Jump to content

Bilo bi smiješno da nije žalosno


fveliki

Preporučene objave

Izdvajanja dvostruko veća

Pripadnici HVO-a ispred djece invalida

 

PIXSELL S ovim problemom sada će se nositi Tomislav Ivić, Kosoričin nasljednik u MOBMS-u Čak 700 milijuna kuna Hrvatska godišnje izdvoji iz državnog proračuna za mirovine HVO-a. Od toga se 200 milijuna odnosi na ugovor prije tri godine potpisan s Bosnom i Hercegovinom.

Za mirovine bivših pripadnika HVO-a Hrvatska će u ovoj godini iz proračuna izdvojiti dvostruko više nego za skrb za tjelesno i mentalno oštećenu djecu. Riječ je o 700 milijuna kuna, sedam puta više novca od onog koji će uložiti u kapitalne investicije u školstvu.

 

Od tih 700, 200 milijuna kuna otići će na obaveze iz ugovora iz BiH koji je na snagu stupio prije tri godine. Pri sklapanju ugovora tadašnja ministrica branitelja Jadranka Kosor obećala je da će se proračunskim novcem sufinancirati mirovina za 4450 invalida i članova obitelji poginulih. No, taj je broj u međuvremenu skočio na 6406, pa Hrvatska za te mirovine više ne izdvaja 157 već 207 milijuna kuna. A predviđa se da će ta brojka rasti, i to za čak mogućih milijun kuna, jer nije riješeno čak 609 zahtjeva, piše Jutarnji.

 

Hrvatska osim toga izdvaja 500 milijuna kuna i za mirovine 6500 bivših vojnika HVO-a koji su u sustavu mirovinskog osiguranja kao pripadnici HV-a. Tako za mirovine HVO-a Hrvatska daje 700 milijuna kuna.

Net.hr

02.09.2009.

 

 

ja bi samo dodao da Hrvataska treba temeljito provesi istragu o HVO-u.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

treba sprovest istragu i u HV-u kao i u HVO-u.

pripadnike HVO-a treba tretirat isto kao i HV.

puno boraca iz BiH je bilo u HV.

RH se treba skrbit za HV kao i za HVO.

nepravilnosti ima i to treba dovest u red.

 

najjednostavnije bi bilo odvojit mirovine

borbenog od neborbenog sektora tj.ove druge

sprovest u civilne mirovine,pa bi se izdvajanja

za mirovine drastično smanjilo.

 

ne treba nasjedat na ovakve članke di se bacaju

kosti među branitelje tj.pokušaj dijeljenja HV od HVO-a.

svi smo branitelji i svi smo se borili za istu stvar pod istim barjakom.

 

u mojoj postrojbi bilo je puno boraca iz HB

koji su nakon izbijanja rata u bosni otišli

branit svoja ognjišta.isto tako moja postrojba

i mnoge druge brigade iz HR su bile aktivne u BiH. :palac:

 

pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam pitanje u vezi hrvata iz bih koji su se došli boriti 1991. u hrvatsku.koliko ih je bilo? po mojoj procjeni možda 1000.to bi bila recimo jedna brigada.negdje sam pročitao da su hrvati iz bosne "obranili" hrvatsku.a gdje smo onda to mi bili? na sejšelima ili u uniformi? koliko nas je bilo te *91 kad su nas četnici potisnuli i osvojili trečinu teritorije rh?kada je počeo rat (službeno) u bosni ,neki su se vratili na svoje prostore a neki su ostali u hv,nešto u svibnju *92 mislim,hrvatske brigade su otišle u posavinu. sad se govori o njihovih (hvo) 6500 invalida kojima mirovinu isplačuje republika hrvatska.zbog čega ? glasova za hdz.da li bih isplačuje naknade za poginule iz prve,druge,treče,četvte brigade ? oni su pali za obranu bih.zašto je rh potpisala sporazum za isplatu mirovina?ako se isplačuju mirovine za one koji su ranjeni u hv u edu,ali njih nije sigurno bilo nekoliko tisuća.sa tom razlikom može se podići mirovina braniteljima hv koji imaju mirovine do 2500 kuna i dati im besplatno knjige za djecu.imamo mi gdje utrošiti naše novce.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

imam pitanje u vezi hrvata iz bih koji su se došli boriti 1991. u hrvatsku.koliko ih je bilo? po mojoj procjeni možda 1000.to bi bila recimo jedna brigada.negdje sam pročitao da su hrvati iz bosne "obranili" hrvatsku.a gdje smo onda to mi bili? na sejšelima ili u uniformi? koliko nas je bilo te *91 kad su nas četnici potisnuli i osvojili trečinu teritorije rh?kada je počeo rat (službeno) u bosni ,neki su se vratili na svoje prostore a neki su ostali u hv,nešto u svibnju *92 mislim,hrvatske brigade su otišle u posavinu. sad se govori o njihovih (hvo) 6500 invalida kojima mirovinu isplačuje republika hrvatska.zbog čega ? glasova za hdz.da li bih isplačuje naknade za poginule iz prve,druge,treče,četvte brigade ? oni su pali za obranu bih.zašto je rh potpisala sporazum za isplatu mirovina?ako se isplačuju mirovine za one koji su ranjeni u hv u edu,ali njih nije sigurno bilo nekoliko tisuća.sa tom razlikom može se podići mirovina braniteljima hv koji imaju mirovine do 2500 kuna i dati im besplatno knjige za djecu.imamo mi gdje utrošiti naše novce.

 

buda,sa nekim dijelom tvog teksta se slažem,mada tvoja procijena o broju hrvata iz bih koji su došli braniti hrvatsku nije 1000 i točan broj se ne zna a nebi o tome raspravljao. samo je kriminal stvorio toliku brojku invalida hvo-a,mnogi od njih nije pušku ni vidjelo a kamo li ranjeno. treba njima pomoći ali ne u tolikim iznosima.žalosno je da kod nas u Hrvatskoj još postoji invalida DR-a koji još nisu ostvarili svoja prava a na drugoj strani se razbacuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam sve uvjete; ratni put, dragovoljac sam od 6.mj.1991, napravljena dnevna bolnica,PTSP, glaukom, 47 godina života, 27 godina radnog staža, kada mogu očekivati umirovljenje, bio sam dva puta na invalidskoj komisiji i odbijen sam?

zna li netko i možda kako ide sa priznavanjem 100%-tnog bolovanja, predao sam 04.08.ratni put koji je falio pa me zanima priznaju li unatrag? hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

darkoosijek je napisao:

 

zna li netko i možda kako ide sa priznavanjem 100%-tnog bolovanja, predao sam 04.08.ratni put koji je falio hvala puno

 

...najbitnije je 2. st. rješenje o statusu hrvi ili rješenje mup-ove zdravstvene komisije da ste nesposobni za ovlaštenu sl. osobu zbog oboljenja - ozljede koje je vezano uz rat....

 

...jedno od ta dva rješenja morate imati da bi vam se priznalo 100 % bolovanje u svezi DR-a...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

100% bolovanje možeš ostvariti samo ako si na bolivanju zbog zdravstvenig poroblema kojih je uzrok Domovinmski rat.

 

šifra zdravstvenog problema zbog koje si na bolovanju mora biti navedena i u nalazu i mišljenju DLP po kojem ti je određena invalidnost .

 

ili da liječnička komisija donese odluku po kojoj je bolest zbog koje si na bolovanji posljedica Domovinskog rata ili vezana uz rat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

buda1965 je napisao:

imam pitanje u vezi hrvata iz bih koji su se došli boriti 1991. u hrvatsku.koliko ih je bilo? po mojoj procjeni možda 1000.to bi bila recimo jedna brigada.negdje sam pročitao da su hrvati iz bosne "obranili" hrvatsku.a gdje smo onda to mi bili? na sejšelima ili u uniformi? koliko nas je bilo te *91 kad su nas četnici potisnuli i osvojili trečinu teritorije rh?kada je počeo rat (službeno) u bosni ,neki su se vratili na svoje prostore a neki su ostali u hv,nešto u svibnju *92 mislim,hrvatske brigade su otišle u posavinu. sad se govori o njihovih (hvo) 6500 invalida kojima mirovinu isplačuje republika hrvatska.zbog čega ? glasova za hdz.da li bih isplačuje naknade za poginule iz prve,druge,treče,četvte brigade ? oni su pali za obranu bih.zašto je rh potpisala sporazum za isplatu mirovina?ako se isplačuju mirovine za one koji su ranjeni u hv u edu,ali njih nije sigurno bilo nekoliko tisuća.sa tom razlikom može se podići mirovina braniteljima hv koji imaju mirovine do 2500 kuna i dati im besplatno knjige za djecu.imamo mi gdje utrošiti naše novce.

 

 

pa eto dragi moj buda da ti pokušam odgovorit!

teško je reći koliko ih je bilo u RH...dosta.

po tvojoj procjeni 1000...malo. mislim da ih je bilo oko jedne jače brigade...cca 3000.ako uzmem prosjek moje brigade i podjelim sa brojem vojnika u HV 91 g.

kad zbrojiš koliko je hrvata u bosni po postotku bilo ih je u HR...ne manje od nas,po broju stanovnika.

 

sa druge strane HR se je branila i u bosanskoj posavini, kao i u zapadnoj hercegovini,a isto tako i u dubrovačkom zaleđu i to zajedno sa pripadnicima HVO-a kojih je na tim ratištima bili daleko više od nas.

 

o broju korisnika tih mirovina u BiH bi se dalo razgovarat isto kao i o broju korisnika braniteljskih mirovina u HR.

samo je bitno po meni,ne radit razliku između HV -a i HVO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svemirac je napisao:

buda1965 je napisao:

imam pitanje u vezi hrvata iz bih koji su se došli boriti 1991. u hrvatsku.koliko ih je bilo? po mojoj procjeni možda 1000.to bi bila recimo jedna brigada.negdje sam pročitao da su hrvati iz bosne "obranili" hrvatsku.a gdje smo onda to mi bili? na sejšelima ili u uniformi? koliko nas je bilo te *91 kad su nas četnici potisnuli i osvojili trečinu teritorije rh?kada je počeo rat (službeno) u bosni ,neki su se vratili na svoje prostore a neki su ostali u hv,nešto u svibnju *92 mislim,hrvatske brigade su otišle u posavinu. sad se govori o njihovih (hvo) 6500 invalida kojima mirovinu isplačuje republika hrvatska.zbog čega ? glasova za hdz.da li bih isplačuje naknade za poginule iz prve,druge,treče,četvte brigade ? oni su pali za obranu bih.zašto je rh potpisala sporazum za isplatu mirovina?ako se isplačuju mirovine za one koji su ranjeni u hv u edu,ali njih nije sigurno bilo nekoliko tisuća.sa tom razlikom može se podići mirovina braniteljima hv koji imaju mirovine do 2500 kuna i dati im besplatno knjige za djecu.imamo mi gdje utrošiti naše novce.

 

 

pa eto dragi moj buda da ti pokušam odgovorit!

teško je reći koliko ih je bilo u RH...dosta.

po tvojoj procjeni 1000...malo. mislim da ih je bilo oko jedne jače brigade...cca 3000.ako uzmem prosjek moje brigade i podjelim sa brojem vojnika u HV 91 g.

kad zbrojiš koliko je hrvata u bosni po postotku bilo ih je u HR...ne manje od nas,po broju stanovnika.

 

sa druge strane HR se je branila i u bosanskoj posavini, kao i u zapadnoj hercegovini,a isto tako i u dubrovačkom zaleđu i to zajedno sa pripadnicima HVO-a kojih je na tim ratištima bili daleko više od nas.

 

o broju korisnika tih mirovina u BiH bi se dalo razgovarat isto kao i o broju korisnika braniteljskih mirovina u HR.

samo je bitno po meni,ne radit razliku između HV -a i HVO-a.

 

 

 

evo još primjera komu novci od nas iz Hrvatske idu:

 

Aktualni čelnik u BiH, potpredsjednik Zastupničkog doma Niko Lozančić prima hrvatsku vojnu mirovinu, prenosi Slobodna Dalmacija.

 

Lozančić je bio hrvatski vojni umirovljenik i u vrijeme četverogodišnjeg predsjedničkog mandata Federacije BiH. Navodni bivši pripadnik HVO-a već devet godina iz hrvatskog proračuna prima mjesečnu mirovinu od 7680 kuna.

 

Slobodna Dalmacija ovaj je tjedan neslužbeno dobila potvrdu u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje da od hrvatskih poreznih obveznika svake godine Lozančić dobije neto 92.160 kuna.

 

Niko Lozančić u susjednoj državi prima plaću od oko 20.000 kn, a nedavno je bio jedan od prvih koji se oglasio za stopostotno povećanje plaća tamošnjim zastupnicima.

 

U skladu sa zakonodavstvom obiju zemalja, Lozančić je morao zalediti hrvatsku vojnu mirovinu u trenutku preuzimanja vođenja Federacije Bosne i Hercegovine ili za vrijeme upravljanja državnim Parlamentom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu Vam je lijepo opisao način na koji se ostvariuje 100% bolovanje a što se tiče vašeg pitanja priznavanja unatrag, ukoliko Vam odobre 100% bolovanje, isto bi Vam trebali priznati od trenutka podnošenja zahtjeva, premda je moguća i opcija od trenutka od kada ste predali nedostajući ratni put (04.08.) a vjerujte, nažalost pravilnik je sve manje u igri a sve više "trenutno raspoloženje pojedinaca".

U svakom slučaju, samo neka odobre jer je to 100% bolovanje samo po sebi (s ili bez obzira na zaostatke razlike) postalo pravi "bingo"...

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

100% bolovanje ( bar u mom slučaju ) isplaćuje se unazad 3. god . Zahtjev sam predao kada mi je DPL poslalo rješenje da je nastala opća nesposobnost 100% vezano uz rat . Tada sam poslao zahtjev za nadoknadu tj da mi isplate razliku bolovanja. Onda mi je teta objasnila da se isplaćuje tri godine u nazad (na bolovanju sam bio od 06.2005- 26.05.2009 , kada sam umirovljen )Sa time da se pod tri godine ne podrazumjeva 36 mjeseci , nego tri kalendarske godine. U mom slučaju cijela 2007 ,2008 i prvih 5 mj. 2009 tj do umirovljenja . By the way , lovu još nisam dobio , teta kaže da je to jako puno posla . Ako netko ima drugačije iskustvo ,neka napiše , da nas nebi preveslali ! Sretno :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija