, s time da se u ku unosi obicno i zabrana iz zor-a, a u odlukama poslodavca o radnom vremenu pise tocno od kad do kad traje smjena, no ne pise koji ce to radnici raditi, pa ukoliko bi poslodavac nalozio zeni u industriji nocni rad, inspekcija rada ce takav rad zabraniti! ti bi neku zenu bacila na cestu zato sto joj je neki bedasti poslodavac naredio nocni rad :-D , ne, to je prekrsaj poslodavca.

 

dakle, ako bi poslodavac radnici nalozio nosenje tereta tezih od 15 kg (to vam je propisano poblize pravilnicima o zastiti na radu - poslovi na kojima zene ne smiju raditi), ili nocni rad u industriji (de lege ferenda ovog vise nece biti :namiguje: ), ili malodobniku nocni rad, zoves inspekciju rada koja nadzire provedbu zor-a koja ce akav rad zabraniti, a poslodavac ce biti i prekrsajno kaznjen.

 

nistetnost bi ti bila primjerice ako ugovor ne sadrzi uglavke iz clanka 12., 1-5.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma naravno da ne mislim da bi bacila neku jadnu zenu na ulicu:-D, samo sam slikovito napisala posljedicu ovog tumacenja :-D

 

zapravo ovo zadnje navedeno bi bilo tocno, bas prema ovome sto si navela - prema opcim pravilima o nistetnosti (odlicno receno!), naime, u slucaju kad bi bas stajalo u ugovoru, recimo, da se zena zaposljava na poslovima ronjenja, to bi bilo nistetno - zabranjeni poslovi (nedopustenost - suprotni prisilnim propisima i ustavu)

 

ali, cesce su varijante npr. da zena uz dopusteni posao, radi i svakakve druge dodatne poslove - u nekom prodajnom lancu kao prodavac vuce ili nosi teske sanduke i slicno, tada joj ugovor nece biti nistetan, no opet inspekcija moze zabraniti takve poslove.

 

pod opca pravila bi spadalo i zaposljavanje osoba mladjih od 15 - :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma zbilja si super, ovako dobiveni odgovor ostaje u glavi, a kad učim iz zakona pola toga ispari prije nego dovršim rečenicu.

 

Ali nije mi jasna jedna stvar, kog vraga radiš na ovom legalisu????? :-o Umjesto da se luftaš okolo. Pusti nas smrtnike da se patimo :tuzan: a ti uživaj u ljetu :-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radim :-( , nema luftanja :-(

 

iskoristila sam skoro citav godisnji za ucenje, ostalo mi nesto malo, i to cu tek u 8. mj. koristiti.

 

vidjela sam da imate nekih pitanja iz radnog, pa rek`o, da odgovorim, bar nesto sto znam iz prakse i sto nisam ucila za p.i. :-D (isla sam po skracenom)

 

ma zor je jako opcenit, a sad ide i novi uskoro... :-D

pozurite zato s polaganjem :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kiki2603 je napisao:

iako me niti to neće spasiti molim ako netko zna da mi odgovori na nekoliko pitanja

 

1.Kome se podnosi tužba zbog nezakonite radnje?Da li općinskom ili županijskom sudu?

 

2.U koja 2 slučaja je moguća izvanredna ustavna tužba?Šta nije da se sad zahtjev za suđenje u razumnom roku podnosi neposredno višem sudu?tako da onaj prvi znam ali drugi ne..

 

3.Kada založni dužnik nije ujedno i vlasnik založene stvari?

 

popodne idem u zg pa ako mi netko do tad može odgovoriti..pitanja su razvidno glupa i početnička, kao uostalom i moje znanje...

 

1.tužba zbog nezakonite radnje se podnosi općinskom sudu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sue poslala sam ti privatnu poruku imam nekih pitanja koja mi baš nisu svježa a par je od miletića , kao tribao bi mi biti u komisiji..... nadam se da ćeš još neko vrijeme biti na legalisu .....nisam ih napisala u privatnoj poruci napišem ih ove dane na ovog glavnom portalu amo to tako reći....

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kikica82 je napisao:

Molim vas, tko zna što je to kvaziupravni spor!?

 

kvaziupravni spor-zahtjev za zaštitu ustavom zajamčenog prava i slobode čovjeka i građanina

Prema čl. 66. ZUS-a ako je kakva ustavom zajamčena sloboda ili pravo povrijeđeno konačnim pojedinačnim aktom a nije osigurana druga sudska zaštita odlučuje sud nadležan za upravne sporove odgovarajućom primjenom tog zakona.

To nikako ne može biti upravni akt jer bi onda postojala mogućnost vođenja upravnog spora.

 

Radi se dakle o pojedinačnom aktu protiv kojeg nema mogućnosti traženja sudske zaštite ni u kaznenom ni u parničnom ni u upravno-sudskom postupku.

 

Npr. netko se natječe za suca pa ga ne izaberu-takav akt se može pobijati kvaziupravnim sporom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

onda o rev odlučuje VS i može vratiti na postupanje I st ili II st sudu. kakve veze s tim ima nadležnost kad je ona već u ranijem postupku utvrđena, a sve i da nije VS dostavlja stvarno nadležnom sudu na postupanje...

 

 

vezano uz mjesto plaćanja ako govorimo o mjenici je mjesto koje je naznačeno u mjenici, bitni sastojak mjenice, a to može biti, sjedište trasata ili neko drugo mjesto. to ne mora biti mjesto podnošenje mjenice na akcept trasatu.

 

ili pogledaj u Vedriša, dosta je razumljivo objašnjeno

 

ako ti moj odgovor nije zadovoljavajući

 

što više učim to manje znam!!!!!

 

 

pozdrav edi.... :-):gatara:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam 1 pitanje - čl.400. ZPP - revizija protiv rješenja.

 

st.1. vec se diskutiralo o ovoj temi - po meni je jedino 2st. rjesenje na koje se odnosi ovaj stavak rješenje o ukidanju presude i odbacivanju tužbe. Varam li se ili je to jedino rješenje 2st.suda kojim se spor pravomocno završava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Sue! I priželjkivala sam da se ti javiš. Jedino mi je žao da se nisam prije par mjeseci uključila, jer čitajući koliko si se ti angažirala i svima pomagala, čovjek dobije snagu da se sve to ipak može, (pa makar i po novom programu), nadamo se ipak čudu,i mislimo da s obzirom na cijelu zbrku oko novog, ako i bude tako, da će nam u prvo vrijeme ispitivači izaći u susret i da neće biti tako strašno! Sue, nemoj nas napustiti :-) !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma moze se. gle, ja sam imala sveukupno slobodnog (godisnjeg) oko 20 dana, a ucila sam vikendima i nakon posla. mogu reci da mi je najbitniji bio seminar krajem 1. mj. koji me trgnuo, usmjerio sto da ucim. tad sam shvatila da necu imati dovoljno vremena i krenula sam uciti negdje krajem 2. mj. kad sam skupila literaturu.

 

nisam bila bas u nekakvoj izolaciji, ali malo sam smanjila druzenja i kave, televiziju (internet bas i ne :-D ), nisam redovito pospremala i kuhala kao inace, ali nije bas i da sam stalno sjedila za knjigom - to je naprosto nemoguce, a i nisam taj tip.

 

sto se malih predmeta tice, igrala sam prljavo, jer mi je samo jedan cilj bio pred ocima - poloziti i vise skinuti to s vrata. da mogu u miru gledati brunu :-D i konacno se vratiti u normalu.

 

znaci, kad sam saznala komisiju, isla sam pogledati koliko pitaju trgovacko, ovrhu i stecaj, jer to nisam pojma imala, ucila sam zadnji tjedan kad mi je bio ispit, skupa s organizacijom. i to samo osnove, da znam o svemu nesto reci. dakle, ne detalje, tipa sto se upisuje sve u sudski registar ili npr. reviziju osnivanja d.d., vec da znam reci sto je trgovac pojedinac, o svakom drustvu, kako odgovaraju clanovi, pa onda vrste punomoci i bitne stvari o svakoj, itd., itd. - znaci, najbitnije stvari.

 

kad sam saznala da mi je miksic u komisiji, prosla sam pitanja koje je pitao vezano za ovrhu i vidjela da vrti isto, to sam i naucila. imala sam srece da sam u komisiji imala miletica koji zbilja i pita osnove trgovackog i stecaja tako da nije bilo nikakvih problema. mjenicu i cek ni pogledala, a niti onaj prijevoz sto nam je lovricka ispredavala, to on niti ne pita.

 

gledala sam da savrseno znam gp, gpp, kp i kpp...gp sam ucila po klaricu, nema tu zezancije...obiteljsko sam isto dobro znala, ali ucila sam iskljucivo po predavanjima jesenkovica, nesto malo je dodano iz zakona.

 

znaci, kapitalce morate dobro znati.

 

vazno je malo proci i po pitanjima, cisto da vidite kome je sto bitno. dobro je Pertinencija napisao (btw. cestitam kolega :palac: ) da brezanski voli stjecanje bez osnove i poslovodstvo bez naloga. tako miletic voli cesiju, preuzimanje duga i opcenito promjene subjekata u odnosu :-D, zemljisne, hipoteku, nistetnost i pobojnost, a tek naknadu stete, to ce vas prvo pitati, posebno objektivnu odgovornost:-D

 

krileticka mi je bas pasala jer pita opcenito, tako da nisam niti ucila one sve stegovne mjere i detalje (procitala jesam). kad vas pita nesto, pusti vas da o tome pricate koliko hocete :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija