Jump to content

Što napraviti


pop84

Preporučene objave

došlo mi je riješenje iz mirovinskog , ali tu mi nije uračunat HRVI (jer je još uvijek na reviziji , drugostupanjska ). Pitanje je sad : kako i dali uopće mogu ostvariti tu razliku koja mi neće biti uračunata u mirovinu . Predpostavimo da dobijem dvije-tri mirovine i nakon toga stigne rješenje o statusu RVI-a . Mogu li i kako i koga tražiti da mi se to retroaktivno ( mislim da se tako kaže )nadoknadi. pozdrav!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

došlo mi je riješenje iz mirovinskog , ali tu mi nije uračunat HRVI (jer je još uvijek na reviziji , drugostupanjska ). Pitanje je sad : kako i dali uopće mogu ostvariti tu razliku koja mi neće biti uračunata u mirovinu . Predpostavimo da dobijem dvije-tri mirovine i nakon toga stigne rješenje o statusu RVI-a . Mogu li i kako i koga tražiti da mi se to retroaktivno ( mislim da se tako kaže )nadoknadi. pozdrav!!

 

...sva prava vezana za rvi pa tako i pravo na zaostatke na visinu mirovine imat ćete što se mirovinskog tiće od datuma od kada vam je izdano 2. st. rješenje, odnosno od datuma kada oni zaprime isto rješenje od vas....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pop84 je napisao:

Hvala Kompa

znači razliku nemogu dobiti nikako ?

 

...razliku ćete najvjerojatnije dobiti , mislim na razliku od osobne invalidnosti ( tako je bilo barem do ove krize ) od ministarstva branitelja i to od dana od kada vam se priznaje status hrvi-a a to je najvjerojatnije od prvog slijedečeg mjeseca od kada ste podnjeli zahtjev za priznavanjem statusa do dana 2. st. rješenje ( to može biti i 2 ili i više godina, u mom slućaju je bilo nešto manje od 3 godine puta 153 kune )...

 

...što se tiče mirovinskog, kod njih to ne vrijedi već računaju samo od datuma 2. st. rješenja, ne od datuma od kada se priznaje status kao što sam gore naveo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

kompa

 

mirovinsko izračunava od datuma pristupanja kada vještak odredi omjer rat-ostalo

 

...ovo je vezano bilo za status hrvi....mislim da sam tako razumio pitanje da je bilo vezano za status stjecanja hrvi-a i naknadno prijavljivanje istog statusa u mirovinsko radi veće mirovine, a oni to ne uzimaju od datuma od kada je netko bio na vješatćenju kod njih nego od datuma na rješenju 2.st. rješenja o statusu hrvi...

 

...bilo bi dobro da uzimaju od datuma kada se bilo na vještaćenju u mirovinskom, odnosno od datuma kada se dobio postotak rat-mir...

 

...bilo bi puuuuno više zaostataka....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965

E , sad stvari stoje ovako :

Rješenje od DR. T (revizija ) stiglo na adresu 12.05.2009 sa pravom žalbe (15 dana), na koje se nisam žalio . Bio sam u radnom odnosu (bolovanje),tako da me od 27.05.2009. vode kao umirovljenika .Sada ako imaš strpljenja pa da mi to malo detaljnije objasniš . Što napraviti kada mi dođe (valjda hoće )RVI, kako da ostvarim tu razliku , na koji zakon ( čkanak ) se pozvati i tako te nekave pravne regule , tako da mogu dobiti te zaostatke jer več sam rekao , RVI je na reviziji i mirovinsko mi je obračunalo mirovinu bez RVI. Hvala ! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pope.moj savjet je da napraviš požurnicu za drugost.rješenje te u njoj navedeš da imaš problema s mirovinom zbog tog rješenja,a i da ti rješenje treba zbog dopunskog osiguranja,tj.oslobođenja i to hitno(ono-da su ga već poslali bilo bi kasno).To će ti ako ništa drugo smanjiti zaostatke od HZMO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

buda1965 je napisao:

kompa

 

mirovinsko izračunava od datuma pristupanja kada vještak odredi omjer rat-ostalo

 

...ovo je vezano bilo za status hrvi....mislim da sam tako razumio pitanje da je bilo vezano za status stjecanja hrvi-a i naknadno prijavljivanje istog statusa u mirovinsko radi veće mirovine, a oni to ne uzimaju od datuma od kada je netko bio na vješatćenju kod njih nego od datuma na rješenju 2.st. rješenja o statusu hrvi...

 

...bilo bi dobro da uzimaju od datuma kada se bilo na vještaćenju u mirovinskom, odnosno od datuma kada se dobio postotak rat-mir...

 

...bilo bi puuuuno više zaostataka....

 

Navijam za buda1965 , ali čini mi se da je Kompa ipak bliže istini :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je sad : kako i dali uopće mogu ostvariti tu razliku koja mi neće biti uračunata u mirovinu . Predpostavimo da dobijem dvije-tri mirovine i nakon toga stigne rješenje o statusu RVI-a . Mogu li i kako i koga tražiti da mi se to retroaktivno ( mislim da se tako kaže )nadoknadi. pozdrav!!

 

Nema razlike jer se vaš zahtijev tretira kao obnova postupka a samim tim eliminirani su i svi "zaostaci"

 

(Ali)Možete Vi tražiti to je vaše pravo!!!

 

Sa datumom, sa kojim dostavite drugostupanjsko rješenje o statusu HRVI(i zatražite ponovni izračun mirovine uslijed novih okolnosti), na HZMO možete ostvariti pravo na uvečanu mirovinu.

Međutim mirovinsko svaki takav zahtijev tretira kao obnovu postupka te slijedom istog nema retroaktivnog izračuna mirovine već se ono obračunava sa danom podnošenja pa nadalje... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...tako je svaku promjenu bila ona povoljnija ili ne- treba se u što kračem roku javiti zavodu,pa tako kad dobijete 2.st.rješenje HRVI bris u HZMO,pa nek prave drugi povoljniji izračun za vas s koeficjentom 1,85....

 

...a za zaostatke probajte se savjetovat sa pravnom službom HZMO.....u biti bolje sa pravnikom/com HVIDR-e...sretno!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

2005. sam (već) bio u mirovini.28.08.2005.sam dobio drugostupanjsko rješenje.krajem rujna (kad je dr.o.p. završio sa obradom zahtjeva)podnosim zahtjev za komisiju za utvrđivanje omjera.06.11.2005.idem na komisiju i vještak određuje omjer.u siječnju dobivam rješenje o izračunu ,povečanu mirovinu a zaostatke od dana pristupanja vještačenja a ne od dana stjecanja drugostupanjskog rješenja.tako je i bilo 2006.kada sam išao na pogoršanje.zaostaci ,uvećana mirovina,od datuma pristupanja komisiji-vještaku do datuma kada je poslato rješenje na kučnu adresu sa novim izračunom.drugostupanjsko rješenje-nije utjecalo na isplatu zaostataka. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965

ok ,hvala buda ,ali iskreno rečeno malo sam se pogubio u tim tvojim datumima i informacijama . Reci mi na osnovu gore što sam naveo , konkretno što da napravim kada mi dođe RVI . Kod dr. T na reviziji dobio sam opću 100% rat .Dali po tvom to znači da ipak mogu ostvariti razliku i zaostatke .Oprostite na dosađivanju ali ovih dana koncentracija mi je u banani. Dali u mirovinsko treba podnijeti nekakav zahtjev ili samo dostaviti drugostupanjsko riješenje . Napominjem da izuzetno cijenim i odgovore ostalih forumaša , koji misle drugačije ,tj svima hvala na pomoći i odgovorima .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tema je "prožvakana" tisuću puta,malo pregledajte starije postove na ovome forumu govorilo se i pisalo u prekonekoliko navrata i tu se krije i odgovor...no da pojasnimo još jednom

kad stigne 2.st.rješenje o statusu HRVI,otić sa istim na mirovinsko i na pismeno zatražit (može obični A 4 format)ponovni izračun mirovine temeljem novih okolnosti...nadam se da nije preteško shvatit... ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija