Jump to content

ostavinska rasprava


ANIMAL

Preporučene objave

Brinuo sam se o svojoj teti,zadnjih deset godina koja je nedavno iznenada preminula i prije smrti ostavila usmenu oporuku.Oporuka je ovjerena kod javnog biljeznika o strane tri svjedoka.Sad me zanima posto sam dobio poziv za ostavinsku raspravu a moj otac i djeca od njena dva pokojna brata nisu dobili poziv.Sta ce biti na ostavinskoj raspravi ako se oni ne pojave ja im ne znam ni imena ni adrese,izuzetak je moj otac posto neki ne zive u RH.Sta ce biti na ostavinskoj?Hoce li javni biljeznik odluciti bez njih?HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Članak 218.

 

(1) Ako se ne zna ima li nasljednika, sud će oglasom pozvati osobe koje polažu pravo na nasljedstvo da se prijave sudu u roku od šest mjeseci od objave oglasa u »Narodnim novinama«.

(2) Oglas će se pribiti na oglasnu ploču suda i objaviti u »Narodnim novinama« i na drugi prikladan način.

(3) Po odredbama stavka 1. i 2. ovoga članka sud će postupiti i ako je nasljedniku postavljen privremeni zastupnik zbog toga što je boravište nasljednika nepoznato, a nasljednik nema opunomoćenika, ili zbog toga što se nasljednik ili njegov zakonski zastupnik, koji nemaju opunomoćenika, nalaze u inozemstvu ili su nedostupni, a dostava se nije mogla obaviti.

4) Pošto protekne rok iz stavka 1. ovoga članka, sud će provesti ostavinsku raspravu na temelju izjave postavljenog skrbnika i podataka kojima sud raspolaže.

 

Ostavina će se rasporediti prema zakonskim odredbama o pravu nasljeđivanja i na nedostupne nasljednike, ali će cijeli postupak dulje trajati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovor od # 2 je ispravan ali :

 

Treba provjeriti dali su svjedoci rodbina koji nebi smili biti svjedoci, a sud i odvjetnici nisu dužni to pitati ili provjeriti, tako sam proćitao u legalisu.

 

drugo je pitanje psihićke sposobnosti pokojnoga u to vrijeme kada je ostavljena oporuka, i dali je pokojnik u to doba bolesti ili starosti bio samovoljan ili pod pritiskom nagovoren tako nešta podpisati.

 

Odvjetnici rado preuzimaju takve slućaje a potpuno im je svejedno ko je dobio a ko izgubio jednu takvu skupu parnicu.

 

Tako je bilo u mome slućaju gdije sam i nužni dio izgubio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitate se zašto oni nisu dobili poziv ? hmm... pa da ste naveli u smrtovnici njihove podatke budite sigurni da bi im bili poslani pozivi!

 

ali svejednio ćete kad-tad morati dostaviti podatke..."zaklela se zemlja raju da se sve tajne saznaju..."

 

već smo nekoliko puta pisali da ovjera potpisa na oporuci nije uvjet valjanosti oporuke!!

 

oporuka je izjava posljednje volje i stoga u posebnom pravnom režimu. zato se ne tretira kao ostali pisani dokumenti i zato se ne ovjerava potpis na njoj.

 

to što je ovjerena nema nikakav učinak na njenu valjanost!

 

samo možete nepotrebno potrošiti novac i netko ga bez osnove zaraditi...

 

što se svjedoka oporuke tiče oni su vjerojatno potpisali se na oporuci u svojstvu svjedoka pisane oporuke (jer vidim da je papir prošao ovjeru pa zaključujem da se ipak radi o pisanoj oporuci i to vjerojatno strojno pisanoj dakle alografskoj). ne bi smjeli biti krvni srodnici ostavitelja u uspravnoj liniji a u pobočnoj do zaključno 4.stupnja (dakle roditelji, djed, baka, ostaviteljeva djeca ,braća, sestre ,nećaci, tazbinski rođaci ;svi su isključeni)

 

to nije usmena oporuka, usmena oporuka može se dati samo u IZVANREDNIM OKOLNOSTIMA (dakle rat, potres, poplava , prometna nesreća, prirodne nepogode i nesreće) i svjedok kojemu je ostavitelj izrekao svoju posljenju volju usmeno i u neposrednom smrtnom stanju ima dužnost u roku 30 dana od te izjave doći na sud i izreći tu izjavu posljednje volje na zapisnik sucu.

 

 

:sudac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sisavac:kako da navedem kad neznam niti njih niti adrese ,i zasto ta rodbina nikada je nije posjetila niti joj se javila dok je bila ziva.A sta se tice oporuke dala je ljecnicima i sestrama usmenu oporuku dok sam ja bio na putu za bolnicu.Ne mislim nista skrivati a po tvome najbolje da angaziram odvjetnika da ih zastupa.Mogli su se udostojiti bar doci na pokop ali nije to sad tema.Nadajmo se da ce pravda pobjediti. Vidjet cu sta ce biljeznik da odluci. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Lijepo vas molim da mi pomognete!

 

10.10 umrla mi je mama. U koju ustanovu moram donijeti smrtni list da bi pokrenula ostavinski postupak (zivjeli smo u Novom Zgu)? I koje sve ostale dokumente?

Majka posjeduje stan u vlasnistvu 1/2 i tekuci i devizni racun u banci.

Molim Vas jos da mi pojasnite slijedece- dan nakon smrti majke (11.10) sam ja, kao opunomocenik na majcinom racunu, podigla svu gotovinu da bi mogli brat i ja (koji smo jedini nasljednici) organizirati sprovod. Telefnskim pozivom u banku sam saznala da cu ja te novce morati vratiti (ja te novce nemam jer sam student a i brat nije u bajnoj financijskoj situaciji). Zanima me da li mozemo brat i ja napisati nekakvu izjavu pa da ne moramo vratiti novce (buduci da smo ih skupa potrosli i jedini smo nasljednici). Ili da te racune uopce ni ne spominjam na ostavinskoj raspravi? Da li sam ja ucinila preksaj i kakve sankcije mogu snositi?

Zanima me da li ja kao student (s ocem vodim sudski postupak za placanje alimentacije) imam neke (socijalne) povlastice sto se tice placanja javnog biljeznika kod ostavinske rasprave?

Koliko ce otprilike trajat ostavinski postupak nakon podnosenja zahtjeva i koliko otprilike kosta?

 

Ispricavam se na tolikim pitanjima, ali od cijelog dana googlanja nisam nasla te odgovore! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Po službenoj dužnosti Matični ured trebao bi dostaviti smrtovnicu nadležnom sudu . Provjerite na matičnom da li su to i učinili, u koliko nisu, podignite smrtovnicu i odnesite nadležnom sudu mjesta gdje se nekretnine nalaze .

Osim smrtovnice , sudu treba podnijeti zahtjev kojim se pokreće ostavinski postupak .

Sud dalje dodjeljuje predmet na rješavanje Javnom bilježniku ,koji će Vas pozvati i tražiti imena i adrese svih nasljednika , te izvod iz katastra i izvod iz gruntovnice .Što se tiče bankovnih računa u koliko ste podignuli novac te platili pogrebne troškove te potrošili sve tada nešto čega nema ne može ući u ostavinu Kod bilježnika u koliko ste sporazumno podignuli i

podijelili ne bi trebalo biti problema .Nasljednici imaju pravo na posljednju mirovinu i dio troškova za ukop, a to pravo stječu na temelju rješenja o nasljeđivanju.

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani, molim pomoc !

 

Supruga mi je umrla prije par mjeseci, nije imala djece, niti je ostavila oporuku.Njeni jedini srodnici su brat i sestra i ja kojem po zakonu o nasljedjivanju pripada 1/2 imovine, kako su me informirali.

Medjutim roditelji moje supruge su oporucno prije smrti svu svoju imovinu ostavili mojoj supruzi, njezinu sestru su razbastinili a brata su isplatili, te decidno u oporuci naveli da nitko od njih nema vise pravo niti na nuzni dio.

S obzirom da sam totalni laik - pravno gledano interesira me da li nakon smrti moje supruge njezini brat i sestra imaju pravo na nasljedjivanje s obzirom da su iz imovine o kojoj se raspravlja vec jednom iskljuceni oporukom, odnosno brat je dobio financijsku zadovoljstinu a sestra je voljom roditelja iskljucena iz nasljedjivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Supruga mi je umrla prije par mjeseci, nije imala djece, niti je ostavila oporuku.Njeni jedini srodnici su brat i sestra i ja kojem po zakonu o nasljedjivanju pripada 1/2 imovine, kako su me informirali.

Medjutim roditelji moje supruge su oporucno prije smrti svu svoju imovinu ostavili mojoj supruzi, njezinu sestru su razbastinili a brata su isplatili, te decidno u oporuci naveli da nitko od njih nema vise pravo niti na nuzni dio.

S obzirom da sam totalni laik - pravno gledano interesira me da li nakon smrti moje supruge njezini brat i sestra imaju pravo na nasljedjivanje s obzirom da su iz imovine o kojoj se raspravlja vec jednom iskljuceni oporukom, odnosno brat je dobio financijsku zadovoljstinu a sestra je voljom roditelja iskljucena iz nasljedjivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

2. Drugi nasljedni red

 

Ostaviteljevi roditelji i bračni drug

 

Članak 11.

 

(1) Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

(2) Ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nasljeđuje ostaviteljev bračni drug.

(3) Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu.

(4) Ako iza ostavitelja nije ostao bračni drug, ostaviteljevi roditelji nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

(5) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuje drugi roditelj.

 

Ako sam dobro shvatio Vašu situaciju, vi ste jedini nasljednik cijele imovine svoje supruge.

 

Ako u pogledu imovine koji je ona naslijedila postoji spor koji nije riješen za njezina života, onda postajete stranka u tom sporu, pa ćete naslijediti onaj dio koji bude dosuđen u njezinu, odnosno Vašu korist.

 

Što se tiče isključivanja iz nasljedstva oporukom, takva odredba u oporuci nije dovoljna sama po sebi već onaj tko se na nju poziva mora dokazati da je isključeni nasljednik doista nedostojan nasljeđivanja. U protivnom on može naslijediti nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija